Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem podmínky chovu

Ahojky.měla bych na vás dotázek.kamarádka chce dát pryč gekončíka nočního,tak sem si řekla,že se ho ujmu.doma už mam chameleona,takže nějaké ty zkušenosti s teraristikou mam,ale né tak velký.chci se teda zeptat,jaká je optimální velikost terárka pro jednoho gekonka?i když časem bych jí pak pořídila spolubydlící.chce mi k ní dát terárko o velikosti 26v,30š a 30d,což mi přijde vcelku málý.do teď byla ve většim,ale jelikož ho nechce dát pryč(to terárko)tak mi k ní dá alespoň tuto malý.v sobotu na burze v Plzni se chci ale podívat po většim.pak se chci zeptat,jestli tam musí mít nějakej UVB zdroj nebo stačí jen výhřevná žárovka?a jaký vitamíny mam podávat,jestli je to stejný jako u chamíka,kterýmu dávam biomin a reptivit nebo se jim dává něco jinýho?a jestli se v tom potrava obaluje nebo se to dává zvlášť do misky?to je asi zatim vše :-)předem děkuju za odpovědi

Ano, je to malé, pro jednoho bych dala alespoň jednou tak velké. UVB netřeba, vitamíny jsou OK, pokud je v nich D3 (Reptivite dělají obě varianty) a kombinovat se zdrojem vápníku, obaluje se. Jinak o gekončících je opravdu hromada info i tady na poradně, jinak taky vyšla např. nedávno knížečka cenově velmi dostupná v Robimausu:
http://www.robimaus.cz/cs/edice-abeceda-teraristy/ 126-gekoncik-9788090335738.html
V Plzni na burze se dozajista bude dát pořídit. Dobré info k chovu jsou i na netu, např. zde:
chov.php

Já doufam,že na burze seženu větší terárko,za rozumnou cenu.ještě mi k tomu dá výhřevný kámen.jen se chci teda ještě zeptat,když budu mít ten výhřevnej kámen,musí bejt i přes to výhřevná žárovka?já aby tam pak nevzniklo moc velký horko?že bych třeba kámen vyndala a nechala tam jen bodovku?to ani nevim,že reptivit se dělá ve dvou formách jeden s D3 a druhej ne.k čemu je vlastně D3 dobrej?blbej dotaz,já vim,ale nevim k čemu je,tak se chci zeptat.teď mi tak napadá,když odbočim,jestli důvod,proč mi chamouš změnil barvu neni i v tom,že mam reptivit bez D3,je to možný?jinak knížku si asi taky koupim.od robimausu mam i pro chamíka a je to tam hezky rozepsaný :)a tuten článek sem si taky četla :)

S chameleony nemám žádnou žkušenost, takže netuším, proč změnil barvu :-) Vitamín D ovlivňuje metabolizmus vápníku. Fyziologicky aktivní není ten vitamín D, co běžně přijímáme z potravy, ale až látka, kterou si vyrábíme (a ještěři taky) z toho vitamínu D působením UV záření v kůži a enzymů v játrech a ledvinách. To, co pak vznikne, je právě ten ztv. D3. Zvířata, která mají v terárku zdroj UV, si D3 tedy umí vyrobit sama, ale zvířata, která zdroj UV nemají, musí D3 dostávat. Proto se dělají vitamíny, které obsahují D3 a vitamíny, které ho neobsahují. Vzhledem k tomu, že je to látka rozpustná v tucích, dá se jí totiž i předávkovat. Jak jsem říkala, s chameleony zkušenost nemám, ale co jsem slyšela, tak jsou dost nároční na světlo a rozhodně by měli mít zdroj UV, takže tam zřejmě není třeba D3 dodávat, ale to tak jen usuzuju, to by měl okomentovat někdo zkušenější. Gekončíci, jako noční gekoni, jsou přes den stejně většinou schovaní (ne všichni a ne vždy, někteří se vyvalují pod světlem celý den), takže tam se volí právě jen žárovka na vytápění a dodává se D3 s potravou.
Jestli dávat i žárovku, nebo jen kámen, je otázka toho, jak to u vás doma máte s teplotami. Já mám obojí, kámen je puštěný kromě doby zimování neustále, žárovka je napojená přes termostat a časovač a přes den svítí, dokud se terárko nevyhřeje na určitou teplotu, pak zhasne, dokud teplota zas neklesne, atd. V reálu to znamená, že v létě svítí jen brzy ráno a pozdě odpoledne, na jaře a na podzim skoro celý den a v zimě samozřejmě zimují, takže jsou světla vyplá. Mám ale veliké terárko (100x40x50), takže i když je tam kámen a žárovka, pořád ještě zbývá prostor pro chladnou část. U menších terárek je třeba si dát pozor, aby člověk nevyhřál to terárko celé na stejnou teplotu. Musí tam být teplé a chladnější místo, aby si gekončík mohl vybrat, kde je mu zrovna příjemně. Tohle je třeba ale proměřit a odzkoušet (jak to vypadá se žárovkou, bez ní, s různě silnou atd.), než se zvíře do terárka nastěhuje, ne tam dát zvíře a pak zjistit, že se tam peče, nebo mrzne.

D3 je důležitá kůli vázání vápníku.Když tam budeš mít dostatečnou žárovku,tak ten výhrřevnej kámen ani nemusíš používat.Na Eublepary tam terárko seženeš určitě.Jestly budeš chtít poradit,tak písni SZ Terameldovi určitě tam bude a dostaneš stopro užitečný rady do začátku.

Jsou různé názory na to, jeslti jen žárovka, jen kámen, nebo obojí, ale já si to už bez kamene neumím představit. Přijde mi skoro důležitější než ta žárovka. Holky se na něj chodí vyvalovat hlavně před vykladením. Člověk s jedním gekončíkem to sice nemusí tak řešit, ale i samotná samička může mít neoplozenou snůšku a mít problém se zadržením.

Keď som choval maculariusy, tiež som používal výhrevný kameň. Cez deň som im časť terária vyhrieval bodovou žiarovkou a po zhasnutí v noci bol zapnutý kameň (pôvodne celú noc, neskôr som obmedzil prevádzku len na pár hodín od zhasnutia okolo 20-tej h do polnoci). Najmä gravidné samice to ocenili, ale aj samec sa niekedy položil na teplý kameň.

Kameň hreje čisto lokálne, väčšie terárium spravidla moc nevyhreje.

Děkuji všem za vysvětlení :-) u chamouše mam reptiglo 13W,ale moc pod něj nechodí,tak možná bych mu pořídila reptivit s tim obaśahem D3.jinak samičku,co dostanu,je už 2 roky stará,takže bych jí chtěla připravit podobný podmínky,na který byla zvyklá nebo naopak jí i přilepšit.a ještě se zeptam je lepší jim ten vitamí D3 dodávat přes ten reptivit nebo co sem se dočetla kapkama,který se jim dávají do misky s vodou?popřípadě,kde je seženu?

Já používám ten Reptivite s D3 a spokojenost, ale řekla bych, že je to jedno, spíš co komu vyhovuje. V těch sypkých vitamínech mi to přijde jednodušší, protože v nich člověk stejně toho cvrčka vyválí tak jako tak a nevyžaduje to žádný další úkon. Kapky se dají určitě sehnat tamtéž co jiné vitamíny - v dobrém obchodě nebo na burze. V Plzni určiě budou prodávat různé vitamíny. Na toho chama bych se radši zeptala někoho, kdo je chová ;-)