Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Malé morčátko-jak se o něj postarat?

Zdravím. Dnes jsem si byla jako obvykle ve zverimexu pro krmný hmyz. Při odchodu mě zaujalo jedno morčátko. Nádhernej malej ňunínek. Moc dlouho jsem neváhala a vzala si ho. Ale je opravdu hrozně mrňavý. Slečna ve zverimexu říkala, že už tam se sourozenci chvíli je, jakou chvíli jsem se neptala. No prostě se mi zdá, že by mělo být ještě u mámy a cucat mlíko.
Má 70g. Dala jsem ho do klece, jako žrádlo jsem mu tam dala seno, čerstvou trávu, jablko, salát, okurku a směs krmení pro hlodavce. Dobu štrachalo v mističce na žrádlo, ale zdá se mi, že to spíš ožužlává. Stejně tak mi ožužlává ruce. Když ho nechám samotné tak začne "brečet", když je u mě, tak vypadá spokojeně. Je aktivní.

No a chtěla bych se zeptat zkušenějších, je takovýhle prcek už schopný se o sebe postarat? Případně co mu mám koupit abych ho mohla "dokojit?

O morčatech toho mám načtené hodně, s hlodavci mám bohaté zkušenosti, ale morče mám poprvé. Předem děkuji za všechny odpovědi.

[http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/2833 60_3428834618834_1777773298_n.jpg]

Předmět Autor Datum
Nikdo neví? :-(
Elvinerha 26.11.2012 20:20
Elvinerha
Je schopný se postarat. Samice kojí do tří týdnů věku, ale v podstatě od 14 dnů stáří už začíná mlád…
Host123 26.11.2012 21:13
Host123
Já právě nevím jak je staré. Zítra se to pokusím zjistit. Nevím jestli se to dá nějak poznat podle t…
Elvinerha 26.11.2012 21:21
Elvinerha
70g? tak to je dost bída, Ty to máš zvláštní úchylku kupovat takovéhle chudáky. Když tak matně vzpom…
Aurifer 26.11.2012 22:01
Aurifer
Děkuji mnohokrát za odpověď. Ta diskuze, co zde proběhla, mi už asi zůstane :-) Ale žádného takového…
Elvinerha 27.11.2012 00:57
Elvinerha
Jak?Oholit a dát hadovi. Mno hele.. Zkoušela jsi zajìt do zverimexu a zeptat se te prodavacky na sta…
BlueKrait 26.11.2012 23:58
BlueKrait
jinak takto maličkým morčátkům ( váha opravdu odpovídá váze porodní) se dělá tzv. kaše "borisovka" v…
hathor 27.11.2012 10:24
hathor
Děkuji za odpověď, Borisovku už prcek papá, udělala jsem ji přesně podle návodu od chovatelky, pro k…
Elvinerha 27.11.2012 11:07
Elvinerha
tak super, věřím, že to zvládne!!! :-)))
hathor 27.11.2012 14:09
hathor
Zdravím. Přináším info o mrňouskovi. Je to sedmí den, co jsem si ho přinesla. Zatím se má opravdu k…
Elvinerha 02.12.2012 17:12
Elvinerha
Dobrý den, dnes jsem na zahradě našla malého zajíce cca má tak týdek dva nanejvýš. Našla jsem ho tak…
Kača_ 09.04.2013 21:16
Kača_
Myslím že toto je přesně pro tebe..ale je blbost brát všechno co nejdeš domů..na nádražích se "jich"…
Ivoš 09.04.2013 21:23
Ivoš
Dobrý den, stal se mi stejný problém, stále ještě ho krmím mlékem z injekční stříkačky, ze začátku…
Radysa 10.04.2013 10:24
Radysa
možná by stačilo mléko z automatu, to nepasetrizované Pozor, to kravské nijak neupravované mléko mo… poslední
Aurifer 11.04.2013 16:10
Aurifer

Já právě nevím jak je staré. Zítra se to pokusím zjistit. Nevím jestli se to dá nějak poznat podle té váhy, když má 70g? Jinak je aktivní, akorát když ho nehladím, nebo ho nemám v ruce tak kňourá, nebo začne pískat. V misce se žrádlem se přehrabuje, ale zdá se mi, že to opravdu jenom ožužlává, ale nežere.

70g? tak to je dost bída, Ty to máš zvláštní úchylku kupovat takovéhle chudáky. Když tak matně vzpomínám, u morčat se mi rodila mláďata na 80-100g porodní hmotnosti a při odstavu měla 200g a víc. V podstatě mi morčata s porodní vahou nikdy nešla pod 60g, ikdyž byly ve vrhu třeba 4 a za 14 dní měla 2-3násobnou váhu.

Pokud je to takovejhle podraženeček, tak ho to bude potřeba pár dní ještě dokrmovat mlékem a na podporu mu přidávat granule pro výkrm králíků. Ale pokud je to mládě hodně hubené- když ho prohmatáš, neměla by být cítit pánev ani páteř- tak je taky potřeba počítat s tím, že ho třeba neudržíš.

co se týče mléka na umělý dokrm, tak kup plnotučné Tatra mléko, smíchej 3 díly mléka s 2 díly převařené vody, 1 dílem tvarohu a 1/3 dílem žloutku. To se osvědčilo mně.

jiným se osvědčilo 48 dílů plnotučného mléka, 36 dílů nízkotučného tvarohu, 6 dílů smetany (sladká smetana, v modrém kelímku), 2 díly žloutku, 1 díl oleje. Ale to nemám ozkoušené.

Krmit cca každé 4 hodiny i v noci, tedy pokud aspoň něco už samo žere. Přeju hodně štěstí.

