Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rekonstrukce terária - po chameleonovi

Ahoj , možná si tu ještě někdo pamatujete jak jsem si pořizoval chameleona. Bohužel to nějak nevyšlo a chudák chamík už nežije :( ale zbyly mi tu 2 terárka. Jedno 50x50x100cm a druhé 80x60x150cm z osb desek ( v příloze je to velké v Google Sketchup ).

Rozhodl jsem se obě terária zrekonstruovat. Vyrvat to příšerné pozadí a udělat je kompletně od znova.

ale proč vlastně píšu: chamíky už znova riskovat nechci ( i když nevím, toho bych chtěl nejvíce ) a chtěl bych se zeptat jak by se to velké dalo upravit pro nějakého hada nebo pro jiného plaza ( nenapadá Vás nějaký co by si tam mohl pěkně žít? místa je to poměrně dost :) )
A nebo jestli byste někdo neměl zájem o terária?
[mod]Změna předmětu, původně: Rekonstrukce terária - po chameleonovy (cejna)[/mod]

Výmluva ne, jen jedno kritérium ... jasný že chovatel se dá najít když se hledá :)

Nejhorší je že vůbec netuším proč ten chamík odešel. Nemůže to terárium mít třeba špatné větrání?
nebo šok z přesunu z menšího? ...

Měl jsem ho přes rok, v pořádku a je pravda že po přestěhování se začal chovat divně. Ale to jsem přikládal ke změně terária.

Proto je u tehle nevyjasnenych umrti dobry poslat zvire na pitvu. Jasne,ze u jemenaka za tri stovky se to chce malokomu platit,ale vzhledem k pripadnymu dalsimu chovu je to docela dobra vec... Muzes zkusit napsat,v jakejch podminkach jsi ho mel (terarko pak okouknu na pocitaci),jak jsi ho krmil,vitaminoval,jestli prisel do styku s jinejma zviratama...cokoliv te napadne.. Treba aspon na neco prijdem,i kdyz hadat takhle pricinu umrti je vzdycky trochu strelba od boku..

U chameleonu v chovech bejvaj asi nejcastejsi priciny umrti odvareny ledviny (ktery se znicej kombinaci vic chovatelskejch chyb a bohuzel docela snadno..), u samic zadrzeny neoplozeny snusky... A dal pak treba paraziti (u jemenaku asi hlavne kokcidie) nebo ucpani strev.

Pitva mě fakt nenapadla :(
Měl jsem ho skoro rok. Asi 4 měsíce byl v teráriu 50x50x100 ( ale jelikož má dost silné pozadí , je to spíš 40x40x100 ). Proto jsem mu postavil nový 80x60x150 kde pozadí bylo z polystyrenu do poloviny výšky ( nwm proč jen do půlky ... mě se to líbilo a dobře se o ten přechod nahoře daly zaklínit větve ). Pozadí bylo pokryté lepidlem na dlažbu a pískem pak sportakrylem matným. Dole byla směs asi rašeliny, substrátu a písku a v tom byly draceny, fikusy a photos ( photos se vinul po celém terárku ).

Osvětlení v teráriu:
žářivkové svítidlo které osvětlilo celé terárko teď nevím kolik w.
dále výhřev byl pomocí bodové žárovky asi 40w
a repti glo 5 26w. Ale to jsem pak zkusil vyměnit za http://eshop.farmapython.cz/kompaktni-zarovky/luck y-reptile-compact-uv-sun/
vitamíny reptivite 2x týdně na cvrčkách a 5x biomin h .

tady jsem našel starší dotaz. Právě když ... http://tera.poradna.net/q/view/230702-nezajem-o-co koliv

Teď když to budu rekonstruovat bych chtěl dát výbojku. A to pozadí udělat luxusní, ne žádný do půl :D

Hele podle mě jsi neudělal nic, co by chameleona v jednom roce zabilo.. Je možný, že měl prostě nějakej vnitřní problém. Nebo je tu něco, co nevidíme, fakt někdy těžko říct. Je to nemilá zkušenost, ale bejt tebou bych se případnýho dalšího chamíka nebála;) Kup si ho pokud možno od někoho odzkoušenýho, dej ho otestovat na parazity (ideálně předtim, než ho umístíš do jeho finálního baráku se substrátem a živejma kytkama) a snad tentokrát budeš mít ty i chamík víc štěstí..;)

no docela mě to "zarazilo" při koupi dalšího.
To testovaní nevím, tady u nás není veterinář specializovaný na plazy... je to spíš ten na psy a kočky , prostě nic extra.

