
osvetleni teraria
Ahoj potřebuju poradit s osvětlením jak sem pochopil musí být uvb + zdroj tepla , terarko z ossb desek mám 110 x 65 x 65 cm , uvb bych chtěl z vrchu vyrezanou dírou otázka je jakou žarivku a jak dlouho uvb mám svitit ? A jako zdroj tepla a světla mám v plánu 2 bodový zarovky 30w snad by to mělo stačit ták prosím někdo skusenejsi mi poraďte předem dekuju a zdravím všechny nadcence :)
Ano výška mám koupeno na doporučení od exotery reptiglo 10.0 desert cosi kvůli velikosti teraria , snad bude stačit
RG 10.0 pro chameleony to nejvhodnější není, to je spíš pro agamy/pouštní zvířata. Pro chameleona 5.0 (teď se to jmenuje Reptile UVB 100).
Je lepší 13 nebo 26w pro případ výměny ?
No jak myslíš, no. Vyhazovat pětikilo jsi nemusel, kdybys to zjišťoval předtim, ale to už asi nemá cenu řešit.
S tou vzdáleností to ale zase nepřežeň, ty kompakty moc dosah nemaj.
A jestli tim "oni to tam měli v terárku s chamíkem" myslíš zverimex, tak příště se na inspiraci zverimexama zvysoka vykašli, páč tam si můžeš bejt skoro jistej, že dobrou radu nedostaneš. To je bohužel stotkát ověřená věc.
Co se týče vatáže, tak rozhodně 26W.
Jasný dík právě že sem choval gekony nekolik let ale chamik teď bude prvni no mám od toho lístek zkusím aby mi vrátili cashku , ták uvidíme ale koupím to cos mi psal takze díky.Těch 65 x 65 x 110 budu tam mít páru ták snad se jim tam bude líbit , 3d stěny moc rostlin , jak to budu mít postnu to sem díky a držte palce
Jakože pár? No, tak to hodně štěstí...
Důvod ? Lepší je chovat oddělene ? Velikost terarka je podle mě dostačující ne ? Ták proč nemůžu mít samce a samicku ?
Tvl takt všude píšou něco jinýho , uz sem to nasel že to není vhodny , no co už ikdyz někde v litetature píšou že se daj chovat spolecne doporučuje te samostatne ?
:) moc díky vetrani mam 80% stropu plus spodní listu :P , stěna bude světli kremicity pískovec , aby neubiral světlo :P , včera sem to leptal acetonem chvilama sem myslel ze uvidím jednorozce :D dnes to dodelam a začnu nanaset cementovou hmotu, ták vše dopadne. Ták jak ma. Večer mě bolela palica a ráno sem zaspal do práce :D takže snad to za to bude stát :D ale díky moc za info , vážím si toho Sak když tě něco nepadne děj mi vědět informací není nikdy dost :)
To je fajn:) Nicméně to dosvětlení zářivkou platí i tak (možná jsem ten svůj příspěvek před tim formulovala trošku blbě a mohlo to vyznít tak, že dosvětlit je potřeba jen v případě, že je tmavý pozadí. Dosvětlit je potřeba vždycky, jen u tmavýho pozadí je to ještě o trošku urgentnější).
Co se týče těch bodovek, tak já používám 40W a 60W, podle velikosti terárka a ostatních okolností (některý terária mám i síťovaný, taky záleží, jestli v zimě topíš, bydlíš v paneláku nebo v domě...). Pak taky záleží, jestli používáš ty do patice E27 nebo GU10, mám pocit, že ty Gčka hřejou o něco víc a třeba v menším terárku v teplejší místnosti stačí i 25W. Ale fakt to chce proměřit, naštěstí ty bodovky jsou levný, takže si člověk může dovolit koupt jich víc a prostě si to změřit. Na výhřevyn místě by teplota měla být ke 40ti stupňům (mysli teda na to, že jemeňák taky něco měří, takže teplota přímo na větvi bude jiná než v úrovni jeho hlavy/hřbetu).
Nevim, jestli se to přímo tady už nezmínilo, ale jelikož máš strop z pletiva, tak výhřevku rozhodně NAD terárko, chameleoni jsou v tomhle dost trdla a ochotně se pálí..Důsledek může být třeba odpadnutá helma, na "uhlí" spálený hřbat atd..
Taky doporučuju nepoužívat žádný kryty ("květináče" atd.). U UVBčka zbytečně berou světlo a bodovka (a asi i ten kompakt) bude často praskat kvůlui přehřívání.
Jojo , takze uvb dat jenom do patice a zavěsit do terarka takhle holý ? Právě hodně sem viděl ty květináče jako kryty ták teď z toho sem jelen
Jj, přesně jak píšeš.
No ono ty květináče trošku frčej, to je pravda, hlavně teda jako "estetická" záležitost, což nechápu, páč mi přijdou pěkně hnusný:D
Lidem taky občas vadí, že jim kompakt svítí do očí. Mně to teda nevadí, ale pokud bys to nemohl překousnout a musel mít květnáč, tak ať je aspoň směrem do terárka "vykousnutej". Prostě ať nebrání tý zářivce ve svícení na zvíře, protože proto ho tam přeci máš, žejo;)
Každopádně platí, že ti ty světla budou častějš praskat, protože se v tom květináči přehřejou.
Ten vykousnutej to jisti právě já bych to opiskoval aby to stejný jako stěna , ale pokusím se to udělat bez nich takze rekapitulacka uvb+ vyhrevka + zarivka jako do sviceni :) už vím i kam to dám :D , a ještě ta směs raseliny s pískem co za raselinu ?
Nějakou obyč. ze zahradnictví/hobbymarketu, bez hnojiv a ideálně bez nějakýho většího "bordelu" - klacíky, vlákna... Písek taky obyč do hřišť.
Ták moc dekuju zase sú o něco chytřejší :) diky moc jak to bude nahodim sem foto
Takovýmu člověku se to hezky radí. Ty to aspoň příjmeš, řekneš děkuju a jdeš to udělat. Ostatní hodně remcaj a stejně si to udělaj podle svého špatně.
Ták tomu nerozumím :D ták proc si nechaj radit ? To bude nějakej druh debility v tyto době celkem hodně rozšířená nemoc :) , zadruhy knížky a články sou nic o proti praktickéjm zkušenostem chovatelů , podle miho :) a za třetí radši se zeptám jako debil než aby to zvíře zivorilo nebo zdechlo... Jinak kdyby mě zas něco napadlo napisu , zatím chovu zdar :D
Tak když seš takovej spořádanej posluchač, tak ti sem za odměnu hodim ještě dva odkazy
chameleon-jemensky
www.akvarko.cz - sekce terária (nebo teraristika, máme to v práci bloklý, tak nevim přesně
- pro inspiraci
Plus je dobrý si tu vyfiltrovat všechny vlákna o jemeňácích a ve volný chvíli postupně pročítat, člověk toho dost pochytí a narozdíl od spousty jinejch webů se tu vyskytuje naprostý minimum bludů;)
Jak budu mít v práci volnou chvilu , půjdu se inspirovat , informací není nikdy dost :)
Ták jedna dobrá zpráva vyměnili mi uvb za repti glo 5.0 26w ( nebo uvb 100) mám celkem radost že peníze nevyleteli oknem :) , jinak rostliny nakoupeny fikus benjamin ,bromelia , tilandsie, 2 druhy pothosu, ale teratko ještě není zadní stěna už je celá natrena cementem pak musím udělat ještě jeden nátěr , a zapiskovat mám to v dílně a díky zimě pomálu usycha :D ( zima zasrana ) práce je hodně :) zatím chovu Zdar
Druhá vrstva cementu nanesena Zitra se bude o pískovavat uvidíme kolik toho zvládnu :) ale zatím se daří :P
Opiskovany , zaskleny , větve nachystany , jenom zasadit fikus pothosu , tilandsie , a konečně tento týden se pojede pro chama foto dodám jak tam budou rostliny :)
Ták tetarko hotové , chamika sme si dovezli v sobotu v neděli už žral a už se svlika :)
Nechci, aby to vyznělo jako kritika, ale člověk přečte hafo článků na internetu, napíše hafo příspěvků do poraden, zařídí se podle toho a po pár letech chovu zjistí, že je všechno špatně a že se už od začátku měl řídit logikou a zdravým selským rozumem. Spousta letitých chovatelů tady doporučuje návštěvy veterinářů a když pak přijdu k vetovi s chámou, který má nateklou helmu, zjistíte, že jste tam vůbec nemuseli jet, kdybyste používali zdravý selský rozum. Veterinář vám to vysvětluje tak jednoduše, jako byste byl hlupák, ale to jen proto, že vy jste to nechali na někom jiném, kdo přemýšlel za vás. To zvíře je nám hodně podobné, tak se do něj vžijte.
