Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Neplánované páření

Tak se mi (teď už vím, že mojí vlastní blbostí) podařilo napářit Užovku červenou. Potřebovala jsem spravit v teráriu světlo, sameček mě pořád otravoval a šmejdil po ruce, tak jsem ho na pár minut šoupla vedle k samičce. Bláhově jsem si myslela, že se nic nestane, že na to potřebují čas a klid a než jsem světlo zprovoznila, samec už bohužel ležel na samičce. Problém je v tom (pro samičku), že mají teprve 1 rok a 7 měsíců, délku něco kolem 1m. Teď mám strach, že o samičku přijdu. Asi blbý dotaz, ale existuje nějaká pomoc nebo mám jen čekat, jak to dopadne? Popřípadě spojit se hned s veterinářem? Děkuji za pomoc.

Děkuji. A když už vás tu tak zneužívám, jelikož s tím nemám vůbec žádné zkušenosti můžu se ještě zeptat, jaká je pravděpodobnost oplodněné snůšky. Bylo to tedy jen jednou a zhruba 15 minut. Pak se samec oddělil a já ho hned vrátila do svého tera. Nebo to na to nemá vliv? Četla jsem že při chtěném páření se páří i opakovaně několik dní.

NZ, otázka spíše bude zda samec stihl kopulaci? No každopádně to uvidíte na samici, pokud se páření povedlo bude přibírat a do 30-45dnů naklade snůšku, otázka bude zda oplozená či nikoliv to se potom lehce pozná, oplozená krásně bílá vejce a neoplozená "zkažená" do žluta.

Vejce jsou na samici vidět. Když je nevidíš nebo nenahmatáš, tak v ní nejsou.
S tou dobou páření je to různý. Buď zabřezne nebo ne. To je stejný jak u lidí. Někdo do toho buší furt a nic, jinejm stačí minuta na poblitým záchodku vesnický diskotéky a "malér" je na světě :-D.
Metrová samice už by problémy s vykladením mít neměla.

Kazdopadne ji ted budu podstrojovat. Tusim, ze jsem cetla, ze pred snuskou by stejne asi mela prestat zrat. Tak ji ti bud prospeje a nebo nijak neuskodi trocha krmeni navic. Mam jeste plno dotazu ohledne vajec, ale to kdyztak az budu mit jistotu. Jinak vam samozrejme obema dekuji za cenne rady.

Já používám uzavíratelné plastové krabice (od zmrzlin) s obsahem 2,5 litru (cca 20 x 15 x 10 cm) do které z boku vystřihnu vlezovej otvor. Dovnitř dám vlhký rašeliník a víko po stranách přichytím izolepou. A samice po tom co zalezou do vnitř (než se vykladou), třeba i několik dnů nevidím. Důležitý je v tuto dobu být trpěliví (nebýt zvědaví nebo nedočkaví) a samici nikterak nerušit.
Taky; používám rašeliník jen v kladišti. Vejce pak přendavám na vermikulit. To je ale věcí zkušenosti každého z nás.

No vidíš, já mám z toho mejdan v hlavě. Tady jsem pročítala snad všechno o inkubaci a zase všichni psali dírky jen po stranách. Jsem z toho GOGO. Ale dám na tvoje rady, jsi zkušená chovatelka. Můžu se ještě zeptat kolik se má udržovat ta vlhkost? Projistotu už začnu koumat teplotu v terárku, na kterém místě to bude ideální.

není to zas taková věda ;-), já líhnu v krabičkách po cvrčkách co mají dírky kde prodejce zrovna napadlo a co se má vylíhnout se vylíhne, bez ohledu na umístění dírek :-) Dírky ve stranách mají význam, pokud máš v inkubátoru krabičky naštosované na sobě. Jinak mohou být klidně ve víku a potom se na něm tolik nesráží voda. Co se týče vlhkosti, tak stačí hlídat substrát, aby zůstal přimeřeně vlhký- pokud je hodně dírek, tak rychlejc vysychá. Přiměřeně vlhký znamená stejný jako na začátku- tak, aby z něj netekla voda, ale hrudky držely pohromadě (pokud používáš vermikulit). někteří lidé krabičku s vejci zváží než ji dají do inkubátoru a potom ji pravidelně převažují a případně doplňují vodu na původní váhu. Já to dělám od oka, taky to jde. Pokud budeš líhnout v nebo na terárku, tak je postup stejný jako při líhnutí v inkubátoru- akorát hlídat vlhkost substrátu.

