Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Mamba zelená

Dobrý den přátelé, kolegové a rádci,

věnuji se chovu hadů již více než 15 let. Od užovky červené, krajty královské a krajty zelené až po zmiji ruzkatou a rohatou. Nicméně už deset let touzim po mambe zelene. Přečetl jsem snad všechny dostupné knížky (v češtině i angličtině), desítky článků a diskuzí, viděl stovky, ne-li tisicie videí, navštívil většinu dostupných míst, kde se nachází a troufam si říct, že jsem připraveny. Avšak rad bych znal Váš názor, popř. zkušenosti, neboť me přímé zkušenosti s "jedaky" jsou omezeny pouze na výše uvedeny rod Vipera (hady kamarádů, které občas hlidam nepocitam).

Děkuji předem za Vaše názory, rady, zkušenosti a kritiku.

Jak píše Radar, mamby jsou super hadi. Já mám angusticepsku zatím jen dva měsíce, takže jsem ještě zelenáč, ale nějáké zkušenosti už jsem nasbírat stihl. Ideální je mambu pořídit od mláděte aby zkušenosti rostly s tím jak poroste mamba. Já jsem vlastně pořídil mambáka po roce a půl s albolábrem a půl roce s cowlesákama. Jediným problémem je, že jsem zatím musel prcka dvakrát dosvlékavat, ale mláďata prý se svlekem problémy mívají. Takže jestli se cítíš, tak hurá do toho :-D

Řekl bych, že se cítím. Troufam si i tvrdit, že jako pilot mám smysl pro zodpovědnost. Ale samozřejmě pořád vše zvažuji ze všech stran. Bydlim sám a pro hady mám samostatnou místnost, takže některá rizika jsou eliminována. Už rok mám připravené speciálně upravené terárium.:-) Každopádně mám pořád velký respekt a to nejen k mambam, ale například i ke svým viridiskam. I když mám štěstí na mimořádně krotke kousky. Mám v povědomí některé prodejce v zahraničí, ale máte nějaký typ na prodej mláďat od člověka, který to nemá jen jako byznys?

Osobně mám z Elapidae pouze ročního samce monoklovky (lubricuse ani nepočítám) a protože jsem k tomu chtěl přistoupit ještě o fous zodpovědněji než k Viperidae, hned jsem řešil budky. Ten můj samec je teda takovej krotkej a má svůj oblíbený úkryt, takže budku znovu dostane až do adult terárka. Chtěl jsem tím říct, že pokud člověk udrží vášně na uzdě a "pojede" mamby jen a pouze přes budky, tak se do kontaktu s tím zvířetem vůbec nedostane a ve finále je to bezpečnější, než měnit misku u Viper a říkat si - ta je daleko, ta nekousne.

Je to můj získaný pocit a dojem, ne má ověřená zkušenost!

V nabídce něco má Bergi (zde na poradně). Asi to není jeho odchov, ale můžeš se spolehnout, že ta zvířata budou ok.

PS: taky si pohrávám s myšlenkou jednoho kousku jako takové expoziční tera a Bergi má na prodej myslím jen po páru. Kdybys měl stejnou vizi, tak se třeba dohodnem a pár si rozdělíme :)

tak se do kontaktu s tím zvířetem vůbec nedostane

Toto bych řekl úplně neplatí. Jak psal Dan, je třeba počítat s možným problémem svleku u juvenila, které se, kór u zelených, docela vyskytují. No a pořídit si subadulta je zase nerozum vzhledem ke zkušenostem a nemožnosti "růstu" ze zvířetem. Někdy jde pomoct se svlekem jen pinzetou, ale ne vždy, taže je třeba tak nějak reálně počítat s tím, že budu muset fixovat. Což je taky jeden z důvodů proč v dohledné době s mambou zatím já osobně nepočítám :-D

EDIT: Samozřejmě, že běžná údržba je v podstatě v mnoha věcech jednodušší, pokud máš budky a mamby je využívají, je bez debaty,

Bezkontaktni chov je takova "idylka", ale stejne je potreba sem tam naka manipulace, tomu se clovek nevyhne. S mambama je dobry si to nekdy, po case "zkusit", pac to jednou stejne prijde a chce to mit trochu v ruce. Pokud mozno co nejmin nasilne, pak zustanou celkem v klidu. Na manipulaci je dobry mit nakou trubku, at plastovou pruhlednou, ci aspon tu z kuchynskych uterek. Pak je to snazsi. Naopak kleste se mi moc nelibi, mam je a na tohle po jednom skoro uziti uz ne. Vyjimka by byla, extremne nasrana mamba, ale to se zas tak casto nestava, ale hodi se je mit aspon nekde opreny.

