Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem výběr ještěra podle potravy

Dobrý den,
chtěl bych se optat jestli je nějaký ještěr, který nežere převážně cvrčky... Vím, že leguán zelený je býložravec, ale nejsem jsi 100 % jistý jestli bych mu mohl dát prostory jaký by jsi zasloužil a zajímalo by mě jaká převažuje potrava u varana stepního jestli by se mu mohlo dávat převážně maso nežli cvrčky... Děkuji za odpovědi a doufám, že podobný dotaz tady už není.

Není vhodné masožravce krmit jen masem, neboť potřebují přijímat celé krmné živočichy i s vnitřními orgány, obsahem střev atd., ze kterých získávají některé důležité látky.
Nicméně varan od určité velikosti už by mohl požírat takřka výhradně jen hlodavce, ačkoliv by to chtělo pečlivě hlídat krmné dávky, protože z takového krmení rychle tloustnou, což pro jejich zdraví není zrovna ideální. Většina varanů co jsem viděl byli mírně řečeno těžce překrmovaní :-|
Koneckonců, varan stepní dorůstá téměř stejné velikosti jako leguán, a pro chov jsou tedy potřeba prostory podobných rozměrů, i nároky na osvětlení(pokud možno výbojka s UVB, vysoká lokální teplota).
Vadí Vám konkrétně jen cvrčci?
Jsou i jiné druhy krmného hmyzu, např. tropičtí švábi, kteří neskáčou, nesmrdí, nedělají hluk a hlavně nepřežijí v bytě.

Jak se píše no, varan potřebuje také velké terárko možná i mnohem větší jak leguan, jen nemusí být moc na výšku hlavně at tam má velkou plochu myslim že minimalně 200x100 pro dospělého varana, ale raději větší pokud je možnost. Varanka je dobré krmit rozdrzenými drůbežími krky, nejlépe od domácích slepic at do něj necpete ty svinstva. Je v nich málo masa a hodně kostí tak po tom varan netloustne jako například po hlodavcích. Nebo jak se tu psalo chovat si ty dubie, nejak extra to mojim varanum nechutná jako třeba ty krky nebo myši ale je to velice dobrá strava. Nejlepší je samozdřjmě všechno kombinovat a udělat stravu maximálně pestrou :)

děkuji za odpovědi. Chtěl bych se ještě optat jestli tedy nejvhodnější šváb je Blaptica dubia ? něco už jsem o něm přečetl, ale zajímalo by mě jestli vydává nějaké zvuky a kdyby utekl tak jestli se 100 % nerozmnoží

Já mám ty šváby zatím jen krátce pár týdnů ale už sem zahlídl nějaké mladé tak vypadá že se jim daří. Zvuk vydávají za soumraku jen takové šustění v bedně, v tu dobu jsou nějak více aktivnější tak jde slyšet jak tam chodí, ale v pohodě já mam bednu vedle postele, smrad žádný čekal sem že to bude mnohem horší. Když ti uteče tak se množit nebudou, muselo by jich utect třeba několik tisic do permanentně přetopené místnosti a i tak se budou mizerně množit a spíš budou chcípat.
Jinak pokud plánuješ kupovat tak doporučuji www.terins.cz
Je spousta obchodníků co nejsou moc fér a terins je jistota že bude vše v pohodě. Sám sem byl podvedenu jednoho eshopu místo 1litru 2-3cm(400-500ks)švábu sem dostal 1L dospělců kterých je teda podstatně méně, jen doufám že to nejsou dospělci před smrtí kterých by se tak prodávající chytře zbavil.

S leguánem rozhodně chybu neuděláš, je to nejvíce chovaný býložravý plaz a chovatelů je poměrně hodně :) Náročnost srovnatelná s varanem, jak na prostor, tak na chov. Teď už se jen rozhodnout, co se ti více líbí.

Na prodejce švábů bacha, kdesi jsem v inzerci narazil na údaj, že v 1l dospělých dubií je 550-600ks.
Jednou jsem posílal 2l, tak jsem je odměřil, a pak si říkám, že je zkusím přepočítat.
Dost jsem čuměl, když jich bylo něco přes 600 ::)
Aneb, jak se dělá kšeft :-(

Jojo na to přesně jsem narazil já, kupoval jsem 1L kde bylo psano 550-600 švabů cena byla 700. Sem si řikal paráda, to je výhodné šváb za korunu něco..... přišlo domu vysypal sem to do kyblu a bylo jich tam sotva 200