Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jedovatí hadi - Společný chov

Zdravim, koupil jsem pár Bitis Gabonica a Crotalus Astrox, choval jsem samice a samce odděleně, ale přerůstali mi teraria tak jsem myslel jestli by nebylo možné chovat pár společně, Stavím terastěnu, každý pár hadů bych umístil do teraria 170x40x60 (DxVxŠ) Myslím, že pro pár Bitisek by terarium bylo vyhovůjící, u C. Astrok se mi moc nelíbí ta výška teraria.
Ještě bych se chtěl zeptat zda je možné chovat C. Adamantus, C. Vegrandis pár dohromady v jednom teraria a o jakých rozměrech?

Tak já se tady nepovažuju zrovna za jedákovýho guru, ale chovat společně kalibr jako je C. atrox (nedejbože C. adamenteus) je docela odvážná myšlenka, no a nevyzpitatelné gabunky mi nepřijdou o moc lepší nápad... Jako z hlediska chovu je to šumák, pokud bude dost velké terárium a dá se pozor při krmení, ale když uvážím, že se ptáte, jak se ptáte, neřekl bych, že si budete tak jistý v kranflecích, že byste to dlouhodobě ustál bez průseru!
Jo byli tady i frajeři, co chovali společně kaothie a nedopadlo to zrovna nejlépe.
Znám týpka, co je "jedákový Copperfield", jedaří léta, ale z atroxe má celkem vítr a nenapadlo by ho ve snu mít dva v jednom terárku (aspoň doufám :-D ).

Takže za mě jednoznačně nedoporučuji! Ne u těchto druhů. Druhy jako Cerastesky, Atherisky, ammodytky, nebo Aspidelapse budiž. Ale možná má někdo jiný názor...

Roker: Ammodytky se mi zhruba před dvěma týdny docela pěkně zkousaly...samice se samcovi zakousla do hlavy, když jsem jí jen chtěla odsunout háčkem, nebylo to ani při krmení. Chvílema se chudák tvářil docela blbě...jsou to úplný psychopati. Danovi se několikrát zkousali Aspidelapsové a o zkousaných Atheriskách už jsem slyšela taky...prostě za sebe pokud je to jen trochu možný, tak chovat odděleně. Toť můj laický názor:))

Tak o napadání ammodytek jsem toho četl víc, jsou to nekompromisní zvířata, ale zase to většinou dají bez následků. Aspidelapsové se kousli jednou i mě a jeden dokonce sám sebe při fixu, kdy si blbec šoupnul před hubu ocas a neváhal, tam jsem psal i Danovi, jestli si myslí, že to dá, bo chlapec docela žvejkal, ale neměl ani náznak problémů a dokonce i docela kobřil, což jsem teda čuměl vzhledem k neurotoxinu :-) Nicméně jak pišeš, není prostě důvod to zbytečně zkoušet, kór jedařina není o financích ale o bezpečnosti jak zvířat, tak chovatele.

Kdyby se mu blbka trefila do tý hlavy nějak blbě, kdo ví...a i kdyby nešlo jen o pokousání se mezi sebou navzájem, tak je rozhodně snazší při čištění apod. hlídat v terárku jednoho hada, než dva. Ammodytku rozdejcháš "v pohodě", ale gabunku?...Ani když jsou to líný "paštiky"... Ani od nějakýho chrastítka bych to nechtěla:-D Bezpečnost nadevše...

No, když už seš u toho kousance do hlavy.
To že se občas ňafnou - se stane. Ostatně to hrozí při každém pokusu o páření. Oni jsou ale obráceně schopny poměrně hodně jedu svého druhu odolávat ( viz: http://tera.poradna.net/q/view/55256-poraneni-jedo vym-zubem ). U atroxů nebo velkých Bitisek s jejich jedovou výbavičkou to opravdu asi smrdí průse.em. Každopádně je lépe tomu všemu předcházet.

No já neměla ani tak na mysli jed, (to ta ammodytka jen otekla a do druhýho dne zase splaskla:-)) jako spíš ten kousanec, jako takovej. Slyšela jsem od kámoše, že mu takhle zůstal had na fleku tuhej, když mu ten druhej blbě trefil nějakej orgán...a teď si za boha nevzpomenu, co to bylo za druh. Ammodytky maj krátký zuby, ale gabuna to je jiná :-) osobně si myslim, že chov jedáků pohromadě může klidně fungovat bez problémů, ale taky z toho může bejt nějaká "nehoda" tohoto typu. Se svejma kraťoučkejma zkušenostma s jedákáma mám vyzkoušený oba způsoby a už i já mám s tou "společnou verzí" blbou zkušenost.

