Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lygodactylus williamsi, Pralesnička azurová a Listovnice červenooká

Dobrý den,
mám terárium velká asi 100x50x50 a chci v něm chovat tří živočichy: Lygodactylus williamsi, Pralesnička azurová (Dendrobates azureus) a Listovnice červenooká (Agalychnis callidryas). Když jsem si procházel toto fórum, uvědomil jsem si, že si budu muset asi v něčem nechat poradit od trochu zkušenějších teraristů. Mám pár otázek na které bych rád dostal odpověď. :D
1.) Jak to vymyslet se světlem a UVB zářením?
2.) Jak správně vytopit terárium?
3.) Dokáží tato zvířata spolu žít?
Jestli vás napadlo ještě něco důležitého co mě tu schází, napište to. Budu jen rád.

Také vám napíši co už jsem se dověděl o těch otázkách, abyste nepsali to už vím, nebo aby jste mě vyvedli z omylu. :D
1.) Nad teráriem chci mít obyčejnou lineární zářivku a to hlavně kvůli rostlinám. Vím, že žábám a rostlinám moc UVB nesvědčí, ale zato pro Lygodactyla je velmi důležité.
2.) O tom už jsem přemýšlel dost dlouho a tak se vzdávám. Nejdříve jsem se rozhodl pro topný kabel, ale ten moc vysouší substrát. Pak jsem se rozhodl pro topnou žárovku, ale ta je nebezpečná pro žabky. :(
3.) Nevidím v tom problém, ale zkušenosti nemám.

Moc vám všem předem děkuji za každou radu. :)

PH: Proboha, to snad ne ::) Výbojku k azureuskám??? Jen to ne... Azurky mám s anolisama v teráriu, co má na výšku metr a půl, nahoře jsou čtyři trubice a teplota je v pořádku. Pralesničky UV moc nemusí a když můžou, schovávají se před ním. Ono v pralese v podrostu pod stromy ho moc nepotkají a ve velké míře jim může i uškodit...takže proboha žádnou výbojku...

Jinak kombinace azureusky a lygodactilové mi přijde OK, ale vynechala bych ty listovnice...

Ta výbojka mě hodně pobavila :-D. Jak píše Réza, nahoru lineární zářivky, ideálně několik, aby to jednak pořádně osvítilo terárko a dařilo se kytkám, jednak aby to trošku zatopilo a teploty bych se nebál, pokud to nebude někde v extra chladné místnosti. Pokud tam dáš nějaký obyč lienárky, který mají dosvit UV tak 20 cm, nemuselo by to žabkám vadit a williamsky si k tomu dolezou, když tam budou mít místo. Jinak kombinace pralesniček s lygoušema je docela vyzkoušená a dost lidí je takhle má, ta listovnice asi ne, ale těch pralesniček bych se nebál.

Ony ty žáby nejsou zas tak blbý...když jim bude kosa, tak si teplejší místo najdou. Azureusky mi "bydlej" hlavně u dna a nahoru moc nelezou. Mám tam s nima kromě anolisů ale i skupinku Adelphobates galactonotus a ty zase naopak nikdy neslézají na dno a bydlej úplně nahoře v nejvyšším patře mezi broméliema. Zkrátka pokud mají možnost teplejšího a chladnějšího místa, vždycky si ten danej druh najde přesně to, co potřebuje. Celý terárko si rozdělej, i co se týče teritorií. Galactonotusky všechny u sebe na jednom místě a azureusky po párech, každej úplně jinde, ale vždycky více méně na stejnym fleku. Všechno se to hromadně seběhne akorát na krmení :-) No je to prostě úžasný pozorovat...stačí jim jen dát hodně prostoru a hned se chovaj mnohem přirozeněji než stejný druhy, který mám třeba v boxech.

Kámošce jsem dělal paludárko pro vanzolinky a mají tam výbojku. Nemají problém a v žádném případě se před světlem neschovávají. S UV to není tak jednoznačné, každý druh žáby na UV reaguje jinak a dokonce jinak v různé fázi vývoje ( jinak reagují vajíčka a jinak zase dospělci ). Osobně si myslím, že je to tak jako s dalšími informacemi, někde něco napíše a pak to všichni papouškujou pořád dokola. Vem si třeba mysteriosus, ty žijí v přírodě exponovaně v poměrně vysoké nadmořské výšce, nevadí jim UV a to přešly z pralesa, který jim vykáceli.

Ranitomey jsou pralesničky, žijící na stromech v epifitně rostoucích broméliích. Ty budou na UV logicky tolerantnější, než žáby rodu Dendrobates, co žijou terestricky ve spadanym listí. Myslim si, že dávat výbojky do terárek k pralesničkám je nejen nevhodný, ale jednoduše zbytečný. Tyhle žabky nejsou "nenáročný" nejen na UVB, ale ani na intenzitu světla, jako takovou. Kvalitně nasvítit potřebuje terárko spíš hlavně kvůli rostlinám, než primárně kvůli žábám.

