floppy tail u ciliátů
Dobrý den,
sice je to spíše dotaz na váš názor, ale doufám, že to sem mohu vložit. Poslední dobou si docela lámu hlavu nad tím, proč u tolika zvířat které vidím na burzách (Rhacodactylus ciliatus) nalézám - často až extrémní - floppy tail. Mám opravdu problém sehnat do chovu zdravé jedince. Zajímalo by mě, zda se tento jev u chovatelů v ČR vůbec řeší. Jedná se o dědičnou vadu, takže by se jí dalo předcházet nevyužíváním takovýchto jedinců v chovu.
K tomuhle tématu jsem si dovolil neuměle přeložit jeden článeček
http://www.newcaledonia.estranky.cz/clanky/clanky/ floppy-tail-syndrome--fts----syndrom-ochableho-oca su-u-pagekona-rasnateho.html
Změna odkazu
http://www.newcaledonia.estranky.cz/clanky/clanky/ nemoci-a-urazy-gekonu/floppy-tail-syndrome--fts--- -syndrom-ochableho-ocasu-u-pagekona-rasnateho.html
Díky za info, po dlouhé době jedno ze zajímavých témat.
Děkuji :). No mně ten originální článek právě přišel taky jako hodně zajímavý a říkal jsem si, že by se o tomhle asi mělo vědět.
Stejně jako zadavateli tématu AV se mi zdá, že se v poslední době na burzách, ale i v inzercích, často objevují podobně postižená zvířata a že se to bohužel moc neřeší.
Právě po přečtení originálu tohodle článku jsem se chtěl zeptat na názor :) . Jsem rád, že to nědo přeložil do češtiny, snad se o tom dozví více lidí. Víte, nemyslím to jako pomluvu, prostě se jenom udivuji nad tím, že je jich čím dál tím víc a nikomu to asi nepřijde divné. Upřímně nevím, zda mám podporovat šíření genetických předpokladů a zařazovat do chovu zvířata, která v dospělosti (koupená coby mláďata) prokázala až extrémní formu floppy tailu. Mě osobně se to nelíbí, na druhou stranu nevím, co pak s nimi.
Krmnejch gekonů není nikdy dost...
Tak určitě :) ... to je ovšem spíše takový pragmatičtější přístup k věci :)
Pragmatičtější přístup to sice je, ale po přečtení, podle mě přínosnýho a v podstatě zásadního článku, je to asi jediný možný rozumný řešení. Nejsem nějak velkej gekonář a Rhacodactylové mě nějak moc neoslovujou, ale i tak si myslím, že by bylo škoda, kdyby za pár let byly v chovech jen kriplíci s křivejma ocasama.
Nějaká selekce by asi byla potřeba. A tou selekcí nemyslím to, že se ciliát s křivým ocasem prodá o kilo nebo dvě levnějc....
Souhlas. Tohle je v rukách všech, kteří se chovem těchto gekonů zabývají, a pokud nám všem nemá tenhle problém přerůst přes hlavu, tak nám asi ani nic jiného, než provádět selekci a do chovu pouštět jen nepostižená zvířata, nezbyde.
Dobrý článek..
Dle mého jakkoli degenerované zvíře je z chovu potřeba vyřadit a to i ikdyby bylo fialový s růžovýma puntíkama a zelenýma očima... Jak se to jednou do chovu pustí, tak se ty vady eliminují velice, ale opravdu velice špatně. Minimálně negativní selekce by se prostě dodržovat měla.
