Ještěrka chov
Zdravím
Chtěla bych si jednou pořídit agamu nebo chameleona, jelikož nemám žádné zkušenosti a nechci do toho ihned investovat mnoho peněz, chtěla jsem si na jaře odchytit někde v lese nějakou malou ještěrku na zkoušku. Chtěla jsem se zeptat jestli je možné ji chovat v 16 litrovém akvárku bez topení. samozřejmě bych pořídila nějaký substrát. Co by bylo vše potřebné k chovu ještěrky? Děkuji předem.
Ještěrka je zákonem chráněna! a mohli by s toho být slušné problémy.
První si to chce něco přečíst www.tp-faq.reptile.cz
Začal bych nad sebou uvažovat co vlastně chci a klk peněz jsem schopen do toho dát!
A v 16litrovem a bez topení? To by taky šlo jako týraní zvířat. V lese?
Kdo zná pořádně ty zákoníky, tak si myslím, že to sem napíše, co s toho muže být.
Chápu to asi dobře.
Když zdechne. Nejdu do toho
Když přežije. Jsem borec, mužu chovat plazy
Proto se na to nejdřív ptám Nevím co by bylo vše potřebné a nevím ani jestli by to bylo možné. Investici jsem myslela do zvířetě. Nechci si koupit např. agama, která by mi za měsíc chcípla byli by to zbytečně vyhozené peníze a škoda zvířete. Nejsem žádný člověk, který rád týrá zvířata, proto se radši nejdříve zeptám, než abych nějaké zvíře chytila a nevědomě ho týrala.
A na zkoušku jsem to myslela asi tak: Jestli mě to bude bavit se o ni starat, nemám v plánu ji držet doma roky, myslela jsem třeba na pár dní. Poté bych ji samozřejmě pustila zpět do přírody.
Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, zakazuje chovat v zajetí zvláště chráněné živočichy. V § 50 odst. 2 je stanoveno, že je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, zejména je chytat, chovat v zajetí, rušit, zraňovat nebo usmrcovat. Není dovoleno sbírat, ničit, poškozovat či přemisťovat jejich vývojová stádia nebo jimi užívaná sídla. Takže kdo si ponechá sovu pálenou, ostříže, plcha, veverku, vydru, netopýry či jiná chráněná zvířata, poruší výše zmíněný zákon a hrozí mu pokuta včetně zabavení zvířete. Výčet chráněných živočichů je stanoven vyhláškou č. 395/1992 Sb.
Pokuta by mnohonásobně přesáhla výdaje za agamu s terárkem i super osvětlením.
Mimoto s takovým přístupem si, prosím, nepořizujte nic živého. Možná kaktus.
zdroj: nature.cz
Myslím si, že můj přístup je mnohem lepší, než přístup jiných lidí. Už jsem se tady toho dočetla dost jako např: Jedna paní chce přes den chovat chameleona na garniži, dalších tisíce lidí mají problémy s bettou (ryba), protože ji chovají v nejmenším akvárku co našli v akvaristice. Já jsem aspoň takový člověk, který se snaží si získat nejdříve všechny potřebné informace k tomu aby mohl dál jednat. A raději se zeptám zkušených lidí, než někde ve zverimexu kde lidem napovídají všechno možný za cenu aby prodali jakékoliv zvíře, které tam několik let týrají.
ano, to možná ano - ale je to taková z nouze ctnost. Ale to je tak všechno - s přístupem - aby to moc nestálo a aby to nezabralo moc místa - s tím nic nechovejte. Není to přece nutnost, něco si pořídit. Pokud Vám přijde i 300 za vousatku jako velký výdaj pro případ, že by to chcíplo, tak ještě pár let počkejte, jestli k tomu dospějete. Neříkám, že nejsou levně chovatelné druhy, ale rozhodně tohle není ta motivace, která by měla předcházet nákupu živého tvora.
