Suchomzemské a vodní želvy
Prosím, poraďte mi. Mám tři želvy Testudo graeca, Testudo hermanni a Testudo marginata zatím ještě tři roky stará mláďata a nevím jestli se dají v dospělosti v dostatečně velkém výběhu (8x6m) s jezírkem a úkrytem kombinovat s vodní želvou Rhinoclemmys pulcherrima manni (želva kouzelná). Neutopí se suchozemské želvy? A nebudou na sebe agresivní?
Kdyby jste si přečetl návod chovu pro R.p.m. nebudete se takhle ptát. R. není typická vodní želva, spíše "loužová" , kdy výška hladiny stačí 5 - 10 cm.Na páření cca 20cm. Teploty pod 20° jí nedělají "dobře" a navíc míchání druhů z jiných kontinentů taky není OK.
Čili její chov venku připadá u nás v úvahu jen na pár dní v roce - jsou-li "tropické noci". Neustálé přenášení
sem tam nedělá dobře žádné želvě.
A jiné druhy např. Chrysemys picta by se nedali smíchat?
navíc míchání druhů z jiných kontinentů taky není OK.
Proč furt chcete něco "míchat"?
Jezírko + 1 - 2 m2 souše oddělte třeba skleněnými tabulemi (třá cca 100 x 50 cm) zapuštěné 10 - 15 cm v zemi,lehce nakloněné "dovnitř", pohledově to neruší,vodňačky to nepřelezou (vyzkoušeno),testuda se neutopí, chov je oddělený a máte pokoj.
Děkuji, jen jsem nechtěl mít 'zbytečně' dva venkovní výběhy.
Pro zvířata z jiných kontinetů s naprosto obrácenými nároky se holt 2 výběhům nevyhneš, s tím se nedá nic dělat.
Tyhle R.p.m. jsou spíše bažinné, obývají hustě zarostlé břehy řek v místech, kde se voda hodně rozlévá do lesa (vlastní pozorování). Co se týče té teploty, tak se sem v poslední době dost vozí zvířata z Nikaragui, která jsou poměrně odolná minimálně k nočním poklesům, na lokalitách je v noci 14-15°C a v období deštů, když je zrovna hodně ošklivo to často ani přez den nejde přez 18°C. Nicméně tyhle středoamerické želvy mají naprosto opačné nároky, než zmíněné evropské Testudky, takže společný chov nepřipadá v úvahu minimálně z hlediska naprosto odlišných nároků, o nějaké možnosti vzájemné nákazy ani nemluvě. Zkráceně řečeno naprosto nekombinovatelné druhy.
Tu Rhinoclemmys pulcherrima manni máte ode mne, nebo je to import nebo odchov v Polsku, Německu nebo Rakousku?
Jinak, míchat tenhle druh s jinými želvami já ve svém návodu dost důrazně nedoporučuji a míchat je s víceméně polopouštními (nebo žijícími v prostředí skalní stepi) evropskými želvami rodu Testudo už vůbec ne. Mimochodem, Testudo graeca a Testudo marginata se běžně kříží, takže bych je držel TRVALE oddělené. Dva výběhy tedy určitě využijete, aniž byste do nich strkal zvířata, kterým nevyhovují (Kolega Grzegorz Rafałowski z Warsawy je tedy má ve výběhu, ale je tam temperovaný skleník, ve kterém udržuje 22 stC, má s tím dobré výsledky).
Dostávám se tak k otázce PROČ? PROČ musí každý ... míchat zvířata, která se vyskytují v různých dost od sebe vzdálených částech globusu a mají tak i dost rozdílné požadavky na uspořádání svého bydlení...