Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguan nechce prijimat potravu

Ahoj lidi. Potřebovala bych poradit... Můj leguán (kterého mám asi 2 roky) mi asi před týdnem začal sám chodit z terária. Měla jsem z toho velkou radost. Ale bohužel od té doby jen běhá, ale nežere. Zkusila jsem ho tam zavřít, ale pořád chce jít ven. Už je tomu asi 6 dní, co ještě nežral a vyhřívá se jen. Jde si zaběhat, pak pod zdroj, pak opakovaně... Zkusila jsem mu to dát pod pusu, ale stejně nic. Můžete mi někdo poradit, co s tím? Díky za odpověď předem
Změna předmětu, původně: Nežere (Radar14)

loading...

ten legouš je samec, nebo samice? Ve 2 letech už na dobře živené legouše může lézt mrousek. Který mívají právě v tomhle období a mj. se projevuje tak, že leguáni jsou nervózní a nežerou vůbec, nebo špatně..samci mohou začít být i dost zlí. A samice v tomhle věku začínají tvořit folikuly a plané snůšky...pokud tam není nějaký jiný problém třeba v podmínkách chovu nebo v krmení ( o kterých jste neuvedla nic), tak bude pravděpodobně v tomhle.

Tak bohužel pohlaví jsemještě nezkoumala, ale hodně věcí nasvědčuje tomu, že je to samice. Co se týče podmínek, by mělo být vše dobré. Tzn jídlo, teplota, UVB atd. Ale nechce se mi věřit popravdě tomu, že to bude často. Přece jen 6dní bez jídla, je ne moc uvěřitelné.

Nezáleží,čo a kde ste sa pýtala,ale či ste sa aj držala správnych rád.;-) Asi 31 st je málo,žiarivka ako UVB zdroj nestačí.Ak leguán "ochutná" slobodný pobyt v miestnosti ,už sa mu do terka nebude chcieť vracať.Radšej zvolí živorenie na radiátore ,parapetnej doske alebo na skrini a čumieť z okna.Pri nízkych teplotách neprebieha správny proces trávenia a prejavuje sa nechuť do žrania.Ak veľa času trávi mimo terko,treba vystihnúť kde je najradšej a tam mu doplniť nejaký zdroj na vyhriatie.
Ostatné možnosti už spomínala Auri.

Souhlasím s tím, co napsal kolega výš...holce lokálně pořádně zatopte klidně na 40°C a pokud se během několika málo dnů zase nerozežere, tak s ní jděte na sono k veterináři. tak fotka už být horší fakt nemohla, ale i tak mi přijde, že má celkem zvětšené břicho. Pro jistotu bych s ní zašla k veterináři (co rozumí plazům, ne k nějakém kočkopejskaři) na to sono, páč v sobě může mít vajíčka nebo přetrvávající folikuly.

Tak jakou fotku jste chtěli, jste nenapsali, já jsem sem přišla se poradit a ne poslouchat, že jsem dala špatnou fotku. Když už tomu rozumíte, tak bych ráda věděla co přesně by tam mělo jít vidět. To břicho má delší dobu. Je jakoby nafouklý, ale u veterináře (kterýho doporučil KCHLZ) nám řekli, že je "vyžranej", že roste. A četla jsem i, že se jim má svítit 2-3hod denně. Potom bych potřebovala poradit, jak tam udržet teplo. Díky

Chcete poradit a já se o to tady snažím, tak se nevztekejte. Ale k tomu prostě potřebuji znát data, bohužel nemám věšteckou kouli. když po vás chce někdo fotku zvířete, aby posoudil v jakém je stavu atd, tak mu nemůžete poslat rozmazanou fotku zepředu, kde není nic vidět. Posílá se fotka z boku, kde je to zvíře celé vidět a pokud možno ostrá ;-)

Je jakoby nafouklý

Bodějť by nebyl nafouklý, on se potřebuje vyhřát na teplotu okolo 40°C, aby mohl dobře trávit. Při těch lokálně 30°C prostě tráví špatně, takže je nafouklý a může z toho mít i trávicí obtíže, což by mohla být příčina toho, že nežere.

