Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov brouků

Dobrý den přátelé,v září jedu na burzu do Holešovicích a rád bych začal chovat nějaký druh brouka.Jaký druh by jste doporučili začátečníkovi a myslíte že místo terária by šlo brouky chovat v plastovém boxu?Chovám v boxech Achatiny tak jsem zvyklí na obsluhu boxů.Terárium bych si z prahy jen tak nedovezl.Děkuji všem za rady a připomínky.S brouky opravdu nemám žádné zkušenosti a zatím sem si pouze četl na internetu různé informace.

loading...

V těch plast boxech to jde v pohodě,jenom to chce dodržet světelnou periodu no a trochu tepla.Ty nosorožíci jsou super ale trochu na "na delší trat".Ty zlatohlávci jsou trochu rychlejší.Ideál jsou larvy L-3 a třeba nějakej pár adultů na koukání.O broukách je to vůbec tak,že se dlouho staráš o ponravy v substrátu a z adultů máš radost tak tři měsíce.

Já je bral po deseti,to je až až.Nejlepší by bylo mrknout se 7 září do Holešovic na burzu.Tam pochytat nějaký rozumy a okouknout druhy.Cena holt podle druhu za L3 tak od30 40 vejš.Na tvém místěbych koupil pár imág na koukáni a nějaký L3 do buducna at se máš na co těšit.Hlavně mít zmáknutej sobstrát.Neuškodila by nějaká knížka např.Hmyz chov a morfologie-Kovařík a kolektiv nebo od Cuříka -Zivé drhokamy v terárijích (ted nevim,jestli jsem nezkomolil název)

L3 Pachnoda marginata seženeš už za cca 10 Kč, Eudicella smithi a Dicronorrhina micans tak za 25-35, D. derbyana okolo 50 kč, dospělé brouky (imága) tak za dvojnásobek. Teda ty ceny jsou hodně orientační, jsou to takový vlny, někdy se pachnody rozdávají skoro zadarmo, někdy pod 10 larvu neseženeš, ale ty jsou relativně pořád, u těch ostatních je to podobné, ale ne vždy jsou k dostání, prostě záleží na momentální situaci. Každopádně to chce min. takových 8-10 larev nebo 2-3 páry dospělců. Konkrétně já kdysi třeba koupil jen trio dosp. eudicell a za půl roku jsem měl několik desítek brouků, ale to bylo spíš štěstí, že šlo o mladé brouky a relativně hodně ještě snášely.

Jo kniha od Robimaus je dobrá, ale najdete v ní prakticky stejné informace jako v Živých drahokamech. Ještě dodám že pak když už si budete kupovat ty L3 tak u nich je už možné určit pohlaví podle Heroldova orgánu, takže pak nebudete muset kupovat larvy
ve velkém. Nezaručuji však že každý prodejce bude larvám prohlížet zadnice lupou...

Prosím ještě bych se chtěl zeptat co použít za substrát?Asi nejvhodnější bude lesní hrabalka ale jak se hrabalka vůbec dělá?To vezmu popadané suché listy buku a rukou je rozdrtím a je hotovo a nebo se do toho ještě něco přidává?Hrabalka často plesniví nebo ne?A ještě jak často by se měl substrát měnit?

Dělá se to tak, že v dubovém nebo bukovém lese jednoduše naberete zeminu s tlejícím listím a trouchnivým dřevem do pytle ve kterém to všecko skledujte v suchém stavu a přibližně den před použitím to určité množství opět navlhčíte na původní úroveň. Do sjbstrátu pak přidáte dle požadavků druhu trouch v různém měřítku. Živnou půdu můžete i zakoupit, ale to mi příjde zbytečné. Pokud chcete budu určitě na burze v Holeškách tak kdyby jste chtěl mohl bych vám něco říct osobně :-) Tady je kdyžtak na mně číslo: 775368252

