Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Venom Defender Gloves - HexArmor: Dosavadní zkušenosti s používáním rukavic

Před nějakou dobou jsem se rozhodl pořídit si tyto diskutované rukavice. Prodávajícímu jsem slíbil krátkou recenzi. Mám teď chvíli čas, tak se pokusím ve stručnosti shrnout své dosavadní zkušenosti s používáním rukavic. Chovám i několik druhů jedovatých hadů a došel jsem k závěru, že v některých případech by mohla tato "výzbroj" přispět k bezpečnosti mého chovatelského počínání. Následující recenzi jakožto její autor poskytuji k libovolnému používání a využívání i prodejci rukavic.

Pořídil jsem si kratší verzi rukavic s rukávníkem. Oproti dlouhým rukavicím jsem se cítil jednak lépe chráněn a jednak se mi to zdálo pohodlnější. Rukavice využívám výhradně jako ochrannou pomůcku při chovu jedovatých hadů. Už při zkoušení rukavic mi bylo jasné, že je nebude možné používat k fixaci hadů menších než dospělá B. arietans nebo O. hannah. Ten cit tam prostě nebyl. Připadal jsem si trochu neohrabaně. Na druhou stranu dodávaly pocit bezpečí. Šlo tedy o jednu klíčovou věc. Rozlišit, k čemu tyto rukavice lze využívat a jaké výhody vlastně poskytují. Při fixaci zvířat se dále spoléhám na svoji obratnost. Jelikož nepatřím k nejšikovnějším, tak by bylo hezké, kdyby bylo možné hady v rukavicích fixovat. Musím vás ale zklamat a rukavice k těmto úkonům nedoporučuji. Stejně tak je k tomu nedoporučuje ani prodejce. A je to tak v pořádku. K tomu tyto rukavice neslouží. Jejich výhoda spočívá v tom, že je v nich možné bezpečně a pohodlně provádět některé úkony v teráriích. Dobře se v nich mění voda, uklízí nečistoty, mění žárovky, lze je mít v případě nejistoty na rukou při krmení ... Jde o rutinní a banální činnosti, při kterých však dochází ke většině uštknutí. Než se do takových úkonů pustím, vždy mám přehled o tom, co se v teráriu děje. Hadi však umí překvapit. Proto když mám pochybnosti, vyměním v rukavicích vodu nebo žárovku. Nemusím tak zahánět nebo přemisťovat zvíře, které se nachází v diskutabilní poloze. A je to pro obě strany pohodlné. Cítím se tak dobře. Cítím se bezpečněji a nemusím zasahovat do života zvířatům, která na ruku v rukavici reagují v zásadě netečně. To se o obnažené končetině tak jednoznačně říci nedá. Zvláště v případě hadů s termoreceptory. Rukavice nejsou ideální na fixaci zvířat. Přesto jsem ale rád, že je mám. Našel jsem jejich výhody a podle toho je používám. Mám je na sobě tak jednou nebo dvakrát týdně... Ale vždy je tomu tak v případě, kdy jsem prostě rád, že je mám. Zvířata na jejich přítomnost téměř nereagují a já mohu bezpečně provést potřebné úkony v teráriu. Rukavice nepovažuji za definitivní ochranu. Neberu v nich zvířata na volno do ruky... Není v nich prostě cit a nemyslím si, že by byly k takovýmto úkonům určené. Doporučil bych je těm, kteří chtějí čas od času zvýšit svoji bezpečnost při úkonech v teráriích. To je jejich výhoda. Kromě jedovatých hadů bych je doporučil i chovatelům psohlavců. Moje 0.1 C. caninus jde po obnažené ruce jako vzteklá a na ruku v rukavici prakticky nereaguje. Mohu tak pohodlně provádět úkony v teráriu, aniž bych musel manipulovat s hadem. Navíc si v rukavicích přijdu jaksi ohleduplnější ke zvířatům. Pokud je had dostatečně daleko, měním vodu holou rukou a neřeším to. Pokud je vzdálenost zvířete jenom trochu diskutabilní, vyměním vodu v rukavici. A nemusím zvířetem "pro jistotu" manipulovat. Navíc pokud budete mít doma jedovatého hada, který má přivést na svět mladé, pro jistotu bych prováděl běžné úkony v teráriu pouze v rukavici. :-) Jde o takové malé drobnosti, které mohou být ve svých důsledcích klíčové. Tyto rukavice nejsou o tom mít je na rukách pokaždé. Je to o tom mít je na rukou, když je to vhodné! K chovu jedovatých hadů nejsou nezbytné, ale podle mě jsou prostě užitečné. Jsem rád, že je mám. I kdyby mělo jít o jedno použití týdně, je to užitečná věc. Někdo by mohl vytýkat sníženou obratnost, ale při s obratností spojených úkonech je nepoužívám. O tom to prostě není. Závěrem nezbývá než zopakovat. Chce to si na rukavice zvyknout, osahat si je, odhalit jejich výhody a správně vyhodnotit, jak a kdy je používat.

