Chameleon obecný (Chamaeleo chamaeleon)
Zdravím,
chtěl jsem se zeptat zdejších odborníků, zda někdo má zkušenosti s chovem chameleona obecného? Jak je to nyní s jeho CITES příslušností? Odchovávají se alespoň v zahraničí?
Pročítal jsem články od pánů Kodyma, Velenského a Šmeka, ale pokud by někdo měl další zkušenosti, tak budu jen rád.
Díky moc...
Kdysi v době dávné to byl prakticky jediný dostupný chameleon,kterého bylo možno sehnat.Byl to druh,který se dal po určité snaze sehnat,avšak jeho odchov byl celkem náhodný.Jistě odchovy nějaké byli,ale vesměs šlo o dovoz oplodněné samice a následné inkubační štěstí.V podstatě než se podařilo vypracovat teorii a praxi chovu Chameleona obecného,tak ho totálně sejmuly chovy a odchovy jemeňáků.Je pravdou,že jsem je už minimálně 15.let neviděl.
No já kdysi před lety slyšel,že je nemá cenu vozit,protože do měsíce padají,tak nevím....
Jo, tohle jsem právě slyšel taky. Ale doba je jinde, třeba by to už dnes šlo...
Predpokladam, ze si to uz cital, ale Auri o nich pisala nieco tu: http://tera.poradna.net/q/view/220158-co-by-jste-p oradili-do-tehle-skrine-teraria?
Jj, to jsem taky četl
chamelea jsem měla, nějak těsně po převratu. Byli to 1,1 adulti z odchytu a problémy s nima nebyly, ale to bylo možná způsobem chovu- páč jsem je měla venku. A nutno přiznat, že kamarádovi co je dovezl a dal do terárek stihli exnout ještě do podzimu toho roku, co je dovezl. samice chycená jako březí mu zadržela snůšku a exla celkem záhy, samec chcípl asi o 2 měsíce pozdějc.
Jsou to dost stresáci, ale to je hodně odchytových zvířat. Získala jsem je v půlce léta od kamaráda, dovezl si 2,2 z dovči ze Samosu, ale 1,1 neměl kam dát, tak mi pár s horší samicí dal. Samice byla čerstvě vykladená, takže byla v horší kondici. On si nechal březí holku, která mu pozdějc zadržela snůšku. ale ta vykladená mi to rozchodila pěkně... Hned po dovozu jsem je dala ven na zahradu mezi keře josty (páč v něčem takovém byli prý chycení) v kleci z chovatelského pletiva se spletí větví z těch rybízů. Nesejřila jsem se do nich nijak a akorát jsem je tam krmila. byli hrozně žraví, dávala jsem hlavně nachytané luční kobylky, šídla, pestřenky, včelí trubce, vosy, zvládnou v pohodě i sršně. Žrali i bobule josty, co jim tam napadala. Vodu měli z hadice, když se večer zalévala zahrada. Měla jsem je každého zvlášť, páč když jsem je zkoušela dát k sobě, tak se na sebe hrozně pizdili a samice samce kousala. Fungovali venku parádně až do mrazíků, pak šli do dílny na zimování. Zimovala jsem je na měkko, při 5°c v noci a 12°C přez den jen při podlince. V tu dobu ale stejně neaktivovali. Vyndala jsem je na jaře když v noci přestalo mrznout, akorát na ledové muže jsem přez ně přehodila plachtu, páč v noci byly mírné mrazíky. V pohodě je pod plachtou přežili. No a nějak v červnu se na sebe přestali pizdit, tak jsem je zkusmo dala k sobě a krátkodobě se snesli a odpářili, pak se zase začali pizdit, tak jsem je zas musela dát každého zvlášť. Když samice byla březí, tak jsem absolutně nevěla jak to kam klade. Tak jsem jí dala na výběr květináč s hlínou a kusy naskládané kůry se štěrbinama, a voliéru se sundaným dnem jsem postavila jen tak na zem mezi keře. Holka samozřejmě začala hrabat, podkopala se ven a zdrhla. Pak jsem ji po pár dnech našla vykladenou na jostě a nemohla jsem najít vejce, tak jsem to tam celé přehrabala, načež mi matka málem rozbila držku . Pak jsem našla snůšku u kořenů jednoho keře, dost hluboko. Přendala jsem ji do 3l zavařovačky i s hlínou ze záhonu a odnesla dom, měla jsem ji volně v pokoji vedle terárek. pak se asi půl roku nic nedělo, já samozřejmě vůbec nevěděla, jak dlouho má trvat inkubačka, ale vejce vypadaly dobře, tak jsem je nevyhazovala. Mláďata se vylíhla v únoru. jenže jsem je v terárku neudržela dýl jak 2 měsíce, po obě sezóny než mi chcípla samice. Páč se v obou případech bohužel vylíhly v době, kdy je ještě nebylo možné dát ven...ale myslim že venku by ta mláďata fungovala dobře.
Chovat se dají jako všechno, ale dneska se prakticky nedají sehnat, jak už jsem psala v tom druhém vlákně
Díky moc za obsáhlou odpověď.
Našiel som jednu info a zdala sa mi nepravdivá: "po 40-60 dnech březosti samice klade 15-45 kožovitých vajec, pro které v půdě vyhrabe 10-20 m hlubokou noru."
Ale podĺa toho,čo píše Auri,to možno bude aj fakt.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Chameleon_obecn%C3%BD
Já bych to viděl, že vypadlo c, 10-20 cm je mnohem uvěřitelnější...
dík
"..Mláďata se při teplotě 17-29°C líhnou za 160-240 dní.."
Nevím jaký by byla teplota v hloubce 10-20m..
v případě těch 10-20m jim tam určo vypadlo "c" Tehdá mě nějak nenapadlo měřit, jak přesně hluboko ta vejce byla, ale když si to zpětně představím na ruce, tak to těch 20cm bylo určitě, možná i trochu víc. Ale to je možná dané tím, že v poměrně kypré zemině záhonu se holce dobře hrabalo. zajímavé na tom bylo to, že holka nakladla vejce do místa, kam šlo většinu dne slunce.
Ja som to skôr bral ako dĺžku nejakého tunela,nie celkovú hĺbku.
Ale já si myslím,že to bylo v době ,kdy nikdo nevěděl jak na chameleony.Dnes je doba podstatně jiná"kvalitní terária s ventilací,UVB,vitamíny,minerály...." Jediný problém si myslím u nich je,že nejsou tak atraktivní jako třeba jemeňáci,pardáli,atd...A to je asi jejich smůla.Nevěřím,že by nešli,ale kdo se snima bude sr.t.
Tak to se omlouvám,chamíci jdou mimo mě a o jejich legislativě vím prd.Nicméně .....