
UVB pro denní plazy
Mám v plánu si pořídit agamu vousatou, je zde však problém, kupovat UVB zářivky nebo podávat D3 uměle.
Myslím si totiž, že důležitost UVB záření je poněkud přeceňována, odpovídalo by tomu i strašení vším, co se stane bez UVB i vysoká cena a nízká životnost "Speciálních" UVB žárovek (nejlevnější za 500 Kč, WTF?).
Proto se ptám: Máe s tímhle nějaké zkušenosti, jestli ano, podělte se se mnou.
Odstrasujicich prikladu co se stane agame bez zdroje UV-B a pri spatnem davkovani syntetickeho D3 (spousta laiku zvire v dobre vire zabilo predavkovanim) najdete tady na teraporadně plnou nůši. Pokud vam prijde 500 korun za zdroj UV-B moc (?!?!), planu na porizeni agamy vousate se prosim vzdejte. Jinak to pak dopada jak je obcas videt v threadu http://tera.poradna.net/q/view/268117-povedeny-inz erat-iv . Chov heliofilnich plazu neni levny, ty naroky na podminky proste jsou jednou dane - pokud je nechcete zvireti doprat, neporizujte si ho.
Méně agresivně by to nešlo? takhle si jen snižujete věrohodnost.
Nic agresivniho na tom nevidim, odpoved na vas dotaz jste dostal. A stojim si za ni.
V tom threadu, ať hledám jak hledám, souvislost S UVB zářením nenalézám.
zvíře bez dostatečného záření dopadne třeba takhle http://1.bp.blogspot.com/-vF2W2_r5-C4/Tvo2m4nOsQI/ AAAAAAAAAH0/JWHaWKQUrE8/s1600/iguana3.JPG
To je důsledek nedostatku vitaminu D nebo vápníku, ne záření.
A vy vite jak davkovat D3? Kolik mj. je v kapce pripravku XY, a kolik mj. potrebuje mlade agamy stare 2 mesice, stare 6 mesicu atd.? A vite co se stane kdyz ho predavkujete?
Roboran H + nutrimix ho obsahují poměrně dost, ad3 koncentrát stačí podávat 1 do týdne mláďatům, a prodlužovat to až na 1x za měsíc, běžný AD3 combinal stací rozmíchat ve vodě (pár kapek na litr vody) a v inkriminovaný den ho dát místo normální vody.
Já tedy doufám, že to, co jste sem napsal s AD3 naprosto nemyslíte vážně.Vy si vážně myslíte, že když budete těmito tekutými a zabijáckými vitamíny cpát agamu místo koupení žárovky, čí zářivky a výbojky je to v pořádku? Je vidět,že budete a možná jste špatný chovatel, když chcete zvířeti odpírat potřebné životní podmínky. Nechápu, jak něco takového může někoho vůbec napadnout.
Oceňuji Váš zájem o zdraví zvířat, nicméně si myslím, že to tu už bylo dostatečně diskutováno a emoce se daly krájet a normální chovatel o dávkování AD3 ani neuvažuje... Takže bych Vás kdyžtak poprosil o další neoživování tohoto vlákna... Děkuji moc (Roker)
UV záření se na přeměně provitaminů podílí, ale jedná se o UVA záření.
UVB záření, ke kterému potřebujete jiné žárovky zajišťuje přeměnu vápníku na vitamín D3, který se poté ukládá do kostí. Nevýhoda umělého D3 je v tom, že vitamin D je nerozpustný ve vodě, z čehož plyne, že nejde vyloučit močí - v případě nadbytku se hromadí v těle a způsobuje nemalé problémy. Kdežto, pokud budete dodávat vápník a UV, tělo si bude samo korigovat tvorbu vitaminu D3 - nemůže se nahromadit a přebytečný vápník, který se nespotřeboval se normálně vyloučí.
Více o této problematice dočtete zde a něco i zde. Je to sice se zaměřením na želvy, ale problematika je stjná...
????
Zdroj wikipedie:
Děkuji za upřesnění, každopádně UVB záření je potřebné... A přece tam ten vápník hraje roli
Takže jelikož jsem s teraristikou začínal v 80tých létech ještě za dob socialismu, a tudíž ještě pamatuju doby chovu bez uvb, tak za sebe můžu říct že důležitost uvb rozhodně přeceňována není, ano dá se sice d3 podávat v kapkách (což se i dříve dělat muselo),ale já osobně na uvb nedám dopustit a k těm kapkám bych se uchýlil jen v opravdu krajním případě.
