Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vajíčka

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Moje samička gekončík noční v sprnu snesla první snůšku. Do pátku vypadala obě vajíčka v pořádku, ale během dvou dnů jedno úplně zežloutlo. Asi nemám doufat, že by bylo v pořádku? Mám ho oddělit od druhého vajíčka, nebo už je to příliš dlouhá doba inkubace - 30°C, 85 dní (udělala jsem něco špatně) a nemá cenu vajíčka udržovat :-(
Děkuju za radu.
K. Slavíčková

Děkuju za radu. Bohužel to byla má první snůška a asi jsem se špatně informovala :-( Snažila jsem si načíst, co se dalo, ale přijde mi, že se názory někdy dost zásadně rozchází. Vajíčko jsem otevřela a bylo v něm něco, co bych nazvala žloutek, to asi znamená, že nebylo vůbec oplodněné, že? Když mám od stejné samičky ještě to jedno vajíčko, má cenu čekat?

Takhle, ono když se líhne "na samce", tak je těch 30°C OK, ale přez den. Pak je lepší to nechat v noci klesnout třeba až na 22°C...protože pokud se líhne celou dobu na 30°C bez poklesů, tak ta mláďata pak stojí dost za prd, jsou menší a životaschopnost je někde uplně jinde, než u těch líhnutých na nižší teplotu, nebo s poklesama.

Což teda v tomhle případě je asi jedno, to zkolabované vejce bylo stejně neoplozené, když v něm byl jen sejra...

přesně tak, to se prostě stává. Žádná alchymie to není, ale k chovatelství to prostě patří. Pokud to byla první snůška, tak je celkem normální, že byla neoplozená. Pokud by byly neoplozené i další, tak zkusit vyměnit samce.

Jinak některá jalová vejce vydrží nekolabovat fakt dlouho. Já vejce vždycky prosvítím silnější baterkou, pokud jsou oplozená, tak tam je vidět růžový zárodečný terčík a po několika dnech se v nich začnou tvořit jasně viditelné červené cévy. Pokud v nich je pořád jen "žlutá mlha", tak se nemá cenu těšit...

Ona ta vejce pokud s nimi zacházíš opatrně, tak zase tak citlivá nejsou (teď mluvím o ébéčkách, neplatí to univerzálně). samozřejmě to není o tom brát je každý den do ruky a různě otáčet atd, ale když je jen prosvítíš, tak se jim nic nestane. Vlastně je při tom prosvěcování nemusíš vůbec brát do ruky, stačí prosvítit z boku, jak to vejce leží na substrátu.

A já si naopak myslím, že nějaký to planý těšení k tomuhle koníčku patří... o to větší radost pak člověk má, když se zadaří ;-)

(Ale chápu, že to fakt nepotěší - ale zase je to na mým osobním žebříčku pořád lepší sejrový vejce, než neprořezaný vyvinutý mládě a to je zase pořád lepší než prořezaný mrtvý mládě :-D Ale stejně - i ty planý naděje maj svůj význam ;-) )

Už teď se těším na další vajíčka :-) A je pravda, že když jsem neoplodněné vajíčko otevírala, jediné, co jsem si přála, aby uvnitř nebylo mrtvé mládě, raději plané naděje, než mládě, o které jsem se nedokázala postarat.
Mohla bych Vás poprosit (stačí úplně stručně - pro začátečníka), jak mám příště při nálezu vajíčka postupovat, abych udělala vše správně. Děkuju za Váš čas!

Tady nejde o to, že byste snad udělala něco špatně - na inkubaci gekončíků fakt nic není ;-)
Já vajíčka nijak nezkoumám - prostě je vezmu, dám je do libovolnýho navlhčenýho substrátu (nejčastěji lignocel nebo rašelina, podle toho, co je po ruce) a do víčka udělám dirky. I na těch 30 bez poklesu se dá inkubovat, ale velikost mláďat je pak za trest. Takže je lepší dát to níž. Jednou se vylíhly gekončata i v terárku. Je mi jasný, že když se první vajíčka nevylíhly, tak to nevypadá, jakože brnkačka, ale jediný, co fakt nedaj je vysušení.
Navíc když neoplodněný vajíčka vydržely tak dlouho, tak máte podmínky dobrý, tak to berte jako trénink :-D Jenom příště dáte nižší teplotu a malý upištěný bestie budou ;-)

U Gekko ulikkovski se mi vylíhlo zdravé mládě po 99 dnech, normální délka inkubace u tohohle druhu je okolo 65 dní. Bylo to ze dvou vajec, druhé mládě uhynulo ve vajíčku.
Přikládám to tomu, že samice snesla vajíčka do poměrně chladného rohu v teráriu, kde denní teplota většinu inkubace byla kolem 26 °C. Dneska je to mládě zdravá dospělá samice :-)
Druhá snůška se mi vylíhla už normálně po 64 dnech, ale vejce byla snesená v místě, kde bylo přes den kolem 28°. Tento druh lepí vajíčka na podklad, tudíž jejich přesunutí nebylo možné, byla na pozadí.