Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chov Křepelek

Dobry den, nevim jestli to sem patri, ale rada bych si poridila krepelku cinskou nebo japonskou, cinske se pry daji chovat doma, ale nejsou tak dostupne jako japonske. Chtela jsem se zeptat, jestli se da chovat doma i krepelka japonska a jestli muze byt samicka treba sama na ochoceni. Dekuji

záleží na tom, co si představuješ pod pojmem ochočení. Pokud čekáš papouška, tak toho nečekej...ochočej se asi tak, že ti budou zobat z ruky a nebudou se tě bát, ale víc toho od nich chtít nemůžeš. A co se týče věku, tak ten je uplně jedno, ochočej se stejně starší jako mladší...jedinou slepičku si nepořizuj, jsou to pároví ptáci a samotné by bylo smutno.

Jinak oba druhy křepelek se dají sehnat snad na každé burze exotického ptactva.

číňanky sedí a vodí kuřata bez problému. U japonek záleží na typu, na nosné je potřeba líheň, masné celkem i sedí samy. Jinak u těch japonských souhlasím, že je lepší víc slepiček. U čínských naopak, tam se většinou utvoří pár a ostatní slepičky pak dostávají sodu.

Kdysi jsem je choval v menší vnitřní voliéře spolu s astrildovitými exoty. Moje matka mi vždycky ráno říkala, že jsem začal nějak najednou chrápat. Pak ale ty zvuky slyšela i když sem nebyl doma. Kohoutek čínské křepelky vydával takový zvuk, že trumfnul i dospělého chlapa.

Krom toho že se musí často čistit, jinak dosti smrdí...

Pokud maj krmení (číňanky) jako ostatní ptáci, pach je stejnej (závislej od frekvence čištění...:-) )
Pokud se japonky krmí na velkou snášku směsí pro nosnice, smrad je to pak ukrutnej..."slepičárenskej" :-(
Některé číňanky v noci zdánlivě bez příšiny "plaší" a zmatkujou a mlátěj se hlavama o strop,můžou se i zabít, proto se doporušuje nižší klec s plátěným stropem (v případě chovu i s jinými ptáky, nebo 1cm molitanem na stropě (pokud jsou sami a nehrozí "ožírání" jinejma) nebo NOČNÍ SVĚTLO...
Pozorování číňanky s kuřátkama (velikosti čmeláka)je k nezaplacení :-)
Samotnej (lichej) kohoutek u obou druhů VOLÁ samičku od samého rozbřesku, čimž si zejména o víkendu říká
o "humánní likvidaci" :-)

To bych asi než zachraňovat blbnoucí číňanky je rači zkrmila a pořídila nové, neblbnoucí. Mě nikdy neplašily, a to už je mám kdovíkolikáté...klec je vysoká asi metr, nahoře jsou zebry. Křepelky v noci spěj buď dole v drnech, nebo na bidýlku kousek nade dnem, ale nikdy mi neblbly..a kdyby ano, tak by asi neblbly dlouho :-)

Tak to jsem ráda, že tady mohu popsat můj problém. Řeším to už týdny. Čistě náhodou a neočekávaně se mi dostal do ruky sameček křepelky čínské. Jelikož jsem na chov nebyla připravena, dala jsem ho do bednové klece 80 x 45 y 45 výška, kdy horní část je pletivo. Byl v pohodě. Jenže se mi zdálo, že mu je smutno, tak jsem mu pořídila samičku. Dala jsem je k sobě a nastal problém. Každou noc samička vyskakuje nahoru jako zběsilá. Je už celá plešata se s trupy na hlavě, jeikož se mlátí až do krve. Zkrátím to. Tohle jsem vše zkusila: V noci nechala svítit malé světýlko, zakryloa horní část a dala bublinkatou folii, dala více úkrytů. Nic. Nedávám živočišnou potravu a oddělila jsem samečka. Nic. Samičku jsem dala do normální klece - 50 x 40 x 70 výška, více sena, úkryt, nahoru bublinkovou folii, aby se nezabila. Přes den vše ok, padne večer a páchá sebevraždu - skáče třeba půl hodiny. Už nevím co s ní.
Pokud přežije, tak je samozřejmě na jaře hodlám dát do venkovní voliery a chovat je tak celoročně, ale nevím, jestli se toho dožije... Jeslti máte někdo nápad, mně už všechny došly. Díky

Kdysi jsem měl taky nenapravitelnou skokanku, jednou jsem ji našel (ve venkovní voliéře) zapasovanou a vysící
za hlavu ve voku pletiva - byla živá a jako po retrakci krční páteře, tož jsem ji dal šanci... zvládla to a za půl roku ZNOVA, ALE asi tam byla už delší dobu, tož jsem ji utratil...
Měl jsem je léta po párech ve volierách u ptáků, ale takhle "sebevražednou" jen jednu...