Právě kvůli rostlinám jsem zde tu výbojku uvedl ( viz můj příspěvek výše ) a stále si myslím, že by žáby neměly problém a pro Lygodactylus je to jen výhoda, protože pod UV jsou mnohem barevnější a aktivnější. Nedovedu si moc dobře představit mít pěkné heterogenně druhově zarostlé metr vysoké terárium s tropickýma rostlinama osvětlenou s lineárníma zářivkama, ono i ta výbojka co jsem instaloval pro rostliny na dně nestačí. Ale to je věc názoru a vkusu a takhle můžeme pokračovat dále do nekonečna.

V tom je právě ten zakopaný pes. Z mých zkušeností vyplývá, že to co u jednoho prospívá to u druhého chřadne a přitom podmínky můžou mít nastavené stejně. Stejně jako všechny Ranitomeya nežijí na stromech, tak i všechny žáby nemají stejnou toleranci k UV. Každý jedinec je individualita jak svým chováním, tak víceméně i fyziologicky. UV mám jak u Dendrobates, tak i Ranitomeya a nemají žádný viditelný problém s kůží.
Jinak terárko máš moc pěkné, už jsem jeho fotky viděl. A pokud se budeš chtít informovat na výbojku, tak napiš M. Kopšové ;)

Dekuji za vaše rady. Máte pravdu s tím, že by krmení pro listovnici bylo poněkaď drahé. :-D Možná, že by listovnice napadala v noci lygodactyla, ale napadala by Pralesničku? Chci totiž smísit nějak noční živočichy s denníma a chtěl bych tam dát i nějakou tu ještěrku. Myslel jsem si, ze když jsou všechny podobně velké, tak se napadat nebudou. :-D

I kdyby se nepožrali,tak se budou stresovat...Denní polezou přes spící noční a naopak....Já bych doporučil třeba jen dentrobátky,klidně víc druhů,at je to pěkně barevné....A je po starostech...Nicméně jestli máte problém platit 1500 ročně za elektro,což je celých 120 kč měsíčně,tak asi budete docela překvapen,na kolik vyjde skupina třeba 15 žabiček,nemluvím o krmení...

Jako je jasný, že jsou druhy, který by se navzájem stresovaly a "kostily" se, to je určitě pravda. Každej druh (nebo spíš rod) to má jinak, co se týče teritoriálního chování...záleží i na prostoru, kterej jim člověk dá. Nejde zkrátka "míchat jabka s hruškama", protože je pravda, že by to nemuselo být vůbec v pohodě. Když se ale zvolí vhodná kombinace, plus když budou mít velkorysý prostor, nebývají s tím problémy. Je jasný, že když nacpu azurky, leucomelasky a nějaký Ranitomey do terárka 50x50x50, tak z toho bude průser. Taky jsem pokud možno pro chov každýho druhu zvlášť a to nejen u pralesniček, není zkrátka důvod to míchat, ale někdy to prostě funguje a co víc, žáby můžou v pohodě prosperovat, jen u toho chce myslet hlavou, když něco dávám dohromady :)

Myslel jsem si, ze když jsou všechny podobně velké, tak se napadat nebudou

Viděl jsi někdy dospělou samici Agalychnisky? To už je slušná žába s pěknou tlamou, do které nacpe adultního wiliamsáka jako prd. Jinak když už chceš kombinovat různé druhy a mít tam třeba ty pralesničky, tak k nim spíše dosaď nějaké drobnější ještěry ze stejných oblastí, třeba ty Anolise, jak to má Terka. K wiliamsákům se zase hodí některé přiměřeně velké rákosničky, navíc se dají kombinovat i s nočními gekonky ze stejné oblasti.

Co se týče toho UV, tak nevidím jediný důpvod, proč dávat k wiliamsákům zrovna výbojku. Těm uplně stačí lineárka a zároveň se vyhneš riziku, že si tam "ugriluješ" žáby.

Děkuji moc za všechny vaše rady,
dozvěděl jsem se tedy, že určitě nad teráriem budu mít lineární zářivky a nejspíše někde v rohu schovanou žárovku s UVB. Dále tedy jsem se dozvěděl, že denní živočichové budou stresovat ty noční a naopak. Takže asi nebudu mít listovnice (i když se mi tolik líbí :D). Poté jsem ještě přemýšlel o tom, že místo Lygodactyla bych si tam dal Anolise. Jak doporučil/a Aurifer. Stále mě ale mrzí, že nebudu mít listovnici. Není nějaká jiná možnost chovu s Listovnicí? Vím, že Pralesnička azurová a Listovnice červenooká dokáží spolu vyžít bez jakýchkoliv problémů. :D