Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno želva zelenavá- chov mláděte

Poradíte prosím co všechno do terárka pro malou želvičku zelenavou? Má 8cm, terárko 60x|30x35cm uvbžárovku terra, domeček, misku s jídlem aa pitím..teď se dočítám že by měla mít ještě zdroj tepla a to obyč.žárovku, ale jak silnou? Příjde mi, že od té terra uvb je taky teplo, ale asi to nestačí za každou radu díky a dále co k jídlu, zatím jsem ji dala čínské zelí a dneska dám směs červů sušených. Kam umístit žárovku když budou dvě vedle sebe nebo jak uvb mám na straně aby si mohla najít chladnější místo a ještě kolik substrátu? myslím aby se ji v tom dobře lezlo.Příjde mi, že jenom spinká a nejí a ni nepije celý den u ní nestojím, tak nevimdíky
Změna předmětu, původně: želva zelenavá (Aurifer)

loading...

Uvod.html
Jakou směs červů sušených? Gammarus? Hermanky jsou býložravé, s tím, že příležitostně snědí nějaký hmyz nebo šneka. Není nutné jim toho dávat zas nějak moc.
Čínské zelí a seno, to je základ. Sépiovku na okusování a doplnění vápníku. Jakmile to půjde přejít na krmení pampeliškou, jetelem, jitrocelem, luční směsí, lístky ze šípků. Příležitostně malý kousek ovoce nebo zeleniny.
Teplotu budete muset změřit a vyzkoumat. Lokální výhřev na nějakých 35°C, k tomu má sloužit ta "obyčejná" žárovka, pak místo chladnější, tak 26 - 28°C. Výhřevná a UVB můžou být klidně vedle sebe, pokud se to nebude přehřívat. Do menšího terárka zkuste 40W, ale nedovedu to odhadnout, to se přiznám. Zapojit, změřit teplotu, párkrát za hodinu, až se ustálí, pak eventuálně vyměnit za slabší/silnější. Nebo jestli se tu ukáže někdo, kdo by si dokázal představit co to těch 60l...
Substrátu tak na 3 cm? Jaký konkrétně máte? Část ubikace suchá, část vlhká.
Jinak, všechny hermanky, co znám, byly pěkně živé, pořád někde šmejdily - pravděpodobně jí je zima, venku je počasí nic moc a pokud nebude vyhřátá, aktivní nebude. Takže začít tím zahřátím.
Doporučuju sehnat si knížku http://www.robimaus.cz/cs/edice-abeceda-teraristy/ 133-zelva-zelenava-9788090335745.html

děkuji všem..směs pro želvy a leguány, takže gammarus. za chvíli půjdu na tu žárovku i když je to teda teď záhul sehnat všude mají úsporný a ty nehřejou. A co se týče toho svícení někde jsem četla, že se má svítit jen 8 max.12hodin tak co si vybrat. Substrát mám půlku pro želvy(rašelina, křemičitý písek, zeolit, pemza) a půlku pouštní písek takový lehce oranžový nevim co je lepší opět si nechám poradit ještě mám koupený hobliny. To vlhko zajistím jak??A nemůžu ji nějak přehřát? mám blbý otázky, ale je mi to jasný :). Nejradši bych si ji vzala, ale pořád spí dneska vyjimečně zalezla do domečku a byla tam půl dne v koutku. A ještě k tomu Citesu s tím kam na životní prostředí? do kolika dnů od koupě.díky

To terárko je uplně špatně zařízené a želvička už nevypadá zrovna happy, je hodně vyschlá. Což se za daných podmínek nelze moc divit...jako substrát jí tam dejte aspoň ty 3cm, lépe 5cm vrstvu směsi hlíny a písku- stačí písek do dětských hřišť. Z poloviny ji udržujte suchou a z poloviny vlhkou, do kouta dejte vlhké drny nebo hromádku vlhkých hoblin, aby se želva měla na noc kam zahrabat do vlhka. Pokud to neudělá sama, tak ji na noc do těch hoblin zahrabte vy. Ta želvička už je opravdu hodně vyschlá a je otázka, jestli to vůbec rozchodí. ten domeček pro křečky vyhoďte, ten není k ničemu. Místo něj tam opřete třeba kus korkové kůry. Dodejte jí lokální zdroj tepla s teplotou okolo 30-35°C. Misku na krmení má hrozně vysokou, do té se nedostane- stačí, když jí dáte krmení na podmisku pod květník, nebo na nějaký tácek. Gammarus jí vůbec nedáveje, je nevhodný jak pro želvy, tak pro leguány. A s těma změnama rozhodně nijak neotálejte, pokud už není pozdě...

