Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výška terárií pro chov terestrických hadů

Zdravím kolegové,

pro chov hadů používám nejčastěji terária 50x50x40, 65x50x40 a 100x50x50, dle toho, o jak velký druh se jedná, pár, atd. Dost bojuji s místem a to poslední, které zbývá, bych rád využil co nejefektivněji. Přesto se snažím udržet nějaký velikostní ideál pro spokojenost chovanců i moji.

Snížení výšky mi může přinést možnost jednoho patra (dvou? :-)) terárek navíc. Terária budou pro čistě terestrické hady, tzn. zmije, chřestýši, apod. Sedím před terárky a horních 10cm je většinou vlastně prázdný prostor, byť se někdy hodí. Jak vysoká máte terária vy a jak "nízko" se dá jít? Přemýšlel jsem o 65x50x30, což by se možná dalo, ale 100x50x30 se mi už zdá nevhodné (i když možná?). Byl by pro mě bonus mít výšku unifikovanou, ale není to nutné, takže možná 65x50x30-5 a 100x50x35-40?

Napadají někoho výhody/nevýhody, na které jsem nepomyslel?

Sssssss pozdravem,
solidus

Terária z OSB dobře tepelně izolují (OSB nevodí teplo na rozdíl od skla).

Jinak k té výšce terárií pro terestrické druhy - výška 35cm se mi obecně řečeno zdá vhodná pro terária hluboká do cca 50cm. Pokud chcete mít velká terária s hloubkou třeba 70+cm, potom bych doporučil vyšší. Jde hlavně o pravidelné čištění terárií - moje osobní zkušenost, názory se mohou samozřejmě lišit.

No popravdě i pro hady jako cerastesky mam minimálně 45, jde o tu manipulaci, možná u guttky a tak proč ne, ale u tohodle prostě to nějak moc nejde. Podle mě ideální výška je těch 60cm a 45 je minimum úplný. Ale je to asi otáskou vkusu, mně se ani nízký terárka vůbec nelíběj. Nízký hluboký terárko je fakt šílenost.

Souhlas s Michalem. Už kvůli té manipulaci. Zvlášť u chřesťochů. Tam je výška 50 ideální. Minimálně těch 45. To samé kobry. Zvlášť pokud jde o hlubší terária. Nižší si to ani nedovedu představit. Se strastavem radikální nesouhlas (nemyslím to nijak špatně. Jen tohle vidím v tomhle případě jinak. Souhlasil bych, pokud by šlo třeba o gutáty nebo o "lampy"). Chřestýš není Pogona. Navíc když si vezmu útok chřestýše, nějaké kobry a bitisky, tak je to všechno úplně něco jiného. Výšku terária bych volil podle chovance. Poslední dobou jsem dostal pěkně zabrat. Ten prostor se mi docela hodil.

Potřebuji poradit chci začít s jedovatým hadem vybral jsem si chřestýška zakrslého.Jak to vidíte?Nebo pro mě máte jiný druh?Začal jsem s chovem korálovek ted dva roky shání vše o jedovatých hadech snažím se nastudovat co to jde.Samozřejmě mi 18 let bylo.Děkuji za rady a pomoc.

Tak já bych to viděl tak, že by sis měl založit svoje vlákno a nepsat do vlákna, které je dost mimo téma (a navíc moje :-p).

Nastudovat, co to jde? Jedařina je dost specifická část teraristiky a ty ještě ani po dvou letech studování(co to jde) nevíš, že máš uvádět názvy druhu v latině? Už jen tahle indicie (a není v těch dvou řádcích jediná) mi říká, že by ses do toho neměl pouštět. Navíc vláken na tohle téma je tu fakt DOST.

Solidus:
1) není důvod udávat odborné názvy (Chřestýšek zakrslý je dostatečné). Jedařina je dost specifická a tak bys měl vědět, že názvy hadů nejsou latinské, ale odborné (vědecké). I když je pravda, že z latiny často vycházejí.
2) ty tu řešíš jako začátečník výšku terária - místo aby si se zeptal nějakého známého, navštívil ho a okouknul to u něho + udělal si názor, zda chceš mít Cerastesku v 60cm vysokém teráriu. To mi přijde hodně začátečnické. Nikdo se tu do tebe ale neobouval. Proto zcela nechápu tvůj elitářský přístup k člověku, který se zcela slušně zeptal. Tento přístup naznačuje nějaký vnitřní komplex. Jak říkal jeden známý: "v internetových diskusích mají všichni 2 metry a 100 kilo".

