Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Občanské sdružení

Existuje nějaké občanské sdružení chovatelů terarijních zvířat nebo chovatelů exotických zvířat obecně?
Nebylo by špatný se do něčeho takového sdružit, nemám rád různá společenství, ale táhnout společně za jeden provaz vidím jako jediné řešení v boji proti případnýmu zákazu, popřípadě omezení chovu zvířat. Myslím, že je na čase začít něco dělat a né jen brblat u piva, co vy na to? Máte někdo zkušenost se založením něčeho takového?

Ještě mě napadá, že by nebylo špatný založit rovnou politickou stranu, která by sdružovala jak chovatele, tak pěstitele. Dávejte informace, rady, kdo by měl zájem o tuto aktivitu. Potřebovali bysme v první řadě lidi zápálený pro věc. Netýkalo by se to jen chovatelů exotických zvířat, ale psů( některým plemenům taky zvoní hrana ), skotu, semenářství,....... oboru jako celku. Pokud byste měli zájem , pište sem, nebo mi napište na treeboa@centrum.cz,
chtěl bych sjednocení lidí pod hlavičkou nějaké opravdové kapacity, tím nemyslím sebe :).

Chtělo by to širokou oblast působnosti, ne jen exotická zvířata, myslím, že to je jediná cesta k získání široké podpory. Proto ta politická strana, byla by potřeba vstoupit do politiky, mít širší základnu, podporu veřejnosti.
Když si to tak vezmeš, tak takový subjekt v politice úplně chybí a přitom chovatelů a pěstitelů je polovina republiky.
Jinak díky za podporu. Pokud budeš mít opravdu zájem. Napiš mi kontakt na můj mail, nebo sz a já ti brnknu.
Chtělo by to lidi ze všech možných chovatelských oborů, ze všech společenských vrstev, měla by to potom celý zaštiťovat nějaká kapacita.

to máte pravdu - my jako ZO ČSCH odbor AKVA - TERA Rychnov nad Kněžnou jsme členy celostátní akvaristické organizace AKVA CZ a ta je členem evropské asociace EATA (AKVA TERA). Nedávno dokonce bylo zasedání v Brně (spolek CYPERUS) byl hostitelem zasedání této celoevropské asociace - jejímž hlavním cílem je právě zastupování akvaristů a teraristů a lobování za jejich zájmy. Hlavní kancelář je pokud vím v Bruselu. To je jedna stránka věci - druhá strana je, že čeští ale i evropští akvaristé nejsou příliš schopni se spolu domluvit viz. členy AKVA CZ nejsou všechny spolky v ČR, rozdělení některých západoevropských spolků podle oficiálního úředního jazyka, absence členů z bývalé východní evropy apod. A to nemluvím o faktické nemožnosti domluvy mezi akvaristy a teraristy v jednotlivých zemích atd.

Myslíte, že něco pomůže změnít organizace, která má v sekci NOVINEK na stránkách poslední zápis z roku 2009.
Ačkoli proti ní jinak nic nemám (jezdil jsem na jejich přednášky v Národním muzeu - skvělé akce) tak se obávám
že to nebude řešení, ale kdo ví lepší něco než nedělat vůbec nic ...
Na politickou stranu bych se ovšem vykašlal, podle mě do chovatelství politika nepatří - dokud je u válu ta Vaše správná strana tak asi dobrý, ale jakmile se vítr obrátí političtí konkurenti Vám to dají sežrat.

To je právě otázka jestli TSP je správná cesta, je potřeba zjistit jestli lidi v čele TSP mají ambice s tímto cokoliv dělat. Pokud ne, pak jediná cesta je založit organizaci novou, ale nemyslím, že se o to můžu zasadit sám. I zde, na poradně, jsou myslím schopní lidi, bylo by potřeba jejich zapojení. Né jen to různě komentovat, ale skutečně něco dělat. Zatím se ale kromě Vás do téhle debaty nikdo nezapojuje a tady vidím ten problém.......
Od příštího roku se mají měnit pravidla pro založení nějakého sdružení apod., stačilo by kdyby sem lidi házeli nějaké info, ať se to týká čehokoliv. Ta politické hnutí je opravdu sci-fi, stačilo by sdružení, které by spolupracovalo i jinými spolky a posouvalo to dál.