Je rozhodne bezpecnejsi chovat jedaky oddelene, nekdy je to vhodne k navozeni pareni, taky pro vznetlivejsi druhy. Ja osobne mam skoro vse v parech a krom hlidani u krmeni nekterych (D.typus a D.viridis) nemam zadne problemy. Gabuny se daji chovat i ve skupinach, je to o bezpecnosti chovatele predevsim. To same muze platit I u tech Crotalusu. Pokud vite ze to zvladnete, budete mit dostatecne velke ubikace tak je rozhodnuti na Vas, co bude vyhovovat. Byva to dost individuelni a zalezi I na samotnych zviratech, kde se vyplati mit napozorovane, jaci jsou..

Souhlasím s kolegy: gabuny by šli a do atroxů(alespon velkých) bych nešel. Hodně záleží na povaze zvířat a jejich reakcích na manipulaci. Když vezmu v potaz dosah adult atroxe,termoreceptory a díky nim jejich dost přesný zásah ...... mrkni na pár fotek po razítku od atroxe,pak si to tady znova pročti,popřemýšlej o tom a udělej jak uznáš za vhodné.

Každopádně ber v potaz,že je lepší když se veřejnost pobuřuje nad utracenou žirafou než nad razítkem od atroxe.

:-D Já už myslela, že tady nebohou žirafku nikdo nevytasí :-D. Rozhodně souhlas, že každej druh...ale i jedinec, má jinou povahu. Třeba ta moje samice ammodytky - to otevřu terárko a už držim v ruce háček, protože mi jde naproti:-D Je šílená. Samec je v klidu...
To si musí rozhodnout každej sám, na co se cejtí, co mu přijde bezpečný a zjistit, jak mu to bude nebo nebude fungovat.

Třeba barbouráci mi fungovaly bez problémů při společném chovu,ale samci albíků to zvládali jen asi měsíc a pak jeden druhýho požvejkal.
Základ je znát svoje zvířata a svoje možnosti. Každopádně mi ty atroxové smrděj prů.erem,alespon pokud to nejsou trpajzlíci.

Jak už bylo řečeno nade mnou, určitě je lepší chovat jedáky odděleně a je pro to více pádných důvodů.Víc kusů pohromadě na druhou stranu jde, ale většinou jen do doby než se stane průser- a že se stane je vysoká pravděpodobnost.Hodně ale záleží na zkušenosti chovatele, druhu zvířete,a v neposlední řadě i vznětlivosti daných jedinců.Gabuny by v těhle rozměrech problém být neměli ale chce to trochu citu a zkušeností.....chřestýši by šli taky ale to už chce fakt profíka,to smrdí průšvihem.
Vladěk: Cerastesky jsem choval taky léta v páru,sice se občas vzájemně trefili(většinou do hlavy) ale bez následků...až jednou trefila samice samce přímo do srdce a byl na fleku....

na téma co se tak může posekat, cerastesky se mi bušily do hlav skoro denně, bezvadná individua se u mě sešla..., vytahoval sem zapíchlej zub z hlavy i transcaucasianě, wagnerky to uměly taky, dokonce sem o jednoho čerstvě dospělého samce tak přišel, no ammodytky, ty sou do tří let snad spolu nechovatelný, pak sem měl pocit, že se umravnily, ca jednoletý meridionalisky mi předvedly, že to může bejt i fofr, samice sekla samce do otevřené huby, sama ji dostala do temene, samec udělal pár spirál, zatočil se pod kokos a do pěti minut v křečích končil jako hádek s obřííí hlavou...
u bitisů bych si uměl představit některé arientky, které nebudou moc společenské, ten samostatný chov je bezvadný z ohledu nejen prioritní bezpúečnosti, ale i hygieny, klidu hadů (nakonec obecně v přírodě jsou to samotářská zvířata) a nakonec i případné stimulace pro reprodukci..., chřestýše ani kobry sem nikdy neměl, takže o tom nemohu nic

Zatím co pravidelně slýchám jak se každému vzájemně cerastesky napadají, u mojich cerastesek si vážně nepamatuju (od roku 2007 co je chovám) kdy by se kously. Absolutně bezproblémová, nekousavá zvířata. Bez jakýchkoli náznaků agrese při manipulaci v teráriu. Dokonce si kolikrát říkám, že by se snad nechaly bez jakékoli fixace hlavy normálně jen tak sebrat z písku. Na jediném háčku při pomalé a šetrné manipulaci mi drží bez problémů. Asi mám opravdu štěstí na jedince :-/.