A v případě toho rašeliníku? Ten Vermikulit mě trochu děsí ohledně těch plísní. Když navlhčím ten rašeliník a začne vysychat, jak doplním tu vodu? Stříkat na vajíčka předpokládám, nesmím a vytahovat je to by byla asi blbost. Vím, že jsou to šílený dotazy, ale když se tu na ně nikdo neptá ...:-D

v případě rašeliníku totéž, ale musí zůstat živý. Vodu doplníš normálně z kraje krabičky jako u vermikulitu, budeš po kapkách dolévat, až se rašeliník napije na původní váhu. Ale nesmí být přemokřený a dělat se pod ním voda. Mrtvý rašeliník vůbec nemá cenu dávat, to je o průser..

Ten Vermikulit mě trochu děsí ohledně těch plísní

Co Tě na tom děsí ohledně plísní? Zdravá vejce na nekontaminovaném vermikulitu nesplesniví. Já v současnosti používám jenom vermikulit (je levnej, spolehlivej a má více použití i do kladišť a vlhčených úkrytů atd)

Vím, že jsou to šílený dotazy, ale když se tu na ně nikdo neptá ...

V pořádku, když Ti něco není jasné, tak se klidně zeptej :-)

Ani nevím, jak jsem tu projížděla ty amatéry jako jsem já a ty fotky těch vajec, že jim žloutnou a plesnivý, tak mě to vyděsilo. Je fakt, že ten Vermikulit je určitě dostupnější než ten rašeliník. Ten je sice taky sehnatelný, ale ty ceny. Do přírody nejdeu, já bych stejně narvala něco jiného. :-D Ještě se zeptám, už mi bylo potvrzeno, že můžu samici víc krmit, ale chci se zeptat, jestli v této době bude potřebovat samice nějaký jiný teploty, myslím třeba vyšší teplotu, vlhkost, delší svícení.....atd. Takže používáš ten vermikulit i jako kladiště? Můžu se zeptat jak kladiště řešíš? Taky jen převrácenou misku nebo kelímek od zmrzliny s vyřízlým otvorem? Auri, opravdu děkuji za trpělivost.

Třeba mě hadi do samotnýho vermikulitu nikdy klást nechtěli, když jsem to zkoušel. dobrej je třeba do směsí substrátu do kladiště pro ještěrky a ještěry. Nebo i pro hady smíchanej s rašelinou. Samotnej ne.
Samici víc krmit můžeš, dokud bude žrát. S teplem bych si hlavu nelámal. Některý samice vyhledávaj větší teplo, ale to se pořeší samo tak, že ta samice zůstane ležet a vyhřejvat se delší dobu pod žárovkou. Delší svícení, vyšší vlhkost ani žádný speciálnější podmínky oproti normálu nepotřebuje. Snad jedině větší klid a netahat jí.
Do kladiště pro žofky je rašeliník ideální. Ale můžeš použít v podstatě cokoliv. třeba normálně rašelinu. Potřebují vlhčí (ne mokrej) substrát, kterej není studenej.
Pro gutky nic lepšího než je plastovej box s vyříznutým otvorem nevymyslíš :-).
Ty fotky žlutejch a plesnivejch vajec co jsi viděla, vznikly tak, že se vejce inkubovala na blbým substrátu, kterej byl navíc většinou ještě hodně mokrej (rašelinový bahno, přemokřenej lignocel, co si tak pamatuju) nebo byly vejce neoplozený.
V případě použití správně vlhkýho vermikulitu nebo rašeliníku můžeš bejt naprosto v klidu. Ono inkubovat se dá celkem v pohodě i v toaleťáku. Nebo bez substrátu. Dobrý vejce vydržej hodně. Nemusíš z toho mít strach.

Třeba mě hadi do samotnýho vermikulitu nikdy klást nechtěli, když jsem to zkoušel. dobrej je třeba do směsí substrátu do kladiště pro ještěrky a ještěry. Nebo i pro hady smíchanej s rašelinou. Samotnej ne.

No já ho právě do kladišť a úkrytů používám ve směsích s pískem nebo rašelinou, protože v nich skvěle udržuje vlhkost. Substrát pak tak rychle nevysychá a navíc ten vermikulit je inertní, neplesniví, nic.

No právě mám strach, že to přemokřím a vejce dopadnou stejně. Ale stejně předbíhám. Taky z nich nemusí být nic už po nakladení. Každopádně si sem potom ještě přijdu určitě pro nějaký rady, abych nic nepokonila. Jsou to sice jen gutky, ale i tak by mě to moc mrzelo. I když ani trochu nevím, co bych s těma prckama dělala:-D každopádně jeden by doma určitě zůstal, jak se znám. Lidičky moc děkuji za cenné info a už předem hlásím, že vás budu ještě otravovat. Díky moc.