Já taky nejsem z nejchytřejších, ale až teď nesbírám zkušenosti na internetu a až teď se mi chov opravdu daří a nemusím terárko 2x předělávat, protože byť je podle nějaké teorie, zvíře nevypadá spokojeně.
Teď tady napíšu, že bych mu dal určitě UVB 10.0 a sesype se na mě kritika. Jenže pokud chámovi terárko vyvětvím (jako v přirozeném biotopu) a udělám mu stinná místa a pokud budu brát v potaz dosah repti gla a i to, že je hodně náchylný na nedostatek D3, dám mu tam radši 10.0. Kdybych řešil agamu, která leze po zemi, kde jí nebude nic lampy stínit a UV paprsky se budou mít i od čeho odrážet po prostoru, je to úplně jiná situace.
?
ale tady nejde o vyzarovane uvb reptiglem 10tkou. ale o spektrum viditelneho svetla ktere je u 10 nedostatecne..
Souhlasím ,někde sem četl že s 10.0 měli chamosi problemy s očima. A podobnost chameleona s člověkem je "velká" :)
"Někde jsem četl", to je typická chyba. Naše samička má znaky dny. Někde jsem četl, že je to z nedostatku D3, někde zase že je to z nadbytku D3 a když jsme přišli k nejzkušenějšímu veterináři v kraji, jak tady většina lidí doporučuje, zjistili jsme, že je třeba hlavně přemýšlet a počítat a ne číst rady na internetu.
A podobnost chameleona s člověkem? Přísun minerálů, denní světlo, noční klid, teplo, překrmování, pestrá strava, dna atd... Pokud to u nich budeme řešit a vnímat tak jako u sebe samotného, je to nejlepší cesta. Když člověk vidí 7-letou krásnou samičku, která žije převážně na rostlinné stravě a hmyz má jen občasně, začne hodně přehodnocovat :)
A nebo třeba taky mineralizuje vápník v měkkých tkáních z důvodu nevhodného množství a poměru...
A nebo je to problém s nedostatkem tekutin...
A nebo nevhodná strava...
A nebo...
Tak trochu se mi tomu nechce věřit, to je dost i na samce, jak to měla kupříkladu s kladením vajec? Nicméně poměr rostlinné stravy se u starších zvířat zvyšuje, co je příčinou se nebudu snažit vymýšlet, ale je to tak, pokud tedy mají možnost ji přijímat.
Jinak teda nic ve zlým, ale:
To je opravdu nesmyslné srovnání, savci fungují opravdu v lecčems o dost jinak než plazi a chameleoni jsou kapitola sama pro sebe. V těch věcech, co jste vypsal moc nechápu to srovnání. Jestli to má znamenat, že má mít chameleon optimální podmínky, aby byl zdravý, tak to je opravdu převratné zjištění
Já si naopak myslím, že bychom si měli uvědomit, že chameleon NENÍ člověk.
