Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán...špatná kůže (šupiny)

Dobrý den,kamarád mi donesl leguána,nevím přesně kde ho ,,vyštrachal" ale očividně se o něj dále starat nechce tak jsem si ho vzal k sobě. už nějaké leguány mám takže mi to nečiní problém ale nevím si rady co s ním. kromě toho že je pohublý má celý povrch těla dost zubožený. vypadá to skoro jako nesvlečená kůže. mezi všemi šupinami má cosi bílého a červeného,jako od parazitů. zítra na světle se pokusím vyfotit a dodat foto,a trochu to vypadá jako i ošoupané šupiny ale to nevím zda vůbec lze... zatím takhle nashledanou

Je třeba zjistit, kde ho "vyštrachal" a v jakých podmínkách byl chován. Viděla jsem leguána, který bych chován pouze pod jednou slabnou žárovkou bez vápníku atd. Během půl roku došlo k celkové nekróze tkání, křivici a finito.

to už ale asi nezjistím,už jsem ho kontaktoval vícekrát a nic neodpovídá. odstěhoval se proto mi ho nejspíše dal. nenapadá vás o co by mohlo jít? je to nějaká nemoc? jinak nekrozu nikde nemá,o ocásek má celý,všechny prsty. kromě pohubnutí a té kůže vypadá zdravě,hezky reaguje,přijímá potravu,vylučuje pěknou stolici. on mi dokonce říkal jak je agresivní ale na mne není,nechá se v klidu vzít,krmím jí z ruky,koupu jí (je to holka) nechá se hladit,dokonce ke mne sama kolikrát přileze a sedí mi na rameni a spí,jako kdybych jí měl od mala,typuju jí 2 roky cca. ale s tou kůží si opravdu nevím rady

Ty oranžové tečky vypadají jako roztoči. Hýbají se? Pokud jo, pak vystříkat terárko a natřít lega Frontlinem. Nesmí mu přijít do očí, čumáku, tlamy a vody v terárku. Pokud ne, napadá mi jako první pomoc koupel s přídavkem tee tree olejíčku pro podporu starého svleku a mírnou desinfekci (opakovaně). Pořádné UVb, ale to je samozřejmostí. Na kůži mají dobrý vliv pivovarské kvasnice (Pangamin), tak sem tam přidat do žrádla. Pokud by nebyla vidět změna k lepšímu, tak určitě vet.

No prostě pokud byl dlouhodobě držen v nevhodných podmínkách - nízké teploty, málo světla, nevhodná potrava atd. a to hodně pozastavilo jeho růst, pokud by to bylo hodně a byl takhle velký třeba ve dvou letech, tak by zřejmě i přestože plazi rostou celý život, nedorostl takové velikosti jako zdravě rostlý leguán v dobrých podmínkách. Čím déle žil v nevyhovujících podmínkách, tím je pravděpodobnější, že nebude v dospělosti tak velký, mohutný a krásný.

Tak, smát se jí za menší vzrůst jistě nikdo nebude :)
Hlavně bych se ale ujistila, jak je na tom vnitřně... Špatné podmínky, které se jí podepsaly na kůži, mohly mít podobný efekt i na části těla, které okem neuvidíš. Nevíš alespoň, čím byla krmena? Tak nějak se bojím, že odpověď bude znít "cvrčci". UVB bylo? Vápník, D3...metabolické poruchy se svlékáním bohužel nevyřeší. Ale pokud se dožila věku okolo roku a půl, tak by snad nemuselo být příliš zle. Zažila jsem případy, kdy špatná výživa a nedostatek UV záření odrovnalo lega během půl roku.
Nějaké to vyšetření pro jistotu by ale rozhodně nemuselo být marné.