Ono bude problem i v te spolupraci s jinyma a jiz fungujicima spolkama - vetsinou to tam funguje stejne... Napr CSCH ma celorepublikovou pusobnost, ale rozhadni jsou docela slusne. Jinde jsou zas v poho, ale fungujou na lokalni urovni a bez zajmu resit to dal a sloziteji...
Neber to jako odrazovani, jen sem chtel nastinit jaka je asi situace. Urcite by to poresit slo, jen to bude vyzadovat daleko vic snahy, nez si mozna uvedomujes - a rozhodne to nepude tak rychle jak bychom si prali...

Taky se zapojim. Myslenka je to krasna,ale myslim si,ze hlavni duvod,proc se do toho nikdo moc nehrne je vidina te prace a starosti. Ono to neni jen o tom,rict si zalozime novou organizaci a je to. Hned o ni lidi budou vedet a jeji slovo bude mit vahu. Bude to obnaset spoustu casu a nejspis i penez a priznejme si to uprimne,kdo z nas v dnesni dobe ma tolik volneho casu,aby ho mohl venovat takove myslence,i kdyz treba uslechtile.Moc do takovyhlech veci nevidim,ale uz jen udelat poradne stranky budou neco stat (at uz cas toho kdo je udela nebo penize,kdyz se to nekomu zada) a hned druha vec,co se na nich bude prezentovat.A bude toho mnohem mnohem vic ... tohle nemuze delat jednotlivec,ale sirsi skupina lidi,kteri proto budou zit a obetuji tomu vsechno ...

Přežití souvisí určitě docela úzce s financema,ale prachy nejsou všechno, základním kamenem budou lidi, kteří by se toho chopili, no a potom každý jednotlivec, který by přispíval do kasy členským příspěvkem, to si myslím, že takovej problém není, ty poplatky nejsou nijak závratný, ale ve finále by při šiřším zájmu mohli být obnosem, jak pro placení právní služby, webovek apod. Je jasný, že tohle je jenom teorie, praxe bývá jiná, mám jenom zkušenost se schůzemi v baráku a když jde lidem o jejich peněženku, tak se dostaví, jinak na to každej kašle. Tady to bude asi podobný, nicméně by se mohla najít skupinka lidí, která by o to měla zájem, pokud by si role částečně rozdělili, nemuseli by tím trávit veškerý volný čas. Jsem jeden z nich, kolega, velice seriózní chovatel, by se taky zapojil, je potřeba dalších několik lidí a může se začít.

Nevím, ale vidím tam celkem pozitivní ohlasy ve smyslu, kdyby bylo potřeba podpořit kvůli represím apod., takových příspěvků je celá řada. Napadá mě, co kdyby se v tom angažovala nějak teraporadna? Lidí je tady fůra, i zkušených....
Podle mě by to byla cesta.

Nikdo vám stím nepomůže,už se to zkoušelo kolikrát.Co si pamatuju,pan Abelovský zkoušel založit nějaký spolek.Dopadlo to tak,že se přihlásili dva lidi,jeden jsem byl já.A to se o tom i dost mluvilo.Čechům je to šumák,všechno se začne řešit až se něco stane a ono se brzy stane.TSP je podle mého nevyhovující,páč se tam nic neděje.Jednou za rok vílet do ciziny a jeden sjezd v létě.Když se nebudou věci řešit na úrovni krajů,tak se nic nezmění,páč lidi nemají čas ani peníze jezdit přez celou rebubliku.Případně by mohla fungovat internetová komunikace.

Chce to trochu akčnosti. Prostě se musí vyhlásit, že lidi, který maj zájem něco podniknout se sejdou třeba na příští burze v Holešovicích u výčepu 11:30 (například). Tam se to musí nastínit, co a jak. Nadhodit nějaký stanovy, vymyslet název, určit kdo co bude dělat, pověřit někoho kdo to sesmolí a pošle na MV registraci novýho o.s. Pak se na dalších burzách třeba ve stejnou dobu na stejným místě (nebo se členové složí na stůl) budou verbovat noví členové. Musí se vyrobit nějaký letáky atd...
Pak až bude mít to sdružení nějakej rozumnej počet členů se ustaví nějaká schůze, kde členové zvolej vedení a rozdělej další funkce.
Tady vidím trochu úskalí, páč už jsem udělal osobní zkušenost, že spousta myšlenek ztroskotala na tom, že bylo víc kandidátů na předsedu než členů...:-)
No a když se to podaří tak pak se musí rozjet nějaká činnost, aby spolek jednak vešel ve známost a druhak aby členové viděli, že se fakt něco děje a že to vypadá, že by to mohlo dávat nějakej smysl...

