Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Phelsuma M. Grandis (začátky)

Hezky den. Precetl jsem si bezmala cele forum co jsem nasel o Phelsume M. Grandis.

Mam vyhlidute u nas krasny parek, samec import, samice rozena tady, jsou nadherny, vypadaji velmi zdrave a spokojene, krasne zeleny, cili, samice trochu placha, ale samec lize z ruky- parada:-D, jsou asi cca 1rok stari, ted meli snuzku. Co me pobavilo, tak jak se neco nekde zasramoti samec zvedavej, samice placha, trochu tam probehla a bum k samcovi na zada se schovat.

Ale premluvte me :-D . Stale vaham, zda-li si je mam poridit, nechci totiz neco zanedbat, ale na druhou stranu, mam rodinu, dcerka de letos do skoly, to bude starosti nad hlavu, prace apod. Proto se obracim na zkusenejsi, co dokazi poradit, jak je chov narocny. Kolikrat mesicne se meni podestylka, zda-li je to potreba, cisteni udrzba terraka obecne. apod.

Styl meho zivota je klasicky prace na dopoledne, odpoledne doma, sem tam vylety, ale nejdulezitejsi je, ze jezdime v lete na dovolenou, nekdy tyden nekdy 14dni a bac, tady vidim prvni kamen urazu, jak dlouho vydrzi Grandisky bez jidla nebo jak to dobre udelat, aby to vklidu minimalne 9dni prezily. Bojim se, ze nikdo z rodiny ani snad toho cvrcka do ruky neveme :-D

Mam jiz vyhlidnuty terrarko 45x45x60cm od exo terra, dokonce sem udolal cenu 1500Kc :-) Chci koupit v Horenbachu bambus, kvetiny(zive). Ve zveraku podestylku.
Nahoru org. kryt s repti-glo 10 26W do vnitr day-glo25W, popripade zainvestuji i do aut. zavlazneho systemu Monsoon RS 400, ktery taky muzu mit za hodne dobrou cenu, zase kvuli dovolene, kde zavlaha vklidu 14dni vydrzi.

Budu rad za kazdou radu a za ty co tady jsou diky, hodne pomohli.

No to je také dobrá cena.9.dní nevím jestli vydrží,ale 6.určitě.Mám to ověřené,pracuji na montážích.Ta rosička je podle mne zbytečná.Já je napájím kuličkovou napáječkou pro hlodavce.Ta DAY žárovka a substrát z PET SHOPu ,to jsou vyhozené prachy.

Substrat stoji 40Kc. Ale nevim zda se meni 1x za mesic nebo jak casto je to potreba. UVB budu sviti urcite a day-glo, to uz je jedno zda pojedu 24W (mozna40W) obyc zarovku nebo zarovku za 55Kc urcenou k sviceni do terrarii.

O to me nejde, spis me zajima ta udrzba, jak je casove narocna. Uklid, vybyrani extrementu apod. Samozrejme, ze zacatku mam doma klasicky rozprasovac na kytky, tim budu rosit, ale na dovce to za me nikdo neudela. A prave nechci rozhodne zvirata trapit, chci je chovat jak se slusi a patri.

Proto musim vedet, nez si je poridim co to obnasi. Napr pred pul rokem sem si poridil krasnou Kartouzskou kocicku s papirama, dal sem za ni neuveritelnej kotel, pro holku, byla nadsena vsichni sme byly nadseni, az na to ze holka holt dostala alergii, lehkou, ktera se projevovala tak, ze nemohla vecer spat kvuli nadurelim dutinam v nosu a nemohla tim padem dychat, kocku sem prodal nastesti znamymu, takze pohoda, ale je to zklamani.

Proto nechci pak resit, ze treba na to nebudu mit cas nebo ci je to moc narocne na chov.

Ale sem pripraven, kdyz uz si to poridim se o to starat, jak budu moct.

EDIT: No me to tak bylo receno, ale ted jenom nevim zda to neni tak, ze je narozen od rodicu z importu. Ale vim, ze me to rikal, jako ze je to cista krev ve smyslu toho, ze to je import. Ja jsem se ptal na hodne informaci, tak presne nevim, ale rok maji urcite uz jsou velka.

