Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto hroznýší dilema

Dobrý den,
jsem zakladatelkou vlákna http://tera.poradna.net/q/view/195065-nemocny-hroz nys?page=r199816#r199816, zkráceně řečeno jsem nakoupila 3 hroznýše boa constrictor imperator u kterých bylo potvrzeno IBD. Dva hadi zemřeli.
Třetí had se ale má čile k světu a měří už 120 cm. Chová se a vypadá jako zdravé zvíře. Vím, že je téměř 100% jistota že se IBD nakazil a že s tím bez příznaků může žít několik let. Žije v izolaci a já mu chci dát šanci (za což jsem už sklidila dost ostrou kritiku od chovatelů). Tak se chci zeptat, nechali jste si někdo také takové zvíře? Doma mám i jiné hroznýšovité (p. regius) a dbám na to aby nepřišli do kontaktu. Dbám i na hygienu (chov v oddělených místnostech, dezinfekce). Jsem cvok?

Dle mých informací u cenchrií už ano, stejně jako u tmavek, kobercovek, chonder a regin. Ty reginy překvapily protože dlouhou dobu to vypadalo, že se jim to vyhýbá a nebyl známý z ČR žádný takový případ. Tak to už taky vzalo za své. U madagascariensis ani dumerili jsem o tom neslyšel, otázkou je, kolik lidí by tam s takovým hadem po úhynu šlo, když to jde řešit zlomek těch, co chová třeba tmavky nebo constrictory. Tam je poměr neporovnatelný, přesto je takových lidí fakt málo

nejsem hadař, já osobně bych je nechal utratit, ALE (viz Hnízdo)cituji:
Jedinou ochranou je prevence ve formě dlouhodobé karantény nově přikoupených hadů. Zde doporučujeme
v současnosti s ohledem na dlouhou inkubační dobu,karanténu až 12 měsíců. Během této doby by se měly opakovaně(minimálně 3x v odstupu několika měsíců) provádět rozbory krevních nátěrů. Také doporučujeme individuální chov v hygienických teráriích, hroznýši by neměli být chováni s krajtami v jedné místnosti. Absolutní prevence ovšem není možná.
evokuje to (alespoň u mne) srovnání s PBFD u papoušků, tam je to ale "naštěstí" vcelku lehce diagnostikovatelné...
díky ale podobnému přístupu jako má zadavatelka, je rozšíření už by se dalo říci "CELOPLOŠNÉ" :x:

V článku je dost důležitá informace. Infikovaní hroznýši jsou z profesionálního chovu v Americe. Nějaký profík vesele množí infikované jedince a prodává co nejdál. A další profíci to tahají do Čech.
Hlavně že holka která má 3 hady a nerejžuje prachy má nosit tričko s nápisem IBD.
M

Holt jsou stejnej dobytek a nic to nemění na faktu že do chovu je nejlepší zařazovat zvířata z prověřených zdrojů případně vědět alespon tu maličkost od koho jsem ty zvířata koupil at v případě průseru je možné varovat ostaní.
Ostatně eliminovat nakažená zvířata a šířit informace od koho byla je jediný způsob jak se brábnit proti šíření nákazy.

Ale to nedělají jen Američané. To dělají i Evropané a ČR v tom není výjimkou, viz výše;-) Kdekdo, komu se to v chovu objeví místo vybití chovu zkrátka zvířata střelí, nebo porozdává pod záminkou, že ruší chov z těch a těch důvodů (většinou jsou to "rodinné"). Taková trička by měl nosit každý, kdo to vědomě má a vesele to udržuje. To Vám dávám za pravdu

Ahoj, jsem zase zpět:) s panem doktorem Hnízdem se chystám určitě znovu poradit. Právě u něj jsme byli s prvním nakaženým hadem. A on mi poradil zatím uzavřít chov a počkat. Tak po půl roce bez úhynu bych mohla nechat udělat krevní testy a biopsii a určitě s ním proberu i tu karanténu.

