Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kolik dáváte měsíčně za elektřinu za tera místnosti?

Ahoj, kolik platíte měsíčně za elektřinu jen za terra místnosti? Já se chystám kouknout kolik žerou žárovky a filtry, doma na mě svádí že největší podíl spotřeby mám já, což se mi zdá jako blbost. Proto se ptám, na kolik to vychází Vás, případně jaká máte v teráriích světla a techniku a kolik to žere. Předem děkuju za Vaše odpovědi.

Na druhou stranu, patrně spotřebováváte za podobný věci, jako ostatí členové rodiny - jakože se podílíte na spotřebě lednice, sporáku, osvětlení bytu, koukáte na televizi, posloucháte hudbu, jede vám počítač... PLUS ty terárka... Takže i když to nemusí bejt závratná částka, tak je celkem pravděpodobný, že spotřebováváte z rodiny nejvíc, ne?... ;-)

Teplotu mám doma kolem 20-25, uvb je u plazů k hovnu?! Když jsou ve vývinu a jsou bez uvb a nevstřebávají vápník, tak to je taky v pořádku? Když mají rachitidu, nakonec gumové kosti... Nebo samice po snůšce, ty také určitě nepotřebují uvb... Já mám agamy (samici a teď od ní malé prcky), půlročního chameleona, ti všichni se bez uvb neobejdou, pak mám gekončíky, tam mám pouze výhřev. A ty agamy výhřev také potřebují, stejně tak chameleon by jen s uvb těžko fungoval, taky potřebuje něco na vyhřátí a gekončíci by taky nebyli nadšení z průměrné pokojové teploty.

uvb je u plazů k hovnu

Bergi - TO JAKO MYSLÍŠ VÁŽNĚ CO TADY PÍŠEŠ? Pokud jo, tak jsi neskutečně blbej, sorry. Nevíš co ten člověk chová a máš tady velkohubý kecy jak dělá všechno blbě... Já chovám hady i ještěry, řadu druhů, a ještěrům se holt musí topit. Navíc když je máš v místnosti, kde ještě třeba bydlíš, tak asi není ideální aby tam přes den bylo i mimo terária 30°C. Některé druhy nežerou kašičky a podobný věci, kterými do nich dostaneš vitamín D, tak jim tím úvéčkem prostě svítit musíš, nebo bys měl, pokud nechceš, aby Ti pochcípali.
Myslíš, že někdo kdo má doma pár hadů, tady může dělat že má patent na rozum na všechno?

kluci vzali jste to ze špatné strany já jen říkám že u hadů je uvb úplně k hovnu a ještěrek sice ne ale dá se suplementovat...

a co chováš proboha ve 30 by mě zajímalo? když nežerou kašičky žerou něco jiného, vždy se dá do nich dostat... a jako jestli myslíš že jim tam foukneš reptiglo nebo zářivky a maji uvb tak to tě asi zklamu...

vy si fakt myslíte že vám to reptiglo dává UV? To si snad ze mě děláte prdel ne? :-D jako fakt sory ale toto je moc...

Auri kdyby sis aspon přečetla že o ještěrech se nebavím, jen o hadech a to by mě konkrétně zajímalo co ti ve 30 funguje na jedničku a jestli bude rozdíl v jejich chování a prosperování v 27... ? nebavím se o gravidních samicích nebo o době páření( v tu dobu samozřejmně teplotu mírně zvednu)

to pěkný vedro ti ale nebrání v tom pro tyto druhy vyhřát tu místnost(nemusíš ji temperovat celou když nechceš stačí si ji nějak rozdělit a na tuto teplotu vytápět jen část, nebo vytápět jen na 25-26 stupnů a těmto druhům dotápět), ještě k tomu když někdo bydlí v rodiném domě ;-)podle propočtů se ti už vyplatí kvůli 15 tera již vytápět celou místnost.

no, ono když chováš heliofily nebo velké ještěry a ještě nejlíp kombinaci obého, tak není problém do nich smažit pár set wattů/terárko ;-), pár terárek a už ti tam jedou kW, za 10-12hod/den jsi pak schopen propálit el. v řádu stovek :-), ročně pak i desítky tisíc...

dyť si vezmi rychlovýpočet:
100W * 10hod/den= 1kw/den * 5kč * 365dní = 1825Kč/rok/100W

A 100W není nic moc. Jedna slabá výbojka.