Rukavice jsem použil v souvislosti s těmito druhy:

Dispholidus typus
Naja nubiae
Crotalus vegrandis
Atheris squamigera
Corallus caninus

Cvaklo tě do nich něco? zajímal by mě výsledek jestli je zvířata prokousnou nebo ne.

a druhá věc, jsou dva druhy ne? jedny na zvířata s delšími zuby a jedny na zvířata s kratšími zuby nebo nevím přesně jak je jejich děleni. To bych potřeboval objasnit :-)

No co vim, tak Elapidi zuby to nejspíše neprocvaknou, jsou krátké a méně dokonale. Take Elapidi po prvním kousanci maji tendence již nezkoušel, pac jim to je neprijemne a zda se ze uvažuji v téhle rovině. Mamby a nekteré kobry. Bavil jsem se o tom v Hammu a par chovatelů rikalo. Ale u Viperiade bych si dával bacha určitě většího, nekteré Bitisky, Zhaoeemie by to mohli dat.. Maji zuby echt dlouhe. Mě ty rukavice taky přijdou spíše jen na tu výměnu vody a na praci a rychlejma druhama nepraktické az nevhodné.

otázkou je, zda tam má ten prst :-)
[0.jpg]

Jinak pracovní rukavice od Hexarmoru mají odolnost i proti propíchnutí jehlou, proti prořezu a já nevim co ještě, u těchto rukavic přepokládam odolnost ještě zvýšenou, takže by snad odolné být měli.

Není nic snazšího než dát na injekci tlustou jehlu a bodnout :-) hned zjistíš, jak moc je to odolné :-D

Prvak se nemáš nechat kousnou, i když tu rukavici máš :-), to je základ úspěchu. Ochranný prostředky často člověka vedou k tomu, aby se stal průser... Viz, vyměna vody či úklid, když na člověka had čumí z poza větve a "nevšímá" si ho. Bez rukavice bys tam ani náhodou nehrábnul, s ní se cítíš být jistější, ale ono je to 50:50 tak jako tak. No dejme tomu 75:25, neb je to pade na pade, že tě rafne a pokud jo, tak máš dalších pade na pade, že to neprokousne :-). Přijde mi lepší dělat rozumně a bezpečně, já používám obyč. jemné kožené rukavice (vepřovice) s vložkou - proti prokousnutí jsou ti ho_no platný, ale je v nich cit a hlavní co, že oddělí teplo ruky a pach ruky, což považuju za největší provokaci pro hady. Stromáky jsem v nich vždy krmil z ruky a nikdy nic mne neraflo, vždy jdou jen po kořisti. Pracovat bezpečně, k nezaplacení :-D
Ad psohlavců, tam jsem byl kousnutej 3x a vždy při čištění a do ksichtu, po rukách mi nikdy nešli :-D a vždy tomu předcházelo to, že jsem se k tera otočil zády. Protože si z toho hodného zvířatka co klidné leží na druhé straně tera ve větvích nic neděláš... Průser je vždy z toho, že člověk udělá kravinu, rukavice tomu nezabrání, řekl bych spíše naopak. Jen pak máš větší šanci tu kravinu přestát.

