Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Povolení na chov jed.hadů

Dobrý den,
delší dobu se chystám jít do nějakých evropských zmijí,zkušenosti mám myslím dostatečné...
Zajímalo by mě,jak je to s povolením,jaká je cena a hlavně co je pak potřeba splňovat za kritéria?četl jsem tu něco o nějakých pravidelných kontrolách v chovu,je to tak?
Když si hady nezaregistruju,co tím riskuju,v případě,že mě nedejbože něco kousne? (svedl bych to na berusky..:)
Kdo ví,jak dlouho u nás bude jedáky vůbec možné chovat,takže bych si rád nějakou potvůrku zavčas pořídil.

S pozdravem Karel L.

Co to je zase za dementní dotaz....

do nějakých evropských zmijí, když nevíš co tak si nekupuj nic...jaké máš zkušenosti? co chováš?

Povolení musíš mít jednak od krajské veterinární zprávy, která pravidelně kontoluje chov a jednak jestli chceš evropské zmije, tak ty jsou chráněné a budeš muset mít vyjímku k chovu +doklad že jsou z odchovu ne z odchytu.

co tím chceš riskovat??? nějak nepobírám...když tě něco trefí, tak je to tvůj boj+ Dr. Valenty když bude vědět co s tím...jak to chceš ty vole asi svést na berusky, když tě rafne třeba arietána, budou tě léčit na berusku a zkapeš na arietánu...

nefunguje to tak, jak máš v tescu v akci ruma, že si koupíš než zdražej...co to je za úchylárnu...když to nazýváš potvůrkou, tak si asi raději nepořizuj nic, musíš mít vztah, zkušenosti, respekt+ dodržovat své bezpečnostní zásady a pak nad tím zauvažuj a polož si otázku nejprve sám sobě...

Martin

Povolení musíš mít jednak od krajské veterinární zprávy, která pravidelně kontoluje chov a jednak jestli chceš evropské zmije, tak ty jsou chráněné a budeš muset mít vyjímku k chovu +doklad že jsou z odchovu ne z odchytu.

Záleží, pokud se teda něco nezměnilo, na druhu a odkud je koupí, v zahraničí ti k eurodruhům papír dají, u nás většinou ne a tady to ani nikdo vidět nechce. Beruska je něco jiného, tam to naprosto sedí :-)

opravdu je to myšleno vážně,jen jsem se měl víc rozepsat,holt nebyl čas a nečekal jsem takovou sodu.
Z posledních novinářských článků o uštknutí je mi na blití,z diskuzí pod nimi se mi chce brečet,jak jsou ti lidi tupí...nemá to cenu ani číst...asi tak.

Dementní dotaz?!
Ty vole,člověk se tu celkem normálně zeptá a hned taková milá odpověď??Asi jsem se měl rozepsat víc,nebo co.

Zajímalo mě,jak je to aktuálně,přečetl jsem si vlákno o povolení chovu jedáků,nicméně už je 4roky staré..
Je cena stejná,kontroly pravidelné jednoroční?rozumí tomu ti lidi vůbec?Co všechno je kromě zabezpečení terária vlastně zajímá?

Když jsem psal nějaké zmije,myslel jsem ty,co se dají sehnat u nás jako odchov a není na ně potřeba vyjímka...třeba ammodytky,aspisky...
Teraristiku už dělám pár let,především hady a pavouky,nebudu si tu vylívat srdíčko...rozhodně nechcu jedáka na machrování,nejsem kua nějaký zvědavý novinář,respekt a zabezpečení chovanců je samozřejmost...

Arietána pokud vím není zrovna evropská zmije a určitě bych do ní,jako do prvního jedáka,nešel,takový mám respekt a zkušenosti bych rád nejdřív nabyl s něčím klidnějším,menším a méně jedovatým...

Jen mě zajímá,když bych byl uštknut a jel s tím do nemocnice,budu mít pak nějaké problémy s tím,že jsem hady neměl nahlášené? Evropské zmije mají tuším jed celkem podobný a pochybuju,že sérum bude dostupné pro každý druh zvlášť,proto ten vtípek s beruskou...

Ohledně posledního odstavce...vzhledem k situaci v okolních státech,kdo ví,jak dlouho bude chov jedáků legální a jak to bude v momentě,kdy tu chov zakážou,s registrovanými chovateli.O cenu vůbec nešlo.
A k té potvůrce...tohle nebudu ani komentovat,každý si myslím svoje chovance může nazývat,jak chce.

Ale dík za odpověď i tak,holt doba je zlá,kobry koušou a novináři jsou všude:)

Nenovinář Karel L.

Jen mě zajímá,když bych byl uštknut a jel s tím do nemocnice,budu mít pak nějaké problémy s tím,že jsem hady neměl nahlášené?

Ano měl...

Je cena stejná,kontroly pravidelné jednoroční?