Tak já mám 50 žárovek v terárech,průměr tak 25 w,platil jsem doted 2400,-,ted doplácím 9 tisíc a zvedli mě to na 3100,-.....Ale na druhou stranu,třeba denní permice stojí 600,-,kdybych lyžoval s manželkou a třema dětma,je to trojka denně!!!Takže zas tak drahý koníček to není.....

Meldo já to chápu v tom je rozdíl jako prase, ale nejde mi do hlavy proč když někdo má v jedný místnosti 50 terárek notabene s hadama, tak proč svítí a topí v každém zvlášt, frknu zářivky nebo úsporky na strop a vytopím celou místnost...mi máme doma běžně 25 tak nemám problém s vytápěním a když si zavřu do místnosti tak tam je 27, vysvětlím celou místnost 3 úsporkama na denní cyklus a je to pořešené...

když se někdo ptá jak docílím doma v místnosti 27 když zavřu dveře tak jednoduše, malý radiátor co tam byl kopnout do prdele a dát tam dvojnásobný :-D

Jenže chovatelé ještěrů, potažmo chovatelé co mají skladbu zvířat od hmyzu, přes ještěry až po hady to mají trochu obtížnější. Já jsem rád, že mam u terárek okolní teplotu 18°C, pod stropem kolem 22°C, u země v rohu místnosti 15°C. Podle toho jsou terka rozčleněný. Kdybych měl v celý místnosti 27°C, tak mi 50% zvířat vychcípe a druhá polovina bude tak nějak přežívat, ale rozhodně ne se množit.

Tak nějací hadi tak fungovat budou, jen by mě zajímalo Bergi jak máš pořešenou možnost výhřát se u pouštních druhů? Ne že by jim to ohrožovalo život, ale přecejenom aby správně fungovali...

Jinak pro všechny, kdo tápou, tak jak píše kolega Cejna 100w žárovka x 12hodin osvitu = 1200W, děleno 1000 a mám kilowatty - 1,2kW x sazba (cca 5kč) = 6kaček za den. A tak si to spočítáš v podstatě všechno.

Tak to pak jo, já zrovna ty Cerastesky mám. Řekl bych, že více druhů uvítá možnost lokálního výhřevu, i Lampu vidívám po zhasnutí vegetit na vyhřátých placácích pod žárovkou, ale asi je fakt, že extra důležité to u nich není. Otázka je co takový A. pyrrhus, suchomilnější druhy Crotalus atd. Ale jak píšeš, pokud to nechováš, tak je Tvůj systém dobře vymyšlený. Pravda, že stromáci moc lokální výhřev neocení.

většinou všechno pouštního Viperidae, tak bych to shrnul protože ty se málo hýbaj a potřebují to na trávení, nebo nepotřebují ale prospěje jim to :-) u mě jsem neviděl nic se vyhřívat spíš naopak... ale říkám pouštní nedělám a ze zmijovitých taky ne... ale asi místo lokálního výhřevu pro zmijky bych to pořešil folii....

Pravda, že stromáci moc lokální výhřev neocení.

To ale platí jenom pro noční tropické nížinné druhy. Třeba sice tropické, ale horské druhy bez lokálního výhřevu dlouhodobě vůbec neudržíš. A pokud ano, tak samice vůbec nebudou schopné donosit mláďata.

Ono to, že řada běžně chovaných druhů hadů funguje bez lokálního výhřevu rozhodně neznamená, že to lze brát jako obecné pravidlo. A u ještěrů se tím člověk nemůže řídit vůbec- tam naopak bez lokálu funguje pár druhů, vesměs noční gekoni nebo subterestrické druhy. Denní heliofilní druhy se bez něj chovat nedají vůbec...

horské stromáky neber jako ideální případ tam je to něco jiného ideál je chladná místnost a lokální zdroj tepla kde se vyhřejí :-)

ale nechápu na co musí mít třeba Boigy, Bungaři, Rhadinophisky, Gonyosomy, Mamby, Kobry, Boomové apod druhy lokální výhřev... měl jsem je tak i tak a rozdíl v chování nepozoruji...

