Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon jeménský

Dobrý večer, mám doma malého chameleona jemenského. Najednou přestal žrát. Dneska jsem ho našla na dně terária. Veme si jenom jednoho dva cvrčky když mu ho dám až pře pusu. Také nevystřeluje jazyk přijde mi, jako by mu to nešlo vysune ho tak 2-3 cm :/ pravidelně rosím a cvrčky obaluji v Nutrimix rep. Co mám dělat? Zatím žere ale trochu hubne :/. Poraďte mi prosím. Předem děkuji za odpověď :)

Že nechovám jemeňáky neznamená, že nemám zkušenosti s chameleony. Pokud používáte onen pověstný vlhkoměr od exotery, tak musím suše konstatovat, že ten změří leda prd. Jemeňák nepotřebuje vysokou vlhkost, stačí mu de facto vlhkost pokojová (pokud to teda není hodně malé mládě) a narosit je třeba proto, aby se napil, ne proto, aby tam měl zapářku, jak ve skleníku. Ale pokud si nechcete nechat poradit, pak zase nevim, proč sem píšete vy...

A jaká tam teda ta vlhost je?
Problém ale je, že i kdyby opravdu byla "jak má být" (což by bylo při danym větrání celkem s podivem), tak tam i tak bude zkaženej a zatuchlej vzduch.
Navíc to celý vypadá pěkně tmavý, je to blbě orientovaný, blbě zařízený atp.

Není mi moc jasný, proč máš zvíře, když pro něj teprv děláš odpovídající terárko, to se pak nemůžeš uplně divit, že neprosperuje... Bejt tebou prostě fofrem pořídim vhodný bydlení, a pak doufám, že se dá dokupy.

No mám pro něj velké terárium, které dělám. Chovatel mi řekl že ho hned nemám dávat do velkého terárka páč je to pro malinké chameleony stresující :/ tak nevím co je na tom pravdy :/ Vlhkost mám 60-70%. Tmavé to není to zkresluje ta fotka, protože se mi odráželo světlo jedno světlo v terárku jsem vypnula.

S tim menším terárkem pro mláďata je to celkem běžná praxe, to je fakt. Ale on je rozdíl mezi menší ubikací pro mládě a uplně nevhodnym terárkem. Myslim, že se nadělá o dost míň škody, když se dá mládě do velkýho správně zařízenýho terárka než do malýho blbýho (tvůj případ).
No, každopádně už se tu točíme dost v kruhu, udělej prostě to nový a vhodný, který bude správně odvětraný, vhodně osvětlený, hodně vyvětvený atakdále a doufej, že chameleon bude v pohodě.

No pokud je stará tak by to být mohlo, ale já bych přidala ten vápník. problémy s vystřelováním jazyka bývají spojené s nedostatkem vápníku. Ale určitě si prostuduj ten odkaz a udělej to terárko s dostatečným větráním a bez vodopádu. Jemen z 60% tvoří pouště a polopuště, 33% pastviny, 3% orná půda a 4% lesy. Rostou tam převážně suchomilné rostliny. Tam na vodopád jen tak nenarazíš :)

Jak je uvnitř terária nevím, z fotky to nepoznám, ale vidím že tam má jen jeden rozvětvený velký klacek. Dej mu větve, tenčí a hustší, zdroj tepla tak, aby se u něj mohl nahřát, ros jednou denně na napití, to stačí. Ty oplácané stěny jsou pro chameleona zbytečné, po zdi neleze. Prosklené terárium naopak propouští víc okolního světla a chameleon má větší pocit prostoru. Chovám několik skupin "jemeňáků" s pravidelným množením v jednoduše zařízených teráriích jen s pískem na dně, hustou spletí tenkých větví a zdroji UV (kombinace zářivka a šroubová zářivka + obyčejná bodovka na teplo).

Dnešní xtou generaci lze chovat ve velkém teráriu i v triu samec a dvě samice. Na takovou skupinu mám terárium 120 x 70 x 80 cm. Mláďata se dají chovat společně jako kuřata,obrazně řečeno. Původní a první generace po dovozu byly vzájemně velmi agrasivní a společně se v podstatě chovat nedaly. Tahle nesnášenlivost s chovem trochu ustoupila, ne však zcela, takže by se měla při chovu ve skupince respektovat velikost terária, a v žádném případě by neměly být společně dospělí samci.