Časově to tak náročný není. Substrát stačí vyměnit třeba jednou za půl roku. Prostě až to bude smrdět. Felzumy serou celkem dost a hlavně na sklo, takže ta údržba je vlastně jen o mytí výkalů z dvířek terárka. Žárovky ve vlhkým terárku praskaj jak zběsilý, takže ten finanční rozdíl za obyčejnou žárovku z elektra vs stejná žárovka ze zveráku akorát s obrázkem ještěrky na krabičce se časem taky projeví.

Felsuma vydrží i 14 dní bez žrádla.
Ono je před odjezdem dobré jim dát med (třeba s vitamíny) na vícero míst v teráriu. Oni si ho pak najdou a slížou.

Podestýlka - stačí koupit někde v hobbymarketu pytel rašeliny. Měnit dle znečištění - 1x za 2 měsíce?
Čištění obecně - zase podle potřeby.

Jen vlhkost bude asi problém, jestliže nikdo nebude doma.
To vyhlídnuté terárko je malé. Já měl 100x60x60 (na výšku) a připadlo mi to pro 2 akorát. Bambus OK, ale bude to celkem pálka. Já používal odpadní trubky určitého průměru, napatlal lepidlem na kachle nebo něčím a obarvil do hněda - kvůli vzhledu.
Day-Glo - vyhozené peníze, stačí obyč. třeba 40-60W žárovka v květináči.
Monsoon neznám, k tomu ať se vyjádří někdo jiný.

Jinak jsou to krásní gekoni, radost na ně pohledět.

Tak nechci radit :-D nemam zkusenosti, ale co jsem vycetl, tak je urcite lepsi UVB. Jinak nutny dodavat D3 doplnky vyzivy, ale kdyz si to spocitas, te bude stat vyziva Dvic jak ta elektrina za rok. :-)

EDIT reakce.

Tak to jsem rad, ze alespon lze to trochu resit. Samozrejme krajni varianta nechat je 14dni bez jidla, snazil by jsem se aspon aby nekdo dosel a dal najist.
Ten Monsoon fakt nevim, jsem ochoten do neho jit, ale ted nevim zda rovnou, aby jsem to vklidu tam vsechno nasoukla nez privedu Phelsumky nebo pak to dodelat. I kdyz by to bylo dle navodu provliknuti 1hadicky dirkou.

Jinak to terrarko, sel by jsem i do vetsiho, ale uz ho nemam kam dat :-/ mam namereno krasny misto kam jde i slunce rano na budicek :-) a tam proste nedam vic jak 45x45 a je to tak, ze kdyby tam bylo 90cm na vysku coz jsem puvodne chtel, tak by to vypadalo hrozne a jeste by jsem musel snad na zebrik abych utrel prach nahore na zarizeni. Tech 60cm by snad melo stacit, jeste jsem pro jistotu si to byl ocihnout jak je to veliky ve zveraku, no meli tam dany 2Chamace v tom.
Jinak bambus, snad v Horenbach nebude nako krute drahej. Jeste planuju tam dat Bromelie, Fikovnik na tazeni, mozna jazyk a Dracenu, ci muzete jeste poradit. Neco tahliho co roste rychleji aby se jim to tam trochu zalesilo. Proto jsem i chtel zavlazovak, kvuli tomuze krasne pravidelne by to rosil sam. A ze jede fakt dobre, sem koukal na youtube.

Ted jde o to, nevim nejsem odbornik. Zda obyc. zarovka ma UVA zareni v dostatecnym spektru a sile , aby me nepochcipaly taky rostliny. Phelsumky se o to samozrejme ohrejou, ale rostliny potrebuji taky kvalitni svetlo jinak pujdou za kamoskama do kytek:-D

Copak ta zarivka nestoji tolik, mozna by i stacilo naky 36W ci 50W. Ale predradnik bude apson za 1500Kc. A to uz me docela naskace, uz ted to mam komplet odhadnuty tak na 5500Kc, s rosakem tak na 6800Kc.

