Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Andulka vlnkovaná

Dobrý den.

Asi před týdnem mi(nejspíše) onemocněla andulka.Nevydává téměř žádné zvuky,pořád má zobák zabořený do peří na zádech a zdá se,že se nemůže vyprázdnit,nebo se jí těžko dýchá,ale trus je většinou tekutý a je nafouklá.Pozitivum je,že se normálně pohybuje,pije a jí.

Děkuji za rady a odpovědi.

No dobře...

Dávám jí směs zrní a obilovin.
K pití vodu z kohoutku,ale náržka,ve které voda je,je na dně docela znečištěná.
Mám ji ve větší kleci.Zhruba 1,2 m výška.
Teplota je průměrně nad 21 stupni.
Klec mám umístěnou na skříni v rohu místnosti.Andulka má přístup dokonce i na záclony,kde často posedává.Místo je dobře osvětlené,ne dotěrně.Větrám jim ráno,v poledne,dvakrát odpoledne a jednou večer.Vzhledem k tomu,že bydlím na vesnici a že tam někdy dost fouká,si myslím,že to může být nějakým bacilem.

Jj to oni si umějí pítka pěkně zasvinit, když chtějí. S tou vodou je to taky v pohodě.
Klec máš taky umístěnou dobře, tam průvan nejspíše nebude. Poslední věc, na kterou jsem se zapomněl zeptat je stáří andulky.
Na druhou stranu, jak jsem psal jsou to odolná zvířata, tak se většinou ze všeho vyhrabou sama.
Takhle po zhodnocení podmínek a problémů, které andulka má, to vypadá, že se jen nachladila. S tím toho moc nenaděláš. Jediná věc, která mě napadá je taková babská rada a to je dát jí místo vody heřmánkový čaj (neslazený). Párkrát jsem to u svejch andulek taky praktikova a dobrý :-)
Jinak omezil bych teď větrání a nepouštěl ji z klece než to bude v pohodě. Taky ji udělej míchanici, jestli víš jak na to

6-8 není zase až tak moc, ale musíš počítat, že už je to přeci jen nějaký věk
Udělej jí tu míchanici - nastrouhanou mrkev na jemno, uvařený vajíčko natvrdo a nastrouhaný a k tomu trochu strouhanky, aby to nelepilo, ale bylo to vlhké. Andulky to mají rády a je to taková vzpruha. Když už najdeš mlíčí, tak jí ho tam taky můžeš dát.
primárně se to dává ptákům od kterých chceš odchov, ale nemocným to taky pomůže
Hlavně toho ale nesmíš dávat moc. Jedna lžička denně postačí. Když toho uděláš moc, tak ti to zkvasí a to vyvolává průjem. Takže toho raději dělej málo, ale měň to. Já si vždy udělám tak na 2 dny. jednou jim to dám a pak to dám přes noc do lednice a druhý den dostanou zbytek

ten čaj je OK, mohl by být i jen černý. ale míchanici a zelené bych andule s rozhozeným trávením a obzvlášť srajdou fakt nedávala. naopak dietu jen z prosa. Pokud už to má takhle dlouho, mazala bych s ní k veterináři co dělá ptáky a možná nechala udělat rozbor trusu. Po týdnu sračky už ta andula musí být dost vyčerpaná a dehydrovaná. Sice jsou odolné, ale taky nevydrží všechno. A příště dobře vymývat napaječku, průjmy u ptáků bývají celkem často následkem zahnojené napaječky.

Právě naopak, potřebuje do sebe dostat něco výživnějšího, než jen proso aby se z toho nachlazení dostala.
Veterinář s tímhle moc nezmůže. Maximálně si za léčení řekne pár stovek a to je tak všechno.
otázka je ještě co zadavatelka myslela tím, že tam má společníka

po nachlazení ale nebývá sračka. Anduly na nachlazení nejsou citlivé. Jen pokud jsou v průvanu- ale to většinou exnou dřív, než se u nich vůbec objeví první příznaky čehokoliv. Pokud ta andula má rozhozenou mikroflóru nebo nějakou infekci z té špinavé napaječky, tak to bude možná potřeba i přeléčit Borgalem nebo ESB. Každopádně pokud ptákovi se srajdou dáš jako krmení míchanici nebo zelené, které navíc do teď nedostával, tak ho zítra ráno taky můžeš najít nataženého pod bidýlkem.

