Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno UVB záření!

Dobrý den,
chtěla jsem se jen zeptat, jestli UVB záření projde plstem. Slyšela jsem, že neprojde sklem, ale o plastu ani zmínka. Mám totiž mladé phelsumy a mám je odděleně v plastových krabičkách s propíchanými plastovými víky. Myslíte, že když nad krabičky dám UVB zářivku, dosáhne záření na phelsumy? Výška krabiček je cca 15cm (poznámka: mláďata mají do 3 měsíců, tudíž jsou to ještě 4centimetrová mimina :-)) Děkuji moc za vaše odpovědi :-)

i plexy filtruje většinu UVB záření

Plexi záleží na tom jak které a u plastů totéž. Třeba takové ty plastové hranaté krabičky myslím že 15x15x15cm atd ho propouští v dostatečné míře. Odchovávám v nich běžně malá mláďata a problém s nedostatkem UV nemají.

Jinak běžné sklo nepropouští UV proto, protože v něm je přirozeně obsažené železo, které působí jako filtr. To v běžných plastech není, pokud vysloveně nemají povrchovou úpravu nepropouštějící UV (třeba některé to plexi).

Opravdu je to zelezem? Co vim tak zelezo dost vyrazne barvi sklo do zelena - pri vyrobe je snaha aby ho tam bylo pokud mozno cim mene. Spis bych veril v sodik, draslik, vapnik (coby oxidy). To jsou prvky ktere sklo nezbarvuji, a bezne se do skla pridavaji kvuli lepsi zpracovatelnosti v nemalem mnozstvi. Je mozne ze u tabuloveho skla nejaky zlomek promile zeleza byt muze - pri te vrstve v radu par mm to neni zas takova hruza - v silnejsi vrstve byva do zelena, ale stejne myslim ze za to budou moct spis jine kovy. Nebo se pletu? (cisty SiO2 UV propousti bez problemu, to je jasne)

- jen technicka odbocka, zajimalo by me jak to vlastne je, relevantni data jsem nedohledal. :-)

To Fe se tam nepřidává, je přirozenou součástí suroviny. Cer barví šedě a přidává se právě jako odbarvovadlo kvůli tomu železu, které je přirozeně obsažené v písku, ze kterého se vyrábí sklo. To, že v tom skle je železo se snadno přesvědčíte, když se kouknete na tu tabuli z boku, silnější sklo je proto z boku zelené. Jinak u běžných tabulovin atd se cer ani nedává, páč je poměrně drahý, používá se spíš u optických skel atd. U běžných tabulovin se používá myslim že levnější antimon, ale to už si nejsem jistá, ze školy už je to dost dlouho. Jinak to odbarvování skla funguje na tom principu, že různé prvky sklo nějakým způsobem zabarvují. Dvojmocné Fe ho zabarvuje zeleně a když se přidá prvek, který zabarvuje šedě, tak to ty barvy vzájemně vyruší, takže se sklo pak jeví ve slabší vrstvě jako bezbarvé, zjednodušeně řečeno. K a Na (nebo taky Pb atd) nebarví, ale používají se jako taviva kvůli úspoře energie, protože snižují tavnou teplotu.

jinak ano, u flašek na nápoje atd se železo vysloveně přidává, právě jako filtr a nepřidávají se tam odbarvovadla.

Nevim, jak ty tvoje "krabičky" vypadaj... Ale pokud si seš jistá, že jsou pro ty felzumy dostatečně velký a vhodně zařízený, tak odřízni z víka plast a nahraď ho muším pletivem. Pak UVB projde.
Ale před tim bych zvážila, jeslti by si nezasloužily nějaký terárko...

Ano, také jsem nad tím uvažovala. Ale není zbytečné kupovat 2 malá terárka a za 3 měsíce zase 1 velké? Myslím, že ty krabičky jsou pro ně zatím akorát :-) A až povyrostou možná bych i uvažovala o nějakých těch terárkách :-)Jinak myslím, že by i pletivem s nejmenšími oky bez problémů prolezly. A kdyby náhodou, jak bych poznala, že mají nedostatek UVB? (dávám 3x týdně vitamíny: Roboran + prášek ze sépiové kosti + Plastin)