Teď od neděle začnu dělat na tom teráriu, tak pak bych se ještě potřeboval doptat , zda mám nějak upravit větrání atd ...
Pak jak to je vlastně s těmi výbojkami a zda stačí ta 40w bodová žárovka na výhřev. Polystyrénové pozadí budu dělat komplet nový, taky přemýšlím že bych tam dal kůru ( tak jaký druh je nejvhodnější? ) .

Chamíka budu pořizovat až tohle vše dodělám tak času dost :D

Tak ty bobky se dají na rozbor i poslat, jen nesmí mrznout.. Ono to není od věci vědět, třeba kokcidie jsou bohužel u jemeňáků dost rozšířené. Jestli budeš kupovat prcka, tak bys ho sice žádnými antiparazitiky nejspíš neléčil, ale dá se to léčit i strikní hygienou - terárko je bez substrátu a každý bobek se poctivě sbírá. Krmí se jenom z krmítka nebo z ruky, aby cvrčci nemohli vegetit na nesebraném bobku a roznášet spory po terárku... A to se dělá tak dlouho, dokud prostě neskončí životní cyklus těch kokcidií a chamleon to ze sebe nedostane.
Jak chceš, no, ale řekla bych, že se to celkem vyplatí..

40W bodovka by mohla stačit, ale musíš to přeměřit, takhle se to uplně nedá říct. Já mám 40 i 60.
O výbojkách se tu toho dočteš kupu.. Ta ti pak tu výhřevku nahradí.

Kůru jakou seženeš a bude se ti pozdávat.. Můžu se poptat, jakou máme my - spolehlivě to vždycky zmotám:D

tak kuru asi ne, udělám to klasicky z polystyrenu/ lepidlo na dlažbu a tentokrát použiji asi i tónovací barvy aby to nemělo tu nudnou šedou barvu. Pak tam přidám nějaký písek do poslední vrstvy a nakonec sportakryl mat.

Tak mě napadlo, jaký lepidlo na dlažbu používáte? já si pamatuji že jsem to minulý koupil v OBI a když jsem to dělal bez rukavic a rukama ( dobře se to nanášelo :D ) tak mi to úplně rozežralo ruce ... největší chyba co jsem mohl udělat :D . Ale další vrstvy už jsem pak dělal štětcem.

nemohlo to mít nějaký negativní vliv i na to zvíře?

tady jsem našel něco podobného co se mi tak rodilo v hlavě : doufám že nevadí že použiji jeho/její fotky.

Dík, MIlde, právě nikdy nevim, jestli to patláme z dubů nebo akátů:-D (z akátů občas použijem nějakou větev, totiž..)

S tou chemkou nevim, no, sama mám v terárkách max. duvilax a moc k tomu všemu uplně důvěru nemám.. Jako lepidlo na dlaždičky se běžně na pozadí používají, ale barvy se většinou doporučujou s atestem na dětský hračky. Jako pokud to terko třeba nebylo předtim nastěhováním chamíka dostatečně "vyčáplý" nebo pokud jsi celkově neměl moc dobrý odvětrávání, popř. tam navíc měl nějakej dryják, tak to třeba uplně to pravý ořechový bejt nemuselo, ale to spíš hádám..

:)
Já bych zvážila, jestli to spodní větrání nedat spíš do boku, pokud to teda nebudeš mít někde mezi skříněma.. Na tu velikost terárka by zaprvý možná mohlo bejt větší (můj názor, třeba někdo jinej řekne, že ok, my každopádně dělámě větší), ale hlavně - myslim že jsi říkal, že budeš mít substrát, tak aby ti tim nelítal ven..