Cena je taková, jakou určí prodejce...doporučuji projít inzeráty, případně se zeptat...

O kontrolách snad někdo povolanější...

čau, ideálnější by bylo se registrovat, ale to je věc tvoje.

Co ted píšu není z mé hlavy, i já v některých aspektech nevěděl a tápal, ve vyhlášce není vše.

1.veterinář pro každý kraj má trochu jiný postup a rozumí konkrétním věcem mín nebo víc.
2.musíš mít zvířata zabezpečena tak, aby se nedostali vem své pomoci
3.vyřešen dostatečný prostor pro zvířata+zajištění životních podmínek(světlo, teplo....)
4.plnoletost
5.v případě evropských zmijí které podléhají zvláštní registraci, tak i papíry k tomu
6.sestavený seznam plazů co chováš(můžeš vždy doplnit)+nejlépe kupní smlouvu od koho koupeno(někdo nevyžaduje)
7.cena je stejná
8.ideálně solo místnost, ale není podmínkou(jen doporučení)

ano řešit se to bude, když tě cvakne něco na co nemáš povolení
jed u evropských zmijí není stejný, nefunguje polyvaentní serum pro všechny(jen pro určité skupiny..kdyby tě to blíže zajímalo, tak ti to klidně rozepíšu)

Omlouvám se za horkou halvu ale v poslední době je pro nás doba zlá...

Doufám že se Apophis nebude zlobit, že jsem uvedl informace které mám od něj...takto mu ještě jednou děkuji :-)

Víš co? Co se týče povolení k chovu a všeho kolem pro zvířata vyžadující zvláštní péči , tak nejlépe uděláš, když si po laskavém přečtení toho odkazu zajdeš přímo na svou mítně příslušnou KVS, kam spadáš a vyzpovídáš si tam úředníky. Páč ti k tomu řeknou co je třeba a navíc si aspoň zjistíš, kdo tam sedí. Jestli PP- pitomec prudil, nebo úředník, který si k tobě za účelem kontroly zajde vypít kafíčko a vyplnit formulář. Vyplníš si formulář a zaplatíš kolek. Úředník přijde zkontrolovat, jestli máš vybavení způsobilé k chovu zvířete vyžadujícího zvláštní péči (ubikaci vyhovující potřebám zvířete a zajišťující, že ji zvíře samovolně neopustí a nejlépe uzamykatelnou místnost) ablablabla..to je všechno dohledatelné, tak proč to psát znova. Navíc ti to na tom KVS řeknou.
Chovat bez povolení je přestupek a je za to mastná pokuta. navíc pokud se ti něco stane a ještě k chovu nemáš povolení, o to víc si na tom média smlsnou a budeš tuplem za blba. A v očích mudlů to vrhne špatné světlo na nás všechny ostatní chovatele, viz ty různé diskuze "inteligentů" pod příslušnnými články.
Co se týče toho svedení to na berusku- v tom případě bych doporučila plánovat pořízení jedovatého hada na dobu, kdy budeš dostečně duševně zralý na to, abys pochopil, že blbá výmluva tě může stát zdraví. A v závislosti na tom, co chceš chovat- není evropská zmije jako evropská zmije- pokud tě nabere třeba lebetýna, tak počítat s tím, že to třeba taky nemusíš ustát.

Povolení stojí litr a každé další rozšíření taky, (je jedno jestli o jeden kus nebo o víc kusů a víc druhů). Z tohoto důvodu mám občas taky něco "na černo", protože čekám až toho bude víc, abych zbytečně nerozhazoval. Nic mě ale ještě v tomto "přechodném" období nekouslo, takže s případnýma sankcema nemůžu sloužit - nevím... Kontroly tomu absolutně nerozumí, aspoň u nás, chodí ke mě jako do zoo. Mají pouze příručku o minimálních velikostech ubikací, jinak nic. Většinou mi ale kontroly nechodí, protože do toho vleze právě to rozšíření chovu a tím pádem jako by vše běželo odznovu - doufám že jsem se srozumitelně vyjádřil. Evropské zmije nemám, to musí zase někdo jinej.

Nemůžu to najít, ale asi to bude ono. Nejhorší na tom je že oni, vlastně u nás ony, nic jinýho nemaj a opravdu tomu nerozuměj, naštěstí jsou si toho vědomé a nesnaží se dělat vševědoucí a tak domluva je možná - Stále mluvím pouze o okresu Strakonice, možná mám jenom štěstí na lidi.

Mně když chodili na kontrolu tehdá ještě "nebezpečných zvířat", tak sice věděli, že ÚKOZ je, ovšem neřešili. Navíc neměli o plazech ani páru (hláška "leguán - to je to co mění barvy?" a jiné perly mě o tom dostatečně přesvědčily). Co je ale podstatné, tak to byli úředníci vstřícní, neprudící, příjemně strávený čas u kávy. No, co se změnila vyhláška a zvířata už nejsou nebezpečná, zato vyžadují zvláštní péči, tak se mě toto již netýká a tak nové informace neposkytnu.