No zrovna mamby vyhrev potrebuji celkem slusny.. Vlastni zkusenost. Bavim se viridach. V kombinaci s neprirozenou potravou. Na to potrebuji se nahrat.. Jinak blejou. A boomove sice fungovat mohou, ale lezi pod zarovkou docela radi, tak jim to dopravam.. Treba T. trigonocephalus funguje bez lokalniho zdroje perfektne.. Ale az bude samice gravidni, tak svetlo samozrejme dostane.. Nemam hadarnu, takze to resim individualne. Samozrejme ze temperovana mistnost funguje tez, ale jsou druhy co tu pitomou zarovku oceni..

Boigy, Bungaři, Rhadinophisky, Gonyosomy, Mamby, Kobry, Boomové

Bungaři jsou pozemní hrabaví hadi, Gondy a Rhadinofisky jsou tropické podrostovky. tam je to obdobné jako třeba u běžně chovaných tropických nížinných Trimoušů. U bojg to je naopak různé, jak který druh.

Ale co se týče různých druhů kober (afrických i asijských), mamb a boomslangů- viděla jsem jich dostatek v přírodě, v různých obdobích roku. A při východu slunce po chladné noci se sluní jak diví a v chladnějších obdobích roku i v průběhu dne. Přez největší denní úpal jsou samozřejmě zalezlí, ale to je zalezlé všechno.

Bungaři jsou pozemní hrabaví hadi, Gondy a Rhadinofisky jsou tropické podrostovky. tam je to obdobné jako třeba u běžně chovaných tropických nížinných Trimoušů. U bojg to je naopak různé, jak který druh.

s tím souhlasím...

Ale co se týče různých druhů kober (afrických i asijských), mamb a boomslangů- viděla jsem jich dostatek v přírodě, v různých obdobích roku. A při východu slunce po chladné noci se sluní jak diví a v chladnějších obdobích roku i v průběhu dne. Přez největší denní úpal jsou samozřejmě zalezlí, ale to je zalezlé všechno.

s tímto až tak ne...tam bych to specifikoval jak u kterých Naja. A taky jak u kterých lokalit mamb a boomů, jejich areál výskytu je celkem široký nedá se to paušalizovat...

Bergi bergi, ono by ti opravdu prospělo se nevyjadřovat k věcem, o kterých nic nevíš. A krom šprtání z těch a oněch webů a diskuzních fór i trošku cestovat a pozorovat zvířata, jak žijou. Abys mohl mít i vlastní názor a poznatky, nejenom psát to, co se píše jinde. Páč bys zjistil, že realita je často někde uplně jinde, než cos vyčet na fórech, kam chodí stejní lidé jako jsi ty.

A ano, Dysfolidusky i mamby mají široký areál rozšíření, ale obývají + - pořád stejný typ krajiny.

K tomu RG- ano, RG opravdu dává UV, když ho vhodně umístíš. Já ho používám i u pouštních heliofilů a světe div se- oni mi fungujou. Ale to jako někomu, kdo ještěra viděl jen na obrázcích nevysvětlim.

Huh, ještěže tazatelka má taky vlastní názor.

dobře a měníš jej každé dva měsíce kdy to uv už nedává ani za boha?

Bergi bergi, ono by ti opravdu prospělo se nevyjadřovat k věcem, o kterých nic nevíš.

vyjdřovat se budu protože mi přijde naprosto proti rozumu u někoho kdo má doma 20 terárek a víc vyhřívat každý zvlášt, ještě k tomu když je má v místnosti kde má jen tera. Jasně když má někdo 5 terárek po bytě tak je to nemyslitelné...

+ - pořád stejný typ krajiny.

nebudu se z tebou hádat, ale mě nepřesvědčíš že Krajina Např v JAR a podnebí, teplotní výkyvy apod jsou +/-stejné jak v Tanzánii....dal jsem tyto dva státy jako příklad rozšíření angu a booma...

vyjdřovat se budu protože mi přijde naprosto proti rozumu u někoho kdo má doma 20 terárek a víc vyhřívat každý zvlášt, ještě k tomu když je má v místnosti kde má jen tera. Jasně když má někdo 5 terárek po bytě tak je to nemyslitelné...