Veterinář s tímhle moc nezmůže. (kočkopsí asi fakt né, ale ptačí JÓ )

Hele voome, některé tvoje rady a diagnozy "na dálku" jsou fakt bomba...tvoje určení příčiny "nachlazení"
je famózní věštecká práce:-)
Z nachlazení NENÍ průjem.
Auri má pravdu.
Dám ti tady pár tipů pro další věštby :-) např. Kokcidióza, Kolibaciloza, Megabakterióza atd atd atd
popsané příznaky odpovídají 80% "ptačích" nemocí...

Ty by jsi neměla týden "JEN" odhadovat, ale konat (už dávno mohl být hotový rozbor trusu a dle toho následná léčba). Ta druhá je nová ?
Teď naber černej čaj s glukopurem do stříkačky (cca 30°) a s pomocí hadičky (na ventilky) ji kápni sondou přímo do volátka, snad se zavodní. Jinak to vidím díky týdennímu čekání na :x:

Jenom dýchá,je šíleně slabá,nejí,nepije

S tim čajem a glukopurem souhlas, jen je otázka, jestli to v sobě ten ptáček ještě vůbec udrží a neudusí se tím. Což by ale ve finále už asi bylo jedno... taky to vidim na konečnou, problémy se musí řešit hned jak vzniknou a než až po týdnu, obzvlášť u zvířat jako jsou ptáci, drobní savci, malí plazi atd...tam neni nikdy moc času.

Jedna naše andulka má taky nádor. Ono hodně záleží kde ho má, ale že by vyvolal průjem a příznaky co byly popsány se mi nezdá. Andulky na nádory trpí často, většinou jsou ale nezhoubné. Naše Pepinka s tím žije několik let a nijak jí to nevadí. Spíš ta andulka trpěla na nějakou bakteriální infekci z tý napáječky. Nebo mohla mít nějaký parazity, určitě bych dala otestovat trus té druhé a případně podle nálezu přeléčila. Ono je taky potřeba tu napáječku často vymývat, já většinou vymývám a měním vodu obden.

Korelu s nadorem jsem mel radu let, minimalne 5-6 byl viditelny (u kloaky - kvuli tomu udajne neoperovatelny). Dozila se cca. 15, zhoubne to nejspis bylo - dodychala mi v rukach kdyz prskala krev = nejspis metastaze v plicich....? Z prujmu jsem ji kdysi davno - pred lety dostal, byla to desna piplacka (to ji mohly byt tak 3 roky) - injekcni strikackou do zobaku vodu, a na neci radu (kdeze byly tehdy nejake poradny a internet vubec) krmeni rozdrcenymi buraky - kasickou z nich. Temer tyden piplani ze stavu kdy se uz ani sama neudrzela na bydylku.

tak ono záleží na tom z čeho ten průjem měla a jak byla silná, když ho dostala. Ono ptáci se někdy i z infekce dostanou pomocí vlastní imunity (a pak to někdy mohou taky roznášet dál coby přenašeči s vytvořenou imunitou), nebo díky péči chovatele. Ale tohle holt bylo jedno s druhým- ptáček oslabený nádorem a dlouhotrvající průjem. Ono kdyby majitelka šla s tou andulkou k veterináři hned, jak pták dostal průjem, tak by ji možná zachránila a andula by ještě nějaký pátek vydržela. Ale teď už to je stejně jedno...

I když ho měla přes celý žaludek, nemusel být zhoubný, pokud byla do té doby v pořádku = žrala, byla aktivní a pak dostala průjem, tak to spíše opravdu bylo bakteriálního původu. Naše andulka má také hodně velký nádor a žije s ním. A předpokládám že nádor nebyl poslán na rozbor = nevíš jestli byl nebo nebyl zhoubný. A jak bylo výše uvedeno, měli pěkně zasranou vodu. Rada do budoucna, napáječku a vodu měň co nejčastěji, tobě by se jistě také nelíbilo, kdyby ti ve vodě plavaly shnilé zbytky a pod.