Od mala je jak dlouho? Jak jsou chameleoni velcí? Společný chov více kusů se nedoporučuje, neboť už bylo mnohokrát potvrzeno, že takový chov má mnoho různých úskalí. Zkušenější chovatel problém většinou pozná (a hlavně se jim snaží předcházet. Když už ne rovnou odděleným chovem, tak aspoň vhodně zařízeným teráriem s odpovídající velikostí) a zvířata rozdělí. U začátečníků takový chov končí velice často i úmrtím. Dotazy na špatný zdravotní stav způsobený stresem ze společného chovu tady nejsou žádnou vyjímkou. A to není náhoda...

Kláro, a co to vlákno o totálně vystresovaný samičce, který jsi zakládala nedávno? (a to je těm chameleonům, pokud si dobře pamatuju, zatim jen pár měsíců). Mám dojem, že jsi uznala, že by je v tomhle případě bylo lepší rozdělit. Nebo se pletu??

To vlákno bylo tuším březí samice bez březího zbarvení nebo tak nějak. Pokud si pamatuju tak se tam došlo k závěru, že chameleony rozdělíš.
A najednou je zase chceš mít společně. Mě je to jedno. je to tvůj boj a tvoje zvířata. Až tady budeš ale zakládat vlákno o chameleonovi kterej je zesláblej tak že se neudrží na nohách ani na větvích, nestřílí jazykem, má divnou barvu a zapadlý oči tak se pak nediv a nestěžuj si na reakce který schytáš....
kerejoo:

Chov ve skupince jde, ale chce to prostor a skušenost.

Souhlasím, ale to je právě to co Kláře podle všeho chybí. Osobně bych to začátečníkovi nedoporučoval a radši před tím varuju. Chovů, kde to bez problémů šlape je řádově méně než těch opačnejch.

No ty ses o vystresovany samicce nezminila,pac jsi to nepoznala.Ty ses zminovala o mozna brezi samicce,jejiz zbarveni ale odpovidalo samici ve stresu,coz ti tam zkuseny chovatele jasne rekli. A vidis,to je presne ten duvod,proc by nezkuseny lidi meli chovat chameleony radsi zvlast-protoze nemaj nic v oku a nerozumej signalum,ktery to zvire vysila. Ale jak rika Cejna,je to tvuj boj.Jen nechapu,proc se pak teda ptas na rady,kdyz je pak uplne ignorujes.

Zrovna dnes ráno jsem dával do líhně 66 krásných vajec od samice pieballa chované v triu. Je ale pravda že ne vždy musí soužití fungovat. Samci se běžně bijou, takže spolu nechovat. Samice spíš jen na sebe hrozí a když mají dost velké a hustě zavětvené terárium můžou se od sebe dostatečně vzdálit. Chov ve skupince jde, ale chce to prostor a skušenost.

Ja mam od jednoho chovatele dve stejne stare samicky a od druheho stejne tak stareho samce od jejich 2 mesicu. Doma je mam ve spolecnem terariu 60x60x140(shv)jiz treti rok a kazda ze samic je jiz po druhe snuzce. Takze podle me zalezi na tom, kdy se zvirata k sobe daji. Vecer vidam i stavy, kdy sou samice na vetvy vedle sebe a nebo dokonce lezi u samce.Videl jsem ale tak i stav u jineho chovatele, kdy byla starsi samice dana ke starsimu samci a museli je behem 1/2 hodiny dat od sebe. Tim chci rict, ze spolecny chov lze, ale opravdu zacinajici chovatel by si to mel rozmyslet.

Dbrý den, chameleona jsem dala do nového terária. A koupila novou žárovku UVA UVB. Chameleon začal žrát ale asi po dvou týdnech kdy žral zase přestal :// Už opravdu nevím čím to je zase nežere, a má zapadlé oči a chová se divně. Dřív když jsem se k němu přiblížila rukou nafukoval se a otevíral pusu. Teď se ani nehne a nechá na sebe sáhnout :/ A má pořád malinko nastevřenou tlamu :( Pýje pravidelně každý den. A barvu má krásně zelenou tak nevím :/ Prosím poraďte mi :/ Nevím co mám dělat. Děkuji