Děkuji mnohokrát za odpověď. Ta diskuze, co zde proběhla, mi už asi zůstane :-) Ale žádného takového chudáka doma nemám. To morčátko jsem si kupovala s tím, že je hodně malinké, to jsem věděla, jak hodně jsem už bohužel nevěděla a slečna evidentně také ne, zeptám se přímo majitele. Nikdy jsem morčata nechovala ani jsem neměla v plánu nějaké kupovat. Ale tohle mě upoutalo na první pohled, nevím proč, třeba osud.

Zrovna mě mrně vzbudilo, protože začalo kňourat. Napadlo mě se sem mrknout jestli někdo nepřispěl. Naštěstí ano.

Doma jsem našla tatra mléko plnotučné, zahuštěné, neslazené, takové to malé mlíčko používané do kávy, snad nevadí, že jsem použila tohle, nevím přesně, jaké jste myslela. Smíchala jsem to dle návodu s převařenou vodou a žloutkem, tvaroh bohužel doma nemáme, snad tohle do rána, než pro něj vlítnu bude stačit. Každopádně prcek začal docela sosat a teď už nekňourá. Vypil přes 1 ml, kolik by toho měl vypít zhruba? Pak už nechtělo, ale v klícce štrachalo v misce na žrádlo. Raději mu budu dávat každé dvě hodiny,tak jsem zvyklá z dokrmování ptáčat, je docela čilé, doufám, že se mi podaří ho "vykrmit". Jsem teď pořád doma, takže udělám co budu moct.

Také jsem ho znovu zvážila. Má teď 73,6g, takže má něco málo navíc oproti odpoledne, kdy mělo rovných 70g, snad je to dobré znamení.

Dokrmovala jsem už spoustu různých zvířat, většinou převážně ptáky a to jak venkovní neopeřené nalezence, co mi občas někdo donese po papoušky. Tak snad zvládnu i savce.

jinak takto maličkým morčátkům ( váha opravdu odpovídá váze porodní) se dělá tzv. kaše "borisovka" velmi známá a oblíbená mezi morčatáři a už zachránila stovky i úplně čerstvě narozených mláďat, když samice nepřežily, okurku nedávat teď vůbec, zbytečné vystavování mrněte zatěžujícímu průjmu. Ovesné vločky jsou též fajn.
Možná by stálo za to, navštívit stránky klubu chovatelů morčat, nebo stránky MVDr. Denisy Vítkové, která morčata jednak chová a jednak i léčí cavia-bohemia je dost vstřícná a určitě poradí i přes email.
na fotce vypadá morčátko ale pěkně, takže mu moc držím všechny palce, aby bylo fit!!! :-)

Zdravím. Přináším info o mrňouskovi. Je to sedmí den, co jsem si ho přinesla. Zatím se má opravdu k světu, je to pěkné s čilé miminko. Dnes jsem už v kleci našla bobečky, takže se již začíná samo bez pomoci vyprazdňovat. Už i začíná přicházet na kloub hlodání. Jeden kousek chleba už má pěkně ohlodaný. Z původních 70g má dnes již skoro 100g, pěkně se zakulatilo, už to není takové malinkaté, drobné tělíčko. Snad se mu i nadále povede a bude to takový čipera jako teď :-) Děkuji všem za užitečné rady, díky kterým se morčátku dostalo potřebné péče. Později opět napíšu, jak se prdínkovi daří.

Zároveň jsem si odnesla i ponaučení. Nevěřit prodavačům ve zverimexu, kteří evidentně o zvířatech moc nevědí, respektive slečna, co mi ho prodala, majitel zverimexu je naopak v chovu celkem zběhlý, ale bohužel tam zrovna nebyl. Já sama jsem o morčatech moc nevěděla, když jsem si ho kupovala, nenapadlo mě, že se morčata oproti jiným hlodavcům rodí osrstěná, vidoucí, hned běhající. Tak jsem uvěřila paní prodavačce, že je prcek schopný se o sebe postarat, aniž bych věděla, že je to přitom čerstvě narozené mládě, které potřebuje mlíčko a péči maminky.

Dobrý den, dnes jsem na zahradě našla malého zajíce cca má tak týdek dva nanejvýš. Našla jsem ho tak že kolem něho běhal pes, tak jsem ho vzala domů aby mu pes vic neublížil, asi to byla blbost, ale byl celý mokrý. Je v "postylce" zachumlany v seně. Nevím čím ho krmit zkoušela jsem kraví mléko nic jiného doma nemám. Prosím o jakoukoliv radu! Děkuji.

Dobrý den,

stal se mi stejný problém, stále ještě ho krmím mlékem z injekční stříkačky, ze začátku se mu to muselo rvát do pusy, cukal se, až pak ucítil mlíko tak jedl. Ve zverimexu jsem mu koupila sušené kočičí mléko, které se ředí vodou, to je prý nejlepší ale možná by stačilo mléko z automatu, to nepasetrizované. jinak mu tam nadělat hoblinky mrkve a kousek salátu a tvrdý chleba, ať si obrušuje zoubky a podeslat mu senem. to taky baští, já ho krmím mlíkem už druhým týdnem, mrkev atd jí, takže až dojí tu pixly, tak dál ho necháme stravovat normálně.

možná by stačilo mléko z automatu, to nepasetrizované

Pozor, to kravské nijak neupravované mléko morčeti vůbec nedávat. To je o průser a to doslova.

Kočičí mléko na umělý dokrm je ok, nebo různé obdoby "kaše Borisovky", ale rozhodně ne surové mléko kravské, které má uplně jiné složení než mléko morčat a morčata po něm většinou akorát mají srajdu, což u malého mláděte může být fatální.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru