G. hainaensis (vysokohorská forma)
A hoj.
Nevíte ,prosím, jaké jsou klimatické podmínky, ve vyšších oblastech ostrova Hainan.
Koukal jsem na klimagramy,ale našel jsem jen data z meteo stanice ve Městě Haikou ( http://www.wetterkontor.de/de/klima/klima2.asp?lan d=cn&stat=59758 ).
Díky
Nikdo.
Zajímá mě,jestli je tam nějaký větší teplotní rozdíl?
Když teda nikdo nereagoval, tak se teda vložím se svým (možná ne dobrým názorem)- neřešila bych to. Podle mě ti goniurosauři nebudou tak moc horští, aby to chtělo nějaký extra poklesy - navíc to pohoří na Hainanu není ani tak moc vysoký... A hlavně existence dvou forem je taky taková víc než sporná. Takže bych s nima jednala stejně jako s klasickou G. hainaensis.
(Ale je to fakt maximálně laickej názor někoko, kdo Hainan viděl na cestě prstem po mapě )
Tak to jsme Hainan viděli stejně
Ok. díky moc
Jinak - nevím, jestli znáš tyhle stránky - je to asi celkem nadšenec
http://www.ms-goniurosaurus.de/Fertige%20Homepage% 20Geckos%20englisch/Species.overview/G.%20hainanen sis/G.%20hainanensis.eng.htm
Třeba bude vědět víc...
Jj. Na tyhle jsem koukal.Má je tam taky rozdělené na dvě formy. Zkusím mu napsat. Akorát to budu muset přeložit v translatoru,tak doufám,že to bude srozumitelné
máš hainany "horskej" formy ? na základe sfarbenia, alebo sú lokalitne určené ?
Pripájam sa k názoru Lacerty. Prípadné zistenia o priebehu ročných teplôt v kopcoch Hainanu myslím netreba otrocky dodržiavať. Možno len populácie v horách majú kratšie obdobie aktivity, resp. reprodukcie...(?)
je otázne, či vôbec existujú spomínané formy, čo sa uvádzajú na stránke toho nemca, resp. či sa dajú spoľahlivo odlišovať podľa typu sfarbenia... každopádne ak ti odpíše, daj vedieť, zaujíma ma to :)
Ja mám jedince, čo šírkou žltých pásov tiež spadajú skôr do "horskej" formy, ale viem o prípade, kedy v potomstve jednej matky (otec príbuzný) boli mláďatá s úzkymi pásmi ("horská" forma) aj širokými pásmi ("nížinná" forma). Je možné, že je to len variabilita v sfarbení nezávislá od pôvodu, možno hrajú úlohu aj podmienky inkubácie... ktovie
Ešte k teplotám a chovu: moje hainany chovám pri izbovej teplote, ktorá býva v lete cca 26 - 29°C, na jar/jeseň okolo 23°C, v zime okolo 19 - 21 °C, rozdiely deň-noc v priebehu celého roka kolíšu maximálne 2-3 stupne. Samica zvykla dávať v letných obdobiach dosť vajec (aj 4-5 znášok po 2 vajcia). Príjem potravy je závislý od teploty, v zime pochopiteľne žerú málo, túto jar samica pár týždňov odmietala potravu (bola od predošlého roku bez samca a zrejme nepotrebovala moc energie na tvorbu vajec), potom sa ale normálne rozožrala. Ako nočný druh s pomalým metabolizmom je pri nižšej teplote v akomsi "úspornom režime", dospelý vydrží dlho hladovať aj keď nevytvára také tukové zásoby v chvoste ako napr. Eublepharis spp.
Pri teplote 25-28/29 °C sa doteraz liahli mláďatá oboch pohlaví a zatiaľ som v svojich odchovoch nedokázal určiť, či pomer pohlaví závisí od teploty.
Je to na základě zbarvení. Ale je fakt,že při srovnání samce a samice tam je rozdíl a jsou z jedné snůšky (viz. foto).
Dám pak vědět co odepsal,výše zmiňovaný.
Já jim teď ještě v teráriu svítím 25W žárovkou (teplotu to drží na 26°C a v druhém rohu 23 °C). Mám je teď nově v chovu,tak se snažím to držet dle prům. teplot,které jsou k Hainanu uvedené.
Podle toho jsou nižší teploty prosinec,leden,únor a pak to jde zase nahoru.
Já jim netopím vůbec. Jen svítím krátkou T5 trubicí (asi 8W, tuším) kvůli kytkám. Teploty neměřím. Fungujou dobře. Vejce inkubuju v krabičce na terárku při kolísavejch teplotách a pohoda. Nepovedla se jen první snůška po importu, ale to občas tak bejvá.
Osobně si myslím, že šířka pruhů a vybarvení jedinců nemusí být nutně znakem nížinné nebo horské populace. Spíš to bude variabilita v rámci druhu. Vzhledem k tomu, že se podle těchto znaků nedá určit přesně ani druh, tak o tom o to víc pochybuju u lokalit...
Takže to u nich není třeba,nějak extra hrotit.
Není, spíš to chce dostatek vlhkosti na to jsou citlivý. Vlhkej úkryt a teploty spíš nižší. Ta pokojovka je ideální s trochu poklesem přes zimu.
Tak snad ti odepíše, já od něj potřebovala nějaký fotky a neodepsal... a to jsem mu psala i německy
Ale celkově mě to rozdělování goniurosaurů nebaví Nový druhy přibejvaj jak houby po dešti a všichni vypadaj stejně, tak věřím, že se toho během několika let někdo chytne a rozdělí to na dva nový
Pro lacerta. : Tak mi odepsal. Má všechny G. v jedné místosti,při stejné teplotě. Žádné rozdíly nemá.
Takže vlastně podle našich předpokladů
Tak tak
Nikdo mi nevymluví, že jsou všichni stejní. Takže mě to vůbec nepřekvapilo... Ale díky za potvrzení.