Svítím zářivkou,zkoušela jsme i led světýlko. Je mi ji docela líto, je pěkná, zlatá. Než jsem si ji přivezla, žila ve voliéře a i zálet měla prostorný. Možná ta změna, možná chytla ode mně klaustrofobii ::). Nejdřív jsem si myslela. že ji v noci "otravije" samec,jak jsou v teple (i když mají cca 15 stupňů), že to může být tím.. ale neni. Dneska tedy bude druhou noc v té větší kleci, má tam úkryt, seno,... všude bublinkovou foli, jak v blázinci, budu svítit... ale ty noční rány jsou děsný. Když neměla folii, tak jí třeba i lila z hlavičky krev. Teď je jen plešatá. Ven je teď dát nemůžu, no nevím, zkusím vydržet. Pro zajímavost, sameček vypdal kočce s huby, když na kočku štěkl pes a ona se lekla. Hodinu ležel bez hnutí doma, nohy natažený,... a když jsme ho chtěla pomalu zabalit a dát do popelnice, tak se vztyčil a od té doby je jak rybka a úplný stříbrný krasavec.

mno jo:-), tak, že by 10 měs (tudíž z jara 2012) snesla hafo vajec ? Může "trousit" po kleci, pokud nemá
příhodné místo na hnizdo. Mě snášely kol 5ti vajec (max 8) pak sedly. Ale já měl vždy jen po odchovu vlastními rodiči. Možná už jsou i "líhňové" linie co snášej víc, ale to fakt nevím.

Nejlíp se cítí v bednové kleci s velkou plochou dna, v jednom zadním koutě s kopičkou sena na hnízdo a úkryt(něco jako jsou panáci na poli)v druhým zadním krabice s jemným pískem na popelení...
Asi bych jim udělal ze sololitu (cca 120 x 50 cm půdorys), dopředu pletivovej(1 x 1cm oka)rámeček s dvířky + ze skla cca 10cm rantl, aby neházeli ven bordel,výšku cca 40 - 60 kdyby jsi si k nim někdy chtěla dát i něco jiného (zebry,chůvky, holoubky apod.)Vyndavací plechovej šuplík na dno (kvůlivá čistění)a je to.:-)
Vyjde to mnohem levněji, než nefunkční hrůzy ze zveráků a při pěknej aranži je to i mnohem hezčí.
Pokud budou přes sezonu venku, tak jen na přezimování stačí i menší.

Můžete mi poradit, na jaře budu dávat párek křepelek do venkovní voliery, kde bude i pár pyrur. jak mám křepelkám připravit úkryt? Stačí jen nějak větve, pařezy a seno, nebo tam mám dát spíš nějakou boudu se senem apod. Voliera má střechu a stěny částečně ze dřeva, nicméně když bude pršet a bude boční vítr, tak do ní prší, proto mě zajímá, jak vyřešit pro křepelky ten úkryt mají-li být relativně v suchu. DÍKY.

Já mám venku ve voliéře křepelky a jedna je tak ochočená že furt chodí za mnou nechá se vzít do ruky krmi se z ruky až to je někdy na obtíž jak je krotká, mnohokrát za mnou šla i do vedlejší voliéra tak na to musím dávat bacha a to jsem se ji nesnažil nijak ochočit prostě je už taková :)

chov jakéko-li křepelky sólo je TÝRÁNÍ
čínské - chov v páru,při slušném zacházení zkrotnou, ale žádný mazlíci to nejsou, navíc bývají "plašani", hlavně v noci se lekají a naslepo vystartují, že se mohou i zabít, proto bývá rozumné (pokud nejsou v prostorné voliéře) mít měkký strop třeba z molitanu, nebo síťoviny (to platí pro klec) min 120š x 60h x 50v
a klec menší výšky, aby nenabraly "rychlost"
jsou schopny sami vysedět mladé, které jsou ve velikosti cca čmeláka a jsou kouzelný :-)- větší šance na odchov je ve voliéře
japonky chov 1,3 - 7 ,nebo jen holky bez kohoutka, pak stačí i jen 0,2
chovají se hlavně na vajíčka v drátěných koncentrácích, pak potřebují teplotu alespoň 18°a víc + krmení pro nosnice, po kterém je ovšem "puch" jak ve slepičárně
lze je i chovat a krmit normálně, ovšem množení jen v líhni
jsou to nejlepší nosnice na světě (v poměru těl. váhy/produkci vaječiny)
oba druhy potřebují grit a jemný písek na popelení

Chov dvou samic se u japonek nedoporučuje, jedna je dominantní a druhou utlačuje. U víc ptáků je předpoklad, že se agrese rozprostře a nebude to pro jednotlivce takový záhul. Já choval 4 samice, pak se to nějak redukovalo až zůstaly dvě....no jedna začala tu druhou škubat, tak šly obě pod nůž.
S tím smradem je to každopádně pravda, měl jsem je přes zimu v koupelně aby kvůli chladu nepřestaly snášet a stálo to za to:D Never more'