Crotalus cerastes - sebevražda
Zdravím,
za rádoby vtipným nadpisem jen skrývám velkej smutek a nepochopení, jak k tomu mohlo dojít. Jsem z toho opravdu v pr**li ... o to víc, že se jedná o F1 generaci s lokalitou. Před chvíli jsem ho takhle našel... nechápu, nerozumím ...
Nemyslim, ze si do sebe kousnul schvalne... Spis bych rek, ze dostal krece, zacal sebou skubat a holt se zakounsnul v dusledku tech kreci... Pricinu neodhadnu - sam sem takhle prisel o par jedaku, co sli dlouhodobe uplne v pohode a pak "bum"... Pitva taky nic neurcila.
Kazdopadne pokud mas moznost - na pitvu ho dej.
... taky bych řekl že se zakousl do sebe z křeče.
Jojo ty křece to je nejčastější. Ale zas z jinýho soudku, letos mi chcípl jeden had co žral sám sebe :)
Me se takhle v kreci hryzli ceratophory, ale to uz bylo jedno, pac ta krec byla smrtelna uz tak.. Ale u jedaku se tohle stava. Takze by nejspis sel i bez toho kousance.. Ale pitvu zkus.
mám jednu otázku stalo se toto někdy někomu u jiných hadů než z Viperidae?
ceratophory...a já měl za to, že to způsobují viry napadající centrální nervovou soustavu, a že se to stává jen u Boidae, Pythonidae a podčeledi Croalinae .
No u nch doslo selhani organismu vzhledem k nedostatecnym nocnim poklesum.. Mel jsem je 18 mesicu. Import, dal jsem je do cajku, krasne zrali,parili se mi, ale poklesy i kdyz sem se opravdu snazil, nestacili.. Tam neslo o IBD ci neco tomu ekvivalentnimu.. Kdybych mel matyldy, tesili by me jesťe ted a mozna bych mel i odchov.. Chjo. Ted uz se o horaky ani nesnazim, dokavad nebudu jinde..
...hmmm, tak to jo.
Když to tak shrnu - už mi to se.e.
Vážně uvažuju, že si udělám radost a z venku si dovezu NZ Crotalus polystictus. Když to tak ale vidim a slyšim, váhám jestli ještě jít do nějakých chřestýšovitých. Toho rohatýho chřestýše je fakt škoda.
Když se to se.e, tak se to se.e.
Ahoj , Mě se to stalo u samce Lampropeltis getulus cal . Had da se říct škrtil sám sebe a byl zakouslej do těla . Fotku nemám .
A kua, škoda ho kluka, vypadali super...
Jo, vypadali super, blbě se sháněli, taky něco stáli (jasně, není to o penězích, ale ...), navíc F1 s dost přesnou lokalitou, poddruh laterorepens. Samice je teda ok, alespoň se zdá. Podle toho co píše Vladěk - je možné, že to potká i samici???
No pokud máš možnost šel bych do té pitvy a po příčině... Samozřejmě pokud je to nějaký vir tak to může mít i holka, šel bych po tom abych měl klid.
Ale zase na druhou stranu se mu nedivím, já bych v tý dóze udělal to samý jako ten cerastes !!!!
tady je názornej důkaz toho, že i ohvězdovanej ze sebe občas může vypustit úplnou pytlovinu (a ještě si jí tučně zvýraznit)..
prohlédni si lépe foto. Opravdu si myslíš, že to jsou vhodné podmínky pro ceratese? Pokud ano, tak je mi tě dost líto synku.
tak hele starý otče - takovejhle "boxík" je jako odchovna mnohem vhodnější než jakýkoliv perfektně zařízený biotopový terárko. To co píše Iva o boxu s prosíťovaným víkem - to si může dovolit člověk, kterej temperuje celou místnost.. Takových tu pár je, ale rozhodně ne všichni. Vnímal bych to jako problém u zvířete vyžadujícího trvale vyšší vzdušnou vlhkost.. Takže jestli tvrdíš, že cerastesák padl kvůli tomu, jak má Ondra udělanej ten boxík, tak to je mi Tě upřímně líto.
to je sice pravda, tyhle dózy jsou fajn, ale ty podmínky v nich to chce fakt vyladit náležitou úpravou jak samotné pixly, tak i vytápění atd... Pokud tam je větrání jen ty dírky v tom stropě, tak to je pro to zvíře prostě konečná. Pokud si člověk nemůže dovolit v tom ty podmínky zajistit, tak v tom ta zvířata nemůže držet, asi tak..já bych to konkrétně u cerastesky viděla jako důvod úhynu taky...ale joo, animals to mohl napsat i kulantněji.
nechci negovat něčí názory, kor když se pod ně podepíše (nebo resp. nad ně), ale musím si stále trvat na svém.