Kyselák: jestli máte nastudováno a uvědomujete si rizika, hurá do toho.

Osobne bych rekl, ze je duvod udavat odborne nazvy. Jelikoz budu spis vedet o jake zvire se opravdu jedna, nez dohledavat co to asi bude. Spis mi napovi vic Atheris nitschei, nez treba Ateris jezerni ze. Kdyz budu hledat caresheet na Sistrususe, tak taky nebudu hledat pod Chrestyskem zakrslym.. Opravdu ne. Samozrejme ze proflakle nazvy se chytili nektere, ale stejne vzdy dam prednost latine. On je peknej hokej i diky anglickejm nazvum- tzv. Common names. Na to jsem taky pomerne alergickej. Naopak mam skodolibe dobrou naladu, kdyz se me nekdo pta na cesky nazev a ja odpovim, ze nastesti neexistuje.. :-D Osobne z dotazu Kyselaka mam tez pocit, ze je treba jeste trochu zapracovat. Myslim to samozrejme v dobrym, jedovaty had neni jako si koupit koblihu.. Taky nevim jestli je vhodne, nekoho verejne osocovat z komlexu a internetoveho hrdinstvi, z Tebe muzu mit ten pocit tez.. ;-) Mozna to mohl Solidus napsat trochu jinak, ale to ty take.

Proboha, to je demagogie. On se přeci neptal na ježozmiji jezerní, ani si nehledal care sheet v angličtině, ale ptal se na chřestýška zakrslého v české diskusi. Kdo ví, odpoví. Kdo ne, nemusí.

Já se jen zastal člověka, na kterého Solidus zcela nesmyslně zaútočil, ač sám se ptá na naprosto banální věci.. Pokud dáváš na stejnou rovinu útočníka a obránce, můžeš ze mně mít stejný pocit. V tom případě mu ale nepřikládám velkou váhu

Neřekl bych, že Solidus se ptal na banální věci, je to tady, jak říkáte, poradna, tak se radí... Já osobně bych se třeba taky zeptal na zkušenosti kolegů, než bych si například nasimuloval výšku 30cm, kupříkladu zarážkou u skla v této výšce, abych nemohl hákem výš. Pokud by mi někdo, koho znám a jeho názor je možno brát za bernou minci řekl "hele už jsem to zkoušel a je to na hovno, 50cm Crotaluse v této výšce neodlepíš od země a tím pádem je velmi nejisté ho vyndávat ven" Já osobně mám tuto zkušenost například s vegranďákem, že dokud není celý v luftu, tak je na háku jako neřízená střela a tak samo třeba jeden z Aspidelapsů, druhý je víc v klidu (ale ty Solidus chovat nechce = opět jen příklad) tak se na to hned vykašlu a nebudu ani nic zkoušet...
Ostatně ta manipulace by mě docela zajímala v 30cm vysokém terárku s například 50cm rychlejším viperidem. Neříkám že to nejde, to vůbec ne, jen bych to rád viděl/zkusil, netroufl bych si hada vyndat přes rantl ven, pokud bych neměl jistotu jeho pozice na háku, což prostě pokud není v luftě, tak nemám... Ale kapacity zde už potvrdili, že to jde, o čemž nepochybuji, chce to asi cvik.

No Radárku,zrovna ty můžeš někomu radit,že má zapracovat....Není to tak dávno,co jsi se pochlubil,že tvé první zvíře byl jedák?!Jak dlouho jsi na sobě pracoval??Mě před deseti kousl alborábris-miminko-a to jsem měl víc jak deset praxe...Tam jsem pochopil,že pokud se chci dožít důchodu,tak jedy nééé....Myslím si a věřím,že ti je praxe celkem nanic,nebo pokousaní lidi jako Aury,Danio,Honza Lehký a další byli lidi bez praxe s chovem??Každý by si hlavně měl uvědomit,že ta možnost kousnutí je tady vždy,a můžu dělat jedy sto let...Bud mám tu náturu riskovat vlastní život,a nebo na ně kašlu jako já...Pokud se někdo rozhodne,tak mu to stejně nikdo nerozmluví....

