Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Felsuma madagaskarská - Phelsuma madagascariensis - chov - terárium

Dobry den,

chtel bych poprosit o par rad ohledne Felsum,
1,- mam terariu o rezmerech 50x40x125(š,h,v) bude to stacit pro par?
2,- v noci staci teplota kolem 18C ?
3,- jaky podklad do teraria je idealni a jeke rostliny ?

Děkuji za rady , chci si je poridit az budu vedet ze mam terarium 100% pripravene a ne jako nekteri, kteri se pak divy ze jejich "mazlicci" trpi nemocemi atd...

Dekuju Jenda N.

Terarko stacit bude. Ak bude poriadne celnite, mozno by tam sli aj 1,2. Ale treba byt pripraveny ak by ich nahodou trebalo rozdelit.
No, teoreticky by stacit mohla, ale tych 20 by som volil radsej
Raselina z pieskom, alebo cista raselina (kupis v kvetinarstve CISTU raselinu, bez hnojiv atd...)
Rastliny napriklad nejake bromelie, vanilka alebo nieco podobne. Ja ale pouzivam v terarkach umele.

nedávno som si kúpil dospelé phelsumy, samec po umytí terárka (po týždni s vodou) stmavol a ostal veľmi plachý, už 4 dni je tmavej farby a nevidel som ho žrať. V terárku má 2 samice, rozmery tera sú 70x45x80 DxŠxV, mám ich 2 týždne. Bohužiaľ som im ešte nezohnal svrčky a dávam im len kašičky značky REPASHY superfoods- kde by mali mať všetky potrebné vitamíny. Samičky to žerú v pohode, no samec to moc nechce. Neviete mi poradiť čo by mu mohlo byť?, poprípade nejaké rady ako ho zachrániť.

Je potřeba popsat podmínky chovu, takhle je to věštění. Samec je evidentně vystresovanej.Jako základ stravy používat cvrčky obalené ve vitamínech. Dále je možné že ho samice utlačujou, Jsou všechny felsumy z jednoho zdroje nebo k sobě přišli až u vás? Velikostně jsou všechny felsumy stejné nebo jsou různě velké? Vložte foku terária. Místo Repashy zkuste třeba dětskou přesnídávku a do ní přimíchat trochu vitamínů, já používám nutrimix s roboranem H 1:1.

pouzivam UVB žiarovku 26w Repti glo 5.0, teplota 25-28°C, vlhčenie ráno, kúpil som ich ako fungujúcu skupinu, večer sú všetky phelsumy pri sebe a ani som nezbadal, že by samice na neho útočili. Samec je z nich najväčší. Terárko je sklenené z jednej strany som dal tapetu aby nemal stres zo žiarenia z notebooku. Cvrčky budem mať až zajtra večer, som zvedavý ako bude reagovať. Vitamíny mám od nejakého Čecha, na krabičke je len VÁPENEC s Mineráli a Vitamíny, a potom mám ešte Nutri MIX REP B.

Ako vložiť obrázok?

Zkuste vyměnit tu UV žárovku za klasickou 60W a zkuste ty cvrčky obalený ve vitamínech, budou se hejbat a mělo by se jim to líbit lovit:-) Tu kaši bych jim dala maximálně tak jednou týdně. Klidně si myslím že by prales mohl být hustší. Ještě by mě zajímalo jak je řešený větrání? Není to z fotky jasně vidět.

Mně ten samec přijde menší než ta samice, jako nedospělý. To je dost časté, že velká samice menšího nebo mladšího samečka dost terorizuje. Je i hubený a samice je vyžraná... Nejlépe pomůže je rouzdělit a hodně ho krmit, aby ji přerostl, pak předělat tohle terárko, dát do něj toho samce, samici šoupnout jinam a dát mu ji tam nejdříve za měsíc.

Mohu se zeptat, jestli mohu chovat Felsumu madagaskarskou jednu v teráriu o rozměrech 60x40x30 (DxVxH). Jsem začátečník tak nevím co a jak mám dát do terária za vybavení prosím poraďte. :) prosím napište mi to na E-mail: trojan.martin3@seznam.cz

Předem děkuji :)

Já to myslel jinak.Je pár(samec,samice)toť vše.A je pára,která se vzájemně respektuje.Je,ale pravdou,že jsou to pěkné sviňuchy.Myslím,že je lepší harmonizující pár,jak prostě dát k sobě samce a samici. P.s.Já umím taky blbě slovensky:-D

Oni jsou vesměs všechny agresivní (navzájem).Právě si myslím,že bys měl počítat i s tím,že si nemusí spolu sednout a bude potřeba je přepárovat.Moje rada: První starší samice,pak mladší samec nebo hotovou,zkušenou páru,ale tu málokdo prodá.

Nějaké ty šrámy jsou celkem běžné,nesmí to ovšem překročit úměrnou mez.Měl jsem pár,který spolu v pohodě soužil více jak rok a pak zničeho nic začal samec brutálně napadat samici,že kdybych ho neoddělil tak jí zabije.

Phelsumy je nejlepší chovat v páru, i v přírodě tak žijí. Terárium by pro pár mělo být dostatečné. Více samic na jednoho samce moc nedoporučuju, mohli by ho holky utlačovat. Samotná samice může mít problémy se snáškou neoplozených vajec. Pár který se dá ksobě a není na sebe zvyklý hned ze začátku asi harmonizovat nebude ale zvyknou si, pokud ne pak je lepší změna partnera, ale drobné šarvátky s otrhanou kůží jsou běžné třeba i při páření. Tím bych se odradit nenechala.
Teplota noční 18 stupnů, přežijou to, v zimě je to u nás podobné. Jako substrát rašelinu nebo lignocel s pískem 1:1, kytky: tchýnin jazyk, bromélie, scindapsus, umělé, dále bambusy dostatečně tlusté aby se tam mohla felsuma v případě nouze schovat, pozemní úkryty nemají cenu. Žárovka výhřevná tak 60W , např. Sun Glo má podíl UVA a hřeje. UVB není třeba pokud je dostatek vitamínů. Ve vitamínech a vápníku obalovat cvrčky při krmení (3xtýdně) + jednou za čas doplnit ovocnou kašičkou nebo přesnídávkou taky s vitamíny. Pokud je dost vitamínů měli by felsumy, mít za krkem vápníkové kapsy. Ještě tak jednou za tři týdny kapku hydrovitu AD3 do vody na rosení. Rosit každý den, vlhkost 50-70%.

Phelsumy je nejlepší chovat v páru, i v přírodě tak žijí. ....

Je to myšleno tak, že je to nejlepší, pokud už se phelsumy mají chovat pohromadě? Anebo to platí i tak, že je to lepší, než chovat jednoho jedince samotného? = Je phelsumám lépe v páru nebo když jsou samy?
Děkuji za odpověď :-)

Samičky často zajdou na problémy způsobené tím, že je jim odepřeno množení - např. zadržení neoplozených vajec nebo špatná hladina vápníku, u samců je to většinou více v pohodě. Ale pro mě osobně je pár felsum v terárku mnohem zajímavější než jedna felsuma. Na chov po jednom jsou křečci a pejsci.

Mohu se zeptat, jestli mohu chovat Felsumu madagaskarskou jednu v teráriu o rozměrech 60x40x30 (DxVxH). Jsem začátečník tak nevím co a jak mám dát do terária za vybavení prosím poraďte. :) prosím napište mi to na E-mail: trojan.martin3@seznam.cz

Předem děkuji :)