vitamíny pro želvy
Chtěla jsem se zeptat, jak často a zda vůbec dávat vitamíny. Máme 2 suchozemky hermanky.Při jednáé návštěvě veterináře jsme dostali vitamíny, s tím, že máme dávat 1kapka za dva dny. Přijde mi to moc, a taky, že máme občas tím namazat krunýřky. Jde o přípravek Hydrovit AD3
Naše želvičky bydlí pouze doma, stravu mají vesměs vše zelené, máme kus od bytu zahradu, tak už mi ani nevadí, že na ní máme spoustu pampelišek. Spíš jich budu mít brzo málo . V zimě když je zelného málo dáváme občas granule, ale ne moc. Želvičky máme rok a kousek, zatím nezimují a nejspíš ani nebudou, v našich podmínkách to je neproveditelné.
Já mám otázku na vás. Proč si pořizujete evropská testuda, když nemáte možnost zimovat a ani nejspíš letního výběhu. Ještě k tomu, jak se zdá, víte o jejich chovu prd.
K dotazu. Kapat 1 kapku za 2 dny je zaručený recept jak je oddělat. To musel poradit opravdu kvalitní veterinář. Pokud máte kvalitní UVB není žádný Hydrovit potřeba...
pokud máte zahradu, tak by želvy celou teplou sezónu měly být venku ve výběhu. 1 kapka za 2 dny AD3 hydrovitu, stejně jako jakékoliv mazání krunýřů čímkoliv je naprostá BLBOST takže doporučuji urgentně změnit veterináře, který rozumí želvám a neradí takovéhle hověziny. A taky si urgentně o těch želvách něco přečíst, ale na webech chovatelů (je jich na netu dost) a ne na nějakých růžových blogíscích o želvě Žofince. Jinak si ty želvičky úspěšně zabijete. V čem je doma máte a jak je ta ubikace vybavená?
zahradu máme v kolonii v Brně tak půl hoďky MHD bez dopravní špičky. Kolonii občas navštěvují bezdomovci a zlodějíčci. Nechci je tam nechávat, když se tam dostaneme 2-3x týdně. Brávám je s sebou, mají udělaný mobilní výběh, který posunuju aby měli možnost sluníčka i stínu.
Hermanku nám doporučil chovatel jako jeden z druhů, který není nurtné zimovat
Vitamíny jsme dostali, když jsem tam řešila něco jiného a právě že se mi to nezdálo, tak se ptám. Nejsem člověk, který udělá co mu kdo řekne, ale začala jsem hledat informace a je spousta protichůdných názorů, tak se ptám, ale podle reakcí co tu čtu, jen každého osočujete, že je špatný chovatel
Doma mají 2 dvouleté želvy terárium o velikosti 180x 40 výška tak 60-70 a fakt teď nepůjdu hledat metrV terku je sbustrát z hlínx a písku, pak kamínková část na krmení a pískový kousek, kde mají položený starý létající talíř s vodou, koupou se dle libosti. Samozřejmě, že je koupáváme i v lavórku. Světlo je vyhřívací žárovka a uvčko repti.glo 10
O mazání krunýřů jsem se taky dočetla, že asi ne, ale spousta lidí zase psalo, že jo.
A představte si, že jako skoro čtyřicetiletá matka čtyř dětí jsem dost zodpovědná na to, aby jsem hledala informace na těch správných místech. To že když něco nevím, nebo si nejsem jistá a zeptám se, je lepší, než pok.... želvě zdraví.
Jo a k tomu zimování. Máme takové štěstí, že bydlíme v obecním bytě v lokalitě, kde je romů víc, než jinde a tak do sklepa dát želvičky nemůžu. V bytě nejsem schopná docílit vhodné teploty a o tom, že bych ji dala do lednice, jak jsm kdysi kdesi slyšela opravdu nebudu ani přemýšlet.
ještě fotka ubikace
Nikdo Vás tu neosočuje, jen bylo napsáno, že mazat a kapat AD3 je blbost. A věřte, že tu chodí i "chovatelé", kteří si napřed želvu koupí, dají ji na koberec, a pak se starají co a jak. To ale patrně nebude Váš případ.