Článek pěkný, ale v něm navrhované řešení mně nepřipadá dostatečné. Dokonce si myslím, že už je delší dobu i zneužívané. Podotýkám, že se jedná pouze o mé úvahy a teorie, které mohou být ve finále scestné. Už několikrát jsem přemýšlel o tomto problému, ciliáty chovám už pár let a je zajímavé, že kdysi, kdy byly k dostání víceméně základní formy, jako je Buckskin příp. Fire/Flame či HQ maximálně s nějakým kresebným vzorem (dalmatinian), tento problém se víceméně nevyskytoval, alespoň ne v takové míře. Od té doby se chov ciliátů dostal na úplně jiný level, v honbě za co nejextrémnějšíma formama se často páří sourozenci a řekl bych, že se Floppy Tail (FT) vyskytuje častěji právě u tzv. Hi End zvířat. Napadlo mě, zda problém FT nemůže být více vázaný na nějakou barevnou či kresebnou formu. Zároveň vím, že jsou i tato zvířate bez FT, otázkou je, zda se vloha pro FT nepřenáší skrytě a k projevu dojde teprve, pokud vlohu nosí oba rodiče. Ale nejde jen o problém FT, v některých liniích se například vyskytují zvířata, co mají jakoby rozpláclý konec ocasu, zhruba poslední jeden cm u dospělců,kde jsou vespodu přísavné lamely. Tento problém je zřejmě také genetického rázu, ale zatím se o něm moc nemluví. Zpět k FT, delší dobu, jsem si lámal hlavu s tím, proč špičkoví chovatelé hlavně v USA nabízí takové množství ciliátů bez ocasu. Za celou dobu mého chovu pouze jedna samice přišla o ocas, zřejmě díky nepovedeným pokusům samce o páření. Jinak žádný ciliát ocas neodlomil ani při stresové manipulaci, jako byla pomoc se svlékáním apod. Už na několika fotkách dospělých jedinců jsem viděl prohlubeň v pánevní oblasti, která by mohla poukazovat na problém FT, ale také nemusí a bez ocasu to je tězko průkazné. My jako amatérští chovatelé tyto otázky nevyřešíme...
ono to bohužel dělá dost "chovatelů" i u jiných druhů plazů- pokud maj zvíře, co se vylíhne s křivým ocasem, tak mu ho prostě upajcnou a vymyslí si historku, jak o ocas přišlo, než aby přiznali, že se zvíře vylíhlo pokřivené. Ano, zdravotně postižená zvířata je potřeba z chovu striktně vyřazovat, ale tohle téma se tu už řešilo v X vláknech a je to o svědomí každého chovatele. Bohužel víme, že někteří (a není jich málo) "chovatelé" to svědomí nemají a pak podle toho to zdraví zvířat v chovech taky vypadá.
Naprosto přesně. Deset tisíc vláken o tom, jak jsou "eliminátoři" necitliví ke kryplíkům, mizerně rostoucím či spíše neroustoucím mláďatům, hrbatým guttatám, trvale nežeroucím zvířatům atd.. Tohle je pak přesně ten příklad, kdy naopak celá populace v chovech dojíždí na nemístnou přecitlivělost petkařů a shora zmíněných "chovatelů"(stejně jako v obdobně inteligentních vláknech typu chudák kočička uškrcená krajtou a hadi s IBD, kteří vlastně vůbec nejsou nemocní a všem, co je chceme utrácet šplouchá na maják).
[mod]Vlákno promazáno - buďto se tu budeme bavit o tom, na co se zadavatel ptá nebo už se tu někteří nebudou bavit vůbec! (Jan Lauermann)[/mod]
anakonda - osobně si myslím, že důvod, proč 85% zvířat v USA nemá ocas má právě tento důvod - aby chovatel/překupník/kdokoli znemožnil kupcům poukázal na floppy tail - takže se to řeší tím, že než zvíře vyřadit z chovu - a ujít na zisku - mu uťafnu ocas a prodám ho za plnou cenu. Skvělé řešení.
Já tedy souhlasím s tím, že by se postižená, deformovaná a podobá zvířata (kde se jedná o vrozenou vadu) eliminovala, například tím zkrmem, což je podle mě nejpřirozenější řešení - v přírodě by je taky něco nejspíš sežralo. Pořád lepší než to prodat někomu, kdo na tom bude chovat, nebo to mít 15 let v terárku a krmit to, právě proto, že to nechci prodat.