Pokud nechová hady, tak musí. Protože řadě druhů ještěrů je dokonce i těch 30°C málo. Musí mít třeba i 40°C. A naopak, já "teplou" místnost přez den nevytápim vůbec, protože ji dostatečně vytápí použité halogeny. Bez kterých by ta zvířata nefungovala. A nefungovala by ani bez RG. Ona ta RG jsou v reálu lepší než jejich pověst, proto bys udělal nejlíp, kdyby ses zdržel komentáře na toto téma, když s nimi máš 00-prd zkušenosti a meleš akorát co sis kde přečet.

nebudu se z tebou hádat, ale mě nepřesvědčíš že Krajina Např v JAR a podnebí, teplotní výkyvy apod jsou +/-stejné jak v Tanzánii....dal jsem tyto dva státy jako příklad rozšíření angu a booma...

Typ krajiny je to obdobný, tihle hadi obývají stromové savany a galeriové lesy a je celkem jedno, kde. Akorát v JAR je v zimě o dost chladněji, hlavně v noci- jenže v Tanzanii jsou v zimě taky pěkně studené noci, ikdyž je přez den teplo a zvířata nezimují. Ale právě po té studené noci se ráno sluní.

A jo vidíš, ti horští stromáci mi nedocvakli, je to vlastně logické, je tam o dost chladněji a přes den je tam sluníčko aktivní řádově kratší dobu, tak se potřebují řádně vyhřát. Vycházel jsem spíše z tropických druhů...
Tak ono je to asi stejně těžko to řešit tak, že bez tohoto, tohoto a tohoto se zvíře obejde, asi jo, obejde a stěžovat si nebude, ale je otázka zda bude fungovat tak jak má a množit se. Jsem spíše zastánce mu nasimulovat v rámci možností co možná nejvěrnější podmínky dle biotopu, příroda není debil...

To chci teď udělat tak, že bych měl v terárku termostat a když zatopím, teplota stoupne nad mou hranici, vypne se výhřev. Pokud budu v práci a teplota půjde dolů, výhřev se zapne. Sice to vyžaduje investici do termostatu, ale jsou k dostání tuším až 6ti vstupové, takže se to dlouhodobě vyplatí...

Fuj! Teď mě donutilo si to propočítat a výsledek se mi vůbec nelíbí. Ale vůbec. A to jsem nepočítala filtry v bazénkách. A nechovám pouštní druhy - terárka mám řazený tak, aby spodní vytápěly terárka nad nima a kde není nutný dosvětlovat, tak nedosvětluju. Sice to ještě o něco zkrouhne období klidu v zimě a léto, kdy vypínám zdroje tepla, ale rozhodně nepůjdu pod 1000 za měsíc, spíš kolem 1500.

Tak hele Bergi,jenom obyč vousatka ti těžko bude prosperovat,když vytopíš cimru na 25 stupnů.Hadů moc nemám,jen asi 20,ale naprosto přesně vím,že jak nebudou mít teplotu pomalu ke třicítce,tak potravu nedokážou rozložit v žaludku a většinou jí do dvou dnů vyblejou.Já samozřejmě v těch třech tisících měsíčně nemám jenom terára,je tam komplet byt i se sporákem.A k tobě-vždy jsem tě měl za rozumného člověka,co tady píšeš.Ale jestli chováš zvířata potmě a při pokojové teplotě,tak tě budu muset přehodnotit.

Čvč souhlasit.
Mě jde nejvíc, eliktřina do leguána a do želv a neumím si představit, že by tam nejelo UV min. 8-10hod. denně, přes léto mám většinu denních zvířat venku, tak to neřeším to pak, když je hnusné počasí, tak jenom vytápím na požadovanou teplotu, ale UV v té chvíli nezapinám.

jasně vousatka je pouštní :-) neberu vynechme z toho úplně ještěrky ty jsem nikdy nedělal...

ale pobavme se o hadech co ti nebude trávit když tam nebudeš mít 30? Já neřkl že chovám po tmě jen říkám že už nedávám žárovky do terária ale osvětlím celou místnost, tím pořeším to že nemusím mít 30 žárovek ale stčí mě 3 na stropě. A netopím zvlášt v terárkách ale celou místnost na 27 a v 27 mi všechno co mám báječně prosperuje... nemám sebemenší problém nemusím řešit každé terárko zvlášt akorát mandaríny mám hozený v zimě v ložnici kde je 22 a v létě ve sklepě...

