Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pogona vitticeps-podvýživa

Dobrý den, omlouvám se vím, že když příspěvek začíná slovy "agama vousatá" tak to většinou značí, že jde o začátečnický problém a zkušení chovatelé ani nereagují. Přesto Vás prosím o pomoc.

Mám 3 roky starého samečka agamy vousaté. První dva roky skvěle prospíval měřil 48 cm vážil 502g měl se k světu byl neskutečně žravý. Ovšem za posledního půl až třičtvrtě roku ztratil na váze 350 g.
Vystoupla mu páteř od hlavy až po špičku ocasu. Tukové polštářky na hlavě, které vždy byli baňaté a pružné se změnily v propadlinky.Ocas který byl vždy (zvlášť u kořene)baculatý a pružný jakoby zkostnatěl. Přijde mi jako by strácel veškerý tuk a zůstaval jen kost a kůže.
Už nebaští tolik jako dřív občas ho musím přemlouvat, ale myslím si že baští dost na to aby nehubnul. Nevím si rady co sním mám dělat.
Dostává z 95% sarančata z čerstvého chovu, zelené nebaští. Občas cvrčky.
V neděli jsem mu na burze koupil zoophobasy a druhý den jsem je našel vyzvracené, dnes ráno měl navíc velký průjem a je apatický jednu chvilku jsem si myslel, že snad už nežije dal jsem ho pod žárovku na vyhřátí. Předpokládám že mu ty červy nesedly, ale nerozumím tomu dlouhodobému úbytku váhy. Zvláště když podmínky jsou pořád stejné.

Přikládám fotografie nynějších problémů fotogalerie
a také fotografie jak vypadal před tím k porovnání reptileworld.webnode.cz

Při porovnání je vidět jakoby před tím když byl zdravý měl páteř spíše zapadlou do těla a nyní ji má vystouplou.

Prosím poraďte mi jsem zoufalí klidně někomu za pomoc zaplatím. Za 7 let jsem se s ničím takovým nesetkal.
Změna předmětu, původně: Pogona vitticeps-podvíživa (Aurifer)

Ahoj, sama sice vousatky nechovám, ale obecně je při problémech tohohle tipu dobré začít rozborem trusu na parazity. Takže co nejdřív sebrat co nejčerstvější bobek, dát do vzduchotěsný krabičky (třeba do filmovky), zakápnout troškou vody, a než se s ním dostanete někam na veterinu, tak dát do ledničky. Podle výsledků uvidíte...
Podobně se třeba u chameleonů projevuje i ledvinová dna, ale to už fakt předbíhám, nejdřív začněte těmi parazity.

1, je velice silně dehydrovaný
2, pravděpodobně bude plný parazitů (vyšetření???), nebo bude mít v háji ledviny, možná oboje
3, když je zvíře ve špatném stavu, nedávej ho pod žárovku, neb ho usmažíš
4, pochybuju, že z tohoto stavu ještě půjde dostat, při takhle zapadlých očích, už to bývá konečná

jenže ona některá zvířata nechtějí ani moc to ovoce. Zrovna vousatky s přísunem bílkovin problém nemají, on je to převážně hmyzožravý druh, co v přírodě stejně bere zelené jen sezónně a ovoce tam moc nepotká. Ty agamy co jsem měla před x lety a byla to ještě zvířata z přírody nebo nízké F, tak mi zelené nežrala prakticky vůbec a nebo jen občas. A žádné potíže s tím nebyly. Pokud vousatka dostane dnu, tak to není ze zkrmování hmyzu, ale většinou proto, že ji majitelé moc krmí myšma.

jak už tu psali kolegové nade mnou - taky bych to viděla na parazity. Nechat udělat urychleně rozbor trusu a chtělo by mu to dát nějaké podpůrné prostředky na hydrataci a výživu (Promotor nebo Duphalyte), takže urgentní návštěva veterináře- specialisty na plazy. Ale v tomhle stavu stejně není moc velká šance, že to zvládne, tos měl začít řešit podstatně dřív.

