Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plíseň v chovu švábů

Dobrý den.
Zakládám chov švábů argentinských, do plastové nádoby jsem dala vrstvu lignocelu (normálně navlhčeného vodou) a po dvou dnech jsou plata úplně mokrá a na podkladu je plíseň. Co s tím? Mám ho nějak vysušit?
Děkuji za rady
Změna kategorie, původně: - Agama vousatá (Uroboros)

promin ale rozdrolit lignocel? ::)to podle me vazne nejde. taky jsem parkrat chtela "urychlit" pripraveni podestylky ale u lignocelu to fakt nejde, nozem, skrabkou, nicim. ja na kostku pomalu liju teplou vodu a postupne seskrabuju jiz nabobtnaly lignocel na plech. potom to vysouseni netrva tak dlouho. mnozstvi vody podle navodu je prehnany. do trouby ho nedavam, obcas na okno na slunko nebo na topeni. jinak to trva cca 2 dny nez je ready.

takhle, ono záleží na tom, jaký lignocel...pokud už je kontaminovaný (což ty levné nebalené, co jsou původně pod kytky jsou skoro vždycky), tak bude plesnivět ať už se přepeče nebo ne. A nekontaminovaný (většinou ty o něco dražší balené brikety) obvykle není potřeba přepékat.

Já chovám sice achatiny (šnek africký)
A ten taky potřebuje lignocel. Mám taky tvrdou kostku a dělám to struhadlem docela to jde vždy kousek namočím do teplé vody a strouhám dokaď se nedostanu k suchému místu a tak to dělám dokaď nenastrouhám potřebné množství lignocelu. Ale teď nedávno jsem byla ve zverimexu a tam jsem viděla normálně už nastrouhaný lignocel v sáčku. Byl sice o něco dražší než ta kostka, ale myslím, že to za to stojí...:)

Chtěla bych se zeptat na čištění švábů, když už se to tak hezky řeší :-) mám od září kolonii 200 kusů a už bych je chtěla vyčistit, ale nevím jak na to. Koupila jsem je s trochou jejich substrátu ve kterým žily předtím a teď nevím jestli je při čištění všechny z krabice vyndat, dát jim tam vše nové aby si svoje prostředí zase vytvořily, ale nechci aby se tím zpomalilo rozmnožování a nebo jestli jim tam nechat hrst toho co mají teď a k tomu přidat nové, ať si to smíchají s tím starým :-) Předem díky za odpověď

Já ani nevim co to je, ten co mi to prodával říkal kdybych cokoliv dál potřebovala poradit, že rád poradí a pak už se neozval, klasika... Je tam něco jak kdybys nechal nakrojený jablko úplně vyschnout až se to celý zkroutí do tvaru půlměsíce, v tom se schovávají hlavně ty nejmenší mimina a to ostatní ani nevim co je, hlína to neni, papír taky ne, už je to asi i smíchaný s bobkama, ale fakt nevim co to je :-) Zkusim to kdyžtak vyfotit a dát to sem, třeba to někdo pozná :-D

Tak oni třeba dubie se chovaj většinou bez podestýlky ale když se ty potvory na tom hladkým plastu dostanou na záda tak se nemaj jak přetočit takže je tam nějakej úhyn.....takže dát třeba maličko hoblin by nebylo špatné.
No a jak čistit je jednoduchě prostě šváby přemístíš :) takže přednáš proložky a ostatní nějaký sítkem nebo něčim nabereš a přendáš

Dobrý den, měl bych dotaz - zjistil jsem, že v jednom z mých boxů se šváby (Blaberus discoidalis) je plíseň (byl to záložní box, ze kterého jsem už delší dobu nebral, takže slušně rozjetá kolonie). Box jsem samozřejmě vyčistil (vydezinfikoval, je to klasická Samla krabice), vše vyházel a šváby přendal na čisté proložky. Je mi jasné, že tam zůstala moc vlhká strava, tomu se příště vyvaruji, ale spíše mě zajímá, jestli mohu takovými šváby krmit? Nerad bych, aby moji chovanci chytli nějaké plísňové onemocnění. Děkuji.

Myslím, že by s tím krmením neměl být problém. Pokud na švábech nejsou roztoči nebo něco podobného, tak by to nemělo vadit. Jinak bednu vyčistit a kdyby se to opakovalo, možná přidat na bok větrání, aby nebylo jenom na stropě. Případně pod bednu dát topnou podložku, aby se bedna prohřívala zespodu. S tím jsem měl problém já, bedny se šváby byly sice v místnosti, která je docela hodně vyhřívaná, ale přesto se na spodu objevovala vlhkost, takže bylo potřeba dát vyhřívání zespodu.

Děkuji za odpověď. Mám větrání přes celý vršek (zakryté punčochou) a dělat díry do boku se mi nechce kvůli možným útěkům, ale uvidím. Vloni jsem s tím problémy neměl, takže jsem asi jen namíchal krmnou směs moc řídkou. Spodní topení u nich mám také, jen přes léto tolik nespouští (je na termostat na 28°C), tak to bude možná ten problém.

Děkuji za tip. Myslím si ale, že tou punčochou to nebude - je to klasická dámská nylonová punčocha a dřívě s tím nebyl problém, spíše to bylo tou kombinací příliš mokré stravy a nedostatečného spodního vytápění. A je sice pravda, že neumí lézt po skle/plastu, ale jsou až neuvěřitelně mrštní a dospělci si umí zřejmě i vyskočit/popoletět, takže nezakryté to nechat nemohu.