Já se společně chovanýma cerasteskama taky neměla problémy..u dalších druhů jak u čeho. Hady chovám vesměs po párech nebo skupinách, u něčeho žádný prolém jak je jejich život dlouhý, u jiných občasné kousance bez následků nebo s menšíma následkama, ale bohužel taky pár úmrtí. Co se týče evropských Viperek, tak tam se mi mastila mláďata fest, takže jsem je chovala v krabkách po jednom. Subadultní 1,1 ammodytek- jednou jsem něco dělala delší dobu před jejich ubikací a samice na to zareagovala tak, že prostě zabila samce. Kousla ho a za pár minut exl. U odchovů Atheris squamigera se mi 2x stalo, že se nějaká mláďata vzájemně sežrala. Skupina albolábrů, co spolu žila 10 let a odchovala kýble mláďat- 1 samice občas někoho ze skupiny kousla, jen tak. Ale 10 let prakticky bez následků a pak je najednou během několika dnů pozabíjela a zůstala sama- resp. jsem přišla ke zvířatům a všichni hadi ve skupině tak hnusně dohryzaní, že během několika dnů popadali. Hlad neměli, bylo to mezi 2 krmeními. Předtím byl ve skupině dlouhodobě klid. Ve skupině 1,2 insulárisů mi pár setrvale kousal 1 samici, se kterou se ale samec pářil a s tou druhou ne. U Crotalusů- x let spolu bez problémů žijící a množící se 1,1 C.cerastes - a jednoho dne samec zabil a sežral samici větší než on sám. Po pár dnech se ji snažil vyblít a chcípl při tom. U atroxů jsem s jejich vzájemnou agresivitou problémy nikdy neměla, vždycky byli "permanentně nas*aní" a chřestili jak blázen, ale to bylo celé. U durissáků jsem měla skupinu 1,2 pohromadě až do doby, kdy měli cca 1,5 metru. Vzájemná agresivita 0, při krmení občas zachřestili 1 na druhého, ale jinak nic. ale když měli hlad, tak mi doslova vyletěli naproti, a to u hadů jejich velikosti nebylo nic příjemného...takže z bezpečnostních důvodů (a taky nemožnosti v té době udat mláďata) byli rozděleni po jednom.

Takže závěr ať si udělá každý sám..

C. adamanteus mám zatím nedospělé, takže jsou spolu. Rozděluji je jenom na krmení. Vychází spolu docela dobře. Jsou poměrně nekonfliktní a chřestí jenom při manipulaci. Rozdělím až vyrostou. Je to hodně o povaze těch zvířat (znát své potvory) a o teráriu a podmínkách. Třeba u Daboií je to docela rock n´ roll. Mám oddělené už od mala. Ta jedna je příšerný rapl. V takovém případě Je lepší mít odděleně. A taky bacha na kliďase se sklonem občas překvapit. V zákeřnosti u mě jednoznačně vedou squámy. Ty po sobě také od mala sem tam šly. Tam jsem musel záhy oddělovat. Jinak C. vegrandis mám také nekonfliktní. Jenom se nesmí splašit. To je pak fofr. Ty jsem oddělil převážně z důvodu, že submisivnější jedinec v přítomnosti druhého nechtěl žrát (začal být ok až po týdnu samoty. Nenesl přítomnost druhého hada dobře v obecném slova smyslu). Pokud něco 100% odděleně, tak z mé zkušenosti kobry. Mám jenom jeden druh, ale jsou to pěkní "neposedové." Podle mě jde dát jen nějaké obecné doporučení, ale je to o konkrétních podmínkách, zkušenostech a zvířatech. Pořád mám pocit, že o tom stále stejně vím kulové... :-D Jedouny mám jenom rok a půl, takže na více zkušeností stále čekám.

ak je priestor tak urcite samostatne.maval som velkyh durisakov spolu a ked sa tahali o jedneho potkana ,tak mazec .ono prave ide aj spolocny chov,ale ked sa nieco stane ,uz bude neskoro ih oddelovat.(hadom,alebo i chovatelovi) Sam mam spolu napr.holky slegelov,sparovane squamy...nie je to ideal,ale co slo je oddelene...trosku necakana otazka od chovatela takyhto zvierat...tak neh sa dari

No já se u jedáků přiklánim k chovu odděleně. Máme i zkušenost, že u nějakých druhů to vede ke smrti a to ne jenom díky kousancům, ale i bez nich ze stresu to prostě nedávají. Ale přiznám se chvíli jsem měl cerastesky pohromadě a ty to nějak neřešili. Takže za mě rozhodně chov oddělený a nevidim jedinej důvod proč jedáky chovat společně. Náhoda je blbec a je tam i riziko, že v období páření samci budou tak extrémně prudit i dlouhodobě, že prostě je samice sejme. Takhle nám už něco padlo a to byli celou dobu rozdělený, jen jsme je nechali společně o chvíli dýl než to chtělo a samci dostali čistej zásah do hlavy a během pár minut už leželi kožený.