Co se týče těch zofů, tak některá zvířata se jimi přežerou a pak je vyzvrátí, to se stává. Obzvlášť pokud to zvíře má rozhozené trávení.

Včera večer byl ještě v pořádku, dehydrovaný by být neměl plave ve vaně dostává napít ze stříkačky stav se do apatie zhoršil až po pozření zoophobasů kteří mu chutnali a snědl jich hodně. Jinak minulý týden byl venku řádil jak blázen. Na chování jsem si velkých změn nevšiml jen na té tělesné stavbě. Rozbor trusu zařídím, ale může to chvilku trvat jelikož teď rozhodně není ve stavu kdy by se chtěl vyprazdňovat nebo žrát. Můžu mu nějak aktuálně pomoci? Asi bude nejlepší nechat ho v klidu.

ona ta dehydratace nemusí být nutně z toho, že by zvíře nepilo. Může a často bývá z toho, že má buď nadměrný výdej tekutin- pokud má srajdu, nebo prostě ty tekutiny nedokáže získat. Třeba když je silně zaparazitované, nebo má v háji ledviny.

Co se týče toho zhoršení stavu po vyzvrácení to je jasné, on pokud byl slabší, tak ho to strašně vyčerpalo.

Jinak když zvíře nežere, tak se mu výživa a podpůrné prostředky dá dát sondou. Já používám konzervu CCL. Ale to by taky měl udělat veterinář, pokuds to nikdy nedělal.

Promotor by asi měli u veterináře že? Duphalyte je na předpis a nedaří se mi ho nikde sehnat.
Jako způsob podání by jste zvolili vodu? ovšem jak to správně nadávkovat? v6dyť jsou to 2 mililitry na 10 kg živé hmotnosti neumím si představit jak bych to odměřoval. Následky předávkování jsou také špatné.

Ještě mám jednu otázku, zvířat mám víc agamy i chameleony jakým způsobem se ti parazité přenášejí? Žádné jiné zvíře tyto projevy nemá. Vzhledem k tomu že se jedná o vnitřní parazity tak nebude nutná celková desinfekce ubykací nebo ano?

Důkladně jsem pročetl celý článek a jsem z toho dost smutný, téměř každé zvíře je tedy nakaženo a odolnost parazitů je tak velká že přežívají delší dobu i mimo tělo hostitele, jejich infekčnost je také vysoká a stačí naprostá maličkost a parazité se do chovu opět vrátí. Z tohoto pohledu abych dělal každý měsíc vyšetření trusu všem zvířatům a na to vžádném případě nebudu mít finance. Nevím si tedy vůbec rady. Mám v chovu další zvířata která dle článku paní čtvercové 100% budou mít ty samé parazity jako tento agamí samec. Zatím nemají sebemenší projevy nemoci, ale přesto bude nutné je léčit....

Neměl jsem o této problematice ani potuchu, a myslím že zdaleka nejsem jediný. Příčí se mi léčit zdravá zvířata ale co mám dělat?

Rozbor trusu jsem nechal udělat, a všem ostatním zvířatům ho udělat nechám ikdyž to zrovna levné nebude. Ovšem otázka je jak dobře to veterinář umí zkontrolovat a zda zvíře léčit když bude výsledek pozitivní a zvíře nemá žádné příznaky... Další věcí je ona následná desinfekce prostor, Jediné co je možné a reálné je UVC lampa ale ty jsou příšerně drahé. Nedovedu si to v praxi při členitosti terárií představit..... Jednodušší a levnější asi bude koupit nové terárium vyjde to takna stejno a člověk má jistotu....

Lucifere ty chováš velké množství agam a ještěrů vůbec, měl si někdy v chovu pozitivní nález? a jak jsi to řešil?
Moc prosím ostatní zkušené chovatale podělte se o svou zkušenost.
Já jsem se za 7 let (což není tak dlouhá doba) co chovám ještěry s ničím takovým nesetkal....

