Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Suchozemská želva - vítání jara

Máme doma želvu, už asi 15 let.
Běhá nám po bytě, volně jako pejsek :-)

Přes zimu spí. A teď, co je venku zima nezima........... no naše Žofka to vycítila a už se ze zimního spánku vzbudila. Jenže je teď hrozně protivná, agresivní, nenažraná..:-(

Běžně se probouzela až koncem března a ještě tak 2-3 týdny byla dost ospalá, pomalá. Do jídla si jen tak ždibla a zase usla.. Ale teď? Už asi 14 dní lítá po bytě, jako kdyby byla na baterky, turbo želva! Sežere toho tolik, že se nestačíme divit, nestačíme ani kupovat saláty.

Bohužel si kousne do všeho, co ji přijde do cesty! Nejvíc to schytává náš zelený koberec v obýváku. Bohužel želvy vidí barevně, takže ji to dost láká!

Má někdo stejný problém? Nebo nevíte co s tím?
Mám navštívit zvěrolékaře? :?:

Nevydrží v terárku! A to bylo velké asi 60x80cm!! Dočetla jsem se, že tyto želvy snad trpí klaustrofobií!! A to mi potvrdilo více lidí! Znám v okolí 2 další majitelé, kteří je taky mají volně po bytě!! A plno dalších lidí v čr :)

Je o ní dost dobře postaráno! Má svůj pelíšek, svůj roh, kde má vodu a jídlo. Na který je zvyklá, kam se každý den vrací! Přes léto je každý den několik hodin venku!
Nemůžu za to, že teď nerostou pampeliškové listy, že je zima.
Kedlubnové listy jí nechutnají, jinak žere jablka, veškeré ovoce, mrkev, zelí i salát. Má hodně pestrou stravu!!
Granule odkopla..

Je tady dost spokojená! Máme ji tak už 15 let! A nikdy (teď musím zaklepat) nebyla nemocná ani ji nic nechybělo.

Takže si ty rady o psychiatrovi a o tom, že ji týráme strčte do prdele.
Radši se starejte a rýpejte si do lidí, kteří tady píšou články typu "nevím, jestli je chcíplá" apod.

Pokud tady chcete působit i nadále tak se chovejte slušně a o prdelích si mluvte doma před zrcadlem.
Ve všech Vašich příspěvcích to týrání želvy dále jen potvrzujete. Něco si o zvířeti které máte přečtěte a pak se zamyslete jestli splńujete všechny nároky, které ta želva má.

Ono, Ba-rush,je to spíš tak, že želva, a obzvláště horsfieldka, je poměrně odolné a tvrdé zvíře,ten váš chov je opravdu hodně,no řekněme to kulantně, nestandardní. Naštěstí v létě se během venčení dostatečně "nabije" energií a nakrmí tím správným krmením, takže pak zvládne i ten zbytek roku, ale rozhodně to, že přežívá tento způsob chovu 15 let, neznamená, že to je chov dobře vedený, je to jen důkaz odolnosti toho zvířete. Rozhodně není moc dobré, že nemá možnost se na noc zahrábnout do vlhčího substrátu, není dobré, že nemá teplotní komfort, jaký by mít měla, "zimní" potrava by se měla obejít bez salátu nebo jablek, ona hlavně přes zimu by měla opravdu hibernovat a ne být podchlazená a neaktivní, ale přesto s funkčním metabolismem (předpokládám, že doma nemáte 4-5°C), což je pro želvu velmi vyčerpávající. Předpokládám, že ji nemáte od mláděte, protože to bych se divil, kdyby to zvládla do dospělosti. Samozřejmě dospělá želva, která už moc neroste, vydrží ještě o dva až tři řády horší podmínky než mládě. Ono je pravda, že takhle nevhodně je želva chována v mnoha domácnostech, ale právě ta odolnost a tvrdost dospělých želv je mylně vykládána jako důkaz správného chovu.
Jinak k věci, pokud se jedná o samce, tak je ta jarní aktivita normální, i když letos dříve než jindy.
Pokud chcete, aby s vámi ta želva nebyla jen třeba dalších deset let, ale třeba čtyřicet a víc, tak zkuste zamakat na podmínkách, včetně správné hibernace a třeba se to podaří. Ono terárium 60 x 80 cm, zmíněné vámi někde výš, není pro aktivního želváka žádnej extra rozměr, navíc pokud není správně zařízené, lepší je pořádný výběh,když ne venkovní, tak alespoň balkonový nebo minimálně pořádný "želví stůl".

Ahoj, myslím, že se hodí menší přirovnání - jedu v zimě autě na letních gumách, potmě a bez světel, ano, auto jede, dojedu asi kam bych chtěl, ale za jakou cenu a jak dlouho mi to asi vydrží? Tak bych to přirovnal k té péči o želvu. Zrovna suchozemské želvy jsou docela odolné, spíše bohužel pro jejich život. Ale spíše než abych se tady čertil, vzal bych si rady k srdci. Teď to vypadá fajn, ale za rok přijde dotaz - proč má želva umřela? Ber to tak, že to želva žije stále není výsledek toho, že má OK podmínky, ale výsledek toho, že opravdu přežívá... :)