můj bože:-(, tam bych byl taky zalezlej imrvere
Prostuduj si prosím tě HNED !!! uvedené odkazy
Kdyby jsi se zajímala o potřeby želv před pořízením zvířete, ušetřila by jsi evidentně dost peněz,které jsi vyhodila za naprosté blbosti a želva by se cítila o mnoho lépe...
Terko bych si schoval pro třá korálovku...želvě pořídil želví stůl atd...atd

https://www.google.cz/search?tbm=isch&hl=cs&source =hp&biw=1280&bih=933&q=%C5%BEelv%C3%AD+stul&gbv=2& oq=%C5%BEelv%C3%AD+stul&aq=f&aqi=&aql=&gs_l=img.3. ..641.2240.0.2416.10.7.0.3.3.0.67.418.7.7.0...0.0. vm6_TA6KAhs#q=%C5%BEelv%C3%AD+stul&hl=cs&gbv=2&tbm =isch&fp=1&biw=1280&bih=671&cad=b&sei=GtwrULD0M4z1 4QTI0YCIAg&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&sei=3WDsUNn ICoX2sgbspoGIAw

Ty "úžasný" a "speciální" substráty vyhoď, dojdi za město pro 2 - 3 krtince, smíchej je 1:1 s obyčejným pískem z dětského pískoviště a máš substrát jak víno :-)
Hobliny prosej ať nepráši a jsou bez pilin, pořádně je namoč a dej tak do 1/4 (studenej kout). Tam želvu
vždy zahrábni(pokud si tam nevleze sama) třá 2 hod po vypnutí světel, ráno po rozsvícení vyleze krásně nacucaná vodou...
Opravdu vše potřebné ke spokojené a zdravé želvě najdeš na citovaných odkazech

no zítra to napravím každopádně v tomto stavu jsem ji už dostala, tak doufám, že to dáme teď jsem ji zvýšila substrát zatím ten hroznej co mám, hobliny jsem namočila dala do kouta. Dokonce jsem ji viděla jak žere trochu zelí, ale žádný velký množství. Já zjišťovala před pořízením, ale holt málo. Kdyby jste měl někdo foto pro inspiraci budu ráda jdu prozkoumat ty odkazy takže opět děkuji

Jenom pro informaci "obyčejná žárovka" samozřejmě bodová. To jen pro Vaší informaci, ta se a) dá sehnat bez jakýchkoliv problémů a hlavny hřeje v jednom směru pod sebe a ne do všech stran, kde je to k ničemu. Jinak pokud uděláte úpravy, které tu byly zmíněné, může podle mě želva v terárku fungovat, hlavní je ta vlhkost na noc a ta bodová žárovka. Vedle té bodovky pak pověste žárovku s UVB, až se želva bude vyhřívat pod bodovkou bude "nechtěně" chytat i to UV.

Veterinář uváděl, že 90 % mláďat uhyne, protože jsou majitelé příliš líní a/nebo hloupí, aby si o chovu něco relevantního přečetli a protože pak zákonitě uspořádají terárium blbě.
Jeden z kolegů prodával mláďata o stovku dráž a dával k nim knížku od Nataši Velenské, aby byla aspoň šance, že třeba majitel (či spíše majitelka) nebude zadubený(á).
Fotky má slušně udělané třeba tady kolega:
www.euzelva.cz
Vřelé pozornosti si dovoluju doporučit skutečnost, že zářivková tělesa nebo tzv. úsporky jsou pověšené dost nízko, aby byly účinné.

no i vám samozřejmě děkuji, ale chtěla bych uvést, že jsem si psala o radu a ne aby jste mě tu kamenovali prostě želvu mám to že mi ji pan majitel poslal kurýrem vypovídá o tom, že se želvami asi sice zkušenosti má, ale že spíš jede na kšeft, takže vlastně že mám tu želvičku já může být pro ni vysvobozením jelikož se aspoň snažím jí udělat podmínky a proto píšu o rady. Líná nejsem ani myslím hloupá jestli soudíte podle toho, že jsem předem nenastudovala knihovnu no dobrá váš názor jo teď taky lituju, že nemám super perfektní terárko, ale ještě předtím než mi byla doručena jsem obešla několik zverimexů, ale pořádně mi nikdo neporadil až dnes jeden pán co má zverex 40let a bohužel se jeho názory s některými z výše uvedenými rozcházeli, knížku mám objednanou bohužel v mém okolí není skladem ani zde neznám žádné chovatele. Já doufám, že se želvičce nic nestane a že to rozchodí jsem člověk co má zvířata rád a nekupuju si je abych oslnila okolí to jen pro info. Myslím, že zakladatel včera psal příspěvěk, že je zde poradna a že by se zde mělo odpovídat i na blbý otázky aniž by bylo tázajícím něco vyčítáno, ale asi jsem si to přečetla jen já. Jinak želvičce jsem smíchala substrát dle rad, hobliny jsem namočila na noc ji zahrabala, teplota je kolem 30stupňů, má přísun vody i čerstvé zeleniny

teplota je kolem 30stupňů, má přísun vody i čerstvé zeleniny
doufám, že je to jen přepis :-)
pod tep.zdrojem kol 35°C v chladné části stačí pokojovka
"zelenina" doufám, že myslíte to, co je v odkaze výše,tzn. peking. zelí, NEhnojené sukulenty, ván. kaktus,
ibišek,endivii občas rukolu ....atd. Zakladni-potrava.html
Bude v létě ve venkovním výběhu a v budoucnu zimovaná ?

