Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pagekon - topný kabel

Zdravím,

potřeboval bych poradit s vytápěním terária 40x40x60. V pokoji je průměrně 21 stupňů a bude tedy potřeba vytápět na 25. Je to moje první terárium, takže nemám představu, jakou W kabelu koupit a do čeho kabel dát(dlaždice atd.), pokud bude v teráriu. Vím, že to ovlivňuje mnoho faktoru, zatim jsem přemýšlel o 30W kabelu z terarusu.

Děkuji za rady a názory

Zkusila bych 60W žárovku zavěsit do prostoru a uvidíš, na kolik stupňů se ti to v teráriu vyšplhá, podle potřeby pořídit silnější nebo slabší wattáž. Topný kabel je pro stromového gekona zbytečný :) stejně tak topné kameny.

Pro ilustraci 60ku bodovku mám v teráriu 100x50x50 u varanů(jsou to mláďata a během dvou měsíců půjdou do velkého, aby mě někdo neobviňoval z týrání) a ve vzdálenosti 25cm je pod ní 48°, s tím, že terárko v pohodě vytopí na 28-30° a až ve vzdálenější čtvrtině je 25°,to by byla pro ciliáta konečná, ta úsporka je dobrý nápad :-)

to netuším, (jestli nebude vadit, že se ptám tady?) já spíš teď řeším ten tepelný zdroj u nočního gekona, terárko je celosklo a 60W je hrozný žrout energie, ale i tak si myslím, že to nevytopí tak jak má. myslíte, že by měl stačit 6W topný kámen + 25W žárovka (nebo mám v zásobě 15W úsporku)? v té 25 cm vzdálenosti? aby měli na výhřev 35°C místo a na druhé straně tera těch 25°C? (teď je to 31 max, spíš těch 29 a nejchladněji 23?)

a co takhle mu tu topnou žárovku pustit níž a dát slabší watáž? Na druhé straně terárka nemusí být těch 25°C, teď v zimě uplně stačí teplota místnosti co tam máš. JInak já mám 25-40W bodové žárovky u zvířat, co chtěj lokálně 45-50°C a vytopí to i ta 25W, jen se prostě musí dát přiměřeně níž.

Hele a čím to měříš? já mám v pokoji 21-22°, tudíž to není zas takový rozdíl.
Měřil jsem teď vzdálenost pravítkem a žárovka je 20cm od kamene, a než to zhaslo tak tam bylo dokonce 51°. Je pravda, že hned vedle bodovky mám 15cm nad kamenem reptiglo, ale pochybuji, že to zvedne teplotu o víc jak 2°.

Edit: Aha, koukám, že píšeš klasickou žárovku. Ta hřeje míň efektivně. U regín kde jí mám, je vzdálenost 32cm, ale je pod ní taky klidně 32-35°.

Teď jsem teda úplně mimo. Na co potřebují ciliáti výhřev? Já mám pár v terárku 60 x 50 x 40. Teď v zimě je noční teplota do 19 st a přes den tam mám úsporku, takže teplota cca 25. Žádný problém neni. Vy je fakt chováte při teploě nad 30st???

Dá se použít žárovka, topný kabel, topná fólie. Mám skleněná terárka a kabel z vnější strany přilepený páskou. Ciliáti nejsou kdovíjak teplomilní. Ještě jsem neslyšel, že by někomu chcípli zimou. Vysokou teplotou ano.

Zkusil bych nejdřív opravdu změřit teplotu uvnitř terárka. Teplota v terárku bývá standardně minimálně o 1-2 stupně vyšší než v okolí, což znamená že když máte v pokoji 21, bude uvnitř tak 23 a to jim ted v zimě bohatě stačí. Pokud v pokoji mimo zimu bývá víc, tak bych to vůbec neřešil. Pokud už tedy vytápět, tak bych do terárka dal obyč žárovku do květináče, stačit bude klidně i 20W, která to přes den vyhřeje.