A četla jsem i, že se jim má svítit 2-3hod denně.

To nevim kde jste četla, ale je to naprostá pitomost. Svítit se má 12h denně, v zimě to může být 10-11, ale nikdy ne míň. Leguáni jsou zvířata z tropů, kde den má celý rok 10-12h a z toho aspoň 8 hodin svítí slunce. Z toho je potřeba vycházet.

Potom bych potřebovala poradit, jak tam udržet teplo. Díky

nevím, jak máte řešené terárko, ale většinou se teplo řeší přidáním silnějšího zdroje tepla. Což by zvedlo i tu lokální teplotu. Co tam máte za světla? A ta fotka ubikace by nebyla?

ale u veterináře (kterýho doporučil KCHLZ) nám řekli, že je "vyžranej", že roste.

a rekl to veterinar jen "od oka", nebo delal i RTG ci sono? Stejne jako Aurifer mi porad prijde, ze tam muze byt problem s folikuly nebo vejci. Takhle objemny leguan po sesti dnech pustu...no...nezda se mi to. Ale tak veterinar na rozdil od nas to zvire mel v ruce.

Byli jsme u něj už dříve, asi před půl rokem,

Aaaha. Urcite bych se tam byt Vami zastavila co nejdrive (hlavne pokud se samice opet nerozezere). Pokud pujde o fyziologicka vejce, ktera bude samice schopna vyklast, bude potreba zajistit podminky pro snusku (coz neni uplne jednoducha vec). V jinych pripadech je situace slozitejsi, neco malo je treba na odkazu

nemoci

Nevahala bych, cim drive budete vedet na cem Vy, resp. Vas leguan je, tim snaz se to pak da resit.

Takto: vyzerá to byť na samicu zaplnenú vajíčkami.Zhruba 10 dní pred znáškou prestávajú žrať.Treba doplniť svetlá nech sa riadne nahreje a do terárka pripraviť kladisko.Nejakú bedňu aspoň s rašelinou.Nechať jej dostatok teplej vody na kúpanie.Ak je nervózna - hľadá miesto na znášku.Terko by som nechal už zatvorené a nepúšťal ju von.
S veterinárom by som ešte chvíĺku počkal,ale iba ak tá nežravosť netrvá dlho.Ja by som najskôr počkal,či to nedostane von sama.Prípadne tak po 2 týždňoch išiel k vetovi.

Ja si prave nejsem uplne jista, jestli je vhodne otalet. Pokud to misto vajec bude folikularni staze, muze 14 dni cekani predstavovat celkem vyznamne prodleni (ackoli zvire na obrazku vypada byt jinak v dobre kondici). Je ale pravda, ze stresovat vysoce brezi zvire prevozem neni uplne bez rizika. At uz to je jakkoli, veskera manipulace se zviretem by ted mela byt co nejsetrnejsi.

Tak my vychádzame len z fotky a popisu.Je fakt,že keď sa nepárila,tak riziko zadržania znášky a všetko okolo toho, je určite vysoké.
Zrejme bude najlepšie najskôr zavolať veterinárovi,či má vôbec výbavu na také vyšetrenie.Trošku mi totiž nesedí vyjadrenie - je vyžranej,roste...Stresovať zviera prevozom k bezvýslednej prehliadke by som neriskoval.Ak sa jedná o samicu pred znáškou,už by mala byť nervózna,mala by hladať nejaké miesto na znášku a skúšať tam "hrabať".
Trošku ešte mimo - to fórum poznám,bol som tam zopár rokov,ale nikde som nepostrehol,žeby sme niekomu radili o dĺžke svietenia 3 hod. denne.Možno iba zo začiatku používania nového druhu silnejšej UVB výbojky,aby si leguán zvykol na silnejšie dávky žiarenia.