Bergi,v životě jsi ještěra nechoval a kafráš....Mimochodem jsi to měl napsat na začátku,že mluvíš o hadech!!!Bohudík minimálně polovina teraristů dělá do ještěrů a tam ty nároky na teplo a světlo jsou podstatně větší...Konec

nebude se hádat jen jsem chtěl trochu nahodit diskuzi a pomoct že je lepší když to děláš ve větším a to si myslím jak si psal 50 terárek už je větším temperovat zvlášt místnosti popřípadě jen dotápět specifická zvířata... ale u hadů mě s tím UV nikdo nepřesvědčí a s lokálním výhřevem taky ne(pominu zase specifická zvířata pár druhů Crotalus a rohatky a aby do mě Auri nekafrala tak horské hady, tam je to bez debat nutnost)

možná se budeš divit, ale hmyzožravé nebo žížaložravé užovky bez toho UV taky moc nefungujou, takže jak kteří hadi. JInak tu o nutnosti UV u hadů nikdo nepsal, obzvlášť když tazatelka, jejíš vlákno to je má ještěry.

Ono by možná taky chtělo, než si mi hned na začátku napsal ať reptigla vyhodím, zeptat se pro jaký zvířata to mám. Hady doma nemám, chci si sice pořídit mexikanu, ale až za pár měsíců. Teď mám akorát ještěry a ti se bez uvb neobejdou a ano, uvb kompakty opravdu uvb vydávají, světe div se, jinak by se to nejspíš jako uvb žárovka neprodávalo...Navíc jsem nechtěla žádné rady jak snížit spotřebu, už tak mám úsporky kde to jen jde, ptala jsem se jen ze zvědavosti.

Já psal 50 žárovek,v některých terátech mám dvě,výhřevný halogen a ůsporku k dosvětlení.A jinak když mám 24 terárek v obýváku,tak ho asi moc nemohu vytápět na 28,to by mě asi brzo trefilo z toho vedra....Co mám zvířata v samostatném pokoji,tam se snažím přitápět radiatorem,ale ty ještěři jsou pod halogenem i když je v cimře 30,jsou to prostě nezmaři...

Chovám psohlavce, samostatná místnost, temperovaná na 28 den, 25 noc a stejně dopřávám lokální ohřev a dokonce nížinný noční had jako psohlavec využívá pravidelně celý tento gradient, neleží furt na jedné straně nádrže, ale využívá celý rozsah, jak je mu libo, není ale samosebou zapotřebí velké rozpětí teplot. Pokud bych chtěl vyloučit lokální ohřev, musel bych zvýšit denní teploty, ale ta by byla pro ně často nekomfortní a stejnou paseku udělají jak dlouhodobě vysoký, tak nízký teploty, takže zde není prostor pro úvahu- budu držet vyšší teploty, abych nemusel mít lokální ohřev. Navíc, možnost vyhřátí eliminuje při poklesu imunity propuknutí infekce,atd.atd. Těch důvodů proč používat lokální ohřev, i když třeba mírnej, je mnoho a stejně tak dopřát zvířatům i místo s nižší teplotou.

Ja si tenhle pruzkum delal doma nedavno abych vedel jestli mi dalsi planovany terarka utahne hlavni jistic a za predpokladu, ze mi terarka jedou vsechny naplno( jakoze nejedou, je v tom zahrnuta i odchovna, ktera se plni narazove) tak ciste za terarka pri 12hod. rezimu palim 19,3Kwh denne X 4,5kc/Kwh je to nakejch 87kc za den... Rocne teda asi 32tisic..

Ale rikam, nejede to furt vsechno naplno..

počítám, že naše hadááárna si ten litr za měsíc určo veme..., přes sezonu svítíme, při zimování jedou lednice (dobrá vinotéééka se ještě neuskutečnila) a snad jen přes to nejkritičtější lééééto se vše vypííná... o to víc se chodí na pivo, takže taky prd ušetřeno... nicméně se uklidňuju oproti bráchově aqua místnosti s 1O tis sladké a 4OO mořské vody - to je o řád ještě horší, takže: zlatý hadi, ještěrky na hranici, ale pryč od vody!!!

Joj tak takhle diskuse mě pobavila. U mě dělá základ 5 velkých terárek pro pouštní mrchy, takže cca 100 - 150W na terárko, cca 10-12 hodin denně. K tomu x dalších menších kde to není tak strašný, ale určitě to bude ročně za terárka kolem 15 tis. Po pravdě k tomu je potřeba ještě připočíst to, že mám u terárek klimošku pro případy že se to v létě přetápí, což si taky tak litřík za rok vezme :-D