To teda muzu Strastavku.. ;-) Muj prvni had byl jedak, ale nikde jsem nepolozil zadny dotaz jak zacit s jedaky, nastudoval jsem si podminky, prichystal terarko a nasel si hada v inzerci pod latinskym nazvem. Had zije do dnes a ja nahodou taky. Je tomu sest let, tak uz myslim muzu neco rict.. Samozrejme ze proti jinym chovatelum jsem zacatecnik a nestydim se za to. Kouslej jsem byl, malem jsem kejchnul, ale porad mi to za to stoji. Ale kdyz nekdo chce zacit s jedaky, tak si to predstavuju, ze je treba mit fistrona, ja ho mam..

Jo studoval jsem Atherisky na netu a ptal se primo chovatelu 3/4 roku, pak jsem do toho sel.

Hehe, je to tu zábavné :) Nejvíc tím, že kdybych odpověděl opačně, tak bych to chytil hned za to, jak můžu někomu, kdo má tento přístup, tak laxně poradit, že do toho má jít :-D ano, po netu je každý velký a když Ti to tak vadí, tak je tu myslím 100 větších borců, kteří by si toto zasloužili poslouchat a ne já. To naopak já často píšu, že naživo by se ten rozhovor takto neubíral.

Já jsem tu měl dost konkrétní a dost specifickej dotaz a myslím, že se rozvinula vcelku zajímavá diskuze, která k něčemu byla. Zajímal mě názor další chovatelů. To je rozdíl, oprati tomu, že někoho zajímá názor, jestli má začít chovat chřestýška zakrslého po dvou letech studia co to dá.

A aby teda Tvá slova, Afričane, měla váhu, buď tak laskav, ukaž mi příspěvěk, ve kterém jakkoliv spojuji, že chci chovat C.cerastes v 60cm vysokém terárku. Ono nemůžeš půlku příspěvku napsat očividnou lež a čekat, že druhá půla bude brána vážně, byť to byla 100x pravda. Pro úplnost jen uvedu, že ač Tě neznám, tak se mi Tvé rady zdají býti jindy relevantní a velmi přínosné

Nicméně si nadále stojím za tím, že pokud chci radu v takto specifické oblasti a mám na to jen dva řádky, tak si dám pozor na to, kam to píšu, jak to píšu, co píšu, protože už to prozrazuje mnohé o tom "jak budu chovat". Nemyslím, že jsem napsal něco špatného nebo dokonce vulgárního.

PS: když si to tak teď čtu, tak si říkám, že nejvíc 2metry 100kg jsi po netu Ty :-) ale neber to zle, vždyť je to sranda ;-)

solidus: zle to neberu, něco na tom je. Trochu jsem se nechal unést a 2 metrový stokilový jsem trochu byl (ty ale na chudáka Kyselu taky).
Pravda, o Cerastesce si nic neříkal. Každopádně bych to tak udělal i u jiných druhů.

Zrovna chřestýšci zakrslí (a just nebudu psát Sistrurus, když pro ně máme tak krásný český název) nejsou příliš nároční a tak jediný rozdíl v chovu oproti korálovce je rozdílný vzhled, chování a toxicita. :-) Každý na to může mít svůj názor, dle legislativy může jedovaté hady chovat každý svéprávný 18+, který splní podmínky chovu. Zkušenosti s nejedovatými jsou určitě velmi vhodný bonus - ale pokud je člověk inteligentní a zodpovědný, nemusí to být problém. Ale ruku na srdce, já osobně jsem rád, že jsem začal s nejedovatci, neboť mi například několikrát utekli z terárií a já je pak naháněl po celém domě. Rozkrmování mláďat se také lépe dělá s bezpečnou praxí.

Musím Ti odpověď víceméně stejně - něco na tom je ;)

Možná to moc prožívám. Jen bych nerad, aby frajer skončil na JIPce a my ve finále pod drobnohledem EU, když to přeženu. Na druhou stranu jsem to byl já, kdo nedávno v tématu rozvířil diskuzi, že kolikrát se tu odpovídá hnusně a lidi se pak nebudou ptát a pro zvířata to dopadne hůř. Ale tady by to mohlo dopadnout hůř pro něj :-)