Jó vono se řekne, starat se o andulku, ALE to není jen tak, denní výměna vody a vymytí napaječky je fakt časově hrozně "náročný" , kolikrát to trvá i minutu...:x: a to si vemte, že ještě je třeba nasypat krmení,
jednou za tejden vyčistit klec...to fakt není žádná sranda :-x

:-)

No dobrá,rozumím.
Poučení to rozhodně bylo.
Jen nezapomente,že nejsem nějaký chemik nebo něco podobného.
Stojím za svým názorem,že za to z části může i nádor(andulce pravděpodobně už prorůstal plícemi a orgány) i infekce z pítka,která vyvolala průjem a andulku ještě oslabila.I kdyby neměla tu infekci,už by jí asi nikdo stejně nepomohl,protože operace je u takového tvorečka téměř nemožná.Obvzláště,když už prorůstal plícemi.proto se andulce těžce dýchalo.Vím,že za to mohu i já.

Toto téma považuji za uzavřené.

Pravděpodobně? Ono nějaké pravděpodobně nestačí, byla snad provedena pitva? Z toho tvého pravděpodobně soudím že ne. Navíc jestli byla andulka u nějakého kočkopejskaře veterináře, tak to asi nebylo zrovna taky to pravé ořechové. Navíc ta infekce z pítka, kromě průjmu může postihnout i plíce, případně mohla trochu ofouknout a bylo to. Na nádor bych její stav nesváděla a zamyslela se nad podmínkami chovu.

Nějakým čajem nádor nezmizí

Tam taky nešlo o likvidaci nádoru čajem, ale o eliminaci toho průjmu, který určitě nebyl způsoben tím nádorem. Jen pták s nádorem byl oslabený, proto taky možná chytil tu nákazu. A ten Glukopur v čaji měl dodat vysílenému organismu aspoň trochu energie, jiný léčebný efekt by to nemělo.

Já myslím, že Elfíkovi tak trochu křivdíte. Nařknout ho z toho, že vlasně andulku oddělal z důvodu nedostatečné hygieny, je tak trochu nefér - vždyť vůbec nevíte, jak se o ní staral a odsoudit někoho je hrozně jednoduché. Přitom papouchové obecně na různé nádory trpí, což je věc všeobecně známá, a to bez ohledu na nějakou hygienu.
Zhruba před měsícem mi shodou okolností uhynula na nádor rosela pestrá. Byla krotká, pískala několik melodií, a byla miláčkem celé rodiny. Udělala se jí boule na břiše, která se neustále zvětšovala, začala mokvat a krvácet. Průvodními znaky bylo právě nechutenství, apatie a průjem, což u nádorů v dutině břišní není vůbec nic neobvyklého. Od objevení nádoru až k úplnému konci uplynul sotva měsíc. Tu roselu jsme měli od ptáčete, celkem 18 let, což na tenhle druh není nijak málo - snad i díky dobré péči. Pořád si myslíte, že když se papouchovi udělá nádor, může za to jen nedostatečná péče a hygiena?

Pořád si myslíte, že když se papouchovi udělá nádor, může za to jen nedostatečná péče a hygiena?

Ale RITCHI to tu přece nikdo netvrdil.
nádor (z bůh ví čeho)+ oslabená infekcí z pítka (díky vaší péči)+ týden "pozorování" (rozumějte nic nedělání) a je po andulce :x:

Navíc páč ji nikdo neviděl, tak vše jsou jen dohady s větší či menší pravděpodobností :-)
rozhodně zaneřáděná napaječka ji neprospěla (např. Megabakterióza).
Klidně i mohla být přenašečem polyomavirové infekce (pokud nehnízdila, tak se na to nemuselo vůbec přijít),
kterou je populace promořená, tam pak jsou třá krváceni na perikardu,předžaludku ad., nekrotická ložiska na játrech,překrvené zduřené ledviny atd...to se kočkopsovetovi může jevit jako nádor..
Ale to jsou jen dohady a dohady.
Takže buďme rádi, že osiřelému budou snad měnit denně vodu :-).

Přestan se hádat,byl to nádor a byl jsem s andulkou u veterináře,který se zabývá ptáky i psy.
Tohle už není poradna,ale pomlouvárna.Zrovna ty máš co říkat Lupusi,ty který o tom,jak jsem o ně pečoval,nic nevíš.Překrvené ledviny? ty si myslíš,že kulovitý útvar o poloměru 2cm jsou překrvené ledviny?Nikdo není dokonalý,někdy se zapomene jednou za dva dny vyměnit vodu,i ty děláš chyby.Téma je uzavřeno.