Červy v ráně gekona obrovského
prosímvás co s tím ? pravděpodobně ho kousl ten druhý gekon
ve zranění jsou vidět červy asi octomilek přes vnější vrstvu kůže
prosímvás co s tím ? pravděpodobně ho kousl ten druhý gekon
ve zranění jsou vidět červy asi octomilek přes vnější vrstvu kůže
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Tak na to je asi nejlepší kysličník a vyplachovat a vyplachovat - ale záleží jak zlý to je a jak moc si troufáte - možná by byl lepší veterinář.
kysličník budu používat
prosímvás všechny vyskytují se v tom teráriu již zmíněné pravděpodobně octomilky a jejich červy jak se jich mohu zbavit
mohou zalézt i za pozadí atd.
co na ně použít zkoušel jsem sladký sirup do flašky jako lapač ale tam se nechytají radši otravují gekona a jeho ránu
tyhle mušky mi zkazili inkubaci vajec agamy vousaté protože se objevili v inkubátoru, vlezli do krabičky s vajíčky a přestože byla zahrabaná v písku dostali se tam a když se agamy nelíhly podíval jsem se do splasklého obalu vajíčka a bylo plné těchto červů. takže prosím o radu jak se jich zbavit
To nejsou octomilky... jmenuje se to nějak jinak, teď si nevzpomenu (drobnělky?).
Gekona to chce přendat do terárka bez substrátu - jen ubrousek, úkryt. Je to dost problém, protože se můžou nehezky rozlézt. Podle rozsahu vybublávat dokud to nevyplaví všechny červy.
Jediný, co se mi na ně opravdu osvědčilo je likvidace všeho, kde by se mohly držet - takže pravidelný čištění cvrčků, nepřevlhčování substrátu, okamžitá likvidace zbytků.
Ještě v chovu používáme klasický mucholapky - ty trochu zabíraj, taky jsem slyšela, že někdo sype vápencem substrát - prý to pomáhá, ale vyzkoušený to nemám.
o těch muškách bych potřeboval vědět co možná nejvíce
vymítím je až budu vědět jak
Tak to good luck, protože to zase taková prča není.
Ale už se to tu řešilo - zkus heslo "mušky"
je to jednoduché potřeboval bych se jich zbavit ale jak ???
To budou asi spíš hrbilky, napadají jakoukoliv živou ránu, ale i třeba ty vajíčka, pokud v nich uhyne zárodek nebo i čerstvě vylíhlá mláďata, napadají je přes pupeční otvor, který nemusí být ještě zacelený u čerstvého mláďete. Při velké invazi poškodí i zdravá vejce. zbavuje se jich pěkně blbě, ale základ je hygiena, čistit, desinfikovat a časem se to omezí, hlavně, nezapomenout někde vyndat nějakej bordel nebo zkažený vejce v inkubátoru, pak jsou hned zpátky...
Jo, díky, říkala jsem si, že to je nějaký takový slovo...
mohla by pomoci ta mucholapka ? nemohu totiž o téhle mouše nic najít na netu
Ono nepomůže nic na 100%, fakt nejlepší je odklízet všechno, kde by se mohly množit... Mucholapky pomáhaj až v okamžiku, kdy jich jsou hejna...
V inkubátoru prý pomáhá olepit větrací otvory krabičky ubrouskem... Ale fakt je lepší předcházet tomu, aby se vyrojily, než pak řešit situaci s nima...
Na hrbilky moc nefunguje, nějaký se tam nalepěj, my do inkubátoru dávali takový ty lepový destičky (žlutý) co se používaj u kytek, ale funguje to jen mechanicky, nijak je to moc neláká, prostě se tam nalepí, když se tam připletou.
jak už bylo psáno, všechny viditelné červy vybrat z rány a dovyplavit peroxidem. A moc s tím neotálet, tyhle larvy parazitických mušek jsou pěkné svinstvo, rychle rostou a jsou schopné se přez ranku během pár hodin prožrat dovnitř do zvířete a zabít ho. Není to sranda.
o těch hrbilkách není ani zmínka na internetu ještě ve spojitosti s plazy
tyhle parazitické mušky (2 druhy, nejen ty hrbilky) sem přijely coby nežádoucí "bonus" v krmném hmyzu. Má s nimi teď problém velká část teraristů, hlavně těch co mají víc zvířat (tudíž větší spotřebu krmného hmyzu). Nevim jestli se to řeší i na jiných fŕech v zahraničí, tady na TP je někdo určil aspoň do rodu, ale ten si jakožto nehmyzolog nepamatuju. každopádně je to svinstvo a dost velký problém. ve větším chovu zvířat se jich naprosto zbavit nedá, asi stejně jako snovaček, které v tom krmném hmyzu "přijely" taky.
Co to vápnění substrátu? Pomáhá to nebo ne? Už si nepamatuju, kdo to psal...
Nepomáhá, ty mrchy si vždycky někde něco najdou, jen důsledné čištění, aby neměly, kde larvy dokončit vývoj, který je bohužel velmi rychlý (cca 2-3 dny). Doporučuji při větší invazi klíďo vypustit substrát úplně, pokud to jen trochu jde a důsledně odstraňovat třeba špatná vajíčka v inkubátoru (často je vajíčko třeba zespoda narušené a plné červů a když si toho 3 dny ve vermiculitu nevšimnem, tak je inkubátor najednou plnej mušek...).
Jo, já se taky nakonec dobrala k tomu, že jsou horší než deset ran egyptských (spolu se snovačkama)... ale přesto jsem doufala, že by to mohlo být k něčemu...
zkusím to s tím vápněním
teď otázka jak je dostat z rány gekona
Z rány je musíš vybrat manuálně jemnou pinzetou a pak rány dovypláchnout tím peroxidem, jak už bylo psáno výš. na nějaké vápnění substrátu se vykašli, to pomáhá proti smutnicím, což je zase něco uplně jiného. Smutnice se rozmnožují v kyselých substrátech a jejich larvy se živí pouze rostlinnými pletivy, živými nebo odumřelými. Zvířatům jako takovým neškodí, jsou čistě býložravé, jen prudí poletováním. Na ně pomůže zavápnění substrátu, snížíš tím kyselost. Ale s těmahle parazitickýma muškama to fakt nehne, nelíhnou se v substrátu, pokud v něm nejsou ve větší míře organické zbytky (trus, mrtvolky, zbytky krmení). Zavápnění fakt nepomůže.