Ahoj chlapí nechci se Vám do toho prndat založit něco co bude mít význam 100% souhlas;-)Ale je tu menší problém stejnak na Vás z mocenského aparátu nikdo nedá ba ani s vámi nebude vůbec jednat.Pro příklad nemusíme daleko viz.Německo a poměrně vlivné dokonce pro vládu pracující DGHT vůbec nic nezmůže-petice,vyjádření echt odborníků,vědecké studie a stejnak si ouřadové melou svoji a jen doufám,že nedomelou do konce.

No právě. A znalost týhle situace asi právě hodně bere elán a vítr z plachet i lidem u nás...
Další věc je, že když se EU mocipáni rozhodnou, tak s nima asi stejně nikdo nehne.
Na druhou stranu nedělat lautr nic a neukázat aspoň nějakej odpor taky není nejlepší cesta :-).

Tohle je jen diskuze. Zatím nikdo nic nezakládá :-).
Určitě je lepší jedna silná organizace než víc malých a třeba ještě navíc rozhádaných (jak už to tak u nás chodí...). To je asi věc, na který se většina lidí shodne.
Ale na druhou stranu, musí ta organizace bejt taky vidět a bejt trochu akční...
Jednou za rok výlet do Maroka, novinky na webu starý několik let a 4 (spíše upadající) burzy do roka, je řekl bych, málo.
Je jasný, že každá organizace časem trochu zkostnatí, vytratí se elán a řeší se spíš vnitroorganizační záležitosti.
K tomu se podle mě musí nějak postavit především TSP. Vyvinout nějakou činnost, která přiláká nové zájemce o členství (pokud teda o to má zájem).

A nebylo by lepší elán a aktivitu kterou se tu někteří prezentují přenést přímo do TSP? TSP se určitě nebude bránit iniciativě členů. A navíc už má fungující vedoucí strukturu kde jsou poměrně uznávané osobnosti z teraristiky i herpetologie (což je dle mého názoru nutností k případnému připomínkování jakýchkoli nových legislativních norem).
Jsem členem TSP už řadu let a nemyslím si že je neaktivní (informace TSP pro členy vycházejí několikrát do roka). Vedení určitě přivítá jakoukoli iniciativu členské základny (i těch webovek by se mohl někdo ujmout).

2. K aktuální situaci, kdy by měl "někdo něco dělat" - víte někdo z Vás zde něco konkrétního?
Na čem se pracuje, co se připravuje, proti čemu je nutné teď hned bojovat?
Pokud ano, TSP je zde připravena pro roli mediátora mezi veřejností (chovateli) a představiteli státní moci.
Prosíme o konkrétní podklady a podněty nejlépe mailem na

tsp@teraristika.cz

3. Aktuální situace v Německu je kritická - DGHT je naše spřátelená organizace, její představitelé
jsou našimi osobními přáteli. Jedná se o největší a nejmocnější organizaci v Evropě (ne-li na světě)
disponující i nemalými finančními prostředky. Přes veškerou její mediální a právní aktivitu je její
křik ohledně jedné věty v navrhované koaliční smlouvě vládních stran pro politiky naprosto nevýznamný.
V případě (reálné hrozby ve formě návrhu zákona) udělá i TSP maximum, jedná se však
o politicky tak nevýznamné téma, že jedině opět mediální humbuk může ovlivnit případné schválení zákona.
Já osobně se znám pouze s jedním poslancem PSP ČR a dále pak s jejím aktuálním předsedou.
Našim obavám se pobaveně usmívají - mají teď úplně jiné starosti a tohle vážně neřeší.
Mám pocit, že až teprve až bude podobný zákon prosazen Evropským parlamentem, bude (nutně být muset)
přijat i u nás.