telota v terárku je 30 stupňů pod tepelným zdrojem je jistě více teploměr mám na opačné straně, zeleninou myslím pekingské zelí,, vánoční kaktus mám, tak ji zkusím kousek dát. A v létě bude určitě ve výběhu vzhledem k tomu, že máme zahradu a zimovat nevim co jsem vyčetla na netu, tak opět někdo to podporuje, někdo ne..nechám si poradit zkušenými. Jinak děkuji za odkaz

a co máte za ty žárovky vy? já koupila to uvb v hornbachu(to mě tady zase ukamenujou), ale byla přímo terra v zeleném obalu asi za dvě kila, tak kdybyste ještě byl ochoten napsat tohle..jinak ten pán ve zveráku mi dnes říkal, že ta terarijní žárovka stačí, že je tam to uvb a ještě že zároveň hřeje, tak nevim jsem z toho zmatená. Není teda lepší zářivkové uvb? Ty stránky jsou dobrý, jen doufám, že ta moje Žofka je teda ospalá a neakční tím teplem jinak mě klepne, ale zkusím vydržet jestli se stále neadaptuje a pak bych navštívila zvěrolékaře. A ještě jedna specielní ať pobavím ostatní..to uvb dát pod kryt(stínítko) nebo nechat volně a zastínit normální žárovku nebo obě-no radši se zeptám :)

Dobrý den, já vím, že je to těžký. Každý nějak začíná... Já třeba mám obyč žárovku 40 - 60W (dle velikosti terárka)ve stínítku z obyčejného keramického květináče, kde jsem dole zvětšil otvor, aby se tam vešla objímka. Těsně vedle mám úspornou UVB žárovku Reptiglo UVB 5.0 (mají tuším 13 nebo 26 W - teď fakt nevím) - takové kroucené. Jsou dražší, ale osvědčily se mi - tu mám bez stínítka tak 15 cm nad sustrátem (když jsou želvy takhle malinké). Jinak si dám na substrát pod žárovku malý plochý kámen, na který si želvy lezou) a na něj teploměr a zavěsím žárovku a zkouším jí dávat nahoru nebo dolu, aby pod ní bylo tak těch 30 st.

Když to tu čtu uplně se děsím jak dopadají naše odchované želvy co si od lidi odebrali. Dáváme k želvám ústní návod, odpovídáme na každý jejich dotaz, při osobním odběru mohou přímo u nás vidět jak na chov mláďat, máme web s popisem chovu a ještě dáváme stručný návod pro správné podmínky chovu na papíru A4. Víc už snad pro ty želvy udělat nemůžu...:?::?:

tohle co napsal Petr je jeden z důvodů, proč vesměs už nechodchovávám masově oblíbené "pet" živočichy. Pro mne je prostě těžko přijatelná představa, že odchované zvíře, které mě stálo kupu osobních investic nějaký mudlák umoří. Ikdyž i tak se tomu pokaždé nevyhnu, holt ne každý se sebelépe podanýma radama hodlá (nebo dokáže) řídit.

Nj tak když už ty snůšky jsou, a člověk je rád že zvířata prospívají se všímvšudy, tak ty vajíčka šoupne do inkubátoru.... Pak zas ta radost že se to líhne :-) Ale nechávat si odchovy z každýho roku taky pořád nejde...
Navíc nějaká ta kačka na elektriku a tak je taky dobrá.
Někdy lidi pošlou později fotku a želvíci vypadají dobře, těžko říct jak je to s těma ostatníma.

ach jo já zapomněla, že vlastně všichni jste borci jen ti začátečníci absolutní idioti co si zvíře koupí pro okrasu. Lituji, že jsem napsala na tuto poradnu a radši se rovnou nespojila s chovatelem se kterým jsem nyní v kontaktu, ten se sice zhrozil, ale aspoň si nechal blbý připomínky. Mě to asi není líto nebo co! Nejsem žádná svině, protože kdybych byla, tak bych to nechala být a nikam sem nepsala. Každopádně sem už nikdy- stránky by se měly přejmenovat na poradna jen pro nejlepší chovatele. A co se týče některých, tak nechápu proč do jiného příspěvku píše co se mu nelíbí a nemělo by se dělat a přitom v dalším příspěvku dělá to samý.