Měla jsem spíše na mysli, že jsem si chtěla vyzkoušet jaké to je chovat nějakou ještěrku když tomu vůbec nerozumím, chtěla jsem si odchytnout na den nebo dva nějakou ještěrku stejně bych ji jen nakrmila nějakýma červíkama a pak zase pustila. Nechci vyhodit 1.000,- za chameleona + dalších x tisíc za příslušenství abych pak zjistila, že mě tohle absolutně bavit nebude a pak bych sháněla někoho kdo by si ji odemně vzal. O místo mi nejde, o peníze taky ne když už bych byla pevně rozhodnuta, že nějaké zvíře budu opravdu pěstovat. Nejsem z těch co by hodili zvíře do kýble odkud neuteče a tim to končí. Když si něco pořídit tak se vším aby se to zvířátko mělo co nejlépe. Už i do akvárka jsem naházela několik tisíc a hlavně té práce s tím ale výsledek stojí za to.
Ale to je právě ono, o čem tu mluvím. Buď si jistá jste rovnou a jste ochotná tomu i něco obětovat, nebo si nejste jistá. Když si nejste jistá, tak ten moment, kdy je záhodno si něco pořizovat nenastal. Zkuste se zajít podívat k někomu na jeho chov, ale neřešte to tímhle způsobem. Dejte tomu půl roku rok a když pořád budete něco chtít, tak pak to třeba bude mít smysl. Mezitím si můžete nastudovat všechno o chovu.
Jedině kam si můžu jít podívat je zverimex a tam trapí chameleony v 10 l terárku. Rozhodnutá jsem pevně, chci si pořídit terárko a nějakýho tvora do toho. Jen jsem se chtěla dozvědět co nejvíce informací než něco začnu abych věděla jak je to náročné a jestli bych měla ještě nějaký čas na to. Starat se o akvárium taky není jen o tom nalít vodu nasypat písek a naházet tam rybičky tak jak si myslí každý a že za něj zbytek udělá filtrace a zbytek elektrickýho příslušenství. Končím tuto debatu. Děkuji za rady
A nejvíce informací o chovu pouštního druhu se dozvím protizákonným odchycením a chovem (nebo spíš "chovem") druhu, žijícího v Čechách. Jelikož tady na TERAPORADNĚ je podobných informací poměrně málo. To dá rozum!
Pokud nad tím musíš takhle špekulovat "jestli tě to bude bavit", zatím na to kašli...
tak pořád lepší, když se zeptá, než kdyby to bez ptaní udělala a zbytečně kvůli tomu umořila zvíře, navíc chycené ve volné přírodě.
Hodně začátečníků se ptá na blbosti, ale lepší když se zeptají, než aby něco zbytečně podělali a odnesla to zvířata.
Já vím, že se tady množí mračno hloupejch dotazů, ale tohle je už otázka logiky...
Tady bych spíš než tazatele za dotaz, pochválil ostatní za včasný (snad)zatržení.
Tak není to nejlevnější o tom žádná a u agamy to jsou nároky vyšší např. potrava, elektřina.
Ale pokud člověk chce chovat nějaké tera. zvířata musí s tím prostě počítat.
Pokud by byli dobré podmínky nevidím duvod, proč by měla....
Dobře když už jsme si to nějak vše ujasnili. Chtěla jsem se zeptat, který druh je nejlepší pro začátečníka. Pěstuji jen rybičky o těch vím dost ale teraristiku bych chtěla taky ;) Mám představu o chameleonovi nebo o agamě, tak jaký druh by byl pro mě nejlepší nebo-li, který druh není tolik náročný?
Tak pro začátek...
Gekončík noční, Agama vousata, Chameleon jemensky
Informace se dají najit na odkazu co jsme zde dal.... je tam vše potřebné..
Informace už jsem si přečetla. Děkuji
Když něco nebude jasné, mrkni tady zda už se na to někde neptal, nebo to napis přímo sem.