Nechci kazit storky o odrovnaných leguánech po půlroční absenci UV (pardon, jsem musel) :-D, ale:

arnoštek:

nechá se hladit,dokonce ke mne sama kolikrát přileze a sedí mi na rameni a spí

tak to už ty roztoče budou mít pravděpodobně i ostatní leguáni (nebo i jiní ještěři), je nutný striktně dodržovat hygienu. Tyhle věci se taky musí řešit okamžitě, sice je hezký, že ses jí ujal, ale svou neopatrností ohrožuješ i svoje zvířata. Pořeš to s tím frontlinem viz. alamagoosa výše, je nutný to pak za 14 dní ještě zopáknout, aby sejmul i to co se mezitím vylíhne z vajíček. Pozor Frontline je sice relativně šetrnej přípravek, pořáde je to ale děsný svinstvo! Pak pořádně kontrolovat hlavu, krk, podpaží a kolem kolaky, jestli se ještě neobjeví. Ti roztoči mu samozřejmě ku*ví i tu kůži, do jaké míry je to způsobený těma roztočema nebo je tam i jinej problém neodhadnu. Nesvleky je každopádně nutné odstranit co nejdřív - takže rozmočit v koupeli (osvědčil se nám lehčí roztok s hypermanganem) a zkoušet sundat - i když podle toho jak to vypadá na fotce, tak to bude šupina po šupině.

no živočišnou stravu nikdy podle jeho slov neměl,jinak mu bylo svíceno UVB ReptiGLo 5.0, strava prý činila hlavně pekingské zelí,salát,mrkev,okurka,nějaké ovoce. ten frontline koupím kde,u nás v lékárně ho nemají?? dále pak dostával nějaké vitamíny a komplet živiny v prášku jako doplněk stravy. chystám se i na návštěvu VETa kvuly odčervení a popřípadně nějakého doléčení...

Ja som tiež nepochodil v jednej lekárni,musel som pochodiť viac.Čo sa týka aplikácie,ja som musel až 3x opakovať.Tie 1. dva razy som bol opatrný,nanášal iba jemne a nezabralo to.Na 3. krát som ich natrel poriadne rukou - bacha na oči,tlamu atd.,nechal pôsobiť až tuším 12 hod. a potom som ich okúpal,jedného iba rozprašovačom.Pohĺadaj tu tému,niekde tu je.Je tam toho dosť podrobnejšie rozpísané.

Ale né :-) - seškrab znamená to, že veterinář na postiženém místě oškrábne malý kousek kůže, aby odebral vzorek a zkoukl ho pod mikroskopem, případně udělal kultivaci a test rezistence nálezu. Tam jde jen o zjištění, co přesně na sobě to zvíře má a podle toho zjištěného nálezu se to pak i případně léčí. Prostě když v tom vzorku najde plíseň, tak ji nechá narůst na živném médiu a pak vyzkouší, který preparát ji zabije ;-).

no,nevím zda jsem to ovlivnil já,ale podal jsem jí vitaminový a minerální doplněk stravy,dodal jí UVB,hezky teploučko,vlhčil jí rozprašovačem,krmil jí mrkví,salátem,ovocem. a začala se teď svlékat,začala nohama,tak jsem jí pomohl (obzvláště prstíky). pak tvářičky a podpaždí. na svlečených místech má krásnou jasnou barvu,začal se jí loupat i hřbet na krku ale tam když sloupnu kousek kůže tak je její kůže taková lepkavá. co by to mohlo být?

Tos udělal dobře, akorát s tou mrkví, ovocem a salátem to nepřehánět. Hlavní složkou potravy by měly být listy a pokud máš možnost, tak i listy nejedovatých stromů (vrba, jíva, líska, lípa, bříza, ovocné chemicky neošetřené stromy atd). Pak dál uvidíš až se dosvlékne celá. Pokud na nové kůži zůstanou nějaké léze, tak bude potřeba zjistit, co je způsobilo a podle toho to pak léčit. Dermatofytózy (plísně) jsou většinou "suché", pokud to mokvá nebo lepká, tak se může jednat o bakteriální nebo smýšenou infekci (plísně + bakterie). To pak uvidíš po tom svleku, pokud tam něco zůstane.