PS: jedeš na Exotiku? že bychom si na znamení smíru potřásli pravicemi :-D

No psal ze studuje dva roky.. Jde mi o to co pise Cejna. Lidi by meli byt samostatnejsi vedet co chcou a na co maji. Nejsem vestec, abych videl nekomu do hlavy, jestli se na to cejti nebo ne. Za me to taky nikdo neudelal. V dobe kdy zacinal Viper, GG, Auri, animals, nebyli zadny internety, pomucky zkratka vse septanda, par dnes jiz prekonanych publikac s zvladli to. Dnes j vse mnohem nednodussi, vi se mnohem vic co dokazou jedy chovancu, takze je I dost materialu si rozmyslet, jestli to az to stoji a mam na to "koule".. Terarista se vzdelava celej zivot o svem konicku a je to i muj pripad. Zas tolik jsem toho jeste nedokazal. Neco mi vyslo, neco ne a porad je co zlepsovat, o tom zadna. Chci jen, aby lidi pouzivali hlavu a nenechali se neustale polopaticky vodit za rucicku. Kdyby to tak bylo, budem mit vsichni mnohem min statosti..

Přesně jak tady píšete. Připomíná mi to jeden server věnovaný motorkám. Tam chodí zase každý týden minimálně jeden mudla co se ptá jestli je dobrý si koupit hned na začátek Yamahu r1? A tady se dostáváme k jádru věci a k tomu co píšete. Nikdo není věštec a když dotyčného neznáme, težko budem posuzovat jak to má v hlavě v pořádku. Potom zafunguje Darwinova evoluční teorie a vytřídí se zrno od plev. Takhle to funguje od jakživa. Takže jestli si myslí, že na to má ať si koupí co se mu líbí- klidně Bitis gabonica nebo Yamahu R1. Ovšem je určitě lepší se nechat "vyškolit" něčím jednodušším na chov a méně nebezpečným, nebo když se vrátím k těm motorkám - něčím slabším a lépe ovladatelným. Nepopírám, že existují i vyjímky...

No me prave kamarade zacinaji docela srat i s tema motorkama... Asi je nezakazou, ale mavajic v rucickach nejakymi statistikami, maji napinky napr. vsechny navlect do reflexvest, porad zprisnovat získání papiru atd. atd. atd. Takze je tam podobny princip, akorat v te jedarine jsme holt dal (nebo spis bliz zajmum byrokratickych zmrdu...) Zkratka, kvuli par blbcum, to zase odskacou vsichni, jak je dobrym zvykem:-/

Zrovna motorky mi přijdou, musím říct, jako velice vhodný příměr. A také musím říct, že by se mi líbilo žít ve světě - a motorkářský takový do určité míry je - kdy se oddělí zrno od plev tak nějak samo. U jedáků se bohužel bojím trochu toho, že motorkář zabije nejspíše jen sebe, zato jedař sebe, had na útěku ohrozí další (známe populismus - i kdyby se had nedostal z haďárny) a na jedaře se pak mrkne EU a chov zakáže. Což by mohlo časem nastat.

Mnozí tu R1 dají a mnohým pomůže, že jim bylo vysvětleno, ať to nedělají ...

U jedáků se bohužel bojím trochu toho, že motorkář zabije nejspíše jen sebe, zato jedař sebe, had na útěku ohrozí další (známe populismus - i kdyby se had nedostal z haďárny)

Noo, tam bych řekla že je to spíš přesně obráceně- kolikrát se stalo, že někoho nabral had, utekl a schytal to kromě něho ještě někdo další? Já o žádném takovém případu nevím. Zato kolikrát se stalo, že se vysekal motorkář a odnesli to i další lidé? Těch případů je X, obdobně jako když někdo naboural v autě a zabil nebo zranil hromadu dalších lidí. To s těmi auty píšu záměrně, není to žádný útok vůči motorkářům. Jenže když člověk jezdí po komunikacích (a je uplně jedno na čem nebo v čem), tak to riziko zranění nebo zabití dalších lidí, co se tam pohybují také je nesrovnatelně vyšší, než když má doma někdo nebezpečné zvíře a to potenciální ohrožení se týká takřka vyjímečně jeho. Páč ono i těch případů, kdy nebezpečné zvíře zranilo člena rodiny chovatele je naprosté minimum a není to potřeba démonizovat.

Spíše než o výška jde především o výšku otevírání, kde se mi 30cm (výška otevírání) pro malé terestrické druhy (jako je třeba vámi zmiňované Cerastes cerastes) zdá být naprosto dostačující. Pokud má někdo více prostoru, vyšší výškou rozhodně nic nezkazí - ale vzhledem k tomu, že toho mám doma víc, bylo by v mém případě 50cm velkým plýtváním prostorem.

