Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UVB pro denní plazy

Mám v plánu si pořídit agamu vousatou, je zde však problém, kupovat UVB zářivky nebo podávat D3 uměle.
Myslím si totiž, že důležitost UVB záření je poněkud přeceňována, odpovídalo by tomu i strašení vším, co se stane bez UVB i vysoká cena a nízká životnost "Speciálních" UVB žárovek (nejlevnější za 500 Kč, WTF?).

Proto se ptám: Máe s tímhle nějaké zkušenosti, jestli ano, podělte se se mnou.

Odstrasujicich prikladu co se stane agame bez zdroje UV-B a pri spatnem davkovani syntetickeho D3 (spousta laiku zvire v dobre vire zabilo predavkovanim) najdete tady na teraporadně plnou nůši. Pokud vam prijde 500 korun za zdroj UV-B moc (?!?!), planu na porizeni agamy vousate se prosim vzdejte. Jinak to pak dopada jak je obcas videt v threadu http://tera.poradna.net/q/view/268117-povedeny-inz erat-iv . Chov heliofilnich plazu neni levny, ty naroky na podminky proste jsou jednou dane - pokud je nechcete zvireti doprat, neporizujte si ho.

Já tedy doufám, že to, co jste sem napsal s AD3 naprosto nemyslíte vážně.Vy si vážně myslíte, že když budete těmito tekutými a zabijáckými vitamíny cpát agamu místo koupení žárovky, čí zářivky a výbojky je to v pořádku? Je vidět,že budete a možná jste špatný chovatel, když chcete zvířeti odpírat potřebné životní podmínky. Nechápu, jak něco takového může někoho vůbec napadnout.

Oceňuji Váš zájem o zdraví zvířat, nicméně si myslím, že to tu už bylo dostatečně diskutováno a emoce se daly krájet a normální chovatel o dávkování AD3 ani neuvažuje... Takže bych Vás kdyžtak poprosil o další neoživování tohoto vlákna... Děkuji moc (Roker)

Pleteš, UV záření je potřeba k syntéze vitaminu z jeho provitamínů, v práškových by měl být už hotový vitamin.
Kvalitní osvětlení = www.robimaus.cz a www.robimaus.cz, ty obsahují i nějaké UV záření.

UV záření se na přeměně provitaminů podílí, ale jedná se o UVA záření.
UVB záření, ke kterému potřebujete jiné žárovky zajišťuje přeměnu vápníku na vitamín D3, který se poté ukládá do kostí. Nevýhoda umělého D3 je v tom, že vitamin D je nerozpustný ve vodě, z čehož plyne, že nejde vyloučit močí - v případě nadbytku se hromadí v těle a způsobuje nemalé problémy. Kdežto, pokud budete dodávat vápník a UV, tělo si bude samo korigovat tvorbu vitaminu D3 - nemůže se nahromadit a přebytečný vápník, který se nespotřeboval se normálně vyloučí.
Více o této problematice dočtete zde a něco i zde. Je to sice se zaměřením na želvy, ale problematika je stjná...

UVB záření, ke kterému potřebujete jiné žárovky zajišťuje přeměnu vápníku na vitamín D3, který se poté ukládá do kostí.

????

Zdroj wikipedie:

Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. Ultrafialové záření štěpí B jádro sloučeniny za vzniku cholekalciferolu, tedy vitamínu D3. Tuto schopnost výroby vitamínu v kůži si osvojili suchozemští obratlovci přibližně před 300 milióny let, kdy se přesunuli z oceánu, který byl bohatý na vápník.

Jeho význam je v účasti při vstřebávání vápníku a fosfátu ze střeva a přispívá tak k regulaci a optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Fosfor i vápník jsou důležité pro stavbu kostí. Vitamín D je proto významný pro uchování kostí silných a nepoškozených.

Děkuji za upřesnění, každopádně UVB záření je potřebné... A přece tam ten vápník hraje roli

Tuto schopnost výroby vitamínu v kůži si osvojili suchozemští obratlovci přibližně před 300 milióny let, kdy se přesunuli z oceánu, který byl bohatý na vápník.

Takže jelikož jsem s teraristikou začínal v 80tých létech ještě za dob socialismu, a tudíž ještě pamatuju doby chovu bez uvb, tak za sebe můžu říct že důležitost uvb rozhodně přeceňována není, ano dá se sice d3 podávat v kapkách (což se i dříve dělat muselo),ale já osobně na uvb nedám dopustit a k těm kapkám bych se uchýlil jen v opravdu krajním případě.
A pokud někomu příjde 500 kč za levnější uvb žárovku jako moc vysoká cena za zdravý a spokojený život jeho chovance,tak ať se teraristice raději nevěnuje.