To je samozrejme pravda, ale ty rukavice k tomu primo nabádají :D Apropo kdyz mě kousne stromak do ksichtu jakejkoliv mam, pujdu si akorat na balkon zapálit posledni doutník.. :D Takze radsi do té ruky, rukavice nemam a vodu měnim i tak a jde to. U nočních stromaku pres den a naopak.. Jde to aj bez nich a při tomto jsem rachlej ani podobne napaden nebyl. Já mel pruser při krmeni a přitom bych stejne rukavice nemel i kdybych je vlastnil. Dříve jsem o nich uvažoval,ale zjišťuji ze mě by asi byli na nic, vzhledem k tomu čím se zabývám a dále hodlám.., Spis bych ocenil pruhlednou aspon metr dlouhou plastovou trubku, to je fajn pomůcka.. :-)

Apropo kdyz mě kousne stromak do ksichtu jakejkoliv mam, pujdu si akorat na balkon zapálit posledni doutník.. :D

bych docela máknul, než ten ksicht oteče :-D, bylo by to hodně hnusná smrt, mne se to stalo vždy s C. ruschenbergerii, sic bolestivý, ale poměrně bezpečný :-D

Spis bych ocenil pruhlednou aspon metr dlouhou plastovou trubku

To si fandíš, 15-20cm určitě bude stačit :-) jinak http://eshop.macekasyn.cz/index.php?stoken=938E20A 9&force_sid=&lang=2&currency=0&cl=search&searchpar am=pvc+trubka+transparentn%C3%AD&searchcnid=&searc hmanufacturer=

:-D Tak urcite.. :-D
Me jeste nic, nastesti :-) No u rusemberaka se ani moc nedivim. :-D

Dik, tam,si objednam.. Jeste vzykousim nanecisto jakej rozmer mi sedne, ale 20cm to nebude.. Neco mezi 70-100cm je pro moji praci ideal. Na 2+m mamby je to lepsi.. ted s nima pracuju jen na hakach, kleste sice mam, ale na fixaci nepouzivam, mamby hoodne neradi mackani. Ale pocitam, ze pristi rok nekdy s nima budu muset manipolavat vic nez obvykle a stehovat je, tak ta trubka se mik tomu zamluva a je prakticka.. ;-)

Však jasně. Taky uvažuji. Viděl jsem i různé zajímavé úpravy. Trubky se rozhodně hodí. Myslel jsem, že když potřebuješ zvíře převézt (a není to na druhý konec světa nebo za účelem prodeje), tak stačí uzavíratelná budka... Není nutná zbytečná manipulace... U N. nubiae jsou ty budky vyloženě super (pokud si do nich nenaserou...). Uzamknu kobru v budce, vyndám, vyčistím terárko, vyměním vodu. Prostě paráda. Pokud si nasere do budky, taky se dá... Vyndám z budky, vytáhnu budku (na to se zrovna vzhledem k jejich rychlosti hodí zrovna ty diskutované rukavice), vyčistím budku a dám jí zpátky. Jinak už mi neplivou, zvykly si. Paráda. Jsou stále lekavé a rychlé jako blesk. Ale nějak jsem se s nimi zžil a naučil vycházet. Paráda. Dělají mi vyloženě radost. Ta budka je ale u nich neocenielná věc. Stejně tak... Osvědčilo se mi vyndat v klidu v rukavicích budku z terária za účelem čištění. Moc je to nedráždí a zvykly si na to. A nemusím je předtím zbytečně odchytávat... Samozřejmě si držím hada v bezpečné vzdálenosti. Po té rukavici prostě nemají sklon vyjet. Člověk si prostě během chovu přijde na takové maličkosti, které mu vyhovují.

No u me se jedna presne o to co pises.. ;-) Bezne manipulace zvladam doma i bez budek. Sice by to nebylo pro kazdeho,ale kazdemu dle jeho kouli.. :-D Nicmene je budka velmi prakticka vec a mozna si jeste jednu necham udelat u Nanoce abych vedel jak to ma zmakle on. Preci jen pro prevoz je stejne lepsi mit kazdeho hada zvlast, az na vyjimky kdy nejde jinak. To je dobre, ze si s nubiema szil, ja s nima mel vtahy dobre a bezproblemu. :-) Kazdemu holt vyhovuje neco jineho..