Neříkám, že chameleon je člověk, říkám, že ze všech vědeckých literatur a mouder lidi zapomínají na to přirozené, na co by měli použít vlastní selský rozum a neřešit různé diskuze a literatury.
Naše samička má znaky dny. Někde jsem četl, že je to z nedostatku D3, někde zase že je to z nadbytku D3
A nebo třeba taky mineralizuje vápník v měkkých tkáních z důvodu nevhodného množství a poměru...
A nebo je to problém s nedostatkem tekutin...
A nebo nevhodná strava...
A nebo...
Ne, ani jedna odpověď není správně (poměr vápník:fosfor ideální, tekutin dostatek, strava pestrá, domácí a střídmá) ...byla to mykóza spolu se zadrženou snůškou a kdyby jsme to řešili po internetu a postupně aplikovali různé rady lidí, zabili bychom jí. Jenže žije a mohla by se z toho úplně dostat. 1. navštívený veterinář na to bohužel nepřišel a k druhému jsme zašli jen proto, že jsme nad tím sami pořád dumali a nebrali jí jako "něco jiného" ale jako !živého! tvora, který má s námi mnoho společného. Samozřejmě největší podíl na tom má náš velmi zkušený veterinář, který neudělal jediné vyšetření, které by bylo zbytečné.
To jsou hrozný kecy
.
Máš pravdu. Tady jsou a budou jen kecy :)
Tak to se domnívá spousta lidí, že dělá vše správně a často nedělá... Mykoza a zadržená snůška - ani jedno nezpůsobuje dnu a obojí je důsledek nevhodných podmínek...
Nebo taky ne, je tady mnoho dobrých chovatelů chamů, kteří poradit umí. U veterináře to může občas být také bída, což ukázal ten "váš" první, protože poznat mykózu a zadrženou snůšku na to není potřeba zas tolik fištronu...
Já teda nevím, jak kdo, ale to snad každý ví, že jde o živého tvora a netahá jí do mototechny... to je normální postup, když zvířeti něco je, že nad tím člověk popřemýšlí a v případě, že neví, zkonzultuje se zkušenějšími chovately a případně zajde k veterináři.
Předpokládám, že tedy udělal jen dvě - stěr z mykózou postižené oblasti a sonografické vyšetření, i když u vysoce gravidní samice chameleona je to vlastně zbytečné, protože je to vidět i normálně zvenčí, pokud je v samici celá snůška a ne jen několik málo zbylých vajec.
Každopádně oba zdravotní problémy napovídají, že všechno zas tak OK v chovu nebylo i přes zjištění, že chameleon je živý tvor, který je nám svým způsobem podobný...
Nemohl udělat stěr, protože to byla vnitřní mykóza. Přišel na to až díky biopsii hůře vypadajících folikul, na kterou se ale musí čekat. Sono dělal taky, ale napřed rentgen. Nebýt falešné snůšky, na mykózu by se nepřišlo. Jinak já vím hovno, nejsem moderátor teraporadny, ale nedělá samice falešné snůšky právě když má právě ideální podmínky a chce se reprodukovat? Je odvážné zrovna u chameleona svádět každou chorobu na nedostatek v chovu. Chameleonice je od malička dosti pasivní (málo leze), což stejně jako u člověka i u ještěra zdraví nepřidá, ale to zase jen plácám kecy, jak už bylo psáno výše.
No, to je částečně pravda (trochu zjednodušená). A pak je na chovateli, aby jí zajistil přístup k samci a došlo k páření, čímž se vyhnete neoplozené snůšce.
To máš pravdu, že plácáš kecy, tenhle je uplně kardinální
Chameleoni mají nedostatek pohybu, což stejně jako u člověka způsobuje zdravotní problémy, to určitě. Hele, zdravej rozum a úsudek je v chovu sice potřeba, ale člověk musí stavět na nějakej faktech, ne že si všechno takhle cucá z prstu a výsledek je podobný moudro.