Koukam Rokere, ze to bude pro Tebe do budoucna stejne "must have", co ? :-D

Sak v pohode, psal jsem to hlavne aby se budouci "mambar" neco dozvedel. ;-) Denni rutina, se po nakem case a osahani, da delat v pohode i kdyz mamby nejsou za dvirkama. Pokud mas teda rozumne reseny terarium a vis stopro kde mamby jsou a co zrovna delaj. Neberte to jako navod, jen ma osobni zkusenost. Kvuli vymene vody a sebrani exkrementu je v boude nezaviram. Kdybych mel vyhrev uvnitr, to uz je prace na trosku dyl a vic na tvrdo, nez vymena misky, ci roseni to bych je uz zavrel. Ale halogen mam polozen na vetraci "kovove" mrizce a funguje to super.

Tak já se ještě ani zatím nedohrabala k té berusce. Ale jedáci mě strašně fascinují, ale asi zůstanu u očumování cizích terárií. Akorát mě mrzí, že nikdy nevidím tu manipulaci s nimi, protože se nikomu nechce to ukazovat :-D Až budu mít cestu ku Praze, tak se ohlásím. :-D

Uz jsem te zval, ale holt to nebylo pri ceste.. :-) Manipulace bych ukazal, krom zrovna mamb. Na to se potrebuju soustredit a neni dobre predvadet tretim osobam. To jiste pochopis. :-) Naka squama, boomslang, neni problem. Ale tohle radsi ne. Jinak se treba jednou das touto cestou, za naky cas..

To je relativni, kdyby splucestujici v MHD vedeli co je v ty bedne co maj u nohou.. :-D Dovezl, z meho pohledu bezpecne. Fotky nejdriv mozna naky v nedeli. Jsem v praci. Zvirata ziji, akorat jednu jamesonku budem muset svliknout, ted se "odmaci", to je slabsi zvire ale snad to da holcina. Pila jak o zivot. Ale jsou miloucky a ani po tom vsem co maji za sebou nejsou agresivni. Holt mamba neni zmije. :-)

Však taky většina uštknutí vznikne při běžné údržbě terárka, jako je vyndavání bobku nebo výměna misky :-D
No je pravda, že historky o hadech, co se vzpříčili v teráriu, až prasklo a o nebezpečných uprchlících ve stoupačkách, co ohrožují nic netušící sousedy, zní pro laickou veřejnost o něco akčněji :-D

Fotku pak nakou dam, terarek teda. Ted nic po ruce nemam. Uzaviratelnou boudu mam u adult paru D.viridis, spi tam ale nak moc ji nepouzivam. Jen pri vetsich "operacich".. Vsechny mamby co mam, jsou z importu a agresivitu jsem nezaregistroval ani v jednom pripade. Vzdy se nekam radsi zdekuji. Vcera jsme dosvlikavali holku co mi prisla v patek, D. jamesoni jamesoni a po odchyceni byla trpeliva nejmene 5+ minut a az pak zacla "piskat" a az po dalsich par minutach uz se zacla snazit otvirat papulu a uz by kousla. Na to ze nekdy ve stredu priletela, byla prepraprovana, prohlizena, zas prevazena a pak 24h byla na rucniku ve vode, pak zas odchycena a dosvlikavana, je to neskutecny vykon, co mamba dokaze dlouho snaset, "beztrestne". Jamesonky mam par dni, ale mohu uz ted rict, ze nejsou o nic horsi nez D. viridis, i kdyz se o jamesonkach pise, ze jsou nejvic nervni. Viridisky jsou tez neuveritelne klidna zvirata. Jsou to opravdu ingeligentni hadi. Anzto bych nechtel neco zlehcovat, tak kousanec je posledni o co ma mamba zajem ucinit svemu chovateli, na ktereho si dokaze zvyknout. Je fakt, ze u zmije je riziko mnohem vetsi. Uskali u mamb je manipulace, pac jsou sakra dlouhe a zmiji prendat hakem je jednodussi. Kdyz se k mambe pouzije adekvatni nacini, plastova trubka, clovek umi s hakem, tak se to da celkem dobre, ale je to uz pro zkusenejsi, proto pred zacatkem doporucuju nake rychle stromaky, s denni aktivitou pro trochu cviku. Mamby jsou uzasna stvoreni.. :-)

Je pravda, že ze stromových hadů mám zkušenosti pouze s Morelia viridis. Ale ač mám poměrně krotké kousky, tak jsem od nich za těch 8 let vycvičený dost.