Jinak, nevim, jako muzu koupit 45x45x90cm, se jeste podivam, me teda davate. :-D Je me jasny ze to bude pro ty krasky super vec o 30cm vetsi vyska. Ale nevim, kurna ono v panelaku se toho moc neda vymyslet a ja to chci mit i jako dekor bud v kuchyni, kam by se to narame hodilo nebo v obyvaku.

Koupíš si zářivku cca na dýlku terárka, takže třeba 24W, a když půjdeš do bauhausu pro bambus, tak se stavíš rovnou v elektru a za nějaký 3 stovky si koupíš svítidlo. Normálně klasickou kuchyňskou podlinku. Do toho dáš tu zářivku a je to. Když si z toho svýho rozpočtu pomalu a jistě vyškrtáš předražený zverimexový substráty, mlhovače, žárovky a koupíš vybavení opravdu funkční a potřebný, budeš z těch 5 litrů na půlce raz dva :-).

Aha, tak ok.
Ja tam mam dany od exo terra, nekupuju ve zveraku, tam je to 2x tak drahy. Nad terrarko osvetleni cena: 480 s DPH k tomu zarovka repti-glo 10 za 370Kc. Pak klasika ta day-glo za 70Kc tusim sem to videl.

Terrarko je za 1500Kc to si myslim velmi dobra cena i s pozadim. No a nic vic sem bez bambusu na nakych 2200Kc. Prictu Phelsumky 1500Kc je to 3700Kc pocitam tak 500-1000Kc to vybaveni.

Naprosto tomu rozumim a ani to nechci. Ja jenom zjistoval veskere informace, ohledne chovu. Protoze nerad by jsem pak zjistil, ze na to nemam cas ci naladu (i to se stava) a zbytecne zase neschanel odkup jinam. Proto radsi nez si neco poridim, si o tom taky neco prectu.

Slo me jenom ziskat informace od chovatelu, narocnost, udrzba, vymena apod.

No, problem je v tom, ze nic podobnyho sem nikdy nemel a tak vaham. Co je horsi, nedavno sem vyhodil nebo lepe receno zaplatil velke penize za krasnou Kartouzskou kocku, s papirama, bohuzel se zjistilo po mesici neustaleho nespani dcery, ze ma lehkou laergii, ktera ji na noc nadurila nosni sliznici a nemohla poradne dychat, takze sem ji nastesti dal kamaradovi, ktery se alespon slitoval a dal me penize za zradlo co jsem mel nakoupene,mrzelo me to fakt moc, hezci kocku jsem nevidel.

No za to jsem mohl mi 4vybavene terrarka i se zviratama, takze ted to ve me proste zustava ta udalost. A proste nechci to zase podcenit, Phelsuma se me hrozne libi o tom zadna, ted jenom se potrebuju jaksi vnitrne presvedcit ze to chci a stim spojene dalsi starosti k starostem ketre me cekaji, respektive holka de do 1.tridy :-)

Takze asi tak, ale vypada to, ze do toho pujdu, jelikoz se me ta udrzba nezda narocna.
Ted jenom nevim, zda s vybavou, bambusy apod, mam cekat do 19 na vystavu v HK nebo si to koupit v Horenbachu.

EDIT:
Tak jsem po prouzdani, nasel kraasna terraria od evidentne hodne sikovneho pana.

Mam sve favority, tak doufam, ze me potvrdite. Diky

Prvni terra. se me libi nejvice a pak to jde zasebou jak se me libi postupne.

Dekuji za kazdy nazor, kazdopadne je to rozmer 50*30*70V, tak pro 2Phelsumky M.Grandis, si myslim, ze dostatecne?

Objednal jsem 50x35x80 , tech 5cm uz nevadi a alespon se me to krasne vejde. Jinak rozmyslim se na pozadi a vybavenim mezi temito dvema.

Tak ocekavam vicero nazoru :-)

Jinak pokud nekdo poradi, jedna vyhrevna jiz je ve venitr, ted premyslim kam umistit nejlepe UVB. Bud nad mrizku vetraci nebo opet do vnitr, ale spise by jsem ji dal vodorovne aby mela vetsi rozptyl svetla, nez rovne dolu jako vyhrevna, tam si myslim by to tolik neosvitilo.