O vhodnosti plastové nádoby a centrálně vytápěné místnosti pro cerastese svědčí už jen to , že zvíře nežije. Máš ještě lepší argument o vhodnosti plast. boxu a temperované místnosti synku? Ano to jde a nezříkám se toho, pokud jde o zvířata z tropů, ale pro cerastese?
Kdysi jsem choval cercobomby bez nejmenších problémů v klasickém, dobře větraném teráriu obdélníkového tvaru (více teplotních gradientů), vyhřívaným jednou bodovou žárovkou ( , pod kterou teplota dosahovala dost vysokých hodnot a cerastesové se tam po nakrmení, částešně zahrabáni, trávili určitý čas, než se odplazili do chladnějších úkrytů, které mj. v boxu na fotce také nevidím, a myslím, že neměl ani možnost výběru vhodné teploty. A když si v boxu ještě představím misku s vodou, tak vysoká vlhkost také mohla udělat své.
Takže doporučuji si příště více přečíst o podmínkách, ve kterých zvíře žije a případně je doma napodobit. A to nemusí být perfektně zařízený biotopový terárko, ale prostě jen vyhovující.
tak ono já v těchhle pixlách měla mláďata pouštňáků taky (jak Cerastes cerastes, tak Crotalus cerastes a mj. taky B.caudalis, všichni v tom fungovali), udělat to tak aby to bylo pro zvíře vyhovující se to dá...tam spíš než vytápění je daleko větší průser to hrubě nedostačující větrání a s tím související vlhkost až zapářka, na které jsou tyhle druhy velice citlivé.
OK, já taky nechci negovat něčí názory, kor když se pod ně stydí podepsat (nebo resp. ani nad ně). A ty jsi si stoprocentně jistý, že zvíře uhynulo díky plastové nádobě a centrálnímu vytápění (o kterém jsem mimochodem nikde nenapsal, že by v tomto případě bylo využito)?
Mimochodem mláďata jsem v braplastových krabičkách choval zcela bez problému. U stromáků a zvířat s většími nároky na výměnu vzduchu samozřejmě s větráním řešeným jinak, ale třeba právě cerastesky s větráním jen ve víku naprosto bez problémů.
Soliduse bych poprosil, aby pokud po pitva určí příčinu úmrtí, aby je zde zveřejnil (a vyvedl tak starého pána z omylu).
Jen me jeste napada - podle ty fotky to vypada, ze byl nakrmenej... Pokad me exli jedaci, tak to bylo po krmeni - vetsinou se to snazili vyblit + krece = zakus... Vetsinou se to snazili ze sebe dostat pri blby teplote/vlhkosti, nebo nekdy jen z toho, ze jim najednou ruplo v kouli a zastresovali, ze sem sel kolem terarek...
Kdes je krmil? V ty bedne/mimo? Estli nebude mit v sobe taky par sutraku/pisku (ciste smyslenka)...
písek a kamínky nevaděj, s těma se při krmení hadi dovedou vyrovnat...s tím ostatním souhlas. mě se na té dóze fakt nezdá to větrání...já je na hady taky používám, i na pouštní ale zase celý vršek (víko) mají z mušiny + ještě vyvrtané díry nade dnem , aby to dokonale luftovalo...cerastesky jsou na zapářku fakt extrémě citlivé, to je možná to co se na tom Animalsovi (i mě) nepozdává..
tohle zakousnutí se do sebe nebo do nějakého předmětu, nebo jenom si nabraní velkého množství substrátu do tlamy hadi dělají v předsmrtné křeči naprosto běžně, nejen jedovatí a příčina smrti může být jakákoliv, nejen viry napadající nervovou soustavu..takhle se zakousnou i hadi padlí třeba na přehřátí, respirační potíže atd...
btw, jak tam to hádě mělo řešený větrání- jen ty dírky ve stropě? Pokud ano, tak bych to u cerastesky viděla na kandidáta důvodu úhynu.