Jedáky jsem zvažoval dlouho. Když jsem přivezl svou první Vipera ammodytes, měl jsem podobné pocity jako při mém prvním sólo letu. Člověk ví, že to dá, ale ten pocit respektu, eufórie a zodpovědnosti je nepopsatelný. :-)

Pro D. viridis určitě zvolím terárium s budkou. Veškeré vybavení na manipulaci mám. Nastudováno mám myslím dost, takže teď už se jen poohlédnu po mém prvním kousku. :-)

Kdyz se citis tak proc ne.. :-) Jako pilot byt odpovedny musis, to je jasny, No vida, jsem myslel ze chces angusticepsku, pac tu mam prirazenou jako Mambu zelenou. To jsou ty cesky nazvy. :-D
Ten pocit znam, kdyz jsem doma dosvlikaval kolem 2m viridu, tak jsem se taky citil zvlastne. Ale fajn.
Tak drzim palce, viridy se sehnat celkem daji. Hamm a pod. Se zradlem obvykle mamby problem nemivaji..

Nic se neděje :-)
Angusticepsky jsem nikdy nemel, ale ze by byli nejmírnější si nemyslim, to si myslim zas o viridiskach. Ale ono se to neda pausalizovat, vsechny zvirata jsou osobnosti, takže těžko rict. Hlavne si velmi rychle dokážou zvyknout a i vznětlivejsi zvire muže byt velmi mírne. To bych vůbec neresil. Jamesonky mají byt nervni a nejsou..

Dík :-) Doporucuju, jsou to úžasná zvirata. Mas i dobre chovance na trening,takže fajn. Dnes se mi už nazrala samice, od který jsem čekal po tom vsem, ze ji to dele potrvá. Kdyz to ještě vytravi, tak to bude ok. :-)
Co se tyče P. olfersii a i těch druhejch, tak odchovy mívá Maarten z Rare reptiles, Holandsko a jezdi na Hamm. Tak zkus jeho. Velmi solidní člověk a bral jsem od nej jednou boomslangy, takže mám přímou zkušenost. ;-)

Radárku, opakovaně tu píšeš, že Philodryasky jsou vhodné pro začátek. Mám 1,1 baroňáků a jsou teda poplašení (podle mě vůbec nepřemýšlejí kam, ale hlavně někam :-D), ale vůbec nevím, co bych si na nich "vzal" pro začátek s mambami. Jako je myšlena manipulace? To bych radši cpal chobotnici do síťovky, to je fakt :-D

Prave proto.. :-D Me toho moc nedali, pac jsem mel klasicky balkonaky :-D Samice teda jo, ze zacatku a rozhodne se naucis rychle ruckovat a o to jde.. ;-) Samo ze hak ani treba vetsinou neni, ale kdyz ho pouzijes, tak uz to škola je. Ja je mel, pak jsem sel na boomy a posleze uz na viridy. A bylo to dobre.. :-)

Tak ten můj pár baronek je klidný, teda jak se to vezme. Přes den jspu venku a hned jak se někdo hýbe před terárkem okamžitě zjišťují oč se jedná a jestli to náhodou není k jídlu. Zato ale jak na ně máknu rukou nebo hákem, tak to už zdrhaj a je pravda že na háku moc nedrží teda. Jak se ale vytáhnou tak se po chvilce sklidní, ne že bych je nějal často bral do ruk, to ne. Na olferssky už ale rukou nepůjdu. :)

Kdyby jste někdo náhodou věděli o mláďatech P. Olfersii nebo mattogrossensis, tak bych měl zájem.

Pokud máš jen baronky, tak nepropadej falešnému pocitu, že Tebou napsané druhy jsou stejně pohodové. Měli jsme je asi 4 roky zpátky a byla to nervní, vzteklá zvířata, co pro kousanec rozhodně nešla daleko. A blbě žrala, hlodavce vůbec, jenom ještěry a to ještě ne všechna zvířata (měli jsme jich celkem asi 14) ;-) To už jsou pohodovější ty mamby, ty aspoň vesměs žerou a navíc hlodavce :-)

Jinak Maarten mláďata olfersek mívá a ani je neprodává nijak draho, ale neni sranda je udržet ani ty odchovová mláďata, s baronkama to je prostě nesrovnatelné.

No tak doufám že to s něma bude ok, řikam viděl jsem fotky a i videa jak žraly holata, tak snad to vyjde a když ne tak smula no, každopadně jsou luxusní a mám radši akční zvířata, lepší jak gumová guttka. :-D
A je rozdíl s*át se se 14 jedincema a nebo s dvouma. To je jasne že je to celkem na obtíž.

tak my jich samože neměli 14 celou dobu, nechali jsme si pár žeroucích do chovu a zbytek se prodal. Ale sranda s nima nebyla, ani s těma co jsme si nechali jako fungující a časem z toho důvodu stejně šli pryč.

Co se týče fotek a videí jak žerou holata, tak pokud to tak někomu fungovalo, mohl být rád...ale je potřeba počítat s tím, že to tak být rozhodně nemusí.

