Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem VITAMÍN AD3

Ahoj všem po delší době,
vím, že se od AD3 už víceméně upouští a nahrazuje se nejrůznějšími UV zářivkami a výbojkami atd...stejně by mně ale zajímalo HLAVNĚ U ŽELV....všude se člověk dočítá, že předávkování může mít fatální následky, že je velmi nebezpečné atd....včera jsem prolézala net i tady poradnu, ale nikde jsem nenašla, co vše se může zvířeti stát, jak se takové předávkování pozná ( vyčetla jsem někde jen dvě slova- apatie, nechutenství ), zda existují případy, kdy se zvíře z předávkování úplně a bez následků dostane, pokud přežije co mu hrozí, zda se trápí, něco ho bolí,přestane růst- nebo naopak roste přektoně, atd....zajímalo by mně to čistě ze zvědavosti,proto jsem toto vložila do pokecu, rady typu "je blbost ho dávat" atd...to vím...mně by fakt zajímalo jak se předávkování pozná a jaké má následky v případě přežití zvířete...nebo jak dlouho po předávkování je schopné života...prostě nějaké ucelené informace.....předem všem díky za názory a o podělení zkušeností a přeji fajnový den :-)

jj moc díky,spíš mi šlo o to, jak konkrétně se chová zvíře,které je předávkované, na wikipedii je to spíš o lidech a jak vidno, tam tak fatální následky nehrozí....snad se asi shodne v tom, že dojde k odvápnění to jak u lidí tak i u želv (zvířat), kde je to průser....ale zajímá mne, zda existují zvířata, která předávkování přežila, buď bez újmy,či s újmou a jak se tato újma podepsala na jejich dalším životě....i tak ale moc díky za reakci, je divné,že o tom není nikde nic psáno, nebo možná nejspíš je, ale neumím to vyhledat .-(

hypervit. D se projevuje odvápněním kostí, vysokou hladinou vápníku v krvi a následným ukládáním vápníku v měkkých tkáních nebo orgánech, jako jsou ledviny, cévy atd. Smrtelné je to v případě velkého poškození orgánů, jinak zvíře může i po vyléčení zůstat postižené.

hypervit. A. se projevuje tak, že se želva svlékne z kůže. Ale ne tím stylem, jako když se normálně svléká- v tomhle případě jí prostě plošně odumře kůže, sloupne se a opadá, takže zůstanou velké "živé" léze. Což je vysloveně život ohrožující stav, protože kůže nebrání vniknutí infekcí a nebrání ztrátě tekutin.

Auri moc díky, takže pokud tomu dobře rozumím, co se vit D týče je to zlé, k poškození orgánů dojde trvale a zvíře pojde na selhání ledvin či podobně....pokud přežije - živoří? Má bolesti? Pozná se to na něm nějak? Po jak dlouhé době?
A - no to zní též dost ošklivě, a i zde určitě tento stav nevznikne inhed, ale až po nějakém čase....???
Takže kdyby si člověk teoreticky koupil předávkované zvíře, nemusí na něm poznat vůbec nic a až po čase začne zjišťovat? A bude koukat na smutné konce? Vím,kupovat jen od poctivých chovatelů, no já pokud se rozhoduji pro nový přírůstek, v podstatě volím už roky stále stejné dva zdroje, myslím, že výrazně spolehlivé. Ale takový laik....
Je vážně zvláštní, že se člověk nikde nedočte o tom, jak tahle zvířata vypadají po předávkování a co se s nimi vlastně děje, co se děje v jejich těle....
ještě jednou díky

Ani jedno není nic dobrého. Co se týče toho dlouhodobého přežívání- tam asi záleží na rozsahu toho poškození. Želvy (a taky leguáni) jsou tvrďáci s velkou snahou žít a mohou s tím žít roky. Co se týče bolestí atd- těžko říct, ta zvířata si obvykle nestěžují, takže těžko posoudit.

kdybys získala zvíře uplně bezprostředně po tom předávkování, tak by nic být vidět nemuselo a projevilo by se to do 2 týdnů po. Pokud už by to bylo zvíře, ketré přežilo předávkování a už se dalo do kupy, tak by ale asi nebylo uplně bez následků- no chce to kupovat zdravé, čilé, žravé zvíře v přiměřené kondici a bez zjevných defektů. Ale co se týče nějakých orgánových poškození, které mohou mít za následek pozdější problémy, tak to bohužel při koupi nezjistíš, no. Člověk holt do toho zvířete nevidí. Ono u poctivých (zkušenějších) chovatelů, které třeba osobně znáš by se dalo očekávat, že ta prodávaná zvířata budou ok a že by u něj ani nemělo dojít k něčemu takovému, jako je předávkování s následným onemocněním toho zvířete. Pokud si člověk bere zvíře od nějakého petkaře, tak to holt musí počítat prakticky s čímkoliv vč. toho nejhoršího. To je pak takové k vzteku- člověk zachrání zvíře, dá ho za často nemalé náklady nějak do kupy a pak postupně sleduje, jak zvíře odchází na následky "zděděné" po předchozím majiteli. Halt u měkčích zvířat, než jsou želvy a třeba ti leguáni je tohle podstatně snazší. tam když se něco podělá, tak ta zvířata prostě exnou brzy a člověk ví podstatně dřív, na čem je.

Je vážně zvláštní, že se člověk nikde nedočte o tom, jak tahle zvířata vypadají po předávkování a co se s nimi vlastně děje, co se děje v jejich těle....

mam pocit, ze celkem pekne je to popsane i s fotkama (min. u te hypervitaminozy ackem u zelv)v knizce Kohlera Nemoci plazu, ktera je sehnatelna i u nas, urcite to bude i v knize Reptile medicine and surgery od Madera (tam je to s dostupnosti horsi). I ja mam nekde nafocene tzv. pancerove srdce u agamy a tusim chameleolise. Tenhle jev prave vznika usazovanim vapniku ve stene osrdecniku pri predavkovani deckem.

Oběma moc díky, v podstatě jste mi obě potvrdily, že takové zvíře buď není životaschopné a nebo žije neplnohodnotný možná i bolestivý život a může trvat nějakou dobu, než na to člověk přijde....to je hodně smutné.....ale proč se o tom píše tak málo? No to je hypotetická otázka,vím, že to my tady nevyřešíme.....