Zimovat se skutečně nemusí, ale má to jisté dopady, asi i zkrácení věku (to by ale musel potvrdit odborník)..., nicméně želva v přírodě zimuje a je to pro ni přirozené... Zimovat lze i v lednici - za určitých podmínek (udržení vlhkosti, samostatná lednice atd.), ale je to na Vás. Vaše obavy ze zimování ve sklepě plně chápu.
Venkovní výběh natrvalo by byl samozřejmě nejvhodnější. Pokud máte balkon, tak může být balkonový. Když už nic jiného, tak alespoň občasné "venčení", když je teplo...
Reptiglo 10.0 (Teď tuším Reptile 150) je slabá, obzvláště pokud nemají možnost se moc slunit venku... Do Vašeho terárka klidně i výbojku s předřadníkem. Dál v teráriu nevidím denní světlo a vzadu se zdá být dost šero...
průměrný věk nezimované želvy rodu Testudo (za předpokladu, že už ji majitel nezabije něčím mnohem dřív) je do 15let. Průměrný věk správně zimované a chované želvy je 40+. Více k té ne/potřebě zimování asi psát netřeba.
Jinak s dovybavením terárka souhlas, tam to bude chtít pořádnou výbojku. RG je pro želvy ze suchých stepních oblastí málo.
dovolím si jen připomenou hlavní zásady chovu, které jsou v Čj nejlépe popsány zde :
1) http://www.zelvy.wbs.cz/Zakladni-potreby-zelv---.h tml
2)Zakladni-potrava.html
3) http://www.zelvy.wbs.cz/Chov---domaci-teraria---.h tml
Dobrý den,
Mohl bych se prosím zeptat kde jste k takovým číslům došla ?
I když se bude želva zimovaná ´´ někdy ano někdy ne´´ tak je reálná životnost 50-100 let.
Jsou i případy kdy chovatelé želvu poděďili a je jí prokazatelně 80 let.
slovo statistika ti něco říká? 40+ znamená slovy čtyřicet let a víc, takže třeba i těch 80-100
jen bych měla dotaz ještě k tomu zimování-nezimování. Chtěli by jsme v horizontu do pěti let vypadnout z města na domek. Je možné potom želvy začít zimovat? Nebudou s tím problémy?
jinak v tom druhým květináči je světlo zrovna vypnutý, normálně tam je světla dost. O výbojce jsem uvažovala, odrazuje mne jen cena, máme dost kolísavý proud a žárovky u nás moc nevydrží. i když máme přepěťovou zásuvku, je po nich co chvilku.
Jestli ještě můžu poprosit, pokud nezimuju, máte někdo osvědčenou dobu svícení v době zimy? Já to loni korigovala podle želv, podle jejich vstávání a chození do domku.
A omlouvám se za prudší reakci, ale vážně na skoro každém dotazu, který jsem pročítala někdo píše, že tazatel je chovatel na nic. Dost často to tak asi i je, ale já se snažím vytvořit našim želvám co nejlepší domov.
Se zimováním by pak problémy být neměly, pokud budou želvy fit. Jen bych ze začátku zkrátil zimování např. na 2-3 měsíce, ať to želvy nedostanou "v plné palbě".
Světla tam není nikdy dost a jako náhrada denního světla jsou nejvhodnější denní zářivky (trubice) - teplota 6500 K. Repti glo a obyčejná žárovka prostor nedokáže dostatečně prosvítit.
S výbojkou poradí odborník na lampy, ale myslím, že přepětí by měl korigovat předřadník, jak moc to umí nevím a určitě to budou vědět tady. Na UV se nevyplácí šetřit a je jasné, že tam potřebujete něco silnějšího. Pořizovací náklady jsou sice vyšší, ale vzhledem k délce terária by snad mohla být i výbojka bez předřadníku (třeba 100 W). Určitě bych se zeptal na výše uvedeném odkazu.
Svícení kolem 10 hodin by mohlo být dostačující, želvy stejně poznají, že je venku zima, tak budou zalézat dříve... Neberte to jako zaručený návod, třeba má někdo hlubší zkušenosti s terarijním chovem, tak mě poopraví.
Jsou to slova profesionála pana Miloše. Též jsem se na tuto otázku ptal a přeposlal jsem ji.