Angusticepskáka mám chvilku, ale zatím jsem nezaznamenal žádnou známku agrese... Spíš se hodně leká a pak lítá po terárku jak šílenej. Budku nemám a ani jsem nezaznamenal potřebu ji zařizovat, zatím přendavám buď do boxu nebo do jiného terária. Později možná budku pořídím, ale ještě nebylo třeba nad tím uvažovat :-D Foto terárka přidám večer.

Sorry, na fotku jsem zapomel. Ted jsem opet v praci, snad si zitra vzpomenu.. :-D Mam par v 110v x 100d x 70h a jde to, ale rekl bych ze by adulti snesli o fous vetsi. Da se to, i kdyz uz je mam celkem nuklearni. :-) Klidne jdi do paru, at je pak nemusis shanet. Vychazi spolu velmi dobre a i spolu casto lehavaji, i kdyz by nemuseli. Fajn zvirata. Jinak jamesonky jsou taky uplne v klidu, uz zral I samec a holka potreti, ta bude taky pak velika asi :-)

Zdravím všechny dlouho jsem zde nebyl :-) a ani nějak chodit nebudu z dávno zmíněných důvodů. Kdyžtak jsem na mejlu martin.bergi@seznam.cz nebo i na fb mě pod nickem Bergi najdete. Pro zadavatele se vyjádřím takto ono zase těch mamb z odchovu moc není, spíše vyjímka. Ony jsou to klidný zvířata do jistý doby, všechno se dá když je prostor a neustálá ostražitost. Budky jsou fakt celkem základ i když do nich až zas tak moc nechcou tak se tam daj vyčíhnout a zavřít když je třeba údržba. Jinak jsou to hafo nenažraná zvířata takže v prvním týdnu po krmení je to v klidu a dá se manipulovat v terárku pak už ne, jdou po mně jako slepice po flusu hned jak otevřu. Takže tak ani ne z důvodu že by tě chtěli nějak napadnout jen maj prostě hlad a než si uvědomí že jsi to ty tak jim to někdy trvá a jak jsou rychlý a celkem nejdou slyšet, tak za chvíli je máš před ksichtem. Jinak mám na prodej pár pravých angusticepsek z JAR ne intermediusky z Tanzánie, ty jsou o dost větší, ale to je na delší řeč asi. Kdyby měl dotyčný zájem, tak rád poradím. Na prodej jsou, dávám je pryč z důvodu toho že kompletně rozpouštím chov a migruju do lepších končin. Takže tak :-)

hele jako jestli si myslíš že fakt na ně máš, tak ti je propůjčím na neurčito než se vrátím ze zahraničí na deponaci nebo někomu jinýmu kdo má na to koule :-) takže kdo by měl zájem, tak se mi klidně ozvěte nějak to dohoukáme, kdybych nikam nejel tak je určitě z ruky nedávám...

Mám ji z Německa, import Ghana. Zejtra ji blejsknu.:-) Vypadá dobře a zatím žádné známky agresivity. Dokonce je v budce, z čehož jsem měl docela strach, že tam nepoleze... Na iFauna má někdo taky nabídku na D. jamesoni kaimosae z Ghany, nick worldanimaltradingcompany, nějaké zkušenosti? Že bych doparoval... :-D

Hmm Ghana, tak to zas muze bejt vsechno jinak.. Urcite blejskni, zajima me to.. ;-) Me do budek, korku vzdy lezli vsechny mamby. :-) Agresivni nebyvaji, vetsinou jen zplostuji krk a to obvykle staci na respekt. Po case uz ani to nedelaj, jsou to pohodova zvirata. Pokud nejsou problemy. Je to jen ma domenka, ale problemy se mi u jamesonek vyskytli behem prvnich ctrnacti dnu. Predtim vypadali bezvadne a zrali a zdalo se, ze to bude v klidku. Vsimej si zejmena hlavy, kdyz zacne natykat a mit ji nedovrenou, je to prusvih, obvykle koncici smrti. Samce mam po smrti, holku drzim na zivu na CCL a vitaminu C, nezhorsuje se to, ale ani nezlepsuje. Obe byli mlada zvirata, trosku vetsi juvenilove. Zda se, ze ty problemy souvisi z importem-dehydratace dlohodobejsiho charakteru, na ktery jsou holt vlhkomilne jamesonky citlive. Proto jsem si ted vzal adultni zvire, ktere bylo v opravdu bezvadne kondici, tak verim ze mam sanci. Uz si vzala jednu mysku a zacina vylezat z budky, ale v sobotu to bude teprve tyden, takze juchat budu nejdrive po mesici. Tak drzim palce, at to da a pis prubezne nake informace, at se k necemu dobereme a bude jich v chovech pak na zivu vic. :-) Toho importera klidne zkus, ale plati cim drive zvire vezmes, tim ma vetsi sanci.. ;-)