Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama -černání

PROSÍM O RADU - Mám 6 měsíční mládě agamy, samečka....už přes tři měsíce. Včera večer jsem si všimla, že mu ztmavla část ocásku a je černý pod krkem....během noci jsem na něj občas koukla a spal klidně, jen zčernání pod krkem a ocasu zůstalo až do dneška. Ráno se vyprázdnil, ale je takový "nesvůj", leží pod bodovkou a jen zavírá oči. DO VČEREJŠKA BYL ÚPLNĚ V POŘÁDKU - jedl cvrky, sarančata, zelený .... opravdu chuť k jídlu mu nechyběla od prvního dne co jsem ho dovezla. Jinak je mu 6 měsíců - 38cm, 165 g .... Tero má 100x55x65 -osvětlení má bodovku na výhřev, UVB RG 26W 10.0 + zářivku s denním spektrum na dosvícení. Jinak teploty má teď v teru vyšší, jelikož bydlím v paneláku pod střechou a v těchto vederech je to opravdu hrozné, sice zatahuju žaluzie, ale stejně - pod bodovkou má přes 40, jinak v okolíkolem 35 a nejchladnější tak + - 30 ...Prosím o pomoc nebo radu, opravdu se o něj bojim......DĚKUJU KAŽDÉMU KDO PORADÍ...

Svléká se teď každou chvilku a vždy nějakou část těla (tělo, pak nohy, ocas, hlavu....) s tim si myslim, že problém neni....Od rána už se dvakrát vyprázdnil a podruhé to měl řidké....nechce nic jíst....takže nevim....asi počkám do zítra a pak ho vezmu veterináři....jen se bojim aby to nebylo něco horšího a třeba do zítra vydržel....zas ho nechci zbytečně stresovat cestou....vůbec nevim co dělat...

Bacha na to aby byl veterinar odbornik na plazy - jinak spis ublizi nez pomuze. Predpokladam ze mu nesedlo neco z krmeni, ted jen otazka nakolik je to vazne. Nezravost bych ted primarne neresil, pri te kondici kdyby nezral tyden - dva tak mu to neublizi.

Jen napad - mozna by nebylo od veci dat vykaly na rozbor kvuli parazitum.
(nenechat je vyschnout, do ciste lekovky, zakapnout vodou)

Děkuju mockrát, jsem ráda za každou radu....v trusu nic vyditelnýho neměl, jako nějaký červy nebo tak..důkladně jsem to zkoumala...asi dnes ještě počkám (snad to není chyba..) a zatim sháním veterináře spec. na plazy a kdyby se to během dneška nevylepšilo, zítra ho tam vezmu...snad timhle neublížim víc....

Přesně tak, většinu parazitů okem nezahlídneš, takže zkouámání bobku je k ničemu;)

Můžeš buď pořídit ten balíček, nebo jak psal Lucifer, donést bobek na rozbor k veterináři. Jen ještě doplnim,že po tom, co čerstvej bobek dáš do krabičky (já požívám ty od filmů do foťáku) a zakápneš vodou, tak pokud nepoletíš k vetovi hned, tak ho dej do ledničky. Pak odnést co nejdřív.

Červ by měla být spíš taková pochoutka a z vlastní zkušenosti vím,že ve větším množství mohou přivodit u plazů průjem,zvracení a nebo i zácpu.

Na to mi pan doktor poradil vlažnou koupel ... je pravda,že jim voda pomáhá při vyprázdnění,ale jinak to snad u nikoho s léčbou nikdy nepomohlo.

Tak jsem byla v úterý s agamou u veta a vpadá to na nějakou infekci, nejspíš z jídla...hned mě napadlo, že to mohlo být z těch červů, dostal jich víc a pár hodin na to mu začalo být zle a zčernal....dostává antibiotika a čekáme jestli se to zlepší....zatím to nijak líp nevypadá....má někdo zkušenosti s infekcí u agam????

Četla jsem na něj kladné recenze od lidí na netu a sám říkal, že plazy léčí, pracuje i pro ZOO a zdál se rozumnej. Ono je to těžký....člověk opravdu neví co dělat, chce zvířeti pomoct a opravdu neví co je dobře a špatně, co udělat...od té doby se nevyprázdnil, aby ten trus mohla nechat vyšetřit...Dnes a zítra má ještě antibiotika, pokud se do soboty nevyprázdní a nezlepší...máme ho zas zavést k vetovi....Včera měl 4 sarančata, dnes zatím nic nechce....Vážně nevim co jiného dělat....