No právě mám strach, že to přemokřím

Trosku Te uklidnim,neboj se nejsi jedina. Ja tohle resil loni taky poprve a zvladl jsem to ;-) Vazne to neni zadna veda i kdyz se clovek na poprve desne boji,aby neudelal nejakou botu. Ja jsem proste vermikulit prolil vodou,rukou ho vymackal az z toho netekla voda a do toho dal vejce a z 21 vajec bylo 19 krasnych agamek. Jedno bylo mrtvy hned od zacatku a jedna agama se neprorizla. Proste jsem to nechal osudu a bylo to v pohode :-)

Díky za uklidnění, momentálně se bojím toho, aby to samička v poho zvládla a aby byla vejce oplodněná. Potom se budu bát dál. Ještě dotaz. Ten Vermikulit, když se koupí, musí se ještě nějak upravovat nebo se hned mokří a používá k inkubaci? Ještě pro Auri : Na to kladiště ho dáváš s tou rašelinou v jakém poměru? Zhruba 1:1?

V poměru "bajvočko". Ale asi tak 1/4 vermikulitu, stačí.

Ten Vermikulit, když se koupí, musí se ještě nějak upravovat nebo se hned mokří a používá k inkubaci

ne, skladuj ho nomálně v tom pytli, co ho koupíš tak, jak ho koupíš. Akorát těsně před vlastním použitím je lepší množství, které chceš použít prohnat mikrovlnkou kvůli potenciálním mikroorganismům a nechat vychladnout.

Dovolím si navázat zase tady. Tak jsme se po páření o nějaký týden posunuli. Teď je samička zakalená, takže asi během týdne dojde ke svleku. Chtěla bych informaci, zda po tom svleku je již vhodné umístit do terária to kladiště a za jak dlouho asi po svleku dochází ke kladení vajíček. Děkuji.

Tak pokračuji v příspěvku. Chci se zeptat, protože jsem to tu nikde nevyčetla. Samice je asi 40 den od páření. Teď je těsně před svlekem. Počítám během dnešní nebo zítřejší noci. Dnes si ale s velkou chutí vzala myš, myslím, že by zvládla i druhou. Všude se tu píše, že březí samice zhruba po 2 týdnech přestanou žrát a začnou znova až po snůšce. Dotaz: Je to chyba, že žrala nebo to může být známka toho, že březí není? Děkuji.

Díky moc. Ona dva týdny zpátky odmítala a teď jsem krmila ostatní a ona začala tak příšerně šmejdit, tak jsem to zkusila a vystartovala jako šílená. Potom jsem zase přemýšlela, jestli jsem něco nepokonila, když jsem jí tu myš dala. Tak díky za uklidnění. Doufám, že to dopadne.

Nejlíp jsou vejce vidět zespodu. Když vezmeš hadici jednou rukou za přední část a druhou rukou za ocas, podíváš se jí na podvozek tak uvidíš jak má to břicho jakoby zvlněný. jsou tam napáskovaný jedno za druhým, takže vidíš střídavě: delší vyboulenina (několik cm - vejce), prohlubeň, a zase vyboulenina...
Prostě to břicho je jak taková sinusovka :-)

Budu pokračovat ve svém vlákně. Vím, že se tu psalo, že samice dokáže uchovat sperma a naklást další oplozenou snůšku bez páření. Je možné, že ta má samice by kladla znovu. Zdá se mi zase hodně tlustá, jako před tím, tu první snůšku nakladla 21.4. Není to nějak moc brzy? Chtěla jsem jí dát rok oddych, ale tohle asi neovlivním,že?

většina mnou chovaných gutek dokáže na jedno páření udělat dvě snůšky ,druhá bývá trochu slabší-mín vajec,víc neoplozených,občas pomůže po první snůšce nové připuštění,po snůšce krmím samici téměř obden malýma skákavkama ale asi jenom měsíc aby nebyly problémy s vajíčkama ,samice pokud možno neberu do rukou ,netahat nedlachnit jakminule,krabici s rašeliníkem a klídek

Tak super, díky za uklidnění. Strašně se těším, protože by to byl můj první odchov. Jinak mláďata mám po rozkrmení domluvená, že si vezmou v našem zveráči. Zatím to vypadá, že mě taky čeká ještě jedna snůška :-D To už budu (snad) chytřejší. Takže mám čekat, že to brzy bude? A těch 65 bylo z kolika snůšek?::)

mám skupinu 2,4 takže od čtyř samic, ale nějaké vejce mi posr.l inkubátor byl by ještě větší počet, musím udělat nový nebo koupit, jjj myslím, že se dočkáš druhé snůšky..na samici to poznáš
za kolik Kč dáváš mláďata do zveráče? kdyžtak SZ ať to tu neprasíme ;-)