ok,nebyl můj záměr jí krmit trávou,ale šlo mi o to jestly jí neublíží třeba nějakou látkou co obsahuje protože přítelkyně dostala nápad že byjsme jí na dno teraria mohly dát substrát a vysadit tam trávu,myslím že v neposlední řadě by to byla i hezká dekorace. tak my šlo o to aby se jí skrze ní neco nestalo kdyby si náhodou uždiblav:-)

Myslím, že jakákoli živá rostlina (snad jen krom několika odrostlejších stromků) by v teráriu s legem neměla příliš sympatickou životní prognózu :-D
Substrátu bych se také raději vyhla...obzvlášť, když se potýká s roztoči a je ještě v podstatě v karanténě. Mohou se v něm snadno držet roztoči a plísně, bylo by potom o to těžší se jich zbavit. Navíc jsou leguáni tak trochu telata a trpí neodolatelnou touhou všechno okolo sebe ochutnávat...někdy i ten substrát, což by mohl být docela zásadní problém. :-)

Držela bych se zatím toho, co děláš - teplo, vlhko, UVB, vitamíny, krmení, čistota...pokud neutrpěla v původním prostředí žádnou vážnější újmu, měla by se dát rychle do pořádku.

no tak se mi holka krásně celá svlékla ale ta kůže...no nevim nevim,přijde mi taková řídká,jakoby mezi šupinami měla velké mezery,není nějaká mastička či tak něco? času na její léčbu mám až do sytosti,neměly by jste nějaký tip? díky za všechny rady,veterinář si myslim mi moc nepomůže,aspon tady u nás je takovej ,,nýmand" na plazi to už jsem se přesvědčil. a speciální plazí klinika je šíleně drahá tak bych to chtěl vyřešit zatím bez jejich pomoci. Hrozně mi mojí holce záleží a rozhodně chci aby měla dlouhý a krásný život :-)

Vypadá o dost líp, ale chce to ještě postupně sundavat i ty malý "cáry". Pod nima ta plíseň může dál bujet a mohlo by se to rozlízat. Dali jsme takhle "vyléčenýho" legoše, kterej už vypadal 100pro zdravě chlapikovi, ten to absolutně nepodchytil a za pár měsíců to zvíře vypadalo jak zabalený do pavučiny a museli jsme mu ho natvrdo vzít a zas znova léčit. Ta holá místa v podpaží vypadají jako jizvy, ty by se měly časeem zacelovat, ale na té poslední fotce to vypadá otevřený - jsou to rány? Ono tyhle dermatomykozy má velká část importů a tak lze předpokládat, že je to všechno stejnýho původu - tee tree oilem atp. bys to taky mohl léčit klidně rok a stejně by to nezmizelo. Držel bych ho teď určitě taky víc na sucho, ale s častýma koupelema, dávali jsme taky bylinky, ale nakonec se osvědčil nejvíc "vypalovací" hypermangan -do té koupele- (posvěceno vetem-specialistou). U některých leguánů ale nepomohl ani ten a muselo se léčit Imaverolem - antimykotikem. Ti na tom byly ale mnohem hůř. Jak říkám, bylinky o dětský olejíčky jsme zkoušeli taky, ne, že by to bylo špatný, naopak, ale na tohle onemocnění to nemělo valnej efekt.

Jo přesně ten, normální Hypermangan z lékárny. Ta kůže už vypadá celkem dobře. Ale koupila bych klasický Lamisil a mazala mu ty léze tím. Mělo by to se to ztratit, v téhle fázi je asi celkem zbytečné požívat Imaverol nebo Biopirox. ty olejíčky jsou sice dobré, ale ne na léčbu, spíš na doléčení a prevenci po léčbě něčím účinnějším. Páč jak už psal MM, to bys ho tím mohl mazat roky.

Když budeš mít plíseň mezi prstama na noze, tak se taky budeš mazat celej? Samozřejmě, že se mažou jenom postižená místa. Vždy. Ty jizvičky, pokud už jsou zatažené by se měly dohojit samy a zbylé nesvleky opatrně odstranit. A pokud je pod nimi napadená kůže, tak mazat. Ony právě plísně v těchhle kožních ohybech bývají moc rády.