4erw: Já jsem původně hroznýše chtěla utratit. On to rezolutně odmítnul tak jsem začala hledat jiná řešení a informace. Epanterias mě dokonce přesvědčoval, že mám hady zabít i bez jeho souhlasu např. když nebude doma::) No, není blbec aby mu to nedošlo::) Takže utratit je mohu jedině přes jeho mrtvolu tak jako tak. Mám na to jen poloviční vliv.

Nevím k čemu je dobré mě stále špinit, nebo proč chceš vyvolat dojem, že jsem Tě sváděl k něčemu dle Tebe "špatnému". Nechápu, proč ač už nereaguji, protože svými slovy na Tebe v téhle KAUZE jsem již vyplýtval spoustu svého času a díky Tvé debilitě to nepadlo ani na tu půdu, protože tam prostě není, mě stále vyzdvihuješ. A ANO DOPORUČOVAL JSEM USMRCENÍ STŮJ CO STŮJ, PROTOŽE TO SVINSTVO ZNÁM, NEJSI ČLOVĚK, CO UDRŽEL HYGIENU PŘEDTÍM, NATOŽ TY BÁCHORKY TADY, ŽE NYNÍ TAM JEDEŠ PODLE "NASA PROTOKOLU". MŮJ ZÁJEM JE VYŠŠÍ NEŽ STUPIDNÍ NÁZOR UDRŽOVAT STŮJ CO STŮJ ČASOVANOU BOMBU A ROZHODNĚ MÍT DOMA PSA SE VZTEKLINOU A NEBÝT MŮJ, ALE PŘÍTELKYNĚ, MANŽELKY, BRATRA, NEBO KOHOKOLIV Z RODINY, TAK PES JDE A DOTYČNÝ BY TO I POCHOPIL, POKUD SÁM NEMÁ V PALICI NASRÁNO. BOHUŽEL NIKDO NEMŮŽE ZA TO, ŽE TO UPLAKÁNKOVSTVÍ PRAMENÍCÍ Z POTŘEBY, ABY TI DAL KONEČNĚ NĚKDO ZA PRAVDU, TU HOLT POCHOPENÍ NENALÉZÁ A I KDYŽ VYTAHUJEŠ VĚCI Z KONTEXTU A MÁŠ POTŘEBU VŠE PŘEVRACET, HOLT TO NEVYCHÁZÍ. BLBOST BYLA NECHAT HADA ŽIVÉHO, BLBOST BYLA ZAKLÁDAT TOHLE VLÁKNO, KDYŽ NEUMÍM PŘIZNAT SVOU CHYBU, BLBOST BYLA BRÁT SI MĚ DO HUBY... NEJSI CHOVATEL, ZTĚŽKA POCHOPÍŠ CO TO JE, KDYŽ NĚKOMU DÍKY TAKOVÝMHLE HAZARDÉRŮM UMÍRALA ZVÍŘATA NA CRYPTA, NA PARAMYXOVIRY A NA IBD. A ROZHODNĚ TU NEJDE O PENÍZE, NEBO MOŽNÁ I JDE, PROTOŽE KDYBY NEŠLO, TAK SI NEZTRÁCELA ČAS TADY, ALE DÁVNO SI SE ŘÍDILA TÍM, CO JSEM TI ŘEKL NEVYJÍMAJE USMRCENÍ, AŤ UŽ MĚLO BÝT KOMUKOLIV ZA ZÁDY NEBO NEBYLO. NESTYDÍM SE OPRAVDU ZA TO, ŽE CHRÁNÍM VYŠŠÍ ZÁJMY A ŽE CHCI, ABYSME MĚLI V BUDOUCNU CO CHOVAT, MÍT SE Z ČEHO RADOVAT. MĚ DĚLÁ RADOST ZDRAVÉ ZVÍŘE, ZVÍŘE CO SAMO LOVÍ, ROSTE, SVLÉKÁ SE PÁŘÍ A SAMICE CO RODÍ ZDRAVÁ MLÁĎATA. NE KROUTÍCÍ SE CHUDÁK, CO NABÍRÁ DO TLAMY SUBSTRÁT, LAPÁ PO DECHU V KŘEČI, NENÍ SCHOPEN SE OTOČIT Z BOKU NEBO ZE ZAD NAZPĚT A KTERÝ MÁ POTÍŽE TREFIT SE DO POTKANA. NEDĚLÁ MI RADOST POHLED NA UMÍRAJÍCÍ KROUTÍCÍ SE MLÁĎATA TÝDEN PO PORODU JAKO BYL SLAVNÝ PŘÍPAD Z NĚMECKA. JENŽE ABYS TOTO POCHOPILA MUSELA BYS TO VIDĚT. A TY NEMÁŠ DLE TOHO, CO TU PÍŠEŠ, CITUJEŠ ANI MALIČKOU PŘEDSTAVU, CO ZA SVINSTVO TOHLE JE. PIŠ SI NADÁLE TY SVÉ NESMYSLY, ALE UŽ MĚ NECITUJ. CITUJEŠ VŠE VYTAŽENÉ Z KONTEXTU, NEMÁM PROBLÉM ODKÝVAT VŠE CO JSEM ŘEKL, ALE TO, ŽE MÍSTO UŽITEČNÝCH RAD NA MĚ TAHÁŠ JAKOŽE ŠPÍNU, JAK JSEM TĚ CHUDÁKA NAVÁDĚL USEKNOUT PALICI A ŘÍCT PŘÍTELI, ŽE HADU HLAVA UPADLA SAMA, TO JE I NA MĚ MOC. MYSLÍM, ŽE DOTYČNÍ Z VLÁKNA SI ÚSUDEK SAMI UDĚLALI A KDE STOJÍ PRAVDA TAK JAKSI TUŠÍ. PODĚKUJ ZA TO OVŠEM SAMA SOBĚ.