Shrnuto podtrženo - pokud víte o něčem konkrétním, co se v Čechách připravuje a proti čemu je třeba zasáhnout,
TSP je zde, připravena v tomto boji pomoci.

Na závěr mi dovolte vyzvat k Vás k minimální aktivitě, co můžete udělat, a sice oficiálně se sdružit
a stát se členy TSP a pomáhat tak teraristické činnosti fakticky, nejen kecy na fórech:

prihl.html

Vyplněnou přihlášku zasílejte na moji adresu uvedenou v sekci Informace na stránkách (starých hnusných neaktuálních, přesto obsahujících užitečné informace)
www.teraristika.cz

:-)

Dobrý den,

na úvod bych se rád představil - jsem místopředseda Teraristické společnosti Praha,
největší organizace v ČR čítající kolem 300 členů.

Pánové a dámy, nevím, kolik z Vás je členy naší organizace, z nicků to poznat nelze.
Ovšem z příspěvků tohoto typu soudím, že prakticky nikdo.

Činnost TSP obnáší:
- 3 přednáškové dny ročně přístupné komukoli zdarma (od 9:00 do cca 17:00, zhruba 6-7 přednášek)
- vydávání tištěných "Informací" pro naše členy (5-6x ročně)
- pořádání teraristických burz "Terrabazarů"
- pořádání 4-5 zájezdů ročně

Jsme v úzkém kontaktu s ostatními teraristickými spolky u nás, podporujeme a účastníme
se jimi organizovaných akcí a sympozií.

Naše webovky jsou naprosto zastaralé, právě teď pracujeme na úplně nových a doufáme,
že je v lednu budeme moci představit.
Jistou náhradou místo nich je naše FB stránka: teraspol
(tam je vidět, jak jsme "neakční"...)

Co se různých aktivit ohledně "lidového odporu" vůči zákazu a omezení chovu exotických zvířat týče:

1. V roce 2008 byl HOTOVÝ návrh zákona prakticky likvidující chov exotických zvířat.
Tento návrh zákona byl právě díky jen a pouze naší aktivitě a činnosti zamítnut.
(s peticí proti tomuto návrhu zákona se na TSP obrátil pan Ábelovský, odprezentoval ji na našem
setkání, my jsme ji pak pomáhali dále šířit a signovat. Nicméně rozhodující byly osobní intervence
našeho předsedy pana Petra Kodyma, který spolu s dalším naším členem (a právníkem) osobně
situaci velmi hlasitě na ministerstvu "komentovali". Vzhledem k tomu, že na rozdíl od zde diskutujících,
naši činnost respektuje většina předních českých odborníků na teraristiku a herpetologii,
mohli jsme se opřít i o jejich podporu, dostali se do hlavního televizního zpravodajství, novin apod.
Právě tento mediální tlak "zastrašil" politiky do té míry, že jinak pro ně nezajímavý zákon zamítli).

Dobrý den, jsem rád, že se někdo z TSP ozval a osvětlil nám situaci. Protože soudě podle Vašich webovek se nějaká aktivní činnost opravdu předpokládat nedala. Pokud je tomu tak, jak píšete, pak jedinou rozumnou cestou je stát se součástí TSP a minimálně tak podpořit finančně Vaši činnost.

Výzva k členství v TSP byla pouze rýpnutím si, nikoho samozřejmě nenutíme.

Bohužel je, zdá se mi, v české povaze, být sám, neorganizován a neviděn, což situaci rozhodně neulehčuje.
Navíc - za posledních deset let, kdy voláme po pomoci s chodem organizace, se za tuto dobu
nabídl teprve předevčírem první člověk..

Každopádně - konkrétní návrhy co a proti čemu teď dělat posílejte buďto mailem na tsp@teraristika.cz
anebo postujte na naši FB stránku teraspol

Jo a jinak přihlášku můžete samozřejmě poslat oskenovanou a podepsanou i elektronicky :-)