Přesně to je moje dilema - jsem omezen prostorem. Takže hledám vhodný kompromis. Jak jsem psal, mám doma momentálně terária (tedy hlavně ta, snažím se unifikovat) 50x50x40, 65x50x40, 100x50x50 (poslední vždy výška) a do těch nových nižších bych přesunul ty menší druhy, tzn. Vipery, Cerastesky, malé chřestýše, apod. a ty vyšší mi samozřejmě zůstanou a ty bych využíval na chov těch větších zvířat.

Včera jsem si zkoušel manipulaci jako kdyby terárka byla nižší a u většiny druhů jsem prostě problém neměl. Může to být občas zdlouhavější, když se hned nepovede hada zvednout tak, aby neměl oporu na zemi (hlavně ty Cerastesky, ty tečou přes hák :-D), ale nějak omezující problém jsem neměl.

Výšku otevírání - volím spodní sokl cca 8cm, ale myslím, že může být i nižší.

Taky nějak nechápu čím a proč ,potřebujete v terárku uhýbat nahoru.
To dovnitř strkáte pracky s jojem ,když je tam nasranej had?

Je to samozřejmě každýho věc ,ale nějak so nedovedu představit ,na co mi bude např. u sistruráků půl metru vysoký terárko.

Mám misky v rohu těstě za šoupačkama ,aby šli bez problémů dolejt ,případně vyndat peanem.
Na hovna prodlouženou lopatku a dlouhý pinzety. A když jednou za čas bouchne žárovka ,tak hold hada vyndám ,vyměním žárovku a dám ho zpátky ,operace max. na dvě minuty.

Pokud vim ,Solidus se baví o viperkách ,cerasteskách ,malejch chřestýších ,možná ňáký ploskolebci ,menší bitisky atd.
Ne o kobrách ,durissácích a tajpanech ,kde není samozřejmě o čem polemizovat.

přesně tak...jak to tak tady čtu, tak tohle mi přijde jako 1 z nemnoha reálných příspěvků. Co se týče výšky ubikací pro terestrické druhy, tak jsem je měla i v nižších ubikacích (vč. třeba větších druhů Crotalů jako jsou ti durissáci, nebo arietány atd) než je těch 30cm a úplná pohoda, uhýbat někam směrem nahoru před hadem - proč, proboha? Je to jenom o rozumném zařízení té ubikace, aby vyhovovala jak zvířeti, tak i chovateli z hlediska bezpečnosti. Ale ta bezpečnost není o výšce ubikace. Miska se dá vyndat peánem, nebo když už tam pro ni člověk musí nutně šmátrat, tak se dá na místo co nejdál od místa, kde se zvíře běžně zdržuje, aby nebyla "na dostřel", popř. se zvíře odstíní třeba štítem z plastu, aby prostě nemohlo střelit. Trus se dá vyndat lopatkou a jinak do té ubikace v podstatě není třeba zasahovat a pokud ano, tak hada není problém přehodit na chvíli do manipulačního plasťáku. je to všechno jenom o tom, jak si co člověk promyslí a zařídí.

Co se týče výšky ubikací, tak tam jsem měla jediný problém u plasťáků s přístupem shora, kdy prostě někteří nerváci nebo ostřejší povahy po odklopení víka z nízkého třeba 15-20cm boxu vyletěli horem ven (s oblibou to dělali třeba hladoví durissáci), ale to v terárcích moc nehrozí. Pokud si člověk zařídí dvířka tak, aby mohl vhodně regulovat otevření. A co se týče výšky spodního rantlu, tak tam lze šoupačky vyřešit tak, že kolejničky nesedí na tom spodním rantlu, ale před ním. je to o dost praktičtější.

To že jde dělat i velké jedáky v nízkých terárkách se přít nebudu a mám i odzkoušeno. Jen se mi prostě lépe dělá v teráriích o větší výšce.
Uhýbání vzhůru můžeme probrat jinde. Každopádně se může stát,že člověk ocení víc místa a nevysklí si miskou terárko.
Hlavně to neberte tak že permanentně hrabu do terárek rukou a pod. at se zase nerozjede debata jak k volbě prezidenta.