Dotaz: v terariu budou 2 osvetleni, jedna bezna vyhrevna a druha Repti-glo 5 (25W) , je nutne s repti-glo svitit 12h denne? Bylo me doporuceno svitit sni treba 4hodiny, ze to staci Grandiskam a i kytkam, ze stejne vice nevyuziji a setri se tim jak zarovka, tak energie. Proto by jsem rad slysel take ostatni nazory, na netu jsem nasel jak nazory 12hodin, tak tech 3-4 hodiny denne.

Diky

J, tak 80Kc za el. me nevytrhne mesicne, ale jde me spise o tu zivotnost zarivek. Ja jsem si prave taky rikal, stim budu svitit 12hodin jako s vyhrevnou, pan me rekl, ze naprosta zbytecnost staci 4 hodiny, tak jsem se prave zajimal o to zda treba 6hodin neni optimal, ale taky me to jde proti srsti. Slunicko taky v tropech jede o rana a zapada vecer :-)

Ja ale nechci setrit. Ale zase nemam moc extra moznosti. Terarko je vetrane cca 5cm sirky dole a 5cm nahore (samozrejme po cele delce 50cm), premyslel jsem totiz o raptorech, ale ty do vnitr to asi tezko, by to tam smazilo. Dale jsem pak chtel dat linerni zarivky, no pry pro ty na vysku stavene tera to moc neprosviti, je to lepsi na dylku orientovane, takze nakonec me vysel jako nejlepsi ten kompakt od exo-terra, pokud ma nekdo lepsi variantu ja si necham rad poradit. Nejhorsi na tom je to jak rikas ty, nekdo nesviti vubec a je mu to jedno, ale ja dodavat vitaminy nechci, proc taky kdyz muzu alespon trochu simulovat jeho prirodni doplneni a nebude me to stat tady 200Kc za pixlicku.

Tak pozor. neivem ako si to presne myslel, ale vitaminy dodavat musis. Rovnako ako vapnik. Bez toho to zviera tiez dlho nepozije. Akurat je lepsie dat proste UV svetlo a nedavat vitamin D3 v kvapkach, to si clovek skor koleduje o pruser ak s tym nema skusenosti.
Inak k felzumam to RG staci, len je potrebne ho umiestnit tak, aby mali moznost sa k nemu dostat na nejakych 10-max 15cm. Plus ak tam das vyhrevnu ziarovku, nebude snad dalsie svetlo na dosvetlenie ani treba.

Omluva, spatne napsano, ale mysleno tak jak pises, vitaminy dodavat samozrejme budu, Roboran H. Mel jsem prave na mysli AD3 v kapkach. Vyhrevna bude umistena v kvetinaci nad odpocivadlem na vetvi a UVB ve stinitku keramickem, ktere bude ze zadu a ze stran vyriznuto a bude mit kryt jenom ze predu aby neoslnovalo. Urcite podminka byla aby byla vetev vedena co nejblize ke svetlu.

svítit jen 4 hodiny UVBčkem denně si můžeš dovolit asi jen pokud máš zajištěnej jinej zdroj světla ( tj něco s chromatičností tak 6000 K) a pokud to UVBčko je nějaká výbojka , jináč s kompaktama asi svítit 12hodin normálně .... Ale kdo ví jak sou felsumy náročné, já je nechovám....

Zdravim, tak v pondeli si jedu pro terarko. Jeste poprosim o radu, cetl jsem tady na foru dost o cvrckach a jeho chovu, ja osobne si myslim ze pro 2 Phelsumky M. Grandis nema smysl chovat cvrcky ci svaby, ale date me nekdo tip jak je dobre skladovat? Mam odber cca 100-150ks cvrkacu bananu za 60Kc, coz si myslim dobra cena, ale absolutne netusim, jestli my do 14dni nevymrou, nevim teda kolik jich Phelsumky spracujou, ale si myslim ze 150 cvrcku tak cca mesic?