No, já přihlášku pošlu :-).
Ono nějaký to "rýpnutí" může být ku prospěchu věci. Stejně jako naše rejpání a brblání tady "přinutilo" k reakci někoho z vedení TSP :-).
Komunikace je podle mě základ. Je možná škoda, že se na TP (která je asi nejnavštěvovanějším teraristickým webem) někdo z vedení TSP nevyjadřuje častěji. Nemyslím tím aby se tady předseda dohadoval s nějakým trollem proč mu nežere gekončík nebo zda chov v racku ano či ne, ale aspoň jednou za čas informovat i zdejší osazenstvo o tom co se děje třeba v legislativě, informovat o vyhláškách a činnosti TSP...Prostě pracovat i s širší masou než jen se členy a tím třeba i přispívat k nárůstu počtů členů.
Největší celorepubliková organizace má 300 členů, přičemž chovatelů u nás musí být násobně víc.
Stačí se podívat na návštěvnost burz. I když vím, že to spousta lidí bere jen jako levnou ZOO. přesto by bylo dobrý i s těmito lidmi nějak pracovat...

Já byl na tuto diskusi zde upozorněn jedním naším členem.
Bohužel není v moci vedení TSP sledovat diskuze jak zde, tak na jiných místech.
Ani bohužel nestíháme zde ani jinde TSP propagovat PR články.. je to škoda,
ale činností pro spolek je teď už tolik, že víc nestíháme (asi nemusím připomínat,
že TSP řídí otcové rodin s dětmi, pracovně vytížení, a že to dělají ve zbytcích
svého volného času zdarma).

Na Vaši přihlášku se těším a kéž by se třeba z Vás stal nový člen vedení TSP
na pozici (zrušené pro nezájem kandidátů) "poradce pro styk s veřejností".

300 členů je opravdu směšný číslo v porovnání s počtem chovatelů. Jak píše Cejna, i toto tlachání může být k něčemu dobrý...., bylo by fajn kdyby těch lidí bylo víc, co se připojí k TSP. Budu jedním z nich.
Na poradně se občas řeší ptákoviny, ale je pěkný vidět, že může skutečně posloužit.

300 členů je možná směšné, ale vůči čemu??? Že si připadáte, že jste v tisících?

Vím, že teraristů tisíce jsou, ale ta česká nechuť být někde organizován, zapsán,
a platit příspěvky (které jsou využity v prospěch naší teraristické obce),
je evidentní.

Pojďme se k nám sdružit, byť jen členstvím na Facebooku,
ale pokud nás místo 300 bude 3000, anebo snad 30.000?

Ukažme, že je nás moc a je nás hodně a že s námi musí počítat a že je nás moc!!!

Ahoj samozřejmě s Vámi souhlasím,jen na okraj CC to myslel dobře dokonce se chce stát i členem.;-)Pokud chcete nábor nových členů udělejte to jako: jak jste psal vaše sesterská organizace DGHT pokud to je možné a ve Vašich možnostech na burze v Praze otevřít stánek a připomenout se široké veřejnosti ale to chce masivní masáž chovatelů z Vaší strany.Doufám ,že i pořadatel bude souhlasit jde také přeci o něho.Jinak tzv."pasivní" odpor je k ničemu-petice,stížnosti atd.hodí do koše pokud se to nedotkne konkrétního úředníka a měl by přijít o svůj flíček!Naopak jsou schopni na oplátku provézt nějakou lumpárnu na účet chovatele.Kdo jezdí Hamm dobře asi ví o čem píšu-viz zářijová burza a ta letošní 1--dva velice známí a úspěšní prodejci,chovatelé to dostali sežrat s plnou parádou za účasti policie a ani členství ani přítomnost DGHT je nedokázala ochránit.Asi jsem staromodní ale pořád se domnívám,že v případě supr kraviny kterou chtějí udělat je nejlepší řešení AKTIVNÍ odpor =dohodnout po burze či během HROMADNOU návštěvu poslanecké sněmovny s konkrétním požadavkem a zatřást jim trochu sebevědomím!!---Jinak s Vámi samozřejmě souhlasím,že se musí dělat aspon něco pokud budete chtít vyrazit na manifestaci za práva terra tak se také hlásím klidně do první řady:-D

S tím počtem členů to nebyl útok. Spíš to slouží k zamyšlení nás všech, jak malý počet lidí se zapojuje do nějaké organizované činnosti. Sám nepatřím k těm, co se potřebují nějak družit, zapojovat apod., ale tady to vidím jako jediný řešení a jsem upřímně rád, že tady s námi komunikujete.