Říká se tomu Hrabanka ;-) též listovka, aspoň u nás. :-)
Je to vlastně vrstva narušeného listí mezi humusem (zemí) a horními ještě nenarušenými opadanými listy, v praxi ji nabírám tak, že odhrábnu vrchní vrstvu nejméně narušeného listí a pak si naberu vše až po zem. Jelikož v tom je mnoho drobných bezobratlých, kterých se potřebujem zbavit, tak to nechám rozprostřené proschnout a hmyzáci se zdekujou (hlavně to chce zbavit se dravých střevlíčků a pavouků apod., kteří by si na malých larvičkách nebo vajíčkách pochutnávali) a nebo se to naopak zaleje vodou a nechá několik dní "macerovat" bez přístupu vzduchu (to je účinnější), pak se to nechá uschnout a podrtí na jemné menší takové rovnoměrné kousky. Pro zlatohlávky se používá většinou ve směsi se zeminou a třeba i trouchem (u nosorožíků je trouch zásadní, snad jen ti relativně nejjednodušší na chov - Xylotrupes gideon ho tolik nepotřebují). Nejlepší hrabanka je podle mých zkušeností buková, ale lze použít i dubovou nebo i z jiných listnáčů, podle mých zkušeností a znalostí je při použití bukové dosaženo u většiny běžněji dostupných zlatohlávků nejlepších výsledků. Používají se i jiné komponenty do směsí, třeba drnovka, piliny, písek, kusy měkkého dřeva, kompost, trus býložravců aj., ale u většiny běžných druhů vystačíte jen s hrabankou, trochou hlinitého substrátu a u nosorožíků s trouchem a pro lepší možnost kuklení je vhodné, aby tam měli (nosorožící) kusy měkkého dřeva, ale zakuklí se i bez nich, jen budou kukly zranitelnější.
Substrát se obměňuje podle toho, jak je sežranej larvami a nahrazen jejich trusem :-D .
Třeba já upřednostňoval způsob chovu ten, že jsem měl skupinu brouků v plastové bedně a po několika týdnech, když tam byla už vajíčka nebo drobné larvy, jsem prostě brouky přendal do nové bedny a u larev pouze doplňoval čerstvou hrabanku. Samozřejmě záleží kolik larev v jakém objemu máte, některé je třeba chovat jednotlivě (tuším rod třeba Chelorrhina), protože jsou kanibalistické, ale i těch, co se nežerou je třeba, aby jich nebylo v litru substrátu přehnaně moc, jinak se mohou navzájem zbytečně poraňovat. U větších druhů je asi vhodnější je mít jednotlivě i pokud si neubližují, člověk má větší kontrolu a nehrozí třeba poškození kokonu zakuklené larvy ostatními ještě nazakuklenými spolubydlícímí, tam se spíš vybírají jednotlivé larvičky a umísťují samostatně v menších krabičkách. U menších druhů, kde šel počet larev do desítek až stovek (Pachnoda, Eudicella) to člověk zas tak nehrotí, tam jich může být třeba ve 2-3 litrových kyblících bez obav několik desítek.
Je to trochu z rychlíku, spíš teda z expressu, ale to časem doladíme podle konkrétních druhů a situace ;-).

Tak není asi od věci si při koupi od prodávajícího vzít i nějaký ten litřík dva už hotového substrátu, pokud ho k nim nabízí, aspoň člověk má představu, jak by měl vypadat (taky se neopomenout optat na chovatelovo ozkoušenou směs) a postupně ho domíchat vlastním, ať larvouni nemaj šok z rychlý změny :-D

Dobrý den,bydlím v Krkonoších a mám takový problém. Lesy kde jsou buky jsou smíšené i s jehličnatými tak bych se chtěl zeptat jestli ztrouchnilevé (nevím jak se to píše :) ) dřevo které jsem si donesl domů je smrk nebo buk.Podle mě je to buk ale nechci něco udělat špatně.A jestli si myslíte že sem blbej když nepoznám buk od smrku tak ono je těžký na starým pařezu poznat co je to za strom když všude okolo jsou jak smrky tak buky.

U těch pařezů musíš porovnat podle kůry.Dobrej bukovej "bílej trouch" rozdrolíš velmi lechce v ruce.Tohle mi připadá podle vláken a barvy jako jehličnan.To ale může být tím,jak je mokrej.Třeba tu bude mít někdo lepší oko než já.Tý jehličnany se moc nedoporučujou.Já používal bez problému i dubovej.

Můj mobil blbě fotí :D To dřevo je světlé,žluto bílé a šlo z toho pařezu krásně dostat tak to asi bude buk :)
Tak jsem se rozhodl že bych rád začal s chovem Xylotrupes gideon. Na burze se kouknu a snad najdu chovatele který mi poradí co a jak a když tak mi i vybere samce a samičku larev L3,mohu larvy chovat v 5 litrovém boxu a pak když se vyklubou z kukel je přendám do většího boxu?

Zdravím, nebudu zakládat nové vlákno a zeptám se tady:
Mám skupinku 10 ks larev Coelorrhina aurata. Začínají mi pomalu tvořit kokony, mám 6 kokonů a 4 larvy. O chovu brouků jsem si obecně početla, ale nejsem si jistá, co s těmi kokony - mám je nechat v boxu s těmi larvami nebo raději oddělit? A nechat je úplně zahrabané v substrátu nebo jen položené nahoře? Jsou to moji první broučci, tak ještě nevím přesně, co a jak:-)