Dobře díky moc a omlouvám se za nedorozumění vážně nechci žádné zvíře trápit
Myslím,že sama máte zmatek v tom,zda to chcete či nikoliv.Píšete,že jste pevně rozhodnuta něco pořídit,na druhou stranu,že nevíte jestli vás to bude bavit.Jsem akvarista i terarista,srovnat se to nedá,ani cenou ani starostí.Mimochodem zmíněná Betta spledens potřebuje velmi malé nádrže.Je to rybka ze Siamu žijící v kalužích.Akvárium je sranda,která nepotřebuje denní péči,tam se to dá relativně přirovnat ke starosti o hada(hadaři neberte mne doslova).Co se týče ještěrů,je to v podstatě denní starost.Řekl bych,že nejméně nároční (i cenově-jak zvíře,tak terarko) jsou gekončíci noční.Tam nepůjde ani o denní starost.Jinak ostatní ještěři už vyžadují denní péči-rosení,krmení ,čištění...Nicméně je dobře,že se ptáte,protože se na každé burze shledávám s "borci" co vše vědí,ale koupí si ke zvířeti naprosto nevhodné tero apod.
Velmi malé nádrže? Proč tvrdí každá stránka hodnotu větší jak deset litrů? Proč každý na lidi co se ptají, co mají problémy s bettou nadávají, že mají jen 2 litry? Každá ryba přežije i ve dvou litrech vody ale jde o to jak dlouho.
protože velmi malá nádrž znamená akvárko okolo 20-30l. nádrž o objemu 2l je váza nebo sklenice, ne akvárko .
proč si prostě nepořídíš toho Axla, jak ses na něj ptala v akvaporadně?
Ohledně té tvé teraristiky, vyber si nějakou vhodnou ještěrku do začátku. Já bych se přikláněl třeba k té vousatce. Pak prostuduj důležité informace (pořiď si nějakou knížečku, zaměstnej googla, zkrátka si všechno zjisti). Našetři peníze (brigády, rodiče, narozeniny, Vánoce apod). Kup co k chovu potřebuješ, pořádně zařiď terárko. Nakonec pořiď třeba tu agamu a když Ti mezi tím vším něco nebude jasné, tak se tu zeptej a on Ti někdo určitě rád poradí. Hlavně nic neuspěchat .
vymazány OT kecy (Aurifer)
Jen tak pro informaci jsem z Karlovarskýho kraje. To je mi jasné, že si nejdřív vše pročtu a zjistím ještě víc informací než mám a zařídím nějaké terárium a nechám ho aspoň pár týdnu běžet samotně, poté teprve něco koupím ;) Mimochodem díky moc všem za rady
terárium nemusíš nechat nějakou dobu běžet "naprázdno" jako akvárko. stačí pár dní, aby se zjistilo, jestli správně funguje elektroinstalace, přeměřit průběhy teplot a může se tam dát zvíře.
U axolotla se bojím kvůli teplotě, každý tvrdí něco jinýho.
Ohledně chovu agam/chameleonu klidně poradím, email mám v profilu. Když budou podmínky OK, mám doma ještě dost malých agam. Bydlím kousek od Varů.
Je to jednoduchý, čím míň tím líp v podstatě, v praxi stačí nevytápěná studenovodní nádrž, ideálně pod 20 st.
kvůli teplotě by ses měla bát spíš u těch plazů. Páč těch, co nepotřebují výhřev je naprosté minimum...obecně chov jakéhokoliv plaza vyjde dráž než chov toho Axla. JInak Axly běžně chovají lidé v panelákových bytech (taky jsem je tak jeden čas měla) a problémy s nima taky nemají...
Hele, dej si čas, a pokud tě ještě tak za dva měsíce bude bavit sedět denně na fórech, hrabat různý články, koukat na fotky, chodit na burzy, prolejzat inzeráty, číst, jak udělat terárko, jak ho zařídit... kup si třeba krabičku cvrčků, dej je do nějakýho adekvátního boxu, krm je, čti si, jak se o ně starat... všchny tyhlety možný blbovinky okolo. Pokud tě zvíře nemá po chvíli omrzet, tak tě tohle všechno bude bavit a budeš se do toho zažírat čim dál víc. Pokud tě to už za pár dní omrzí, tak se na zvíře vykašli, páč by tě asi brzy omrzelo i to...
nebo Achatiny, ty se dají chovat i v terárku bez světla a tepla, pokud doma vysloveně nemá studený odchov
Jestli se mi obrázek na googlu zobrazil správně a je achatin šnek tak to ne ;) Ale i přes to děkuji za rady ;) Když už šneška tak do akvárka a tam už dva mám kvůli řasám
A co strasilky?:)
lepidodactylus lugubris
Nic.Akvárium bohatě stačí.
