Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem velikost agam

Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli je u 8 měsíční agamy normální velikost 31cm děkuji za vaše odpovědi a rady (ps:doufám že tu už není podobná otázka)

loading...

A já si zas myslím,že to tak nenormální není.Dnes už dávno není doba,že vousatky dorůstají přes půl metru,40cm dospělý samci jsou normál.Ani lidi nemají všichni 180cm.Sám jsem na jaře koupil jednu pěknou červenou,zasekla se tak na 20 ti cm a konec.jinak je v poho,žere,je vitální,ale prostě odmítá růst.

Ale to neni v poradku, zdrave mladce v dobrych podminkach musi prvni pulrok rust jak o zavod. Pokud tomu i pres spravne podminky a dostatek krmeni neni, tak je to spatne. Vysledek chovu u nas kdy se mnozi cokoliv s cimkoliv, degenerace genofondu. Pokud mluvime o druhu Pogona vitticeps tak proste dospelec ma mit rozhodne vic nez 40cm. Homo sapiens - budiz od 160 do 210, pokud ma dospely clovek 130cm tak jeho DNA v poradku neni. Stejne jako u agamy ktera neroste. Slechtete si z toho plazi obdobu civavy nebo jorksira, rikejte tomu treba trpaslici agama vousata, ale nemichejte to se zdravym chovem.

Já se ale nehádám!Vousatky dělám už fakt dlouho,mladých mám taky dost,a proto tvrdím,že se vždy vyskytne kus,který prostě roste pomalu,nebo vůbec.Prostě není tabulkový.Ale určitě bych tazatelce nenapsal,že když má menší kus,že má špatné podmínky a špatně krmí.

No já osobně si myslím,že mrnavá samice se nenapáří,ani kdyby chtěla.no a jinak jsem zrovna ze zajímavosti listoval v tera knížkách,a všude se píše,že vhodná velikost k páření je 13 cm od čumáku ke kloace a pohlavní dospělost je na 2-3 letech.Ale pokud musí být na 8 měsících 40 cm,tak dobře rostlá vousatka musí mít těch 13 cm tak na půl roce a může klást vejce?No a toho se chytne začátečník a pak máme těch mrnavých kriplíků plné burzy,samo že prodávající bude furt tvrdit,že je to měsíční mimčo a ne půlroční kus.Takže závěrem,jestli je vousatka dospělá na třech letech,tak je naopak velikost 30 cm na osmém měsíci ůplně v pořádku a kdo má větší zvíře,tak zbytečně překrmuje a zkracuje zvířeti životPak se nemůžeme divit,že ač se odchovává stále víc a víc mladých,všechny se prodají bez problému,jelikož každý to futruje,aby mohl mít odchov nejlíp ještě ten rok,a samice samozřejmě padají na odvápnění.

Moje zkusenost (neco jsme preci jen uz odchovali) - pokud jsou podminky jake byt maji - po vsech strankach (dostatek svetla, UV-B, spravna teplota) a mladata jsou dobre krmene tak investuji vse do rustu, 70-80% sve delky dosahnou bezne v +/- 7 mesicich. Je to logicke, v prirode se musi snazit vyrust cim rychleji aby se nestali potravou pro predatory. (i v ramci vlastniho druhu.)
Takze budu mit podminky takove jake byt maji a budu mladata saturovat krmenim = poroste to 1 - 2cm tydne, nebo je saturovat krmenim nebudu a bude to mit okousane ocasky a prsty (k videni na kazde teraburze). Dospelost v 3 letech je dle mne nesmysl, i bez samce mivaji neoplodnene snusky uz pred dovrsenim 2 roku. Hnat do snusky samice mladsi nez rok je samozrejme nevhodne. V 18 mesicich pokud jsou v poradku - klidne.

Namatkou rust toho co mam zrovna podchycene - mereno/vazeno zhruba po mesici:

[http://tera.poradna.net/file/view/13574-image2-png ]

Já chovám agamy už přez 20 let a ještě se mi nestalo, že by byla nějaká zakrslá, to ce píše Lucifer v té tabulce se dá považovat za objektivní a lze s nimi souhlasit.
To co píše druhý uživatel je hloupost a pro tazatele: Od koho máte agamu?, 30 cm v 8. měsících je sakra málo....