hady jsem koupil od bývalého souseda, který jej prodával z důvodu stěhování, teď se i já stěhuji do svého, tak jsem se chtěl zeptat pouze jak je to se společným chovem ;-)
Je to trošku zajímavé, ale jsou to moji první jedovatí hadi, né však první hadi vůbec, chtěl jsem začít na V. Vogeli, které jsem chtěl koupit od pana Juryšty, nakonec z toho sešlo a je to už dýl.
Buduji terastěnu a Bitisky jsem myslel, že bych umístil do toho zmiňovaného, u kterého se ale trošku změnily rozměry 170x50x60 (DxVxŠ) A chřestýše bych nakonec umístil do terária 115x50x60, tak bych se zároveň chtěl zeptat jestli to není pro jednoho hada málo? :)
Na jednu stranu čtu jak je chov hadů bezproblémový a na druhou stranu ne. zatím jsem je měl odděleně, u Bitisek jsem nějakou agresy nevypozoroval, co se týče Atroxů tak samice chšestí jak magor jenom kolem teraria projdu, takže tam jsem společný chov vyloučil!Ale hady mám krátce.

Za sebe ti něco napíšu a buď za to od tebe (možná i od ostatních) sklidím kameny, nebo si to vezmeš k srdci, nevím... Já osobně (a nestydím se za to) jsem jedařský benjamínek, nicméně když to tady tak čtu a dám si to trochu dohromady (možná to moc hrotím, nevím), tak si prostě uvědom co máš doma a jaké máš zkušenosti. Chtěl jsi začínat na vogelácích a teď máš doma adult gabuny a subadult atroxe, kteří podle všeho budou docela macatí až budou dospělí... Do toho když uvážím, že jsi se ptal na to, na co jsi se ptal, mi logicky vychází nejenom nula zkušeností, ale hlavně "nula" respektu (já chápu, že se jich třeba možná "bojíš", ale to je kua málo, nebo spíš, to není to "pravé ořechové"). Mě by prostě, už vůbec ne na začátku, nenapadlo uvažovat chovat společně kalibr jako je atrox a to nemluvím o "kostkáčovi", kterého jsi zmínil...
Za mě, já ti fandím, ale prohlídni si dost fotek co umí atrox, pak pár videí jak umí být přesný a kam došáhne (Naden se jistě vyjádří o jeho akčním rádiusu) a pak dobře přemýšlej u každé manipulace se zvířetem...

Možná to přeháním, možná to dramatizuju, ale po tom, co tu čtu, jak si k tomu přišel, jak jsi to chtěl chovat a co jsi plánoval/plánuješ dokoupit, jsem se prostě nemohl zdržet... Neber to osobně, ale prostě každý průser, je průser náš, chovatelů jako celku, ať už chceme, nebo nechceme...

Chápu co jsi zde napsal a hady určitě nemám jako domácí mazlíčky, o tom strachu bych se nebavil. Strach nemusim mít z chovu korálovky, ale u chovu atroxů je to asi něco trošku jiného a rozhodně jim nemávám holou rukou před hlavou.
Mám za sebou odchovy korálovek, hroznýšů a 2 odchovy psohlavců, NEMYSLÍM SI, že je to něco extra, to ani neřikám, a že by mě to nějak ospravedlňovalo a vedlo to k tomu, že by ze mě mohl být světaborný chovatel jedáků.
Nevím jak ty předešlé otázky vyplívají, ale ani trošku se nesnažím chov podcenit, ostatně jak jsem četl v předešlých článcích taky tady jsou chovatelé co začínali na chřeštíších, či jiných jedovatějších hadech než jsou ammodytesky či vogeláci! :)

Začít se dá na spoustě zvířat. Ty jsi zrovna zvolil ostrý start,který chyby moc neodpouští. časem pochopíš,že v dnešní době nese každý jedař kus odpovědnosti za celek. Pokud dojde k průseru,tak budou zase vláčet všechny médii a zas to o kousek posune veřejné mínění proti nám. Což v dnešní době bude nahrávat do karet soudruhům z dEUtschlandu a jejich pokusům o zákazy.
Prostě to dělej tak,aby jsi eliminoval co nejvíc pr.ser a pokud by ti to přerůstalo přez hlavu,tak to prodej a zkus něco menšího.
Nezbývá než držet palce do začátku a případně ti pomoc alespon radou.