PS:kdybys použila hlavu, stačilo doma říct, že i třetí had padl jako dva předchozí. Jenže to by chtělo tu hlavu použít.

Ty už si mě do huby neber ty "vyšší zájme". Sám jsi porušil hygienická pravidla a nikdo Ti na to neřekl ani popel.
No a pokud jsi ty hady viděl umírat, tak asi víš jaký je rozdíl mezi umírajícím zvířetem a zdravě vypadajícím zvířetem. To neexne ze dne na den, bez příznaků trvajících minimálně několik dní. Fakt myslíš že by mi tohle prošlo?
PS: Kdyby jsi použil hlavu, tak bys pochopil že diskuzi s Tebou jsem už ukončila a výslovně jsem se vyjádřila že o Tvůj názor už nestojím. To že jsi do mě šil dál muselo mít nějaký následek. Faktem je, že tím že jsi zkrmil toho hroznu MOŽNÁ šíříš tu nákazu taky. Jenže to tu nikoho nesere, páč nikde, ani na veřejném foru, si nejsou lidé rovni.
A to je jediné ponaučení které si z celé diskuze beru.
Pss: jsem ráda, že už jsi se mnou skončil.

Doposud jsem si myslel, že nejblbější ženou na poradně je krueggerová. Ze začátku tohoto vlákna to vypadalo, že by ses jí mohla v blbosti vyrovnat, ale teď už jí válcuješ na celý čáře.
Chováš se jak malej umíněnej harant.
Smutný je, že na tvojí blbost můžou doplatit zatím zdravá zvířata.
Blbcům do rukou zvířata nepatří.

Že někde na světě žije podobně blbej a nezodpovědnej člověk jako ty není relevantní argument. Navíc to je i jeden z důvodu většího rozšíření IBD.

aneb nejdřív myslet

Když se zamyslí člověk jako ty, není to stejně nic platný. Kdyby jsi myslela pořádně, muselo by ti dojít, že jediný rozumný řešení je ty hady zabít.
Není to jen názor širší chovatelské veřejnosti, ale i renomovaných veterinářů, což by v těchto případech mělo být podstatné.

Asi takhle:
1) Já jsem ti do debilů nenadával, a než jsi mi odpověděla, jsem si opravdu myslel že debil nejsi.
2) IBD není přenosná na hadožravé druhy.
3) Tvoje odpověď typu - vím ho.no, ale nepřiznám to - ti tady asi taky nepřidá.
To je z mé strany vše a přeji hezký den.