Nechci to číst celý - to víko s dírkama posloužilo pouze jako odkladiště pro focení - právě proto, že to je jediné víko, které má jen dírky (krabičku jsem rozsedl, můžu nafotit všem místním nevěřícím). Všechny boxy mají větrání hliníkovým pletivem zhruba na 50-75% svého povrchu. V celé místnosti je 26°C, za pomocí teploměrů s čidlem a lampičky s halogenem jsem i na takhle malém prostoru dokázal udělat drobný teplotní gradient, v jednom rohu 29-30. Navíc se všechna zvířata vždy zdržovala právě v tom teplejším rohu. Vedle klasická Cerastes cerastes je nalepená co nejblíže k teplu to jde. Ve stejných podmínkách fungují malé Cerastes cerastes, samice (od zmíněného samce) Crotalus cerastes a postupně takto vyrostlo několik Viper (to bylo ještě loni a v místnosti bylo 23°C - 25°C, dohříval jsem žárovkami nad boxy). Zároveň jsem přesvědčen, že v té místnosti žije vícero zvířat, která jsou na podmínky náročnější a vypadají spokojeně ...
Jsem rád, že bez toho, aby mě někdo znal, viděl mé chovné zázemí, věděl, jak dlouho a co chovám, je schopný udělat jediné pravdivé rozhodnutí, jak k úhynu došlo.
Jestli jsem něco udělal špatně - a nejsem si toho vědom - tak jsem ochotnej si vzít radu od někoho, kdo to dokáže podložit a obhájit a ne od nějakého zakomplexovaného supermana, co ví vše nejlíp.
Na to, jak jsem hodně nasranej a smutnej, jsem to napsal ještě velice slušně. Samozřejmě, jak to tu občas bývá - pokud mi to někdo nutně potřebuje říct do očí, budu 1.6. na burze...
Jak jsem už párkrát "viděl", je tu vícero lidí, kteří si museli dát od Poradny na nějakou dobu oddych ... tak se tu třeba za pár týdnů zase uvidíme.
PS: jak to říkal Forrest ... pro hlupáka každý hloupý? mějte se ...
solidus
To je poměrně chyba, Auri se tě ptala, jestli to víko bylo u té cerastesky, protože by to mohla být příčina úhynu... Nic víc, nebo míň.
Příčinu jsi chtěl zjistit ty a tohle je první příspěvek, kde vůbec popisuješ podmínky chovu.
Jinak nechci dělat chytrýho, ale tohle:
Už je trochu chyba, neb se očividně nemůže vyhřát dostatečně. Zvířata a zvláště pouštní se nikdy nehřejí dlouhodobě, rozpečou se a jdou pryč.
Tím nechci nějak rozvířit diskusi, že to tak nemůže fungovat, oni možná můžou fungovat i úplně bez výhřevu, jen za nějaký konstantní teploty, ale organismus mají po generace zvyklej na trochu něco jinýho. To není ani tak rada, jako spíš námět k zamyšlení. Z těchto oblastí jsem vždy choval jen ještěry a savce. Ale ať tak či tak, chovali se vždy velice podobně, i ti savci se chodili ráno hřát.
Nechtěl jsem se do toho nějak vměšovat protože o tomto problému ad viry napadající nervovou soustavu(tam bych viděl nejpravděpodobnější problém) vím hovno jen si to myslím ale osočení Ondry že má na p... větrání mi přijde moc. Ale sám z vlastní zkušeností můžu říct, že mládata jedině do boxu mám o nich přehled, snadná údržba a největší plus že v menším prostoru skvěle žerou. A myslím si že to větrání měl zrovna Ondra pořešené víc než dobře. Tot můj názor.