Ahoj Bergi, díval jsem se na naší korespondenci z 25.10.2012 a přiznám se, že jsem si myslel, že z odpovědí s nimiž jsem si dal docela slušnou práci byly shora nastolené otázky zodpovězeny. Pro jistotu se to pokusím ale objasnit níže, aby to bylo přesnější.
Nejprve k tomu, zda je hadi prokousnou - oba typy se používají dlouho, já jsem osobně zaznamenal dvě údajné zprávy o prokousnutí (bohužel bez udání typu rukavice, jelikož je v zahraničí nazývají pravděpodobně i záměrně pouze Venom defender gloves, ale používají či používali se tři typy, navíc se jedná již o starší případy a rukavice i nadále doznávají inovací a změn k lepšímu), v obou případech mělo jít o kobru. Údajné píšu záměrně, jelikož když budu hodně skromný, tak je používají po celém světě stovky lidí(rukavice jsou na trhu již řadu let, nejedná se o žádnou novinku) a kdyby byly tak průstřelné, tak se nám to hrne jedna dvě a rukavice si díky špatné pověsti nikdo nepořídí. Věřte, že takové věci se šíří jako lavina, ale zatím jsem skutečně četl (u jednoho z těchto případů i viděl fotografii) s prokousnutím. Na kolik jsou tato tvrzení pravdivá lze těžko odpovědět (ona ani fotka dnes nedokazuje nic). Samotný výrobce není dvakrát happy nač se tyto rukavice používají, na druhou stranu právě toto použití dokazuje a dělá reklamu líp jak přehrabování v odpadcích a bordelu po toxikomanech, že proti propichu nemají konkurenci a jejich používání má opodstatnění. I když totiž vezmeme v úvahu ony dva případy a budeme je považovat za reálné a pravdivě podané, jedná se o kapku v moři oproti x jiným od nehody uchráněných. Nevedu si statistiku všech těch, kteří byli pokousáni a díky použití rukavic nepřišli o prsty, končetinu nebo život, ale dle mě stačí vyzdvihnout to, že už použití rukavice riziko snižuje na minimum již jen tím, že na ně hadi nereagují (hadi určitě nereagují i na jiné typy rukavic, ale v případě, že se přeci jen najde nějaký vztekloun, který člověka v sebeobraně v rukavici napálí, je tato výhoda u klasických rukavic ta tam a rozdíl poznáte na vlastní kůži). Není skrze ně cítit teplo, nezavání jako savec, ani jako ještěr (nové mi docela slušně smrdí:-D). Hadi na ně reagují asi jako na klacek, poleno nebo hák, nevyvolává to v nich pocit, že se na ně něco hrne.
Osobně jsem rukavice zkoušel mimojiné při krmení z ruky a mohu potvrdit, že i hadi kteří obyčejně moc neřeší víc, než "teplo" a trefit se tak nějak doprostřed, útočili pouze na kořist, aniž se ruky jen dotkli.
Ale především jak psal správně Uroboros, není cílem testovat na sobě, jestli je hadi "dají" nebo ne, základ je se nedat pokousat (pokud člověk napálí na motorce do stromu, taky je mu houby platné, že měl helmu). I SP je doporučují především na manipulaci v teráriu. Osobní konzultace s nimi také poukazovala na to, že 95% průserů se stávají při rutinních činnostech, ne při předvádění hada.
V přímé souvislosti s tím jsem zaznamenal diskusi o kvalitě rukavic na základě místa výroby. Na jisté zahraniční diskusi se řešilo, že se dají získat rukavice od dvou výrobců - USA a Pakistán. Jedná se bohužel o nepřesnost. Rukavice vyrábí Hexarmor v Pakistánu (dřív je dělal přímo v USA) a bůhví kde je bude dělat příští rok. Přesouvá se zkrátka výroba do prozatím levnějších zemí, tak jak je to u všeho. Lid chce vše levně, tak to také bude:-). Takže je zbytečné vyšilovat, že se jedná o různé typy stran místa výroby. Zrovna společnost jako je tato zabývající se výrobou nejkvalitnějších pracovních ochranných pomůcek a prostředků a silně si zakládající na pověsti si nemůže dovolit exces s tím, že přesun do Pakistánu bude znamenat lepší průstřelnost rukavic. Kontroly a testy se provádějí po celou dobu procesů, tak jako u jiných OOPP.