Ty se mnou nesouhlasíš?
DD Tak to bys měl zajít k našemu vyhlášenému veterináři a vysvětlit mu, ať necucá z prstu. I když on je studovaný MVDr. se zkušenostmi, takže by jeho tvrzení měly být opravdová fakta, nemýlím-li se. Mě se líbí, jak tady z tolika lidí děláte pitomce a vůbec si neuvědomujete to zásadní: Když zvíře zavřete do skleněné krabice, tak není věda dojít k faktu, že zvíře hodně pohybově omezíme. Spousta zdravotních potíží, na které chameleoni trpí, právě s pohybem souvisí a na právě takové banality upozorňuje řada veterinářů, které znám (hlavně ti, co to dělají déle:)
Pitomce tady nikdo z nikoho nedělá. Ale pravda je, že sem docela dost pitomců chodí. Bohužel. Už je holt taková doba. Internet má dnes každej a možnosti bránit pitomcům psát na veřejné diskuze jsou omezené...
Tak pochopitelně se mu omezí životní prostor, ale mělo by být samozřejmostí, že velikost a zařízení terárka bude odrážet právě pohybový nároky zvířete.
Taky si zkus přečíst něco o pohybu třeba zrovna chameleonů v přírodě. Možná zjistíš, že většina jejich aktivity spočívá v tom, že ráno vylezou někam na sluníčko a tam čumí a vyhřívají se. Když jim to stačí, zaletou někam do keře, a tam pokračujou v čumění. Pokud vykazujou nějaký pohybový aktivity, tak je to většinou proto, že hledají buď potravu (pokud se stane, že jim delší dobu nic nepřiletí až pod nos) nebo v době páření druhý pohlaví, popř. zdrhají před predátorem. Prostě toho v přírodě taky moc nenalítají, pohybujou se když musí, rozhodně si nedávají nějaký "zdravotní procházky" a nedávaí si tůry "jen tak".
S těma veterinářema - běž k pěti různejm a pět z nich ti klidně řekne různej názor na stejnou věc. Zrovna mezi odborníkama na plazy u nás není moc z čeho vybírat a i samotný "polobohové" typu Hnízdo mají svoje oponenty.
Tak on především je problém v tom uvažování, jestli použít nic moc zdroj, kterej trochu svítí nebo nic moc zdroj, kterej svítí blbě, možná je lepší než šetřit (otázkou je jestli nakonec ušetříme) a koupit kvalitní UV B výbojku.
Prosím lidí chamik nám roste ale dávkování krmení já mu dávám 3 střední- velky cvrcky ráno 3 večer je to málo nebo dostačující jemu +- 5 měsíců ?
Strašně málo. Dej mu tolik, co sežere. Stačí jednou denně třeba do nějakýho krmítka. V tomhle věku spořádá klidně okolo patnícti cvrků denně.
Sem zvedavej jak se to do něj vleze 15 těch velkejch ale moc díky hned zvýšíme dávky
No, to uvidíš;)
Jako je to AŽ 15 cvrčů (u žroutů někdy i víc), ale pokud ti jich sní 10, tak taky ok. Začni třeba s těma deseti, když je všechny sní, dej mu příští den okolo těch patnácti (myšleno přibližně, není nutý to přesně počítat;).
To množství se nemusí dodržovat nějak striktně, chce to se prostě podřídit chamíkovi a v tomhle věku mu dát tolik, kolik sní. Všechno to investuje do růstu. 3est vrčků je prostě málo. Na omezování bude čas potom, až dospěje.
Ták krasavec uz se nám po druhy skvliknul a už je jednou takovej žere průměrne 10 včelího ( velký 2cm +-) ale švábi vubec :D vybiravej už se začíná nadherne barvit doma Ho máme cca měsíc a půl + ... Chovu zdar
Cvrku * posrana t9