docela jsem se v původně smutným vlákně pobavil kdo zná "Animals" ten ví - to tady bude ale asi jediná Iva....ale jak už tu psal kdosi nade mnou,pro hlupáka každý hloupý
Předpokládám Dane, že narážíš na můj příspěvek. Já si nemyslím, že had uhynul v přímém důsledku nevhodných podmínek chovu. A když si něco myslím, tak to nahlas řeknu, ačkoliv se někdy (třeba v zrovna v tomhle případě) neshodnu s chovatelem mnohem zkušenějším, než jsem já sám. Já Animalse taky znám (ačkoliv ne osobně) a uznávám, ale přece pokud ten názor mám jiný, tak nepůjdu jako ovce s davem. Samozřejmě, že pokud pitva prokáže, že ten cerastes padnul v kvůli umístění v nehvhodném boxu, tak se moc rád Animalsovi veřejně omluvím. Absolutně nemám problém uznat svou chybu - každý na ní má právo. Nepsal jsem do toho vlákna, abych se do Animalse jakkoliv navážel - to nemám zapotřebí, spíš jsem se jen trochu chtěl postavit za Ondru, se kterým si občas napíšu a který se o svá zvířata stará, jako málokdo zde na TP. To že to špičkování bylo možná trochu ostřejší, to bylo oboustranné...podle mě nejsme z cukru, aby nás tohle - byť jenom trochu - rozhodilo.
Mám za to, že se tu úplně zbytečně tohle téma hrotí.
Hodnotit a srovnávat chovné podmínky (dle 3 fotek) mi přijde stejně zcestný jako i moje předchozí pitomá poznámka o virech. Samosebou že se o viry jednat nemusí. Ty může prokázat jen pitva. Ale vycházel jsem z toho, že o křečích u hadů jsem doposud vždy četl jen v souvislostech s viry. Tečka.
Jinak co se týče chovných podmínek: Přecijenom každý máme nějakou svou zkušenost a co funguje u jednoho chovatele nemusí fungovat u jiného.
Tady bych řekl že platí dokonale přísloví;,, když dva dělají totéž, není to totéž".
Nároky druhu jako takového pro chov jsou v mezích nějaké tolerance +- stejný a nikdo z nás (chovatelů) nevíme jestli konkrétní zvíře v danou chvíli nechováme na hraně jeho schopnosti přežití.
A to se tu už vůbec nezmiňuju o toleranci a schopnostem přizpůsobení se chovným podmínkám konkrétního zvířete v souvislosti s jeho individuální kondicí a imunitou v danou chvíli.
Zářným příkladem jsou chondropythoni. Co chovatelů by tu mohlo popsat své zkušenosti.
Taky jsem se pokoušel o jejich chov a taky se nevyhnul úhynu.
Přitom dvě zvířata NZ v naprosto stejných podmínkách (alespoň dle mého úsudku). Přesto jedno padlo po 2 letech chovu na pseudomonádovou infekci.
Ještě častěji ke křečím dochází v důsledku přehřátí, nebo při otravě. K otravě může dojít i nízkou teplotou při trávení (rozkladné procesy), pokud nedojde k vyvržení potravy.
hmmm, tak s tím sem se fakt ještě nesetkal.
A ikdyž jsem nějaké ty úhyny už taky měl, nikdy jsem neviděl předsmrtné křeče jak píšeš (či píše Aurifer).
Ale obráceně je fakt, že většinou jsem našel zvíře už uhynulé.
Takže věřím že se to mohlo stát i u mojich zvířat.
Čim dál větší telenovela ta poradna xD Ve většině vláknech se někdo seřve za to, že má nevhodný podmínky, že to tu je tisíckrát řešený a ať si to najde na googlu, v lepším případě mu pak někteří, kteří nemají problém radit jako Auri nebo Lucifer a pár dalších poradí.
Tady v tom vlákně je třeba zase přijmout všechny názory a diskutovat je, ne se hádat kdo je lepší chovatel a kdo koho obviňuje.
Nikoho z vás neznám osobně, ani nejsem nějaký zkušený chovatel, ale baví mi prostě pročítat tohle forum, protože je to dobrej relax a člověk se něco dozví. Co mi pak proto nebaví je číst nadávky a hádky, kterých jsou plný media, který se proto při kafi nedají číst.
ty bláho to sakra škoda co, budeš ted ondřeji se mnou sběratel solo samic??? pokusím se jenom k předmětu vlákna, na rozvíjejícího se pavouka reagovat nebudu..., samozřejmě se mi to také již stalo, dokonce i u uplně novorozené gaditány, ještě ji mám někde v lihu, ale všechny kompoty jsem odevzdal do muzea, takže ani fotkou neposloužím..., pozor na retrovirus IBD, pitvou je tuším neprokazatelný - viz hnízdova přednáška v NM snad to bylo ke srazu teraspolu nebo co???