Určitě bych už neudělal stejnou chybu, taky jsem si UVB nekoupil a teď !!!LITUJU!!! snažil jsem se to dávat uměle ale nevyplatilo se, určitě bych radši připlatil za zdraví agamy a to máte jistotu v UVB

po pročtení celého vlákna bych měla asi jediný upřesňující dotaz - za použití kompaktní zářivky UV
a) je nějaká limitní hranice (třeba že je pro zvířata nebezpečné k ní být nějak moc blízko)?
b) má smysl spolu s kompaktní zářivkou podávat zvířeti minerální směs s vápníkem a vitamínem D (případně v jakém dávkování - jednou za čas, nebo fakt obalovat každého cvrčka...? jedná se mi konkrétně o práškový NutriMix Rep Calci Plus nebo je lepší nechat zvíře jen na UVčku ze zářivky?

Tak pokud jsem to pochopil správně tak:

a) Pokud máte zářivku, limitní hrance, řekl bych, není, spíš pokud by šlo o žárovku, tak by bylo vhodné zabránit spálení při dotyku.

b) Heliofilní zvíře si nevytvoří vitamín D3 samo od sebe jenom za podmínky svícení UV spektrem, vitamín D3 si tvoří z vápníku, který mu dodáváte, pomocí UV záření, takže cvrčky obalovat musíte. V tomto vlákně šlo spíše o dodávání vitamínu D3 uměle versus UV zářivka a dodávání vápníku.

a) jj, jedná se o klasickou kompaktní zářivku - konkrétně o tuto (http://osvetleni-do-terarii.heureka.cz/hagen-zariv ka-reptile-uvb-150-13w-kompaktni/) - a v bezpečnosti mi šlo spíše o to, že jsem opět dnes narazila na nějaké příspěvky o tom, že zvířatům ublížilo příliš vysoké množství UVB a podobně, na druhou stranu je pravda, že ty příspěvky jsou třeba 3 - 5 let staré, tak jsem se chtěla ujistit, že aktuální řady už takové problémy nemají

b) no, mám tu vápník z drcených vaječných skořápek (tam pokud se nepletu se nemusím bát předávkování) a pak tu mám ten Nutri Mix (http://krmiva-terarijni-zvirata.heureka.cz/biofakt ory-nutri-mix-rep-calci-plus-100-g/specifikace/#se ction) a jde mi o to, že původní doporučení jsem dostala - "obaluj v tom všechny cvrčky každý den", vzhledem k tomu, že v tom je i nějaké množství vitamínu D3 a obecně vzhledem k takové kombinaci jsem se proto chtěla zeptat, zda skutečně to mám obalovat (ten Nutri Mix obsahuje dost vápníku, takže v těch drcených skořápkách neobaluju) každý den a jestli tam nehrozí nějaké předávkování

a) Že by z reptigla hrozilo nějaké "předávkování" UVB, toho se neboj;) Pro jaký to máš zvíře a jak starý? (jestli jsi to už psala, tak pardon)

b) Ten NutriMix dávej tak 1-2x týdně, zybtek jen ten vápník. Podávat vitamíny denně není vhodný (za a kvůli předávkování a za b kvůli zbytečný zátěři na ledviny)

b) Heliofilní zvíře si nevytvoří vitamín D3 samo od sebe jenom za podmínky svícení UV spektrem, vitamín D3 si tvoří z vápníku, který mu dodáváte, pomocí UV záření, takže cvrčky obalovat musíte. V tomto vlákně šlo spíše o dodávání vitamínu D3 uměle versus UV zářivka a dodávání vápníku. Upravit Odpovědět

Zjednodušeně - vitamín D3 si netvoří z vápníku, ale z provitamínu. Přeměna z provitaminu na vitamin probíhá při chemické reakci pod osvitem uv b. Vitamín D3 se pak podílí na metabolismu vápníku z potravy a jeho ukládání. Takže vitamín D3 se vlastně vytváří jenom osvitem uv b, nezávisle na příjmu vápníku.
Vápník je třeba dodávat v potravě, případně mineráliích, protože především krmný hmyz a většina běžně používaných druhů zeleniny a ovoce má nízký obsah vápníku nebo nevhodný poměr vápníku a fosforu (měl by být asi 1,3-1,6 : 1), aby bylo vůbec co ukládat a je třeba ho podávat, jak v případě používání uv b zdroje, tak i při podávání tekutého vitamínu D3 bez osvitu uv b.