
Aquaterárium - morelia viridis + ryby
Ahojky, mám takový nápad udělat aquaterárium. Již mám akvárko 200x70x70 kde jsou obyvateli kancici, vrubozubci, akary...proste dravci. no a nad ne dat terarium s pristupem do vody atd kde by byl "tropicky prales" a v nem morelia viridis. akorat nevim jak na sebe budou navzajem reagovat. nebude krajta lovit ryby nebo kdyz bude nejak ležet ve vodě nebo plavat nebudou ji ryby okusovat (jsou to zmetci a okusujou vsecko, zadna trava jim tam nevydrzi a kdyz je krajta zelena...
) a dalsi vec, jak udelat tu terarijni cast vysokou? staci 100cm? Samozrejme pocitam s nejakou sousi na vyhrivani a soustavou vetvi.
Nic ve zlem, ale takové projekty by měli delat pouze chovatele znajici problematiku. Morelia viridis ma sve nároky, které je treba dodržovat, teplota, vlhkost, větrání a i kdyz je převážně arborealni, tak na tu zem si obcas taky sleze, coz by v tomto pripade jaksi neslo.
Šťastné by nebyli ryby, viridiska a nakonec ani vy.. Za mě tedy ne.
Ja jsem prave premyslela udelat vetrani nahore, cela terarijni cast by byla oteviraci takze bych se v dostala do vsech koutu tera a popripadne aqua. Samozrejme by mela nejaky policovy system kde by mohla lezet kdyby nemela zajem o vetev tam by se mohla i vyhrivat a vlhkost by mela z odparovaneho aqua...tak ja teda nevim a ktery had myslite ze by se hodil vic?
Já když tak čtu ten Váš dotaz, tak si moc nedokážu představit, že to terárium dokážete postavit tak, aby fungovalo. Viridisky do tohodle určitě ne.. Dalo by se uvažovat o hadech, kteří tráví alespoň část života ve vodě - hadi rodu Eunectes, někteří hadi rodu Liasis a určitě by se našli i další.. Ale to už prostě chce terárko buď od profíka a nebo aby ho stavěl člověk, který má s těmito hady nějakou delší zkušenost.. Ono vlastně když tak přemýšlím o těchhle hadech, tak i chov není podle mě pro začátečníka úplně to pravé ořechové.. Jak Liasisky (mackloti) tak Eunectesky (notaeus) jsme měli - v nádržích s vodou trávili většinu času, ale byli to ti největší vysíři a manipulace s nima nebyla nic moc..
jenze anakonda je anakonda a ja bych chtela aby se to akva moc nezdemolovalo
krajta vodni by velikostne sla ale zase se mi nelibi. asi by to chtelo naslechtit specialne pro me krajtu aquateraklidalis 
Tak z hadů, ti co by to zvládali, jsou většinou na vodu vázaný tolik, že by byli spíš ve vodě v akváriu než nad ním v teráriu a taky většina z nich žere ryby víc než v malém množství. Snad by to zvládala Lampropeltis getulus floridana, samozřejmě by tam musela být i nějaká souš (ostrůvek, terasy...), ale ta je zas na to akva dost malá. Ono by to teda šlo i s tím chondroušem, ale muselo by tam být bombastický větrání, v podstatě víc síť/pletivo než sklo a šikovně udělaný, aby nebyl průvan a lampy na vyhřátí atd., prostě by to nebylo snadný a výsledek by byl stejně ve hvězdách...
koralovka urcite ne, a chondrosa na ozdobu kym vydrzi...
Proč ne? Já to nepíšu jen tak, že bych nic jinýho neznal, floridany jsou hodně akvatický, rády plavou. Ono se to moct neví, každej slyší korálovka a vidí poušť, ale floridany vodu rády. Samozřejmě, jak jsem psal, musela by tam být i část souše. Ale je fakt, že už šlověk moc neví, co by tam ještě šlo a nesežralo tam ryby. Já bych se na tera vyprd a dal tam bradavičníky nebo aspoň nějaký vodnářky, ale to by nešlo z rybama, aspoň ne trvale.
U nestora české teraristiky Petra Voženílka jsem viděl roky fungující akvaterária, kde choval albolabrise jen v nad hladinou naaranžovaných větvích porostlých Scindapsusem. Ve spodním patře akvária několik "líbajících čichavců" Helostoma temmincki. Žádná souš, jen větve nad hladinou - nahoře chřestýšovci a dole ryby. Zřejmě to fungovalo skvěle, měl to tak celá léta a bez problémů...
tak na jedaky se uz vubec necitim...nechci mit doma zvire ke kterymu se bojim jit vymenit zarovku
Jenze zas kdyz tam bude moc pletiva tak se zas bude blbe udrzovat teplota kolem tech 27st...doma mivame docela chladno takze by to nejspis nebylo o zarovkach ale topnych panelech coz zas nevim aby to bylo nejak ekonomicky udrzitelne...eon je vydriduch.
No a proto tu taky panuje víceméně všeobecná shoda, že to nejde. Prostě se Vám s největší pravděpodobností nepovede vytvořit vhodný podmínky pro zdárnej život chondrouše. Ani pro zelenou ani pro červenou formu
. Buď bude mít teplo, ale zatuchlej vzduch a moc vysokou vlhkost, což ho odrovná a nebo sice vzduch čerstvej, ale zimu a průvan a to ho sejme taky.
A další věc kterou bych chtěla probrat je vytvoření terarijní stěny mame nepravidelný tvar pokoje kdy zadni stena nemá v obou rozich 90st. Proto me napadlo vytvořit stenu ze sadrokartonu a do mezery mezi stěnami vlozit terária. Zatím jsem se nerozhodla zda budou pouze 2 teraria vedle sebe nebo 2 a 2 nad sebou. Jedna se mi o zajisteni dobre teploty a hlavne cirkulace vzduchu. Docetla jsem se ze nejlepší je mit vetrani vepředu a nahore. Když bude nahore tim padem musim mit mezi terarkama prostor na zarivku která bude venku z terarka (na dosvetleni) a logicky abych neucpala horni vetrani tak na nej nemuzu postavit druhy terarko. Tak nevim jestli bude stacit když do toho sadrose nekde u stropu udelam nejaky 2 vydechy aby byla cirkulace a vzduch nezustaval za nim nebo je to cely spatne? A taky jak s topenim? Rada bych upustila od zarovek a dala topne desky nebo kameny ale nevim v tomhle usporadani na jake strane by to bylo dobry a hlavne jak velke? Tera plánuju z OSB ale cetla jsem ze je dobry i tvrzeny polystyren. Další problém je s pristupem k zarivkam (udelat nad kazdym tera dvířka?) a eventuelne dole k elektrice ale to bych vyresila skrinkou. Terarka plánuju obyvat Boa constrictor, Morelia spilota, Mirelia viridis () a eventuelne nejakou další krajtou…