Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Inkubátor(y)

Přeji hezky den :)
potřeboval bych poradit, vím že již tady bylo napsáno o inkubátorech mnoho, ale bohužel mi sem nenašel úplně vše co bych potřeboval vědět.
Za prve:
Kolik inkubatorů budu potřebovat? Myslím že tak dva nebo tři by měli stačit, v připadě že bych si je dělal sam by se nechali udělat jako celek s několika samostatně regulovatelnými inkubatory.

Za druhé:
Jak velké inkubátory? Musím počítat raději větší pro případ že by se mi povedl velký odchov ale zas ne abych měl obrovskou ''kráv..'', to jen pro jistotu raději uvažuji spiš o menším než vědším odchovu . Nejvíc bude asi potřeba inkubátor pro chameleony jemenské a pak užovky a agamy. Navíc se může časem stát že něco přibude takže počítat s malou rezervou.

Za třetí:
Koupit nebo vyrobit? Z hlediska k tomu že mi nebude stačit jeden inkubator tak si myslím že asi si je vyrobím sam.

Za čtvrte:
pokud koupit tak jaké inkubatory?
pokud vyrobit tak co použít za termostat a na co si dat pozor?

o inkubaci se jedna o vyce druhu, konkretně tyto druhy:
užovka červená různé mutace 3,6
koralovka mexická mutace 1,3
chameleon jemenský přirodní 1,6
chameleon jemenský PIENBAL 1,6
agama vousatá red 1,3
gekončík noční různé mutace 1,6
pagekon řasnatý mutace 1,4
R. brevicaudatus 2,4 (jednoducha inkubace - někde v pokoji mimo inkubator)
+ v budoucnu nejspíše přibudou další

co se času tyče tak to zatím moc nespěchá mam na to ještě asi 3 měsíce než budu je potřebovat, zatím mi stačí si vyrobit jeden inkubátor (pro ch. jemenský) cca do konce roku.
Předem děkuji za každou radu
--
Martin Havránek

Tak předně na to, cos tu vypsal inkubátor nepotřebuješ žádný, to se všechno vylíhne a i v krabce na terárku. JInak já mám poměrně hodně zvířat a inkubátory mam 2, 1 jede a druhý je záložní. A líhnu v něm jen citlivější vejce, zbytek se líhne nahoře na terárkách.

Jo takhle. :-) Tak to raději koupím inkubátor pokud budu líhnout mladé. A když už tady je to vlákno tak se chci zeptat. Jak řešíte zvířata co se neprodají nebo se nedostanou k novému majiteli a nemáte na ně místo? Já pravě teď zvažuji všechny pro a proti jestli mám vousatky líhnout nebo ne. :-/ Určitě do toho nepůjdu, když nebudu vědět co s mláďaty, kteří nebudou mít svého majitele.

To je snadný, prostě se nelíhnou další, nebo se zkrmí něčemu ještěrožravému. S klidnou duší ti můžu říct, že líhnout vousatky je už nyní praktickej nesmysl, nedá se jich zbavit. ;-) Ale vyzkoušej si to, uvidíš. Navíc prťata jsou úžasný, nicméně odchov není jen o inkubátoru, ono to chce i další terárka, spoustu světel, mikrokrmení atd... Ony jsou tam náklady, které si moc lidi neuvědomují.

chameleon jemenský PIENBAL 1,6

supr :-D:-D:-D

Jinak viz Aury, já mam inkubátory taky dva, ale pro změnu obrovské a sem tam do toho strčím i nějaké zvíře či bezobratlé, když je potřebuju "urychlit" či držet v konstanních podmkách. V ink. má gradient 26-31°C s tím, že rozkmit na jednotlivých místech ale není víc než 0,5°C.

Vím že spousta lidi takhle líhne, ale nemam s tím zkušenosti navíc navic v tera místnosti nebudou místa nad terárii až to dodělám, takže bych je stejně dával do extra terária to mi přijde lepší rovnou udělat dva inkubátory s nějakým teplotním výkyvem. Je pro mě hlavně těžký si představit jak to bude vypadat, kolik zaberou místa krabičky s vajíčky atp. Hlavně jak rozvrhnout inkubator aby tam byli potřebné podmínky.

Já bych neřešil inkubaci vajec od zvířat, která jak to tak vypadá, zatím ani nemáš a nejsou gravidní :-). Provizorní inkubátor ve kterém se odinkubuje prakticky cokoli (zmíněné úplně bez problému), postavíš během hodinky až dvou z topného kabelu, jakékoli bedny (ideálně termobox) a jakéhokoli termostatu (stačí i obyč. pokojový či třeba RT2 atd...). Případně termobox či akvárium a topné tělísko s termostatem, to je asi nejprimitivnější a nejlevnější varianta a řekl bych, že na první odchovy i docela dobrá.

Pokud zatím nemáš přímo nějaké představy (spíš zkušenosti) co potřebuješ a využiješ, tak nemá smysl stavět něco na míru, zvláště ne podle ostatních. To postav, až ti ten první primitivní inkubátor nebude z nějakého důvodu dostačovat. ;-)

A na jemeny ti případně stačí jakejkoli nejprimitivnější inkubátor co dokážeš splácat - nebo i velká flaška od okurek někde u tepla :-).

no většinu zvířat již mam doma, akorát se budou stěhovat do terarijní místnosti kterou ted' stavím :) no třeba u jemenáku ted' budu mít první snůšku tak do 14 dni tipuji a dnes se samec pařil s další samicí. Jinak zvířata co nemam tak již mam zamluveny, sou už vetšinou na světě :) Je pravda že gekončíci budou mít asi mladé až za rok ale zvažuji koupit ještě jednu skupinku již dospělých gekonů.

Jedinýho gekona co jsem kdy udělal jsem vylíhl v krabičce v akvárku s rybičkama místo inkubátoru :-D takže bych se tím moc nestresoval kde to je krom toho, že druhej gekon bude raubíř a udělá si z krabičky hračku...

(jo, a na to že se vylíhl jsem přišel tak, že jsem ho v noci našel na stropě chytat hmyzy, moc jsem gekům nedával...)

Jak psal Urobos. Inkubátor je v pokoji pouze místo v pokoji se speciifckýma podmínkama. Plastovej box, polystyrenovej box, akvárko, udržovat konstatní podmínky s menšími výkyvy (teplo + vlhko) a semtam kontrolu teploty, někdy i vlhkosti.

Vodní topítko, trochu vody, topnej kabel a ten panel nebo jak se tomu říká + vlhčit. Teplotu nastavit bud na topítku a kontrolovat, nebo spínačem a opět kontrolovat.

Toto sa tu riesilo, riesi a zrejme aj stale bude riesit...
Vsetko su to druhy ktore sa budu kludne liahnut len v krabkach polozenych niekde v teple. Potrva to sice o nieco dlhsie, ale je to vidiet na kvalite a velkosti mladat.U takych zvierat by som to velmi neriesil. Mozno casom, ked by si dokupil nieco citlivejsie na vykyvy atd.Tymto zvieratam ale trochu nizsia teplota a nocne polesy len prospeju.
Inak ako pisal Uro. Kludne flaska polozena pri nejakom zdroji tepla (len pozor aby si z nich emal vajcia na tvrdo).