Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pagekon - topný kabel

Zdravím,

potřeboval bych poradit s vytápěním terária 40x40x60. V pokoji je průměrně 21 stupňů a bude tedy potřeba vytápět na 25. Je to moje první terárium, takže nemám představu, jakou W kabelu koupit a do čeho kabel dát(dlaždice atd.), pokud bude v teráriu. Vím, že to ovlivňuje mnoho faktoru, zatim jsem přemýšlel o 30W kabelu z terarusu.

Děkuji za rady a názory

Pro ilustraci 60ku bodovku mám v teráriu 100x50x50 u varanů(jsou to mláďata a během dvou měsíců půjdou do velkého, aby mě někdo neobviňoval z týrání) a ve vzdálenosti 25cm je pod ní 48°, s tím, že terárko v pohodě vytopí na 28-30° a až ve vzdálenější čtvrtině je 25°,to by byla pro ciliáta konečná, ta úsporka je dobrý nápad :-)

to netuším, (jestli nebude vadit, že se ptám tady?) já spíš teď řeším ten tepelný zdroj u nočního gekona, terárko je celosklo a 60W je hrozný žrout energie, ale i tak si myslím, že to nevytopí tak jak má. myslíte, že by měl stačit 6W topný kámen + 25W žárovka (nebo mám v zásobě 15W úsporku)? v té 25 cm vzdálenosti? aby měli na výhřev 35°C místo a na druhé straně tera těch 25°C? (teď je to 31 max, spíš těch 29 a nejchladněji 23?)

Hele a čím to měříš? já mám v pokoji 21-22°, tudíž to není zas takový rozdíl.
Měřil jsem teď vzdálenost pravítkem a žárovka je 20cm od kamene, a než to zhaslo tak tam bylo dokonce 51°. Je pravda, že hned vedle bodovky mám 15cm nad kamenem reptiglo, ale pochybuji, že to zvedne teplotu o víc jak 2°.

Edit: Aha, koukám, že píšeš klasickou žárovku. Ta hřeje míň efektivně. U regín kde jí mám, je vzdálenost 32cm, ale je pod ní taky klidně 32-35°.

Dá se použít žárovka, topný kabel, topná fólie. Mám skleněná terárka a kabel z vnější strany přilepený páskou. Ciliáti nejsou kdovíjak teplomilní. Ještě jsem neslyšel, že by někomu chcípli zimou. Vysokou teplotou ano.

Zkusil bych nejdřív opravdu změřit teplotu uvnitř terárka. Teplota v terárku bývá standardně minimálně o 1-2 stupně vyšší než v okolí, což znamená že když máte v pokoji 21, bude uvnitř tak 23 a to jim ted v zimě bohatě stačí. Pokud v pokoji mimo zimu bývá víc, tak bych to vůbec neřešil. Pokud už tedy vytápět, tak bych do terárka dal obyč žárovku do květináče, stačit bude klidně i 20W, která to přes den vyhřeje.