Diky za tipy

Nechci zakládat nové vlákno, tak to hodím sem. V jednom terariu P. grandis mi samice přilípla snůšku dvou vajec jedním vejcem ke sklu a jedním k zadní stěně (beton či co). Stalo se mi to už jednou (jinak poslušně pokládají do bambusů), ale stačilo malilinko přitlačit a vejce bez problémů povolilo. Teď jsem to zkusil zas a drží. Bojím se přitlačit, abych je nezničil. Když se mláďata vylíhnou v terariu, tak je s nimi samozřejmě amen. Má s tímto někdo zkušenosti?

Není pravidlem,že by s mladými bylo amen.Já jsem vejce inkuboval v teráriu s rodiči a to nejhorší co se stalo, byl chybějící kousek ocásku mláděte.Tím ovšem netvrdím,že ti ho nezloví.Ale zkusil bych to,určitě.Lepší než vajíčko zničit a alespoň budeš příště vědět jestli ti staří loví mimča.:-)

No já mám celkem jistotu, že mi je žerou - kdysi jsem objevil vylíhlou snůšku při čištění terárka, ale je fakt, že tam byla dlouho, takže asi není divu. Ještě jsem přemýšlel, že bych to zkusil před "termínem" přelepit nějakou plastovou krabičkou, ale je problém, že je to líplé na obou stěnách:-/

Tak Phelsumky jsou doma, asi poznaly, ze to je luxus oproti tomu kde byli :-D nic ve zlim o borce co se o ne staraly a vim , ze dobre, ale zverimex je zverimex. Ale PGM vypadaj krasne, zdrave hned se vydaly na pruzkum. Ted me to vecer vyrosilo rosici zarizeni, to je mimochodem pecka.

Jinak by jsem urcite chtel vyzdvyhnout praci p. Roupy z palace jesteru, terarko je super kvalita, lehce se otevira, krasne vypada. Proste velmi dobre odvedena prace. Takze za me DOPORUCUJI.... PALAC JESTERU!!!!

Nake foto pridavam. Je to z mobilu, takze to osviceni neveme cely, ale krasne to sviti az dolu, vypada to fakt naaadherne, ja to doma nikdy nemel a vzdycky se me to libilo. Sem z toho vyplesknutej. No ono to prejde za par dni, ale to , ze je to hezky to se neda uprit, kor kdyz je to dobre udelany.

Nove foto fotakem.
[http://img560.imageshack.us/img560/2038/p5210093j.  jpg]

Prvni upravy na sebe nenechaly dlouho cekat. Odendal jsem dole ten opravdu hezky kamen s mechem, ale neprakticky, jelikoz pod nej zalezou cvrcci. Dneska tam sli 2 :-D , tak kdyby ho nekdo chtel, z Hradce Kralove, je po domluve k dispozici. Jelikoz si myslim, ze od tamtud by je rozhodne Grandisky nevytahaly.

Dale jsem vyjmul par oblazku, jelikoz cca v 7rano roseni a v 19 00 stale u kamenu voda, ted uz to je tak akorat, na druhou stranu Grandisky si tam lezou pro vodu, pokud neni na listech.

No pres noc se me svlekla samicka, rano mela odloupnutou hlavu, dnes po praci jiz nic a je krasne zelena.

Krmeni probehlo v pohode, dal jsme k dispozici 6cvrcku kazda mela po 3 , zitra dam opet cvrcky obalene ve vitaminech a navecer misticku s jablkem a banem.

Jaky jsou jeste dalsi osvedcene recepty pro Grandisky?

Diky

Prosim o porovnani a radu. Po 4dnech jsem jeste parkrat meril teploty na ruznych mistech. Vypada to nasledovne. 23stupnu uplne dole, 24-25 v prostred 26-28 je nahore a pod zdrojem svetla (obyc 40W) 34 stupnu. POdotykam ze cidlo vzdy lezi na klacku, takze je mozno ze to malinko teplotu stahuje.

Je ta teplota pro Grandsiky dostacujici? Nebo mam skusit 50W zarovku. Jakou poradite?

Diky

No tak u Grandisek je to tezky, kdyz jsou to stromaci a zdrzuji se prave furt nahore. Samec ten jede teda po vsech stranach, ale vetsinou od stredu-vyse. Dole jsem je jeste tenasel. Jde me o to, ze mam zarovku asi 15-20cm nad kytkou, ta evidentne 40W zvlada, pac roste a ma uz rovny listy, ale nevim jak by to bylo s 60W.

