Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov blaptica dubia

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat kolik švábů blaptica dubia musím koupit. Budu a nima krmit 2 agamy, ale nepotřebuju nimi krmit hned, a protože mi je 13 tak se mi nechce zrovna kupovat 500 švábů. Budu je chovat v kyblíku 40x30 na spodku bude lignocel a budu pˇritopovat topným kabelem. Stačí mi, když se začnou množit třeba až za 2 měsíce. Takže kolik koupit samců a kolik Šamiček.
Díky za odpovědi

loading...

Na rozjezd stačí 200 kousků a pro agamy bych je nechal rozjet tak půl roku, přeci jen to jsou dost žrouti.
Pohlaví nikdo netřídí, nicméně ideální poměr bych viděl tak 50 samců a 150 samic, pokud to řekneš chovateli předem, udělá to, ale na burze ti to nikdo takhle přepočítávat nebude, tudíž bych koupil prostě 200 kousků. ;-) Kyblík 40x30 je na začátek tak akorát, jen až se rozjedou bude to chtít něco krapet většího.
Pokud je to možné, vykašli se na topný kabel a šváby postav na terárko, samozřejmě předem přeměř teplotu abys je pak neupekl, ideál je kolem 28°.
Hodně zdaru :-)

Edit: Ještě doplním, že lepší je koupit dubie ve střední velikosti, protože někteří prodejci schválně dávají větší podíl samců(u nedospělých se to hůř určuje) a vyhneš se riziku, že koupíš staré jedince, kteří za pár měsíců uhynou.

Hodně záleží na tom, "kolik máš času". Já třeba dubie začínal tak s 20 kouskama subadultů (střední velikost) a taky se z nich vytvořila krásná kolonie. Akorát si počkáš delší dobu. Když jich budeš mít víc, tak se ti ta kolonie rozjede rychle a nemusíš pak tolik hlídat, aby se ti ještě mělo co množit.

Osobně každýmu doporučuju mít ty kolonie 2 ve dvou bednách. Sám používám samla boxy z Ikea (http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/7010297 2/#/80102976). Z jedný bedny krmím, druhou mezitím nechávám v klidu, aby se mohla množit. Když v tý první bedně sežerem tak 2/3 dospělých jedinců, tak jí nechám být a krmím zase z tý druhý. Pro menší množství zvířat, ale stačí asi jedna. Důležitý je, že pro dobrý množení by měli být šváby v malém prostoru, takže pokud bys bral jenom 200 ks, tak je kyblík 40x30 docela velkej. Pak bys jim tam musel dát jenom pár kousků proložek na dno, aby se drželi u sebe, jinak se ti nebudou množit tak rychle. Na začátek by to ale mělo stačit.

když si pořizuju nové násady švábů, tak většinou kupuju "směs" velikostí a rači rovnou víc...kolonie pak většinou "jede" od prvních okamžiků, kdy ji dám do bedny, takže se z ní dá pomalu odebírat už od začátku a nemusí se moc dlouho čekat. Ale to záleží na každým, dá se samože začít s menším množstvím a počkat si, ale tam to pak může trvat i několik měsíců, než se to "rozjede". Jinak na chov taky používám Samly.

Mne to přijde jako poměrně špatná (nepraktická) varianta na chov čehokoli, ale proti gustu... :-). Pro mne byl pokus o chov švábů v samlách to nehorší co jsem zkusil. Malé (no relativně, tu 130l jsem nezkoušel), zkosené a hlavně s naprosto debilními výstupky.

Přidám svůj dotaz - po neustálém kupování cvrčků a pokusu o chov, který neustále troskotal (hlavně teda kvůli nedostatku času a zapomínání) a taky rozrůstání chovu jsem se rozhodla pro chov dubií, ještě jsem uvažovala nad B.discoidalis, ale mám obavu, že by dospělce nic nesežralo, kvůli velikosti?

Jednalo by se o chov pro cca 20 subadult/adult kousků (ciliáti, Ptychozooni, Eublephaři)
a cca 10-15 mimin/malých (zas různí Rhacodactylové, Phelsumy standingi atd)
s tím, že se mi stavy rády zcela neplánovaně navyšují (hlavně po výplatě :D)
+ dopřávám sem tam hlodavcům, takže raději aby výsledná produkce přebývala, než chyběla

těch cca 30 gekonů už toho poměrně dost sežere, ikdyž ciliátům dopřávám i repashy, každopádně kupování cvrčků se začíná solidně prodražovat...