Tak za prvé,před více než 20ti lety tady v republice nikdo ještě vousatku neviděl,tak konec machrování,a k té tabulce,+- 42-45 cm mají povětšinou všechny vousatky,ale je rozdíl mezi 8měsíční a tříletou.Jestli má na osmi měsících přes 40deka,tak tomu nevěřím ani náhodou.Vousatky rostou do určité délky a pak jdou do šířky a tím do větší váhy,na to nepotřebuju tabulky.nehledě že samci jsou těžší.Ale stále tvrdím,že pokud má tazatel menší kus,tak to nemusí být jeho chybou.Kdo naposled viděl vousatku z dovozu?Tady se už min 10 let páří z jedné krve,a kdo má 50cm kus,tak je frajer.A to nemluvím o 60cm,do jaké velikosti dorůstají v přírodě

ne scháním nějakou samici která by byla výrzazně červená a dostal jsem nabídku s takto velkým kusem vousatky už chovám asi 2 roky ale tohle mi přišo celkem málo poněvadž mám jeden kus a tomu je 10 měsíců a má 41cm. A nemáte náhodou nějaké kontakty a nebo možnost od někoho sehnat výraznou červenou formu samičky cenu respektuji budu rád za každou radu :-)

Pokud to chcete do chovu tak bych ji nebral - viz co jsem psal vyse. Sam taky shanim cervenou samicku, zatim bez uspechu. Teda - Jakub Osmancik mozna neco ma, ale od nej uz mame samecka. (krasneho :-) )

ad. samicky vs. samci - aniz bych generalizoval tak nejvetsi nase agama byla samice, 52cm. V osmi mesicich mela 47cm a 416g. Vseobecne mi v prumeru samci vetsi ani tezsi neprijdou. Za ty miry a vahy v tabulce rucim, meril/vazil jsem ja sam. Puvodni dotaz - 31cm je na 8 mesicu rozhodne malo, tecka.

taky jsem si to myslel a nemáte na pana osmančíka email nebo nemá nějaké webové stránky jinak ten sameček co máte je moc pěknej a ještě bych se chtěl zeptat jsou k sehnání na burzách taky takto červené agamy? A jaká je asi cena?

taky můžu doporučit Jakuba Osmančíka. Mám od něj červenooranžového samce a dělá mi jen radost. Navíc se jedná o kvalitní geny. takže se předpokládá že agamy dorostou do pěkné velikosti. Můj samec má necelý rok a půl a měří 48cm(tolik už měřil i v jednom roce) ale dále mám i samice od jiných chovatelů z burzy a ty dorostly v naprosto stejných podmínkách jen 35cm,37cm a 43cm(stáří přes rok). Tak se 43cm jsem spokojený ale ty ostatní dvě moc nevyrostly no. Tu 35cm jsem nakonec prodal, protože se nehodí do chovu. Nakonec jsem si nechal jen ty dvě samice 37cm a 43cm.Po zimování budu připouštět. Jinak samec mě stál 1500kč jako tříměsíční mládě a vybíral jsem z posledních, ne tak dosyta vybarvených agam.Ale nakonec se vážně hezky vybarvil. přikládám foto: samec jde vidět hned:Da na něm sedí 37cm agamka a vedle vpravo je 43cm.Škoda že je to foceno mobilem - nejsou dostatečně vidět barvy, ale je to lepší než nic:)

[dsc00544py.jpg]

No konečně někdo,kdo nemá tabulkový vousatky!No a ke krokodýlovi,nic proti tobě nemám,ale na to,žes před třemi lety stavěl teráro a začínal s vousatkama,máš dost zkušeností.Až budeš mít tak za deset let změřenejch tak 300 vousatek od různých chovatelů,tak možná pochopíš,že rozdíly u vousatek jsou.To že zrovna tvoje trio mělo na roce 42 cm,není zrovna adekvátní pro celý druh Pogona.No a k těm váhám.Tak jsem zvážil asi dvouletou želvu g.sulcata a 2100g,pak jsem jí dal misku s vodou,napila se a 2300g a no nakonec jí dal do vlažné vody do vany,aby se vykálela.A světe div se,2200g a to vše během půl hodiny.Tak a ted co mám napsat do tabulky,abych měl někdy nějaké argumenty kvůli velikosti a váze?

Tady přidávám fotky mé lásky :) jsou focené včera ...
Podotýkám, že agama je od chovatele, od kterého jsem měla i předchozí agamu... Ta rostla a žrala jak měla :) krásně oranžově zbarvená :))
Tato je taková "vyděšená". Nerada se chová, kdykoli ji chci pohladit, tak se skrčí, nebo uteče :( Nevydrží na jednom místě, takže, kdykoli ji chci pustit po bytě ( jako tu minulou), tak se musím mít na pozoru a mít rychlé ruce...
Předem děkuji za radu :))
Ps.: smějí agamy i jahody nebo rajčata ?

Ked to nema rada, tak to proste nerobte. Nehladkat, nemojkat, nepustat po byte. Je to pre nu zbytocny stres
Agama vyzera znacne podvizivene. Cim a ako casto ju krmite?
Jahody moze prilezitostne, rajciny radsej nepodavajte. Drzte sa skor beznej stravy pre agamy - pampeliska/pupava teraz rastie uplne vsade.