To je dobrý nápad Dokonce se mi i líbí Ale ještě mám dost času o tom přemýšlet než ušetřím penízky
Jednou je měla teta, ale to není nic pro mě, za prvé nejdou skoro vidět a za druhé mi připomínají trošku pavouka a těch se štítím. Ale díky za nápad
Kromě strašilek lze obdobně chovat i lupenitky, kde podobnost s pavouky nehrozí. Přikláním se k těm co radí nějakého malého nenáročného gekona, třeba skupinku Lepidodactylus lugubris. Nebo gekončíka Eublepharis - okolo něj určitě nemusíš skákat každý den jako okolo jiných zvířat, třeba psa nebo kočky. Má to taky tu výhodu, že tou dobou, co jsi chtěla začít lapat ještěrku už dávno budeš mít dilema vyřešený. Určitě není dobrý si jako váhající rovnou pořídit chameleona nebo velkou agamu - jsou přece jen náročnější na péči i prostor a tu odpovědnost a protopenou /prosvícenou elektriku.
Ale co tady nikdo nezmínil je nutnost krmit živým hmyzem, tedy ten hmyz ve vhodné velikosti mít k dispozici, smířit se (včetně rodinných příslušníků) s jeho vzhledem, nutností s ním manipulovat. Takže pokud opravdu chceš provést na sobě předem nějaký test, kup si , třeba dneska, do toho akvárka, co máš, krabičku cvrčků a zkus se s nimi nějak technicky i duševně vyrovnat a testovat zda ti přežijí. Protože bez nich začátečnická plazařina nepůjde, ledaže bys chtěla ovšem jít do želvičky, což by mohlo být taky řešení, žeano?
Poznámka na okraj k zamyšlení: na silnici na úseku 500m cestou domů nacházím trvale desítky přejetých slepýšů skokanů a ropuch, kterým je tímto k ho.nu, že jsou na vyhlášce chráněných druhů Je to vážně taková hrozná věc si z jakýchkoli pohnutek či bez jakýchkoli hlubších pohnutek či pro srandu na pár dní zcela ilegálně vzít takové zvíře do vhodných podmínek na pozorování domů, koukat jak leze, žere, s.re a podobně a pak ho zas pustit?? Neudělá člověk víc škody na naší fauně za pět minut s volantem nebo s insekticidním sprejem v ruce? Dneska si děti hrají tak, že na tabletech virtuálně krmí vitruální (po)tvory, my si jako děti tahali domů housenky a jiný hmyz ve sklenicích, což dnes děti ani dospělí nepochopí a pokud by to někoho napadlo, tak každý (podotýkám, že domácího plaza ani obojživelníka jsem osobně doma nikdy neměla ani jako dítě) začne radši řešit proč to nejde a ne jak to půjde.
Tak to děkuji za rady ale už jsem to vymyslela. Než začnu s náročnou teraristikou už mám v plánu pořídit si křečíka džungarskýho. Co jsem se po pár hodinách dočetla je to, že není tolik náročný, což by mi zatím vyhovovalo. Krmit živým hmyzem by mi nevadilo, ne jednou jsem stříhala žížalu nůžkama pro našeho pestřence (ryba) protože v rybářích došli červíci. Ale díky moc všem za rady
ledaže bys chtěla ovšem jít do želvičky, což by mohlo být taky řešení, žeano?
proboha JEN TO NE , myslím že křeček je pro tuto slečnu ideální řešení (2leté)