Já to chápu, no. Ale s těma vetama je prostě obecně potíž, málokdo u nás plazům fakt rozumí a většína prostě tak trochu stříli od boku a aplikuje kombinaci "osvědčenejch" postupů typu injekce vápníku/injekce glukózy ("na podporu metabolismu")/vitamínová injekce, popřípadě antibiotika, aniž by měl pořádně podloženej důvod. Proto je lepší si počkat na bobek, kterej se vyšetří exaktně, není to žádný tipování a hádání, je tam prostě jasnej výsledek. A pokud by byl bobek v pořádku a problémy trvaly, tak to pak řešit dál. Ale z mejch vlastních zkušeností k vetovi (až na vyjímečný případy) až na tom uplně posledním místě.

Jinak ono i ty vedra, co teď jsou, těm zvířatům moc nesvědčej...

Ještě mě tak napadlo - jestli někdo poradí - nemůže to být špatným zdrojem svícení???? Má tam, jak už jsem psala - bodovku na výhřev,zářivku s denním spektrem a UVB RG 26w 10.0 ...??????????? Jen mě to napadlo, jelikož jsem už vážně zoufalá a nevim co dál dělat.....Klidně i vyměnim zdroj UVB za výbojku s předřadníkem....Neví někdo, jestli by to černání pod krkem, ocasu, nechuť k jídlu a apatie nemohli být kvůli tomu UVB??????????

Ráno jsem zkoušela dát saranče, nechtěl. Trochu se nahříval, i trochu nakukoval přes sklo do místnosti, což jinak dělá dost rád,ale teď zalezl a leží....pod krkem je stále černej....člověk už opravdu neví co dělat...nevim jestli je dobře mu dávat ty antibiotika, zase se bojim, že když mu je nedám sám si nepomůže....NEVIM...

Jen mě ještě napadlo - co když to UVB už nevyzařuje??? Sice svítí, ale ve spodní části jsem si všimla před dvěma dny na žárovce černé, očouzené tečky v průměru 1 cm, která tam dřív nebyla...proto mě napadlo, jestli není problém v UVB...Vážně nemám problém koupit tu výbojku, když by mu to pomohlo...

Jak mate tu RG dlouho? Pokud s ni nesvitite dele nez dejme tomu 6-9 mesicu tak je jeste OK. A i kdyby byla starsi a mela UV uz malo nebude pricinou toho chovani. Vybojka nic nevyresi - je to vseobecne lepsi zdroj UV, ale ten stav urcite neni kvuli tomu. Antibiotika - jsem hodne skepticky pokud veterinar naordinuje neco "jen tak", antibiotika maji smysl pokud vite proc. Vet dle toho co pisete ale nic nezjistil.

Ahoj, chci jen informovat o stavu agamky, pro všechny, kdo radili. Malému je už druhý den lépe - jí jako "protrženej" a i aktivita stoupá...sice to ještě není úplně jako dřív, ale snad to bude ok. Jinak jsme zjistili z rozboru, že byl hodně "začervený", takže odčervujeme a měl pět dávek antibiotik. Pod krkem už černý neni,ani ocásek už nemá tmavý...jen je pravda, že od té doby co se zlepšil, mění barvu jako chameleon každou chvilku (celého těla)...vždy byl velmi světlý, po celém těle....ale teď každou chvilku tmavne (kompletně celé tělo, ale né pod krkem)....tohle jediné mi ještě vůbec nesedí....nevim jestli je to normální, po té nemoci, jestli to může být i stresem, jelikož jsme ho vezli k veterináři a pak to píchání antibiotik....

Červy, sice jsme dostali zprávu, ale opravdu se v ní nevyznám, doktor nám řekl, že má prostě "klasické" červy...máme na to nějaký Panacur a antibiotika jsme měli od toho "prvního, velmi šikovnýho veta"...který tomu prd rozuměl, jak jsme následně zjistili a byl to Baytril...tak nějak...Jinak taky doufám, že bude v pořádku a nezanechá to na něm nějaké následky, hlavní je, že už baští jako dřív a je celkově o hodně lepší :-) teda až na ty změny barvy...snad bude úplně v pořádku...

Baytril mi taky kdysi nacpala "zkušená" veterinářka pro chameleona, asi oblíbenej širokospektrální preparát pro ztracený veterináře, kterej narvou ještě ztracenějším začínajícím panikařícím chovatelům ... :-D Achjo. A ten "novej" vet se k těm antibiotikům nějak vyjádřil?

Kdyby se ti chtělo naskenovat nebo vyfotit tu zprávu, tak by to bylo super (řešíme teď doma taky pár problému s parazitama, tak mě to teď docela zajímá). (jestli ne, tak chápu;))

Super, jsem moc ráda, že je Agamáčkovi lépe. Já jsem ted taky zacala panikarit, protože byla ráno černá, ale jenom ji nešlo se vykakat :D Jakmile se vykadila, tak celá zbělela, ale ten Tvůj byl černý už dlouho vid. Snad mu uz bude jen lepe.
Jinak jsem vsude cetla, ze agamky cernaji kdyz se jim neco nelibi, tak treba ho obcas boli brisko jeste tak zcerna.