Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zophorbas m. kukly / Směs pro octomilky

Dobrý den,
měl bych 2 otázky. Zaprvé bych potřeboval poradit, jak docílit toho, aby se mi zakuklily larvy zophorbasů. Na internetu jsem našel radu, že je dobré larvy oddělit po jedné do krabiček. Tak jsem cca 20 larev rozdělil po jedné do krabiček, ve kterých kupuji cvrčky a naskládal na sebe. Do každé krabičky jsem dal několik vloček musli, a trochu vody. Mám je v teplotě okolo 25°C. Jak poznám, že se larvy začnou kuklit? (prý se ztočí do kruhu a vypadají jako mrtvé, ale nevím). Tak tedy, jak to děláte Vy?

Druhá otázka směřuje ke směsi pro octomilky. Na internetu jsem těchto návodů pro přípravu našel mnoho, ale zatím jsem zkoušel připravit 4 a všechny směsy strašně smrdely. Neznáte prosím návod na přípravu směsi, která nebude náročná na suroviny a navíc co nejméně smrdí?

Prosím pomozte, pokud budu mít na parapetu ještě dlouho mřouskající se červy a v boxu smradlavé PET lahve, tak mě asi přítelkyně brzy deportuje :D :D.

Díky moc.

Dobrý den,
Zakuklený zophobas je na druhém obrázku od shora:

[super]
Dávat je do krabičky po jednom si nedovedu u chovu na krmení dost dobře představit.
Dávám jim do boxu kusy korkové kůry, do které si vyvrtají chodbičky, kde se zakuklí.Z rozdrolené kůry vznikne jemný substrát,ve kterém žijí larvy a dobře se z něj vybírají.
Taky potřebují dostatek živočišné složky v potravě aby se nepožírali mezi sebou.
Většina směsí pro octomilky smrdí. Některé víc, některé míň. S tím nic moc nenaděláš.

Mě samotnýmu přišlo divný, když mám na parapetu cca 30 plastových krabiček :) (jak to pak dělají větší chovatelé). Jinak jak velký prostor pro ty larvy potřebuju, aby se mi začly kuklit? Mám cca 50 larev a někde jsem četl, že se nezakuklí když nejsou v klidu. a to v mojí nádrži (plasová nádoba po Primalexu tuším 15L) asi klid mít nebudou, protože se furt mřouskají. To mě dovádí k další otázce a to jestli se ty larvy zakukli pokud jsou v klidu, nebo pokud do té fáze "dorostou" (tzn. závisí to jen na čase, popř. na teplotě/vlhkosti/potravě).

Za živočišnou složku postačí kočičí granule a sušené krmivo pro rybičky?

K těm směsím, nenašel by se někdo kdo by poradil některou z těch co smrdí "mín"? Protože ty moje smrdí fest :).

Jinak cejno moc dík za odpovědi. ;>

Zakuklí se sami až dorostou do odpovídající velikosti. Já je mám v samla boxu z ikey, plochu dna teď nevím z hlavy, ale asi 50x30 +-. Na dno dávám vyšší vrstvu substrátu (hobliny) a na to ty pláty korkový kůry, nebo kousky korkových desek a proložky od vajec.
Krmím granulema, zbytkama z kuchyně, mrtvejma holatama když je nějakej had nesežere. sežerou prakticky všechno ( i helodermu).
Larva na to zakuklení potřebuje kousek toho soukromí a klidu. To najde právě v těch vytunelovanejch chodbičkách v kůře nebo v těch proložkách. Box mám položenej nahoře na terárkách. Vyšší produkce se dá dosáhnout oddělováním různě velkejch stádií, což obnáší přesejt jednou začas substrát a larvy rozdělit. Nebo vybírat dospělý brouky a dávat je do boxů zvlášť.
To nedělám, chovám si je jen pro svojí potřebu stím, že jednou za čas pár deci dokoupím.
k těm octomilkám, teď poslední dobou dělám směs jednoduchou. Rozmixuju jablka a banány, zakápnu to trochu vínem nebo octem, zamíchám do toho trochu droždí. Když je to moc řídky tak to zahustím piškotama nebo krupičkou. Nechám to trochu vykynout a pak dávám do plastovejch půllitrů. Ne že by to nějak vonělo :-), ale ten smrad taky není tak hroznej. Nezkoušel jsem ty komerční směsi, takže tam nevím jak ty smrděj.

Naše směsi nesmrdí,ale po pravdě je dělá manželka a nemám přesně představu jak.
Vím že se často vymlouvá,že nemá agar :-D
Ten se jen tuším rozpustí a po zatuhnutí (a vychladnutí) se poleje směsí chmele a nějakého Béčka tuším.
Doma ten recept vypátrám.
Jediná nevýhoda je,že vydá jen jednu silnou generaci a pak vyžije.
Musí se proto po každé generaci dělat znova (+- každé 3 týdny).

Teploty cca 30°. Stačí položit na terárka jako šváby. vyšší vrstvu substrátu, kterej je vzdušnej a zároveń dobře drží vlhkost. Takže třeba piliny nebo hobliny, klidně smíchaný s rašelinou nebo lignocelem. Jedno místo v boxu by mělo bejt trvale vlhký, tam většinou brouci kladou. Já používám kůru položenou na substrátu.