A pokud někomu příjde 500 kč za levnější uvb žárovku jako moc vysoká cena za zdravý a spokojený život jeho chovance,tak ať se teraristice raději nevěnuje.
Určitě bych už neudělal stejnou chybu, taky jsem si UVB nekoupil a teď !!!LITUJU!!! snažil jsem se to dávat uměle ale nevyplatilo se, určitě bych radši připlatil za zdraví agamy a to máte jistotu v UVB
po pročtení celého vlákna bych měla asi jediný upřesňující dotaz - za použití kompaktní zářivky UV
a) je nějaká limitní hranice (třeba že je pro zvířata nebezpečné k ní být nějak moc blízko)?
b) má smysl spolu s kompaktní zářivkou podávat zvířeti minerální směs s vápníkem a vitamínem D (případně v jakém dávkování - jednou za čas, nebo fakt obalovat každého cvrčka...? jedná se mi konkrétně o práškový NutriMix Rep Calci Plus nebo je lepší nechat zvíře jen na UVčku ze zářivky?
Tak pokud jsem to pochopil správně tak:
a) Pokud máte zářivku, limitní hrance, řekl bych, není, spíš pokud by šlo o žárovku, tak by bylo vhodné zabránit spálení při dotyku.
b) Heliofilní zvíře si nevytvoří vitamín D3 samo od sebe jenom za podmínky svícení UV spektrem, vitamín D3 si tvoří z vápníku, který mu dodáváte, pomocí UV záření, takže cvrčky obalovat musíte. V tomto vlákně šlo spíše o dodávání vitamínu D3 uměle versus UV zářivka a dodávání vápníku.
a) jj, jedná se o klasickou kompaktní zářivku - konkrétně o tuto (http://osvetleni-do-terarii.heureka.cz/hagen-zariv ka-reptile-uvb-150-13w-kompaktni/) - a v bezpečnosti mi šlo spíše o to, že jsem opět dnes narazila na nějaké příspěvky o tom, že zvířatům ublížilo příliš vysoké množství UVB a podobně, na druhou stranu je pravda, že ty příspěvky jsou třeba 3 - 5 let staré, tak jsem se chtěla ujistit, že aktuální řady už takové problémy nemají
b) no, mám tu vápník z drcených vaječných skořápek (tam pokud se nepletu se nemusím bát předávkování) a pak tu mám ten Nutri Mix (http://krmiva-terarijni-zvirata.heureka.cz/biofakt ory-nutri-mix-rep-calci-plus-100-g/specifikace/#se ction) a jde mi o to, že původní doporučení jsem dostala - "obaluj v tom všechny cvrčky každý den", vzhledem k tomu, že v tom je i nějaké množství vitamínu D3 a obecně vzhledem k takové kombinaci jsem se proto chtěla zeptat, zda skutečně to mám obalovat (ten Nutri Mix obsahuje dost vápníku, takže v těch drcených skořápkách neobaluju) každý den a jestli tam nehrozí nějaké předávkování
a) Že by z reptigla hrozilo nějaké "předávkování" UVB, toho se neboj;) Pro jaký to máš zvíře a jak starý? (jestli jsi to už psala, tak pardon)
b) Ten NutriMix dávej tak 1-2x týdně, zybtek jen ten vápník. Podávat vitamíny denně není vhodný (za a kvůli předávkování a za b kvůli zbytečný zátěři na ledviny)
je to pro několika měsiční ještěrku italskou, ráda polehává téměř přímo u toho, ale je pravda, že zatím žádné problémy nepozoruju :)
b) díky za radu, nakombinuju to tak :)
Zjednodušeně - vitamín D3 si netvoří z vápníku, ale z provitamínu. Přeměna z provitaminu na vitamin probíhá při chemické reakci pod osvitem uv b. Vitamín D3 se pak podílí na metabolismu vápníku z potravy a jeho ukládání. Takže vitamín D3 se vlastně vytváří jenom osvitem uv b, nezávisle na příjmu vápníku.
Vápník je třeba dodávat v potravě, případně mineráliích, protože především krmný hmyz a většina běžně používaných druhů zeleniny a ovoce má nízký obsah vápníku nebo nevhodný poměr vápníku a fosforu (měl by být asi 1,3-1,6 : 1), aby bylo vůbec co ukládat a je třeba ho podávat, jak v případě používání uv b zdroje, tak i při podávání tekutého vitamínu D3 bez osvitu uv b.
Tak krásně,srozumitelně napsané a zítra se na to bude ptát někdo znova a možná dva a možná.......