od některých zkušených se mi dostalo informací, že se to stává i u dospělých hadů, ti nejzkušenější na otázku proč a co?? vždy odpověděli prpostě "nevím"
u některých mládat a snad i v nevhodných podmínkách extra pouštnáků může selhat trávicí trakt, ledviny atd... (třeba je to přirozeným výběrem, snad i v chovech role inbreedingu atd... pokud se zakládá nějaká chovná skupina z čerstvích mládat, je vždy lepší brát alespon dva páry, pro tyto nevyzpytatelné případy..., faktem je, že toto byly mládata snad rok stará - mě se u nejlepšího cerastese (myslím zmije) selhal trávií trakt snad ve dvou letech - když sem ho poměrně za čerstva fpravil do špiritusu, měl do druhého dne úplně zčernalý břích...
u IBD jsou ty křeče běžné ještě za života hada (příznaky jsou však absolutně nejrůznější - křeče spíš klasické), had s nima dlouho žije, žere, množí se!!!! křeče mu pak zůstanou i po smrti, tito sebezmasakrovaní hádci jsou zcela vláční!!!
nu hezké téma v opravdu nejpříjemné ohledu chovu
tady zrejme doslo ke zkresleni informace, pro jistotu to zkusim upresnit. IBD pri pitve histologicky (ve spojeni s ultrastrukturou) prokazatelna je, problem spociva v tom, ze inkluze s virovymi partikulemi se nemusi vzdycky najit. Takze negativni nalez nemusi nutne znamenat negativni zvire, naproti tomu - pozitivni nalez je neoddiskutovatelny. Zrejme byla rec o intravitalni diagnostice, kde je vzhledem k malemu mnozstvi materialu pro diagnostiku (krev, biopsie) zachyt o mnoho slozitejsi.
Ono jenom pitvou jako takovou není prokazatelné kde co- ano, najdou se třeba endoparaziti, ale jinak je možné vidět pouze třeba změny na orgánech atd, které ale mohou být způsobeném x původců. Proto se krom základní pitvy ještě dělají testy třeba na bakterie (+ test rezistence), houby, viry atd. Ono se to pak samozřejmě o ty testy prodraží, ale rozhodně se to vyplatí. Protože člověk pak má jasno a v případě bakteriálních nákaz a zjištěného testu rezistence i případně ví, jak případné další problémy řešit u ostatních zvířat v chovu.
Co se týče těchhle předsmrtných křečí, tak ty o příčině úhynu neřeknou fakt vůbec nic, protože hadi tuhle předsmrtnou křeč prostě mívají, ať už je příčina úhynu jakákoliv- třeba to přehřátí atd.
edit: tak Jana byla rychlejší
v době přednášky byly také 99% případů u Boa c., nějaké jednotlivosti v moreliích, znáte někdo nějaký případ mimo čeled boidů, př. pythonidů (ae...), nebo dokonce mimo hady
histolgické vyšetření ale vyžauje čerstvé matro, a vyschlina z mrazáku je už k ničemu..
díky za zcela správné doplnění - nutné pro případné pavouky, no snad už hhhh
Tak IBD je otázka hroznýšů/krajt. Ale na virová onemocnění jsou vnímaví i chřestýšovití a užovkovití hadi.
Tak to je jasné, na pitvu se dává čerstvý úhyn...z mražáku už to nemá cenu, tam leda na nějaké červy.
A proto nekteri chovatele radeji prenechaji podezrele zvire jeste za ziva na opravdu seriozni pitvu, kde se odebere vse potrebne pro nasledna vysetreni ve velmi kratke dobe po cilenem utraceni a o to vic se zvysuje sance na pripadnou diagnostiku problemu.
tak virovych onemocneni (symptomy podobne IBD) je vice (at uz jde o retroviry nebo jine skupiny viru) pokud pujdeme uplne od hroznysovitych hadu, tak podobnou nocni murou jako je IBD pro hroznysare jsou pro jedare paramyxoviry, nebo pro zelvare treba herpesviry. Je toho hodne, o cem se vi, a bohuzel jeste spousta, o cem zatim nema nikdo ani paru.