Necham to jak to je. akorat prez noc je asi samicce zima. Samec to je tipek ten si stim hlavu nelame, je v pohode, ale samicka zaleze vzdy k zarovce, coz se rano bojim aby se nespalila, az se to zapne a hlavne rano je brcalove zelena, prez den se ji to zase narovna a je v pohode. Premylsim, jestli jeste od spoda nedat pod terarko topny kabel nebo folii, musim se ale podivat kolik tam mam mista. Pod rameckem by se to mozna mohlo vejit.

Co me ale zarazi, ze Phlesumy byly spolu jiz delsi dobu a v pohode a ted se me zda, ze samecek ne , ze by utocil na samicku, ale samicka se spise schovava, meni casto barvu na tmave zelenou. Nevim jestli ji spis samec nenahani napareni. Prvni 2dnyto bylo v pohode az ve ctvrtek se to zlomilo. Ale vcera sjela 2cvrcky. akorat teda moc aktivni na lov nejsou, jeden cvrcek tam beha od vcerejska, kde dostaly 6cvrcku samec sjel 3 samicka 2 a jeden se tam belha.

Muze me prosim nekdo vysvetlit toto:

Chtel jsem si koupit halogenovou zarovku, ktera by pri stejne watazi svitila mnohem vice a v lepsim spektru pro plazy. napr: OSRAM HALOLUX 42W halogenová E27 , ale tyto zarovky maji jako skoro kazda UV filtr, proto me zajima zda to k necemu je, kdyz napr Exo-terra halogen 50W neodym ma vyzarovat UV i kdyz to asi bude minimum, ale jak rostliny, tak plazy toto zareni potrebuji. Proto se ptam je v tom tedy nejaky rozdil? Nebo je to nar. trik pro prodej?

Prozatim pouzivam obyc 40W zarovku, ale skusil jsem tu od exo-terra, svitila mnohem lepe , spise krasne oproti 40W, hlavne pronikla az do spodnich rad terari, ale diky nesnesitelne teplote, kde vyhrevne misto bylo cca 10cm pod ni jsem ji musel vratit zpet. (teplota prez 70stupnu), chtel jsem koupit tedy halogenku od Osramu 42W, ale ctu UV filtr, proto prosim o objasneni, zda je to vhodne ci zbytecne bez UVA, rad by jsem dal plazum osvit, ktery by pro ne bylo co nejidealnejsi.

DIky

Poradi nekdo kdo ma zkusenosti?
Kaminky na dne se zatim moc neosvedcuji, jelikoz jsou za 14dni zadelany , spatne se z nich sundavaji trusy. Takze mam v planu neco co by dele vydrzelo a to na spodek dat http://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/podestyl ka/ostatni/6216/ (nevite prosim, zda keramzit muzu pouzit i obyc z kvetinarstvi? Aby jsem si tam neco nezanesl)

Pote dam http://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/podestyl ka/ostatni/6217/

a na vrch raselinu. Premyslel jsem jeste o tomto, ale zda se me ze to stejne bude smes raseliny a pisku, akorat za 250Kc http://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/podestyl ka/ostatni/6218/

Diky vsem, jestli se nekdo teda ozve :-D

Zbytocne si to komplikujes, predrazujes a vymyslas.
Chod do kvetinarstva, hornbachu, Baumaxu, Obi... A kup OBYCAJNU CISTU NEHNOJENU raselinu. Kupis ju za par Kc. K tomu trochu piesku do detskych ihrisk, zmiesaj to v pomere 1:1 a mas po probleme.

Edit: Teraz som si pozrel tie odkazy. ZBLAZNIL SI SA? Kua, za tu cenu to snad obsahuje kusky roznych drahych kovov nie? Ked to spocitam, nakupim za tie peniaze raselinu do vsetkych terariek co som mal/mam a asi mi este aj ostane :-D

LoL, no nezblaznil, jenom chci mit dobre udelany terarko, pro svoje krasny Phelsumky :-D
De me o to, aby me to u skla neslo do plisne, sem myslel ze ten keramzit dobra vec. Spis me de o tu funkcnost, prebytecna voda do keramzitu a kdyz je malo, tak se to vypari zpet. Plus substrat nesedi na skle, ale ma trochu prostoru.