Velikosti nádrţí jsou uvedeny v cm a platí pro dva exempláře. Pro kaţdého jedince navíc je nutné navýšit plochu o 20%. Při chovu jednoho exempláře lze sníţit plochu o 20%. Výjimky budou zohledněny u kaţdého rodu. U mladých zvířat je moţné chovat hady ve výrazně menších nádrţích přiměřených velikosti zvířete.

A prozradil byste nám, kdo píše ty "úžasné", emotivní články o "nebezpečných" krajtách a smrtících kobrách, na které není sérum? To by mě docela zajímalo... Někdy mě připadá, že to píše na redaktora přeučený kominík, nebo jsou ty články psány záměrně tak, aby vyvolávaly v laické veřejnosti strach a nenávist k chovatelům!

Díky

Snad ještě jsem zapoměl, to povolení se vystavuje na tři roky, potom musíš opět žádat o prodloužení, ale bezplatně. No, a tím rozšířením vlastně nastartuješ znova ty tři roky, dokonce se mi posledně stalo že jsem dostal jiný registrační číslo.

Jak bylo psáno povolení na 3 roky za 1000kč pak se bezplatně dá prodloužit kontroly KVS každy rok. Před vydáním povolení kontrola chovu (terária,podmínky chovu atd.)Při pořízení nového druhu nebo zvýšení počtu znovu žádat o nové povolení.Lepší je se domluvit s KVS co všechno plánujete chovat a odchovávat a napsat to při jednom,aspon u mě to tak šlo

díky všem za cenné informace a odpovědi!
na KVS zajdu a poptám se...je potřeba to mít předem,nebo to mohu vyřídit až po nákupu zvířete?
Za každé zvíře litr a za další stejného druhu další litr?Takže kdybych měl 5 druhů v párech...10litrů?
dát další 2litry za dva hady(chtěl bych párek),je docela pěkná pálka:-/
Odchovy je třeba nějak nahlásit a registrovat?
Budu potřebovat nějaký doklad o původu hadů?co když koupím odchov od neregistrovaného chovatele?

Aurifer,lebetinu a podobné jedovatější a větší zmije určitě neplánuji,nejdřív něco rozumnějšího,třeba ammodytky(jen nějak nejsou k sehnání,co jsem hledal nějaké inzeráty,neví někdo o nějakých?)

ahá,už chápu,dík...
A vyřídit si to tedy můžu i po nákupu hadů do jisté doby.
Upřímně mě to moc neláká,dávat státu další prachy, když tomu úředníci prd rozumí a jen budu registrovanej a bude se o mě vědět,že něco takového mám doma...kdo ví,za jak dlouho bude chtít nějaký chytrák z vlády chtít zakázat chov jedovatejch hadů a pod...a co pak?
Ale přesvědčili jste mě,jak si něco vyberu,zajdu na KVS,ten litr mě nezabije a pokud jsou ti lidi tam v pohodě a bude s něma rozumná řeč,rád to podstoupím.Riskovat nějakou pokutu a další senzaci pro média nebudu,ať Vám nedělám ostudu.

díky,tyhle jsem samozřejmě taky našel,ale to jsou nějaké raritní lokalitní a celkem pro mě i drahé(ale pěkné:-)).Nevím teda jaká je doba,pamatuju si na burzách před x rokama vždycky nějaké prcky,jak byli skoro za hubičku,to už se nechovají takové ty běžnější V.a meridionalis?

ammodytky se přestaly masově chovat, tak šla cena zase nahoru..co tě na tom udivuje? Albolábřata stála 50,- nebo byli dáváni zadarmo na zkrm. Pak se na ně většina chovatelů vybodla a dneska je skoro problém sehnat albolábra. Pokud ano, tak mládě stojí 40éček a víc. To je prostě normální vývoj.

jinak je dobře, že lidi pořád ještě chovaj lokalitní zvířata. za čisté se vyplatí si připlatit a pak to dodržovat.

dík za odpovědi,asi jsem zaspal dobu,burzu už jsem pár let nenavštívil no...
ammodytek je škoda,čím to,že tak vymizely?nové trendy?

No mláďata jsou to pěkná,ale to na druhé fotce mi přijde zbarvené celkem obyčejně ne?Ještě budu chvilku čekat,zda se neobjeví nějaké jiné a kdyžtak do nich půjdu.

Ony nevymizely akorát když je někdo má, tak je moc nerozmnožuje rozhodně né každý rok. Přeci jen není to zvíře, které má 5 mladejch a lidi se o ně poperou. Vždycky se to nějak střídá, je to taková vlnovka, jednou je mladých dost a nejsou zájemci a pak naopak.

Jdi do tady těch a neobracej korunu, určitě kouříš a piješ a do toho taky teče cash... :-)