Zajímalo by mne, jaké množství mám pro založení kolonie koupit, nepotřebuji okamžitě produktivní chov, ale samozřejmě čím dřív, tím líp. Měsíc/dva na rozjezd jim ale ráda poskytnu... Velikost chovné nádrže mi je jedno, to se přizpůsobí počtu, vyhřívání topným kabelem na nějakých těch 27? je samozřejmost...

A ještě dotaz, zda je lepší koupit jenom určitý objem dospělců nebo rovnou nějakou kombinaci dospělce/střední , aby se lépe chytli..

Předem děkuji

Na rozjezd by jich těch 500 mělo stačit, ideálně nějakej mix, nikoliv všechno jenom dospělci. Při pravidelnějším krmení je podle mě ideální varianta mít dvě bedny, z jedné chvíli krmit a druhou nechat být a po nějaké době to prohodit. Tím je jedna bedna vždycky nějakou dobu v klidu a švábuchy se můžou v klidu množit. Pokud by úvaha byla o této variantě, dal bych do každé bedny tak 300, to by mělo stačit.

Super, varianta dvou beden se mi líbí, bude pro těch 300ks stačit klasická samla, jak si sem dával v odkazu kdysi? mám jich doma zásobu po cvrčcích..
A ještě jeden dotaz mě napadl, jak silný topný kábl/podložka by mohla být ideální na těch 27-28 st? Nad terárkama místo není, budou v místnosti kde je tak 21st..
(asi se to dá nějak propočítat, ale jestli to má někdo rovnou vyzkoušený třeba..)

Jj. určitě Samla stačit bude, mám to v nich a na tohle množství jsou ideální. S tím topným kabelem/ podložkou moc nepomůžu, páč ho nepoužívám. To chce někoho kdo to používá a ví kolik který topí. Zkus dát do vyhledávání topná podložka, určitě se to tu řešilo.

Matika je pomerne jednoduchá. Samica má priemerne 20 mladých 1x za cca 6 týždňov. Spotrebu za mesiac si vypočítaš tiež pomerne jednoducho. Pridaj k tomu prirodzené straty vo výške povedzme do 20% a počty sú jasné. Pomer samcov a samíc môže byť dajme tomu 1:2.
Na založenie chovu stačí kúpiť dospelé kusy, lepšie je však použiť rôzne veľkosti. Najlepšie subadult/adult a k tomu veľkosť cca 2cm ako náhradu za neskorší úhyn adultov vekom. Zabezpečí ti to stabilitu aj o niekoľko mesiacov. Len si pri tom treba uvedomiť, že rozbeh nebude trvať 1-2 mesiace, ale skôr 4.

Chtěl jsem se zeptat dáváte švábům i piškoty? Sežerou jich zdá se strašně moc, dám tam cca 15 piškotu a do 10 sec vylezou snad všichni šváby z proložek a obalí všechny piškoty do pár minut tam není nic. Jablka sežerou dvě za 3 dny ale ty piškoty to do nich nějak dobře padá, tak nevím jestli jim je mám dopřávat a sypat dokud budou žrát a nijak jim to neuškodí popřípadě porostou rychleji?

Četl jsem že spousta lidí má šváby na terárkách. Já jsme to teda taky vyzkoušel a budu tam mít 29 stupnu, ale přes noc je vypínám tak že tam pak teplota klesne na pokojovou. To asi teda budu muset zvýšit teplotu (topným kabelem) nebo je tam nějaký noční pokles a bude jim stačit menší teplota jako je to většinou u plazů ? A ještě by mě zajímalo jestli když ten topný kabel budu mít uvnitř přímo u švábů jestli mě ho třeba nerozkoušou.

Určitě bude lepší když těch 29 budou mít celej den rychleji se budou množit a rychleji porostou. Já to mam udělané tak že topný kabel mam položen na linu na kabelu mam plech a na plechu bednu se švábama ten plech krásně rozloží teplotu na celou plochu bedny. Kousek bedny teda nechávam mimo plech protože tam dávam zeleninu na krmení to je lépe když neni uplně na nejteplejším místě ale tam kde jsou plata tam to chce teplíčko ;-)