Jinak samozrejme, pokud je mozno koupit obyc raselinu v Obi ci Hornbachu, koupim, jenom me de o to, jeslti se to musi predtim tepelne upravit, aby se me tam nevyrojily paraziti.

Ja to nijak neupravujem.
Inak, raselina je kysla a ako taka neplesnivie. Plesniveju zbytky potravy, vykaly, drevo...
Mimo toho, nebude ti to plesniviet ak to budes mat len primerane vlhke a nie mokre. Kludne aj suchy podklad a na jednej strane terarka misku napriklad z vlhkym raselinikom ktory ti bude drzat potrebnu vlhkost v terarku.

Ja tu vlhkost resim prez Monsoon od exo terry, jede sam prez hodiny 1x za den, nekdy pridam manualne jeste 1x za den. Ted jsem si uvedomil, ze me to vlastne rosi kytky nahore a jede to jakoby od shora, dolu velmi malo, takze ani ta raselina podmacena byt nemuze. Mech doma mam na sutru, muzu ho z toho odendat a dat na tu raselinu, tam by se mohl chytit ne? Pri vymene podestylky by to melo jit vklidu zase vyndat, ten stejne roste napovrchu.

Chtel jsem si dolu jeste zasadit nejakou rostlinku, do tropickeho terraka, neumre me tam neco v ty raseline? Naky tip? Konkretne misto v levo dole viz. foto.

jaky terarko mam koupit pro male nez-li je prodam? Premyslim 30x20x40 . Akorat si nevim rady se svetlem, jestli jim bude na vyhrev stacit rep-ti glo 5.0 26W, pac davat tam obe zarovky se to ani tam nevejde do tak maleho terarka. Nebo udelat vetsi vetrani nahore a dat ji uplne mimo terarko. Nebo koupit terarko od exo terry tam maji vyreseny dobre ten vrsek, kde se da koupit kit na svetlo. Od exo terry by jsem bral to nano 20x20x30 nevim jestli uz to neni ale az moc maly uz.

Diky za odpovedi.

Tak po par mesicich se Phelsumam dari vyborne, jsou krasne zeleny, do terraria du dat jeste nejak tropicke rostliny. Rostlinka pod 40W zarovkou bohuzel nedava a usichaji ji konce, sice furt rasi nove a nove listy, ale uz nestihaji dorustat.

Napadlo me zda misto ty 40W obyc. nedat od exo terra Natural Light 13W, jelikoz ta 26W glo 5.0 teplodocela dava a pokud by sedely teploty mozna by to problem nemusel byt. Diky za radu.

Prave rostlina pod zarovkou neni dobry napad, ted uz to vim, bohuzel uz je to tak udelane a az tato uschne pujde tam nejspis umela nebo pokud vite o nejake co by to prezila. Neni to uplne nalepene pod zarovkou je tam asi 10cm misto, ale je u ni docela teplo. Ono i ten brectan dostava zahul od Repti glo 5.0, ta sice teplo nedava skoro vubec, jenom lehce, ale zato UVB pali do listi, takze jsem ho trochu odklonil, uvidime no , je to na zakazku delane, jako lajk jsem to nechal na cloveku co se tim zabyva, je to opravdu krasne udelane, ale ty kvetinace mely byt trochu nize nebo mimo osvetleni i kdyz vim, ze v techto rozmerech se neda nic moc vymyslet, jedine linearka mozna by se tam vesla. Kytku v pravo dole a v levo jsem pridaval ja uz, aby se to trochu vyplnilo.

foto nize.

Tak se me dnes a vcera vyklubaly 2 malinky Phelsumky. Chtel jsem poprosit o radu, staci mensi klasicke terrarko s UVB? Od kolikateho dne mam zacit podvat micro cvrcky a s jakyma vitaminama, jeslti staci ty co davam dospelcum.

Dekuji za rady.

PS: Phelsumky jsou k dispozici cena za male 150Kc/ks.