Tak asi to stačit bude... Popravdě jsem takovýhle větrání na žádnym terárku neměla, tak to nemůžu uplně říct ze zkušenosti, to se přiznávám. My máme buď na boku větší obdélníky, dvířka komplet z pletiva, popř. síťovaný terária.. Tak třeba ještě počej na potvrzení někoho, komu to takhle funguje.

Ale to padávání substrátu taky zvaž, on je to pak vopruz. Pokud bys trval na větrání pod dvířkama, tak se to dá vyřešit vodorovnou mřížkou za dvířkama a odsazením OSBčka pod nima.

Jinak to terárko je teda fajnově veliký, to se musí nechat:)

Blbost z vice duvodu.
1) Nezadoucne zvysuje vlkost v terarku
2) Chameleon z nej pravdepodobne nebude pit,takze nema zadnej smysl
3) Pokud se z nej chameleon pit preci jen nauci,neni to pro nej idealni zdroj prijimani vody - chameleoni nemaji uzpusobene ledviny ke zpracovavani vetsiho mnozstvi vody. Je pro ne mnohem prirozenejsi a bezpecnejsi pit olizovanim kapicek z listu.(Tady diky za osvetu chovatelce Ctvercova1, taky jsem driv nechapala,co je spatnyho na tom,kdyz se mi jemenak muze napit kdykoliv a v jakymkoliv mnozstvi chce).
4) Budou ti do nej lezt cvrcci a topit se tam. Zalizat budou i za nej.
5) Desne blbe se v nem meni voda

Potřebujete výbojku, keramickou objímku, předřadník a kabeláž pro propojení. Ale pokud vím, tak ten kabel by měl být už u předřadníku přibalený. Ale vždycky jsem kupoval předřadník tridonic co výjde levněji a spojoval si to kabelem sám, takže nevím, jak je to u Solar raptoru. A ten vypínač na kabelu je taky myslím zbytečný, pokud to budete mít na časovači. ;-)

Ja sice delal pozadi pro vousatky,ale vyjde to na stejno.Pisek jsem taky vypustil a hotove pozadi jsem pak akorat pretrel balakrylem s atestem na detske hracky. Mas na vyber sirokou skalu barev a kdyz by se Ti do budoucna nejaky kousek poskodil nebo neco podobneho tak jen pretres stejnou barvou a nebude to videt.

Přesně tak, mně se tam písek taky nelíbil. Klasika 3 vrstvy lepidla (první a poslední jsem dával řídkou), nechat vždy pořádně proschnout (hlavně na to nic nefoukat - polystyrenová deska se pak prohne, když je slabá... to se stalo mně) A pak jsem udělal dva nátěry Balakrylem s tónovací barvou, tu druhou jsem vzal tmavší a jen na suchý štětec pokryl výstupky. Pro jistotu jsem vzal bezbarvý lak ve spreji (matný) a celý to několikrát přestříkal.

xG5ZG0y.jpg

Mam takovy mensi problem. Dneska jsem dokoncil 2. vrstvu nateru lepidla a doslo mi. pri tom jsem ale zjistil ze jsem na ty 2. vrstvy pouzil misto flexi standard. Mam tedy dokoncit 3. vrstvu standardem a nebo radeji koupit flexi?

je v tom flexi a standard veliky rozdil?

edit: no jelikož jsem to psal z prodejny tak jsem vzal flexi ...

Chci se zeptat, teď jsem dokončil držák na výbojku. Četl jsem že by měla být 50cm od ... ? od maximálního bodu kde bude mít chamík místo na "slunění" nebo od stropu? a počítá se 50cm od místa odkud svítí výbojka nebo od objímky? a nebo hlavně záleží na teplotě k místu slunění?

viz obrázek co mám na mysli :)

[http://img7.rajce.idnes.cz/d0703/9/9226/9226335_39  e8a72bca0bd3b380c6896f9591779b/images/terarkovyboj  ka.jpg?ver=0]