Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Topná folie x topný kabel

Co je výhodnější k vytápění? Respektive vytopí mi řekněme 5w folie to co 8w kabel, či je to naopak? Nebo to vyjde nastejno? Jde mi o to co je účinnější, respektive výhodnější z ekonomického hlediska?
Plánuji rack pro odchov malých užovek, tak jsem přemýšlel že bych na zadní stěnu místo kabelu dal folii, ale folie vyjde o dost dráž, tak mne zajmá jestli se něčím vyplatí oproti kabelu.
Určitě ji ale chci použít na vytápění terárek. Folie má vyzařovat infra záření, lze ji tedy dát na terárku i na strop, a ona jej pomocí tohoto záření vytopí? U kabelu to je nevýhodné neboť teplo stoupá... Napadá mne, že teplo se vždy šíří infračerveným zářením, tedy i topný kabel jej vyzařuje, je princip mezi folii a kabelem natolik odlišný? Prostě nevím jak se mezi těmito alternativami zorientovat, prosím tedy o postřehy. Díky

5W energie je 5W energie, ať jí tam dodáš čímkoli ;-)
S infra sis odpověděl sám.
Jedinej rozdíl je v tom, že energie u fólie je rozdělená na mnohem větší plochu. Jinak řečeno, když má stejnou energii vyzářit plocha "špejle" nebo "kreditky", tak "špejle" se zahřeje několikrát víc - na vyšší teplotu. Jinak je funkce i princip naprosto stejnej.
Ad použití, pod nádrž je lepší fólie, na vytopení prostoru je lepší kabel, no, ne lepší, ale levnější. Protože tam na rozložení tepla nezáleží.

Tak teplo se může šířit infračerveným zářením (radiací) nebo taky prouděním (konvekcí) a vedením (kondukcí).Hlavní složka u kabelu i fólie by měla být radiační. Já mám s folií docela špatnou zkušenost a upřednostňuji jednoznačně kabel. Ale soudím tak pouze z jedné folie, kterou jsem měl, takže to mohl být krám a někdo bude mít jinou zkušenost. Povrch folie byl chladnější, než povrch kabelu srovnatelný watáže. Takže folii bych přirovnal k nízkoteplotnímu otopnému systému, který z hlediska tepelné pohody budov nepovažuji za ideální. Já dávám tedy hlas kabelu.:-)

pouzivam cca. 20W folii (zhruba 25x25cm) uz par let na vyhrev odchovny pro prcky, a maximalni spokojenost. Vyhriva cca. pulku dna ktera ma pro prtata prijemnych 35-40°C, druhou pulku maji "chladnou", takze rozumny teplotni gradient. Folie prehreje terarko i skrz 18mm lamino, je pod nim - na 2cm desce z penoveho polystyrenu. Na dne uvnitr pak prilepene cidlo od termostatu ktery tu teplotu udrzuje.

jinak - folie skutecne to teplo plosne vyzaruje. Je to pekne citit treba rukou, kdy samotna se zda byt sotva vlazna, ale dlan 15-20cm od ni citi ze hreje. Takze by mela asi nejaky smysl i na boku, nebo na strope. Oproti topnemu kabelu jak uz bylo zmineno - je ten vykon rozlozen rovnomerne na vetsi plochu. Dle mne proti kabelu same vyhody, jen je drazsi.

No vida jak jsem rychle odsoudil folii, ještě tedy s ní vyzkouším pár věcí. Možná by byl problém právě v tom, kdyby byla na stropě nebo stěně a v blízkosti nebyl žádný povrch, který by ohřívala, jako tu zmiňovanou dlaň.

Fyziku zkrátka nelze ošálit, je to logické, i 40w kabel hřeje jinak na 2m a 8m délky. Do racku tedy hodím kabel, do terárek folii, nejspíš na zadní stěnu. Pod dno je dávat nechci, u většiny zvířat mám dost vysokou vrstvu substrátu, takže se bojím prasknutí dna. Říkal jsem si že na stěnu je blbé folii dát, že díky infra záření prohřeje celou ubikaci a nevznikne tepelný gradient. Ale asi to nebude zas až tak, tak ji prdnu na zadní stěnu a pohoda. Ale zas, takhle nemůžu udělat pozadí, no ještě budu muset přemýšlet.

Čučím na to, to si tedy koupím celej pás a jen ustřihnu délku dle potřeby? Je tam psáno něco o 80W na metr, tedy když jim šmiknu 50cm tak budou mít v terku 40W? A zvládne tohle ošetřit i naprostý lajk, já si akorát tak zapojím objímku a vidlici...

Jinak, 40W folie mi nahradí 40W žárovku, neboť ta taky hlavně topí a světlo je paradoxně spíš odpad z hlediska přeměny energie, že ano?

Přesně tak jak píšeš.. já nastřihal metr na 6 pásku a mám 13W na pásek a v pohodě to vyjřeje ke 40°C mám to přes termostat nastavené na nějakých 32°C..

Jinak k zapojení ti bude stačit jen pajka. Na měďeném pásku odstraníš rozžhaveným např. šroubovákem folii a přivedeš dvojlinku, zapájíš, zaizoluješ a topíš :-)

Terária jsou asi 65*65*35, mám to položené na podlaze terária zahrnuté rašelinou na ní položený čidlo z termostatu a nastavenou teplotu na nějakých 32°C jako vyhřev na folii, v okolí je tak 26-27°C, ale ta 13W folie dokáže vyhřát až k 40°C co jsem měřil, ale chce si to první vyzkoušt než to někam prdnu a přeměřit :-)

Zdravím,
potřeboval bych vytopit pár samla boxů 11/22l na teplotu okolo 27-29 stupňů. Pokojová teplota 22/23 stupňů. Jak silný kabel byste mi doporučili? Vím že záleží na větrání atd, ale jde mi o to abych nekoupil zbytečně moc, nebo naopak málo.