To s tim kazdomesicnim rozborem neni vubec tak zhavy... Pokud nemate v chovu nejakou velkou fluktuaci,tak "staci",kdyz stavajici zvirata prelecite,vsechno dukladne vycistite... no proste se tech kokcidii zbavite. Rozbory pak delat u novych zvirat,dusledne dodrzovat karantenu a k ostatnim zviratum pustit az po prokazani negativnich vysledku.
Ted proste udelej rozbory u vsech agam,co mas,a pripadny nakazence prelec..
O chameleony se bat nemusis,ty se od agam opravdu nenakazi,jak pise lucifer,kazdy druh kokcidie je specificky pro sveho hostitele. (Coz ovsem neznamena,ze chamici nemaji kokcidie od puvodnich majitelu.Tam je ale lecba zase trochu specifictejsi,to je ale zase jiny tema).

Já vím, všechny zvířata projdou rozborem trusu a eventuálním přeléčením, to vidím jako ten nejmenší problém z toho všeho. Ovšem nedovedu si dost dobře představit jakým způsobem svá terária vydezinfikuji aby nedošlo po vrácení do ubykace k opětovnému nakažení. To je pro mě ten problém, už přemýšlím o nových ubikacích a UVC lampách ale vše jeto hrozná investice kterousi nyní nemohu dovolit...

Poradí mi někdo opravdu zkušeného veterináře ve Východních čechách který má prokazatelně zkušenosti s rozbory trusu a je v rozpoznávání bakterií úspěšný?

Novy ubikace nepotrebujes,kup tu UVC trubici,kterou vsechno vysvitis,plus si treba na strankach Ctvercovy pocti par dalsich tipu,behem leceni je muzes mit v plastovejch boxech.
A hlavne nejdriv nech udela rozbory,nez zacnes plasit;)
Tuhle situaci muselo resit spousta chovatelu,je to opruz,ale zadna atomova veda to taky neni...;)

zas až tolik toho doma nemám ;) řešil jsem ten problém nedávno, ono t není zase az tak divoké, klid. Rozbor tak dráhy není, a jde to uklidit i "ručně". Podstatné je jestli ty problémy u vas jsou právě těmi kokcidiemi, to ještě nevíte. píšu z mobilu z letiště, sorry za preklepy

No z rozboru trusu prý má parazity, jestli oni tento problém způsobují se neví, jelikož to mohou prý být i ledviny a ty se bohužel moc léčit nedají. Má nasazeny dva protiparazitní přípravky jeden je na koky druhý na roupy k tomu rehydratační roztok. Jeden ten přípravek se podává do tlamičky jednou za 14 dní a ten druhý přípravek injekčně pod kůži první dva dny 1x denně a potom 5x obden.

napadá vás ještě někoho co jiného než ledviny a parazité by to mohlo být? já nikde jinde nic nevyčetl.

Vyšetření trusu stojí 200 Kč což u všech mojich zvířat budou skoro 4 000,- UVC lampa minimálně 2000,- ale když už do toho půjdu chci nějakou kvalitnější. A to nepočítám léčbu a náklady kolem toho, no kupí se to pěkně, ale budu to muset zvládnout.

Jak konkrétně "ručně" se to dá zvládnout? Četl jsem o tom sanitolu a přípravcích na bázi čpavku ale při členitosti pozadí si nejsem jistý účiností. Myslíte že další vrstva barvy by koky zničila?

Tak UVC trubici sezenes od tri stovek,teleso urcite doma nejaky mas,pri tom poctu zvirat. Rozbory v podstate nemusis delat uplne u vsech zvirat,pokud mas skupinu agam v jednom terarku a jedna je nakazena,tak je celkem jasny,ze to maji vsechny.
Jinak to "vypekani" jsme delali vetsim keramickym zaricem,terarko poradne obalit dekama,a pekne zahrejvat,treba nekolik dnu po sobe parkrat denne..

UVC je v členitém teráriu na houby, pokud to není jen čisté sklo či lamino, tak se NIKDY neprosvítí tak, aby to bylo na 100%, lepší je celé terárium zahřát na vysokou teplotu, je to technicky mnohem jednodušší a výsledek jistější. Ale to už se tu nejednou řešilo, doporučuji pohledat.