Zajímalo by mě, zda se zvířata na zkrm odkupují, nebo darují, protože tu mám takové "kandidáty" i za víc než tisícovku, tak by mi udělalo radost, kdyby se mi z toho vrátil byť zlomek (nevím, stovka?) . Holt začátečnické chyby, které teď řeším. Pro přístě už si dám při výběr větší pozor.
Jak kdo, někdo si kryply zkrmí doma sám, pokud má čemu, někdo dává kamarádům na zkrm grátis, jiný je prodá za cenu "krmného gekona" - což je obvykle do té stovky. To už je individuální. Ale pokud to člověk dává někomu na zkrm, tak by to měl nechat fakt někomu, u koho ví, že to dotyčný opravdu zkrmí a nepustí dál do oběhu (viz třeba tady a následně tady )
Já si takhle letos doma zkrmila celou snůšku špatně vylíhlých Gastropholisek, taky dost drahá zvířata. Ale holt když se po přehřátí inkubátoru vylíhla poloviční než měla a ještě křivá, tak holt šla do potravního řetězce.
Tak ty uvedené odkazy, to je prostě NE!U!VĚ!ŘI!TEL!NÉ! .... některé věci (a hlavně lidi) fakt nikdy nepochopím ... grrrrrrrr
Díky. Já v chovu nemám nic, co by se tak dalo nakrmit, takže leda někoho najít. A v okolí bohužel o nikom, kdo chová větší hady, nevím.
Né že bych zlehčoval důležitost genetické variability a udržení zdravého genomu, ale nenapadlo někoho, že by to zrovna u ciliátů nemusela být chyba člověka a jeho imbreedního chovu, ale stav, ke terému populace ciliátů došly přirozeně v přírodě?
Dovolím si citovat informace o tomto druhu uvedené Ivanem Vergnerem v knížce Gekoni 1:
Morfologicky i zbarvením naprosto ojedinělý, zároveň nejmenší druh. celková délka nejvýše kolem 180 mm, délka těla 100 až 124 mm. Ani jeden exemplář v přírodě nebyl nalezen s ocasem, nanejvýš je zachovan miniaturní výčnělek. jejich vzhled je tudíš pro ještěry nezvyklý a kuriozní. jediné mládší zvíře (150mm) nalezené s ocasem v přírodě a mlá´data vylíhlá v teráriu s normálně vyvinutým ocasem, vykazovala poměr jeho délky k celkové délce mezi 45 a 49%.
Typický obyvatel primárního araukáriového lesa, na rozdíl od ostatních druhů se zdržuje na tenkých větvích v olistěných korunách nižších stromů. Zde přečkává ve stočené poloze den a v noci pátrá po potravě, kterou v období zrání tvoří téměř výhradně plodyDo této netypické niky je nejspíše zatlačen syntopicky se vyskytujícím velkým druhem Rhacodactylus leachianus, který zároveň asi odpovídá i za totální obsenci ocasu tohoto druhu (Kulmann 1995)
Pokud je alespoň část terárijní ciliátů původem z takovýchto populací, tak je dost možné, že díky absenci ocasu u divoce žijících zvířat se neprojevila náchylnost na tzv "floppy tail" a takoví jedinci se špatnou pánevní oblastní a kořenem ocasu se vesele množili dál. teprve v teráriu jim dorůstá, láme se a chovatelům to vadí.
I tak by asi bylo lepší chovat jedince se zdravým ocasem (mí 2 chovanci jsou zdraví), ale k přihlédnutím k ekologické adaptaci v přírodě by bylo u postižených jedinců přímo přirozené jim ho amputovat a chovat je vesele dál.
Byl bych rád, kdyby se k tomu někdo vyjádřil nebo vůbec kdyby si někdo přečetl můj příspěvek, hlavně pokud k tomu máte více informací, předem přiznávám, že jsem líný hledat v cizojazyčních drojích