Skuste este poslat foto teraria + ake tam pouzivate osvetlenie

To je strasne malo, mam ted 6-tydenni ktere jsou vetsi. Predpokladam ze je to ta http://tera.poradna.net/file/view/16363-fotka0395- jpg - je to asi zkreslene, ale prijde mi to jako typicky podtrzene mlade. Velika hlava, v nepomeru k telicku. Hubene telo, velke oci. Jak dlouho ji mate? Zere normalne - kolik ceho? Zadne pousteni po byte, nechte ji pekne v terariu. CO zarizeni teraria, je vse jak ma byt?

Ta druha fotka - tohle zvire vypada vcelku normalne.

Ano, tohle je ona ;)) nebo on.. páč ještě nevím, co je to za pohlaví :))
Narodila se 1.1.2013, já jí mám od 15.1.2013. Takže 8 měsíc :)
Žere každý den, 2x denně, dohromady jich má cca 20.. Dáváme jí střední až velké cvrčky banánové ;))
V terárku... dnes dostala meloun, salát... ani se toho nedotkla ;(( misku s vodou.
Teplota v terárku 30-40°C... má tam topný kámen. Tmavý (červený písek). A rosím jí to ráno i večer ( jak jsem měla doporučeno).
Přesně jak to měla moje bývalá agama ;) to byl docela macík, bych řekla, měla 50cm :))
Přidávám fotky mé první agamy ;)
- prosím o radu, co s tou malou... :(( nechci takového pidižvíka :(

Děkuji :)

jak pise SoCo - agama neni morce nebo krecek, nepatri do ruky ani pro ni neni vhodne jakekoliv pousteni mimo teraria. Takovyhle rust znamena bud nejak vazne postizene mlade, nebo zasadne spatne podminky. O tech tady bylo toho napsano kilometry, a myslim ze jako nutny zaklad ktereho je dobre se drzet je to co mam tudlec dole v podpisu: tera.peklo.biz - nebudu to opakovat po 450-te.

- pokud chcete zvire na hlazeni, mazleni a pousteni po byte, poridte si jorksirskeho teriera nebo zakrsleho kralika, ne agamu vousatou.

Pán, který mi agamy prodával říkal, že jsou to mazlíkové.. kteří s vámi sedí u TV a jsou v klidu :)) tedy teď nevím, co si vlastně vybrat.
Nevadí jí, když je venku, jen nevydrží na jednom místě.. ;)) jako tamta... s tou když jsem usnula, tak mě ráno probudila... zvykla si ;)) jezdila se mnou v autě a kdekoli ;)) byla jako pes ;)) takže nevím !!
Určitě si vaše podmínky přečtu a uvidím, co víc pro ni mohu udělat ;)

Taky přispěju naší trochou do mlýna...

KIMBA (samec):
necelých 5,5 měsíce
283 g
40 cm i přes ukousnutou špičku ocasu
[20121209143112udu.jpg]
Budoucí heavyweight division, doufám:-)

Ale mám i otázečku na zkušenější:
Dneska jsem Kimbu poprvé viděl dělat takový ten projev nadřazenosti, kývání škopíkem a zčernání "vousů".
Černé vousy měl ještě než jsem přišel do místnosti, ale kývat začal až když jsem seděl před terárkem. Teda jen párkrát, ale bylo to evidentní.
Nevím, jestli se mám teď před ním mít na pozoru, tedy dělal to směrem ke mě, nebo je to běžný u takových pubescentů...:-/

Je pravda, že věkem si bohužel tak úplně jistá nejsem. Máme je doma 2 týdny, od té doby nám vyrostly o 2/2,5 cm a 15/14 g.
Mají na výhř. místě kolem 40-45°C, podle toho kam si lehnou, okolo v terárku 27-30°, jednu žárovku na teplo, UVB a lin. zářivku na světlo.
Mají přes den misku se zeleným, vodou, plus dvakrát denně cvrčky, střední a větší, spořádají jich každá minimálně 10. Jinak miska se zeleným je téměř denně prázdná, docela jim chutná....

Zdravím ;-)
Četla jsem tu o zbytečném překrmování, tak se raději zeptám - moje agama, vylíhnutá 6.9.2013 má dnes 44-45 cm (při měření jsem jí nerovnala, takže měla spíš těch 45) a 363g. Přesnou krmnou dávku nevím - sypu jí tam cvrčků, co zrovna vleze do obalovací misky, a denně nebo ob den má list č. zelí. Sem tam červa, švába, saranče. Nevím, jestli tedy nekrmím moc a nezkracuji jí život, jak zde bylo někde psáno. Podle Luciferových tabulek se to zdá ok, ale nejsou u nich měsíce, tak nevím.
Díky za názor