Co se týká nejasnosti stran zubů a použití rukavic - tady lidová slovesnost přidala své. Dlouhé rukavice nebyly na dlouhé zuby, ale na zvířata s velkým typem zubů a jejich protikladem nebyly kratší zuby, ale jedná se o živočichy s jemnými, ostrými a dobře se bořícími zuby. Zjednodušeně řečeno s těmi prvními se počítá spíše u zvířat, kde není až tak dobrá průchodnost pro rozměr špičky zubu nebo tesáku. Proto i Hexarmor sám doporučoval pro jedovaté hady krátké rukavice v kombinaci s rukávníky. Kratší rukavice jsou o jednu třídu propichu odolnější než zmiňované delší, kryjící i předloktí (oba typy přitom splňují ISEA úroveň 5, což je nejvyšší úroveň, jaká byla doposud dosažena u tkanin odolných prořezu).
Co se týká zmínění toho, která zvířata tato rukavice mohou či nemohou prostřelit - na stránkách Donalda Schultze, který má tyto rukavice osahané v terénu jako nikdo a používá kratší typ (už jsem viděl i přímo jeho poutač s odkazem na prodej) a stejně tak na stránkách SP, jsou seznamy druhů na nichž se rukavice používaly a testovaly. Je možné, že co chovatel, to názor, ale ze všech prováděných pokusů i z informací od lidí, co je používají denodenně je zřejmé, že daleko větší brajgl dokážou stran prokousnutí rukavic elapidi než zmije. Na toto téma nemá smysl se rozepisovat, kdo chce, najde si články o Yeomansových pokusech s devenomem kobry za účelem vůbec najít rukavice, které by odolaly opakovanému žvýkání a také jak takové pokusy končily, obdobně pokusy s kingem, gabunami atd...
K citlivosti rukavic - jelikož technologicky jsou rukavice postavené tak, aby jednotlivé vrstvy chránily každou další vrstvu proti průniku a již první nepustila to co nemá, je logické, že nebudou mít a také nemohou splňovat požadavky na citlivost jako třeba u latexových rukavic. V minulosti jsem používal na ostřejší zvířata svářečské rukavice a můžu bez okolků potvrdit, že už v nich jsem cit neměl, což mě stálo nejeden kousanec, když jsem hada nechtěl moc mačkat a přitom si myslel, že ho držím pevně. Je nad slunce jasné, že jakékoliv rukavice, kde je třeba zvíře cítit a nemají naopak chránit proti ublížení dotyčného, musí být z latexu, vinylu nebo obdobného materiálu. Každý další, který je zesílený, zkrátka takový luxus nedopřeje a dopřát nemůže.
Co se týká prodeje, v zahraničí je používá mnoho chovatelů a prodávají se dobře - co jsem hovořil i přímo s SP hodně lidí si je rozumně pořizuje ještě před začátkem chovu jedáků (i když je nechtějí pro sebe, počítá se dopředu s tím, že Vám může asistovat přítelkyně, žena, jakýkoliv jiný člen rodiny, kterého mohou chránit), na rozdíl od našinců - tady jsme krajina střelců a rukavice vlastní minimum lidí, což je docela znát na následné popularitě některých "taky chovatelů".
Tyto rukavice jsou v současnosti to nejlepší, co může člověk vlastnit jako prevenci, žádné další rukavice nesplňují při požadavku na manipulovatelnost a volné prsty kriteria proti prořezu a propichu jako rukavice od Hexarmoru (stačí se podívat na prohlášení k těmto rukavicím a jednotlivé nároky na neprostupnost cizím materiálem na stupnicích).
Tak snad objasněno:-)

Venom Defender jsou účelově vyvíjené proti kousnutí jedovatým plazem. Jak moc je to o marketingu a jak jsou lepší oproti obyčejným kevlarovým rukavicím nedokážu říct..

"I při práci s těmito rukavicemi nezapomínejte se zvířaty manipulovat s rozvahou a uvědomte si, že ke zranění může dojít i při použití ochranných pomůcek"

Takže asi jde o to, na co je máš. Jestli potřebuješ vykoupat fretku, které se to nelíbí nebo odchytit tchoře z kurníku, asi fajn věc. Když tě kousne jedovatý had, asi bych to taky bral radši než do holé ruky.. ale pokud bych si osobně kupoval rukavice na manipulaci s jedovatými hady, raději bych si koupil dražší, ale k tomuto účelu osvědčené. Nakonec nezbývá, než upozornit, že všechny rukavice by měly sloužit jako pás v autě. V případě průseru to může zachránit život či aspoň pár článků prstíku, i tak je ale třeba "jezdit" zodpovědně a nejít štěstíčku naproti :)