Vodní želvy - křížení
dobrý den, mám asi nejapný dotaz, ale zajímá mě, zda je možné, aby se spářily různé druhy stejného rodu, například pseudemys rubriventris a pseudemys scripta scripta? děkuji za vaše názory.
dobrý den, mám asi nejapný dotaz, ale zajímá mě, zda je možné, aby se spářily různé druhy stejného rodu, například pseudemys rubriventris a pseudemys scripta scripta? děkuji za vaše názory.
Ano, je to možné. Kříží se i jiné rody mezi sebou (graptemys, pseudemys, trachemys atd.)
Ano je to možné, ale proč bys to proboha dělal. U těhle kříženců nikdy nevíš, jak to popadne a pokud bys chtěl mít od nich další odchov, tak se ti nejspíš nepodaří
ale já to neplánuju, jen mě to tak napadlo, když jsem se dočetla, že je u nás spíše nedostatek samců, jelikož hodně jedinců pochází z farem a tam se prý spíše líhnou samice. No ale stejně, než ta moje holka dospěje, třeba na nějakýho kluka někde narazím :.)
co to máš za želvy, že u nich je nedostatek samců? Platysternony?
mám pseudemys rubriventris, želvu červenobřichou, tedy pod tímto jménem mi ji na burze prodali, z krabičky, kde jich přes sebe lezlo asi tisíc, takže odchov z farmy, zřejmě. Hledala jsem na netu a nenašla jedinou nabídku na prodej této želvičky. Takže další bych si musela koupit zase na burze, polomrtvou a dle toho příspěvku, který teď ne a ne najít, zase zřejmě samičku. Proto jsem se ptala na to křížení. ale fakt nic neplánuji, želvina je mlaďounká, na mateřství má času dost. Pokud byste věděli o chovateli v ČR, který tyto želvy má, budu vděčná za info.díky.
faremní rubriventrisky se vozívají. Sice ne tolik masově jako třeba nominátní scripty nebo dříve elegansky, ale vozívají. To, že ji třeba neseženeš okamžitě, tak s tim je holt potřeba počítat. Ale jsou podstatně složitější druhy na dokoupení. Pokud chceš udělat třeba chovnou skupinu z takovýchhle faremních mláďat, tak holt musíš koupit skupinu více zvířat a po odrostu a rozlišení pohlaví zbytek zvířat rozprodat. Nebo doufat, že časem zvíře dopáruješ koupí od někoho jiného. Ale to bývá taky běh na delší trať....ono lidí, co je tu odchovávají je obecně pomálu, většina chovatelů se na odchovy masově vozených druhů vybodne, protože je to stojí mraky investic a pak za rozumnou cenu neprodají mláďata. A rozumná cena odchovového zvířete je někde trochu jinde než ten pakatel, za který se prodávají importy. Ale to většina potenciálních kupujících nepochopí a rači si koupí levnější přichcíplou faremňačku.
Jinak všechny tyhle SA želvy se vozí jako faremní odchovy. Ale že se vozí všechno samice je hloupost...ona jenom všechna mláďata želv jako samice vypadají. Obzvlášť u faremních odchovů z jejich domoviny je hloupost, aby všechno byla zvířata 1 pohlaví. Protože faremní chovy severoamerických želv vypadají tak, že prostě oplotěj vodní nádrž s dospělýma želvama a pak tam jenom vylovují vylíhlá mláďata. Jo třeba u některých asijských želv je situace jiná, jsou druhy s převahou 1 pohlaví, kdy toto převládá i v přírodě. případně se stane, že tam vytvořej farmu nebo záchovný program pro místní druh v místech, kde uplně přesně neodpovídají klimatické podmínky pro zvířata z jiných lokalit a pak se jim v chovu pod širákem taky líhne 1 pohlaví.
Ale tohle je zrovna u rubriventrisek zbytečné řešit a ještě zbytečnější je kvůli tomu zvažovat "produkci" zbytečných hybridů.
moc díky za super odpověď . já se do tý želvy prostě źamilovala a plánuji si ještě nějakou pořídit a v té souvislosti mě napadlo, že bych možná,někdy, v budoucnu, zkusila odchovat. Pro ten krásnej pocit. ale to je daleko. každopádně díky za komentář!
no tohle si teda nemyslím... Dřív když jsem ještě kupovával faremní mláďata, tak sem se osobně setkal s tím, že drtivá většina je opravdu samic, např z 20 želv jeden samec...
Neustále mě kontaktují lídé s tím, že si koupili, mladé želvy na burze a ted shání aspon jednoho samce...
Mailově jsem komunikoval s farmou "Tangi turtle farms, inc" odkud se dováží želvy i k nám do ČR (alespon podle importéra, kterého zná téměř každý terarista...) Teplotní rozsah při kterém inkubují mi samozřejmě nesdělili kvůli "úniku know-how" ale že jsou odchovy téměř vše samice mi odkývali...
Mluvíš o nějaké konkrétní farmě? Já jsem se dosud setkal s tím, že se snůšky bezprostředně po nakladení klasicky přemisťují do vytápěných místností, obdobně jako při našem zahradním chovu.
A z fotek je mi jasné, že by si ty želvy po pár dnech vyhrabávali, nebo ničili snůšky navzájem. Vodní plochy jsou želvama absolutně přeplněné, že to někdy vypadá, že by šlo přes hladinu projít suchou nohou.
Náhodné video, kterých lze najít mnohem více... watch
já pár farem mj. na želvy viděla a moc se tam s tím nemažou, prostě pochytají mláďata. To, že tak je želv přeplněno a že si nějaké snůšky zničí moc neřeší. ale tak je možné že některé další farmy to dělají jinak a vejce vybírají, v tom se nepřu ale neviděla jsem je. NIcméně samci masově vozených druhů želv v chovech jsou, takže je zbytečné kvůli tomu přemýšlet nad hybridizací.
Proč by se nepodařil?
Proč by se nepodařil?
voom to řikal
Nu, tak to je jiná Já to pozorně sleduji a nestíhám se divit
Záleží hlavně na tom, jaké druhy by se křížily.Ono je totiž možné křížit i vzdálenější příbuzné druhy želv,ale musí být stejný počet chromozomů...A kříženci obvykle bývají plodní ale bývá problém s nově narozenýma želvama. Je tam vyšší mortabilita a nikdo už nemůže vědět, jak to v téhle generaci dopadne a co z toho bude. Všechno záleží na původním genomu