Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov žab : rohatek

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat zkušenějších jak se mezi sebou můžou křížit tropické žáby - rohatky? Může se například pářit Ceratophrys cranwelli albino s Ceratophrys ornata? Jsou to dva druhy rohatek, ale ta první je albín. Mě jde o to, jestli pro albinotickou samici musím mít i albinotického samce, nebo k ní můžu dát normálního samce ozdobného (zeleno-hnědého)? Díky za reakce.

loading...

Vůbec se nechci pouštět do složitého křížení. Když se páření podaří a budou vajíčka a následně pulci a mladé žabičky, tak budu velmi ráda. Ale jak už jsem psala dříve, zatím ještě žádnou rohatku nemám. Ptám se jen předběžně dopředu, než si zvířátko pořídím. To je jako špatně? Proto by mě potěšilo, kdyby mi nějaký zkušený chovatel poradil i to jak se pohlaví u rohatek určuje. Vy to ale asi nebudete, nebo chováte rohatky? Na vaší profilové fotce je gekončík, takže předpokládám, že chováte gekony a né žáby. Nebo se mýlím?

Jistěže je lze křížit, ostatně vznikají tak kupříkladu Fantasy. Bohužel při páření jakéhokoliv albína je třeba na páření buď hetero nebo opět albino, jinak v první generaci získáte jen 100%hetera na albino. Další věcí je, že někteří kříženci rohatek plodní nejsou, jiní ano. V případě těch prvních je pak štěpitelnost zbytečná, protože ji nebudou moci předat dále. Jak bylo shora zmíněno, páření rohatek není sranda, je potřeba většinou víc chovných zvířat a dost často se používají hormonální preparáty, jelikož se dost často stává, že bývají obě pohlaví nevyladěna a pak jsou kupříkladu schopní pářit samci a samice nekladou, nebo samice vykladou a nedojde k oplození, jelikož toho jsou schopni samci až později. Přírodní cesta je o dost složitější a bývá to běh na dlouhou trať. V odchovu rohatek vyjma USA vyniká Moskva(na 95% veškerá zvířata v nabídkách jsou importy z jednoho nebo druhého), ale dle mých informací je to (nebo bylo) právě díky gonadotropinům.

Ornáty a cranwelky se za normálních okolností nekříží, hned z několika důvodů- jednak jsou adult ornáty podstatně větší, takže by při společném chovu asi brzy cranwellka "záhadně zmizela". Ani by po tom moc netoužily, křížit se...ale Amíci a třeba Japonci tyhle pacmany množí i kříží umělě, napíchají jim hormony.

Albíni a normálně zbarvení jedinci 1 druhu se samozřejmě křížit mohou, ale má to 1 ne háček, ale přímo hák- přirozeně romnožit mimo jejich domovinu (kde je mají v louži na zahradě) bez napíchaných hormonů je umí fakt málokdo.

Nedávno jsem to zrovna řešil.

Snad pomůže aspoň trochu tohle:

The most accurate way to sex them is by the presence of nuptial pads on the "thumbs".

[http://i827.photobucket.com/albums/zz200/pez-rodri guez19/pac-man3.jpg]

Males have them and females don't. I hear males that aren't in breeding condition have reduced pads and as such may be harder to see.

Males also have looser throat skin than females(for calling).

[http://i827.photobucket.com/albums/zz200/pez-rodri guez19/pac-man1-1.jpg]

The general overall size of the frog can also be a good indicator. Male cranwelli grow to about 3-3 1/2 inches Females to about 4-4 1/2.

I návodů na relativně úspěšné páření je spousta :-)